Konto w banku dla dziecka

konto w banku dla dziecka

Świadomość finansową warto kształtować od najmłodszych lat. Jednym ze sposobów na uczenie gospodarowania pieniędzmi pociechy jest konto w banku dla dziecka. To bezpieczne rozwiązanie na przechowywanie środków dzieci pod kontrolą rodziców. Wyjaśniamy, w jakim stopniu taki rachunek przypomina konto osobiste i przybliżamy szczegóły oferty bankowej dla najmłodszych.

Od ilu lat można założyć konto w banku dla dziecka?

Polskie prawo przewiduje osiągnięcie tzw. ograniczonej zdolności do czynności prawnej przez małoletniego od 13. roku życia. Wobec takich regulacji banki mają w ofercie rachunek dostępny właśnie od tego wieku i takie propozycje dominują w różnych instytucjach finansowych. Pozostaje on jednak pod nadzorem rodzica lub opiekuna prawnego, w terminologii prawniczej zwanego przedstawicielem ustawowym.

Takie konto rządzi się pewnymi ograniczeniami, a jeszcze większe obowiązują w przypadku nielicznych ofert konta dla dzieci poniżej 13. roku życia. Samodzielne decydowanie o środkach na rachunku jest możliwe dopiero po osiągnięciu pełnoletności, czyli 18. roku życia. Wówczas konto dla nieletnich zostaje zwykle przekształcone w standardowe konto osobiste.

Czym wyróżnia się konto w banku dla dziecka? Funkcjonalność rachunku dla najmłodszych

Ograniczona funkcjonalność konta dla młodych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa posiadacza. Usługi znane z kont osobistych takie jak cash back, przelewy natychmiastowe czy zagraniczne nie zawsze występują w ramach oferty dla nieletnich. Co więcej, w przypadku usług dla dzieci do 13 lat nie przewiduje się wydania debetowej karty płatniczej dla małoletniego. Banki częściej proponują tzw. kartę przedpłaconą, z której można korzystać po zasilaniu określoną kwotą przez rodzica.

Z korzyścią dla posiadacza nie przewidują opłat za konto bankowe dla dziecka, zwłaszcza za otwarcie i prowadzenie rachunku. Udostępniają usługi przydatne dla młodych, takie jak płatności BLIK, Apple Pay czy Google Pay. Proponują oprocentowanie, które zwykle nie występuje w ROR. Wynosi ono średnio 1,5-2% w skali roku.

Jak założyć konto w banku dla dziecka?

Banki mogą wymagać, by rodzic również posiadał konto z oferty danej instytucji. Na szczęście nie jest to standardem. Wniosek o otwarcie konta może zostać złożony online lub w placówce banku. Wymagane dokumenty to przede wszystkim akt urodzenia dziecka oraz dowód osobisty rodzica (opiekuna). W niektórych przypadkach należy przedstawić dokument tożsamości dziecka. 

Jak wygląda przekształcenie konta dla dziecka w klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?

Standardowo w momencie, gdy małoletni osiągnie pełną zdolność do czynności prawnych jego konto zostaje zamienione przez bank na klasyczny ROR. Wiąże się to ze zmianą zasad i wyższymi opłatami dla posiadacza. W takiej sytuacji warto porównać dostępną ofertę i poznać aktualne opłaty u konkurencji. Ranking kont osobistych pozwala wyłonić tańsze konto z lepszymi warunkami. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza że nie każdy młody człowiek od razu podejmuje zatrudnienie i jest zdolny ponosić comiesięczne opłaty. Żeby nadal cieszyć się rachunkiem, który nie generuje zbędnych kosztów, warto wybrać konto dla studenta, oferowane, podobnie jak konto dla dziecka, na preferencyjnych warunkach.

Komentarze (0)
Zostaw komentarz