Koszty kredytu gotówkowego – ile trzeba zapłacić za kredyt ?

Koszty Kredytu

To, ile kredytobiorca odda faktycznie kredytodawcy, wywiązując się ze spłaty zobowiązania, zależy od tego, ile kosztuje dany kredyt. Oferty pożyczenia pieniędzy są różne. Skorzystanie z dodatkowych środków może być w niektórych przypadkach bardzo kosztowne. Warto wiedzieć, czym są poszczególne koszty kredytu gotówkowego i jak nie dać się zaskoczyć w kwestii opłat i prowizji. Podpowiadamy, jak pożyczyć pieniądze taniej.

Ile trzeba zapłacić za kredyt gotówkowy?

Zaciągając bankowy kredyt gotówkowy, musimy liczyć się z kosztami. Na liście ofert kredytowo-pożyczkowych widać, jak bywają one różne. Banki nie mogą pożyczać pieniędzy za darmo. Firmy pożyczkowe nie ogranicza Prawo bankowe, przez co bywa, że udostępniają konsumentom darmowe chwilówki. Standardowo za bankowy kredyt gotówkowy do 5000 zł trzeba zapłacić kilkaset złotych. Im wyższa kwota, tym wyższe koszty.

Trzeba mieć na uwadze, że koszty kredytu gotówkowego dzielą się na odsetkowe i pozaodsetkowe. Odsetkowe nie mogą wynieść więcej niż czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Wszystkie opłaty o charakterze pozaodsetkowych nie mogą przekroczyć 45% całkowitej kwoty kredytu. 

Jakie są koszty kredytu gotówkowego?

Konsument o kosztach kredytu informowany jest głównie poprzez RRSO. Ten wskaźnik daje informację o tym, ile wynosi całkowity koszty kredytu. Elementy składowe RRSO to:

  • odsetki – bank ustala oprocentowanie kredytu w skali roku, a to zgodnie z ustawowymi zapisami nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej, wyznaczanej przez NBP;
  • koszty dodatkowe, np. prowizja za udzielenie kredytu, opłata przygotowawcza wynikająca z rozpatrzenia wniosku,
  • ubezpieczenie – koszt o charakterze fakultatywnym, stanowi zabezpieczenie instytucji finansowej. 

Odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże oraz wszelkie koszty dodatkowych usług składają się na całkowity koszt kredytu. Mówi o tym treść art. 5 pkt 6 ustawy o kredycie konsumenckim.1 Z tegoż aktu prawnego wynika też, że to co najważniejsze dla konsumenta. Chodzi o całkowitą kwotę do zapłaty przez konsumenta. Ta jest sumą całkowitego koszty kredytu (wszystkich kosztów) oraz całkowitej kwoty kredytu (tego, ile kredytobiorca pożyczył).

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

Aktualne oferty wraz z danymi o RRSO zawiera ranking kredytów gotówkowych. To lista sprawdzonych propozycji banków i firm pożyczkowych, które oferują kredy konsumencki. Przed wypełnieniem wniosku o kredyt, warto porównać:

  • wskaźnik RRSO – może wahać się o kilkaset procent, gdyż uwzględnia wartość pieniądza w czasie, a przez to im krótszy okres korzystania z kapitału, tym wyższe RRSO,
  • wysokość oprocentowania – niektórzy kredytodawcy proponują promocyjne oprocentowanie, 
  • okres spłaty – ten również decyduje o ostatecznych kosztach po stronie konsumenta,
  • dostępną kwotę – nie wszędzie można pożyczyć tyle samo.

Co zrobić, by nie przepłacać za skorzystanie z kredytu gotówkowego?

Alternatywą dla bankowego kredytu gotówkowego jest pożyczka pozabankowa, która może być darmowa. Brak kosztów związanych z pożyczeniem pieniędzy to nagroda dla tych pożyczkobiorców, którzy:

  • jeszcze nie korzystali z usług danego pożyczkodawcy i zdecydują się na skorzystanie z oferty promocyjnej,
  • dokonają zwrotu kapitału w terminie widniejącym na umowie z instytucją pożyczkową. 

Oferty z RRSO 0% dostępne są online. Wybierając klasyczny kredyt gotówkowy w banku, warto sprawdzić, czy wykupienie ubezpieczenia może obniżyć wysokość oprocentowania. Nie zawsze warto się na nie zdecydować, wszystko zależy od danej oferty. 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf 

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz