Kredyt dla młodych małżeństw

Kredyt dla młodych małżeństw to popularne rozwiązanie, na które klienci często decydują się w celu kupna nieruchomości. W końcu posiadanie własnego mieszkania lub domu wiąże się z ogromnym komfortem!

Ostatnia aktualizacja: 12 Stycznia 2023
5 - 35 lat
Okres spłaty
-
1,64 %
? poziom marży wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Marża
0%
? poziom prowizji wg oferty jednego z banków na dzień 02-06-2022 roku. Aktualną ofertę przedstawimy podczas konsultacji z ekspertem kredytowym
Prowizja
10 000 - 1 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,20 %
? RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 10,2% RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 10,18%
RRSO
1,10 %
? marża 1,1% w pierwszym roku oraz marża 1,47% w kolejnych latach
Marża
0
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Millennium kredyt mieszkaniowy
72 - 420 miesięcy
Okres spłaty
10,79 %
RRSO
2,41 %
Marża
0%
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są większe kwoty kredytu
Kwota
» SPRAWDŹ «
Citi Bank Kredyt Hipoteczny
3 - 30 lat
Okres spłaty
9,79 %
RRSO
2,09 %
Marża
1%
Prowizja
50 000 - 2 000 000 zł
? dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Pekao Bank Hipoteczny S.A
12 - 360 miesięcy
Okres spłaty
10,38 %
RRSO
1,84 %
Marża
1,99 %
Prowizja
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 2,8 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «

Czy to prawda, że banki nieprzychylnie spoglądają na młode małżeństwa? Może się wydawać, że takie pary nie posiadają jeszcze stabilnej sytuacji finansowej. Czasem nie posiadają nawet stałego źródła dochodu, bowiem szukają odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Czy uzyskanie kredytu dla młodego małżeństwa jest możliwe? Jakie możliwości oferuje rynek finansowy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt dla młodych?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego, należy wziąć pod uwagę szereg parametrów. Kredyt dla młodych małżeństw to w końcu zobowiązanie na długie lata, zatem decyzja nie powinna być pochopna.

Najważniejsze warunki kredytów to:

 • całkowity koszt kredytu (rzeczywista roczna stopa oprocentowania, uwzględniająca marże, prowizje odsetki),
 • okres spłaty kredytu — warto się upewnić, że okres kredytowania jest realny do zrealizowania oraz czy jest szansa na wcześniejszą spłatę części zobowiązania,
 • wysokość wkładu własnego — im będzie większy, tym rata kredytu będzie niższa,
 • rodzaj kredytu — w zależności od indywidualnych potrzeb, może to być zwykły kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, konsumpcyjny czy też inwestycyjny.

Ze względu na to, że młode małżeństwa najczęściej zaciągają kredyt w celu zakupu mieszkania lub domu — największym zainteresowaniem cieszą się kredyty hipoteczne.

rynek nieruchomości

Kredyt dla nowożeńców, a dla małżeństw ze stażem

W oczach banku nie ma znaczenia czas trwania małżeństwa, a raczej wiek osób starających się o kredyt. Małżeństwo ze stażem to najczęściej starsze osoby, które w swoim życiu zaciągały już przeróżne zobowiązania, a co się z tym wiąże — posiadają zdolność kredytową.

Nowożeńcy to z kolei najczęściej młode osoby, które nie posiadają zbyt długiego stażu zawodowego, ani wyrobionej historii kredytowej. Kredyt dla młodych małżeństw jest jak najbardziej osiągalny. Co więcej, dla banku nowożeńcy będą lepszymi klientami niż single lub pary nieformalne.

Małżeństwo oznacza większą stabilność i przede wszystkim połączenie dwóch źródeł dochodów — to z kolei oznacza większe szanse na spłatę zobowiązania w terminie.

Kredyt dla młodych małżeństw a zdolność kredytowa

Zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego, jak i każdego innego zobowiązania — bank zwraca uwagę na historię kredytową małżonków. Jeśli nie posiadają zbyt bogatej historii, ale również nie odnotowano żadnych opóźnień w spłatach zobowiązań — para może liczyć na przychylność kredytodawcy.

Kredyt dla młodych małżeństw będzie najbardziej osiągalny dla dwóch osób, które posiadają pozytywną historię kredytową — oznacza to, że zaciągały zobowiązania i spłacały je w terminie. Na ostateczną decyzję kredytową wpłynie także wysokość zarobków.

Jeśli przynajmniej u jednej osoby bank zauważymy negatywne wpisy w BIK-u czy KRD — szanse na otrzymanie kredytu znacznie się obniżą. Bank w takiej sytuacji może odrzucić wniosek lub ewentualnie zaproponować gorsze warunki spłaty zobowiązania.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to nic innego, jak zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania w określonym terminie. Czynniki, które na nie wpływają, to przede wszystkim:

 • wysokość, źródło dochodów, a nawet i częstotliwość otrzymywanych dochodów,
 • wysokość zobowiązań — dzięki tej informacji bank jest w stanie oszacować, czy małżeństwo stać na kolejne zobowiązanie,
 • historia kredytowa — są to wszelkie informacje dotyczące przeszłych i teraźniejszych zobowiązań, a także terminu ich spłaty,
 • miesięczne wydatki — dotyczy to aktualnych zobowiązań kredytowych, a także miesięcznych kosztów utrzymania i liczby członków gospodarstwa domowego.

Na zdolność kredytową wpływa wiele kwestii. Należy przy tym pamiętać, że banki kładą różny nacisk na różne aspekty. Oznacza to, że dwie instytucje finansowe mogą podjąć różniące się decyzje dot. przyznania kredytu.

Zobacz także:

Kredyt gotówkowy dla młodych — charakterystyka

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy oferowany przez niemalże każdą instytucję bankową. Ten rodzaj zobowiązania wyróżnia się tym, że środki z niego pochodzące mogą zostać przeznaczone na dowolnie wybrany cel. Może to być remont lub zakup mieszkania/domu, zakup samochodu, sprzętu sportowego czy sprzętu AGD i RTV. Kwoty kredytu mogą być przeznaczone także na bieżące zobowiązania.

Jest to uniwersalny rodzaj kredytu konsumenckiego. Może być zaciągany na wysokie kwoty, a okres spłaty można rozłożyć nawet na kilkanaście lat. Wniosek o kredyt gotówkowy często można złożyć na stronie internetowej banku, a więc proces ten nie jest wymagający.

Ponadto jeśli wcześniej został założony rachunek osobisty w tym banku, możliwe jest otrzymanie pieniędzy nawet w ten sam dzień.

Wymagane dokumenty przy staraniu się o kredyt gotówkowy dla młodych małżeństwa

Gotówkowy kredyt dla młodych małżeństw wymaga okazania odpowiednich dokumentów, które umożliwią podpisanie umowy kredytowej.

Wśród nich wymienia się:

 • dowód osobisty obydwóch osób,
 • wypełniony wniosek o kredyt gotówkowy,
 • skrócony odpis aktu małżeństwa,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy lub zaświadczenie ZUS o wysokości wypłacanego świadczenia obojgu małżonków.

Kredyt małżeński gotówkowy może wymagać także promesy zatrudnienia do kredytu, np. jeśli jeden z małżonków zatrudniony jest na umowę czasową. Taki dokument gwarantuje, że umowa o pracę zostanie przedłużona.

W przypadku gdy jedna z osób starająca się o kredyt dla młodych małżeństw prowadzi działalność gospodarczą — ilość potrzebnych dokumentów znacznie się zwiększy. Będzie to zaświadczenie z US i ZUS, poświadczenie nadania numerów NIP i REGON, wyciąg z konta bankowego czy zaświadczenie o wpisie do CEIDG.

Kredyt hipoteczny dla młodych — charakterystyka

Kredyt hipoteczny to produkt przeznaczony dla wszystkich osób pełnoletnich, najczęściej wyłącznie dla obywateli Polski. Wkład własny, zgodnie z Rekomendacją S, musi wynosić minimum 20% całego zobowiązania.

W niektórych bankach udaje się to zminimalizować, jednak wówczas można spodziewać się pogorszenia warunków kredytowych.

W przypadku kredytu hipotecznego możliwe jest przeznaczenie przedmiotu kredytowania jedynie na zakup nieruchomości. Może to być mieszkanie, dom, lokal usługowy, garaż czy inny budynek.

Jest to powszechnie wybierany kredyt dla młodych małżeństw, bowiem pozwala uzyskać atrakcyjne warunki i wysokie kwoty, które w przypadku nieruchomości są niezbędne. Warto jednak pamiętać, że najtańszy kredyt hipoteczny nie jest najlepszą opcją.

Zawsze warto wnioskować o nieco wyższą kwotę kredytu hipotecznego, która zapewni większy komfort i pokryje wydatki, które nie były planowane. Spłaty kredytu hipotecznego najczęściej dokonuje się po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach.

Wymagane dokumenty przy staraniu się o kredyt hipoteczny dla młodych

Hipoteczny kredyt dla młodych małżeństw — jakie dokumenty są potrzebne do jego uzyskania?

 • dowody osobiste,
 • skrócony odpis aktu małżeństwa,
 • zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu lub zaświadczenie ZUS o wysokości wypłacalnego świadczenia,
 • świadectwo pracy lub umowa o pracę,
 • wycena nieruchomości.

Podobnie jak i w przypadku kredytu gotówkowego, tak i w przypadku kredytu hipotecznego — osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie musiała wykazać zaświadczenia pochodzące z US, ZUS czy CEIDG. Dokładne procedury zależą jednak od konkretnego banku.

Jak zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu przez małżeństwo?

Przede wszystkim warto zadbać o zdolność kredytową. W przypadku braku jakichkolwiek zobowiązań, skutecznym sposobem może okazać się zakupienie sprzętu RTV lub AGD na raty — nie musi to być nic wielkiego! Suszarka, słuchawki czy toster — to w zupełności wystarczające produkty. Z perspektywy banku liczy się przede wszystkim terminowość.

Kolejną propozycją jest zawnioskowanie o kartę kredytową. Regularne korzystanie z niej i spłacanie, to kolejny sposób na poprawę historii kredytowej.

Chcąc otrzymać kredyt, warto także zwyczajnie odkładać pieniądze. Większy wkład własny to większe szanse na otrzymanie kredytu.

Pomocne może okazać się również skorzystanie z usług pośrednika kredytowego, którego głównym zadaniem jest ułatwienie i przyspieszenie uzyskania kredytu.

Czy kredyt dla młodych wiążę się z gorszymi warunkami finansowania?

Kredyt dla młodych małżeństw wcale nie musi wiązać się z gorszymi warunkami finansowania. Tak naprawdę wszystko zależy od analizy zdolności kredytowej.

Jeśli małżonkowie od dłuższego czasu posiadają stałe i satysfakcjonujące źródło dochodów, a w historiach kredytowych nie widnieją żadne opóźnienia — bank najprawdopodobniej nie zaproponuje gorszych warunków finansowania.

Warto bowiem pamiętać, że instytucja ma na celu maksymalne zabezpieczenie spłaty kredytu i to nie tylko wiek definiuje zdolność do spłaty zobowiązań.

Ponadto nawet jeśli jeden z małżonków posiada nieciekawą historię kredytową, bank wcale nie musi zaproponować podwyższonego oprocentowania — w takich sytuacjach najczęściej wymagane jest zgromadzenie większego wkładu własnego.

Osoby młode również mogą liczyć na kredyt i to na naprawdę satysfakcjonujących warunkach!

5/5 - (7 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz