Kontomatik – co to jest i jak działa?

Kontomatik

Szybkość i prostota to dziś kluczowe wartości oferty, o jakich myśli wielu pożyczkodawców. Dobrze obrazuje to usługa Kontomatik. Dowiedz się, czym jest ta aplikacja, czy korzystanie z niej jest bezpieczne oraz, co możemy uzyskać za pomocą Kontomatik.

Kontomatik – co to jest?

Wśród narzędzi do szybkiej i zautomatyzowanej weryfikacji danych konsumenta z wykorzystaniem bankowości elektronicznej, w siłę urósł np. Kontomatik. Ten niebywale młody system, wdrożony ostatecznie dopiero w 2016 roku, musiał poczekać wiele lat na opracowanie i udoskonalenie go przez pomysłodawcę.

Po raz pierwszy idea systemu Kontomatik pojawiła się bowiem już w 2002 roku, kiedy to założyciel firmy Kontomierz.pl chciał stworzyć sprawny system do weryfikowania danych klientów sektora finansowego1 .

Po 14 latach, aplikacja Kontomatik w ostatecznej wersji z hukiem wkroczyła na rynek, zyskując uznanie w branży FinTech. Kontomatik szybko zyskał popularność nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Obecnie usługa ta jest stosowana nie tylko w Europie, ale i w Azji, Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej. Łącznie, już ponad 100 banków używa jej do weryfikacji. Równie chętnie światowe firmy pożyczkowe korzystają z tego rozwiązania.

Jak działa Kontomatik?

Zasada działania systemu Kontomatik jest bardzo prosta. Działa tutaj tzw. screen scraping, czyli pobieranie i przetwarzanie informacji zawartych na danym obrazie. Kontomatik nie działałby też tak sprawnie, gdyby nie inna technologia – Interfejs Programowania Aplikacji.

Polega to na współpracy ze sobą różnego rodzaju aplikacji (bank – firma pożyczkowa itd.). W omawianym przypadku, czyli podczas ubiegania się o pożyczkę, należy wybrać swój bank i zalogować się na swoje konto bankowe. Następnie, skanowane są dane zawarte w naszym koncie bankowym po zalogowaniu się do internetowego rachunku.

System automatycznie skanuje znajdujące się na badanym obszarze informacje. W ten sposób, Kontomatik jest w stanie nie tylko przetworzyć dane osobowe pożyczkodawcy (imię, nazwisko, adres), ale i pomóc w początkowej ocenie jego zdolności kredytowej.

System zaprogramowany jest tak, aby sprawdzić ostatnie transakcje dokonywane na koncie w danym okresie (np. ostatnich 3 miesięcy). Brane są pod uwagę wszystkie wpłaty oraz wypłaty, a także wpływy na konto (np. pensja). Po przeskanowaniu ważnych danych, są one integrowane i porównywane z wnioskiem pożyczkowym.

Daje to pożyczkodawcy możliwość wykorzystania wszystkich potrzebnych danych od konsumenta, by ocenić jego możliwości finansowe. Przykładowo, po weryfikacji przez Kontomatik sprawnie można sprawdzić dane pożyczkobiorcy w rejestrze Biura Informacji Kredytowej (BIK). Cała ta technologia w połączeniu z innymi podmiotami, daje możliwość szybkiego sprawdzenia wnioskującego o pożyczkę. Jest to niezwykle wygodna forma weryfikacji zarówno dla pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy.

To dzięki takim rozwiązaniom na rynku pozabankowym istnieją takie produkty finansowe jak chociażby błyskawiczne pożyczki bez BIK, których proces weryfikacji został sprowadzony do minimum. W ten sposób droga od złożenia wniosku przez pożyczkobiorcę do otrzymania decyzji od pożyczkodawcy trwa zaledwie kilka minut.

Jak skorzystać z aplikacji Kontomatik?

Skorzystanie z systemu Kontomatik jest bardzo proste. Działanie tej aplikacji zawsze jest integralną częścią składania wniosku pożyczkowego w danej firmie. Aby do niej przejść, konieczne jest zatem przejście poprzednich, standardowych etapów.

Należy za pomocą formularza internetowego wybrać parametry interesującej nas pożyczki. Następnie, trzeba kliknąć w przycisk przekierowujący do formularza pożyczkowego (np. „chcę pożyczkę” albo „weź pożyczkę”).

Po podaniu wszystkich danych, jakie są wymagane przez pożyczkodawcę przy rejestracji, czas wreszcie na poddanie siebie weryfikacji. Zaznaczamy – nie wszystkie firmy pożyczkowe współpracują z systemem Kontomatik. Jeśli firma, w której wnioskujemy o pożyczkę, współpracuje jednak z tym systemem, to droga do uzyskania pożyczki może być już bardzo prosta.

Mając na względzie opisane wcześniej szczegółowe działanie aplikacji, poczekać trzeba już tylko na odpowiedź pożyczkodawcy. Ta jest zazwyczaj wydawana w kilka minut, wraz z ostateczną decyzją co do przyznania pożyczki.

Dla osób ceniących szybkość i wygodę podczas internetowych transakcji, Kontomatik będzie dobrym rozwiązaniem.

Czy Kontomatik to bezpieczna usługa?

Biorąc pod uwagę fakt, że Kontomatik podczas swojego działania wykorzystuje nasz prywatny rachunek bankowy i wymaga zalogowania się do niego za swoim pośrednictwem – nie będzie dziwne, że wzbudzi to u niektórych obawy.

Konsumenci powinni wystrzegać się zewnętrznych stron internetowych niepowiązanych z naszym bankiem, które proszą o dostęp do internetowego rachunku bankowego. System Kontomatik jest jednak w tej materii bezpieczny.

Długoletnie doświadczenie firmy, która odpowiada za jego opracowanie, udoskonalenie i wdrożenie, a także fakt, że jest on niezwykle popularny wśród instytucji finansowych na całym świecie, pokazują, że aspekt bezpieczeństwa jest w usłudze Kontomatik bardzo ważny.

Jest to niewątpliwie aplikacja, której można zaufać, bez obaw o wykorzystanie naszych danych osobowych lub przekazanie ich we wrogie ręce. Posiada ona zabezpieczenia i zoptymalizowana jest pod przypisane jej funkcje.

Kontomatik nie prowadzi żadnych „ukrytych” lub pobocznych działań. Przekłada się to z resztą na popularność tego systemu także w opisywanym dziś sektorze firm pożyczkowych.

Jakie są alternatywy dla Kontomatik?

Mając na względzie charakterystykę usługi Kontomatik, może ona jednak nie każdemu konsumentowi przypaść do gustu. Jeżeli z różnych względów, np. sceptycyzmu wobec kwestii logowania się do rachunku bankowego, wolimy skorzystać z alternatywnych rozwiązań, uczciwie jest je teraz przedstawić.

Instytucje finansowe, takie jak firmy pożyczkowe często oferują wybór wobec weryfikacji swoich danych, dając możliwość skorzystania z innej usługi. Najczęściej, jest to tradycyjny przelew 1 grosza, wymagający jedynie przekazania na wskazany rachunek bankowy pożyczkodawcy symbolicznej kwoty.

Ponadto, zamiennie dla usługi Kontomatik wiele firm pożyczkowych stosuje też np. system KontoConnect lub Instantor, których działanie jest zbliżone do zasad funkcjonowania aplikacji Kontomatik.

Oto przykłady firm pożyczkowych, które stosują podobne do Kontomatik systemy do weryfikacji danych.

Weryfikacja danych pożyczkobiorcy szybsza niż kiedykolwiek wcześniej

Weryfikacja danych konsumenta to niezbędny punkt towarzyszący składaniu wniosku pożyczkowego. Firmy pożyczkowe stosują to narzędzie jako podstawowy środek bezpieczeństwa. Można się w ten sposób upewnić, że wnioskujący o pożyczkę posługuje się prawdziwymi i przede wszystkim – własnymi danymi osobowymi.

Dotychczas, w początkowych fazach rozwoju sektora pożyczek internetowych, popularnym sposobem na potwierdzanie tożsamości i używanego konta bankowego, był, wspomniany już, przelew weryfikacyjny.

Dokonując symbolicznej transakcji w postaci przelania na rachunek bankowy pożyczkodawcy 1 grosza, konsument potwierdzał swoją tożsamość przy pomocy rachunku.

Niekiedy, taka prozaiczna z pozoru usługa, wydłużała okres ubiegania się o pożyczkę. Pieniądze bywały bowiem niekiedy indeksowane ze sporym opóźnieniem. Postęp technologiczny, jaki obecnie panuje, szybko jednak weryfikuje wadliwe lub niedoskonałe rozwiązania, szukając szybszych i skuteczniejszych zamienników.

Tak stało się z zagadnieniem weryfikacji tożsamości przy ubieganiu się o pożyczkę. Na rynku usług pożyczkowych coraz prężniej rozwijają się systemy błyskawicznej weryfikacji tożsamości poprzez kontrolę konta bankowego.

Skraca to proces ubiegania się o pożyczkę do minimum, powodując, że faktycznie – uzyskanie pożyczki w 15 minut jest dziś całkowicie realne.

Nasza opinia o Kontomatik

Aplikacja Kontomatik zrewolucjonizowała sektor pożyczkowy. I to w dwóch aspektach. Po pierwsze, zdecydowanie skróciła proces ubiegania się o pożyczkę. A po drugie – pozwoliła zwiększyć bezpieczeństwo klientów firm pozabankowych.

W czasach tak sprawnych technologicznie rozwiązań, jak Kontomatik, nie wystarczy już tylko skradziony dowód, aby móc w czyimś imieniu otrzymać chwilówkę. Weryfikacja poprzez logowanie się do bankowości elektronicznej ograniczyła zapędy pożyczkowych oszustów.

Polecamy tę aplikację oraz instytucje pożyczkowe, które zdecydowały się ją wdrożyć w swoim procesie udzielania zobowiązań. Dzięki takiej integracji są one w stanie zaproponować swoim klientom pożyczki w 15 minut, które nie są już tylko hasłem reklamowym, ale realnie dostępnym produktem.

Źródła:

1. https://innpoland.pl/125157,od-aplikacji-do-ogarniecia-finansow-domowych-do-inwestycji-w-wielkiej-brytanii

4.4/5 - (61 votes)
Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
  • Komentarz od Adrian Anders
    Napisany
    14.07.2022, 16:38
    Adrian Anders

    Niestety, rozwiązanie to jest nieskuteczne, próbowaliśmy implementować to u siebie w firmie i były same problemy, niedziałające interfejsy API, błędne dane, czas odpowiedzi z serwera kilkadziesiąt sekund oraz fakt, że najzwyczajniej w świecie przepuścił fałszywe dane. Nie polecam jako programista, ten system wymaga chyba jeszcze sporo pracy. Na razie unikać.