Kredyt a pożyczka – różnice, o których warto wiedzieć

Przez wielu pojęcia kredytu i pożyczki są ze sobą utożsamiane. Wydaje się, że zarówno jedno, jak i drugie to po prostu zaciąganie zobowiązania na z góry określony procent, które po upływie ustalonego czasu należy oddać. Ale czy na pewno? Są to dwa zupełnie różne produkty finansowe.

Kredyt – główne cechy

Kredytem nazywamy pewną kwotę, którą bank daje do dyspozycji klienta (kredytobiorcy) na warunkach określonych w umowie, którą klient podpisuje w dwóch egzemplarzach. Kredyt również nieco trudniej uzyskać, ponieważ instytucje finansowe weryfikują naszą zdolność kredytową. Sprawdzają, czy nie figurujemy w bazach, czy nie mamy statusu klienta nierzetelnego lub niewiarygodnego np. w BIK-u lub KRD. Również ma to związek z wysokością zobowiązania, o jakie możemy się ubiegać. Przykładem może byś sytuacja, gdy klient potrzebuje zaciągną kredyt na kwotę 10 tysięcy, a po weryfikacji okazuje się, że maksymalnie może wnioskować o kwotę na 5 tysięcy.

Pożyczka – najważniejsze informacje

Pożyczka przede wszystkim jest regulowana w przepisach Kodeksu Prawa Cywilnego i tak naprawę każda osoba fizyczna może takiej pożyczki udzielić. Zasady spłacanie takiego zaciągniętego zobowiązania z reguły są określane przez pożyczkodawcę, a oprocentowanie jest mniej korzystne dla klienta.

Różnice pomiędzy kredytem i pożyczką

Podsumowując, obie te formy finansowania różnią się kilkoma głównymi aspektami:

Tym, kto może je dać – kredytu może udzielić wyłącznie bank, natomiast pożyczkę może przyznać zarówno instytucja, jak i osoba fizyczna.

Przeznaczeniem – kredyt musi być udzielonyna dokładnie określony w umowie cel, w przypadku pożyczki przeznaczenie jest dowolne.

Regulacjami prawnymi – kredyt reguluje Prawo Bankowe, pożyczkę zaś Kodeks Cywilny.

Rodzajem umowy – kredyt musi być zawarty na piśmie i jasno wskazywać terminy i koszty. Pożyczka może być zawarta zarówno na piśmie, jak i ustnie.

Ceną – wzięcie kredytu zawsze wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów w postaci prowizji i odsetek. Pożyczka może być bezpłatna.

Kredyt a pożyczka – różnice, o których warto wiedzieć
5 (100%) 1 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *