Konto w banku dla dziecka

konto w banku dla dziecka

Świadomość finansową warto kształtować od najmłodszych lat. Jednym ze sposobów na uczenie gospodarowania pieniędzmi pociechy jest konto w banku dla dziecka. To bezpieczne rozwiązanie na przechowywanie środków dzieci pod kontrolą rodziców. Wyjaśniamy, w jakim stopniu taki rachunek przypomina konto osobiste i przybliżamy szczegóły oferty bankowej dla najmłodszych.

Od ilu lat można założyć konto w banku dla dziecka?

Polskie prawo przewiduje osiągnięcie tzw. ograniczonej zdolności do czynności prawnej przez małoletniego od 13. roku życia. Wobec takich regulacji banki mają w ofercie rachunek dostępny właśnie od tego wieku i takie propozycje dominują w różnych instytucjach finansowych. Pozostaje on jednak pod nadzorem rodzica lub opiekuna prawnego, w terminologii prawniczej zwanego przedstawicielem ustawowym.

Takie konto rządzi się pewnymi ograniczeniami, a jeszcze większe obowiązują w przypadku nielicznych ofert konta dla dzieci poniżej 13. roku życia. Samodzielne decydowanie o środkach na rachunku jest możliwe dopiero po osiągnięciu pełnoletności, czyli 18. roku życia. Wówczas konto dla nieletnich zostaje zwykle przekształcone w standardowe konto osobiste.

Czym wyróżnia się konto w banku dla dziecka? Funkcjonalność rachunku dla najmłodszych

Ograniczona funkcjonalność konta dla młodych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa posiadacza. Usługi znane z kont osobistych takie jak cash back, przelewy natychmiastowe czy zagraniczne nie zawsze występują w ramach oferty dla nieletnich. Co więcej, w przypadku usług dla dzieci do 13 lat nie przewiduje się wydania debetowej karty płatniczej dla małoletniego. Banki częściej proponują tzw. kartę przedpłaconą, z której można korzystać po zasilaniu określoną kwotą przez rodzica.

Z korzyścią dla posiadacza nie przewidują opłat za konto bankowe dla dziecka, zwłaszcza za otwarcie i prowadzenie rachunku. Udostępniają usługi przydatne dla młodych, takie jak płatności BLIK, Apple Pay czy Google Pay. Proponują oprocentowanie, które zwykle nie występuje w ROR. Wynosi ono średnio 1,5-2% w skali roku.

Jak założyć konto w banku dla dziecka?

Banki mogą wymagać, by rodzic również posiadał konto z oferty danej instytucji. Na szczęście nie jest to standardem. Wniosek o otwarcie konta może zostać złożony online lub w placówce banku. Wymagane dokumenty to przede wszystkim akt urodzenia dziecka oraz dowód osobisty rodzica (opiekuna). W niektórych przypadkach należy przedstawić dokument tożsamości dziecka. 

Jak wygląda przekształcenie konta dla dziecka w klasyczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?

Standardowo w momencie, gdy małoletni osiągnie pełną zdolność do czynności prawnych jego konto zostaje zamienione przez bank na klasyczny ROR. Wiąże się to ze zmianą zasad i wyższymi opłatami dla posiadacza. W takiej sytuacji warto porównać dostępną ofertę i poznać aktualne opłaty u konkurencji. Ranking kont osobistych pozwala wyłonić tańsze konto z lepszymi warunkami. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza że nie każdy młody człowiek od razu podejmuje zatrudnienie i jest zdolny ponosić comiesięczne opłaty. Żeby nadal cieszyć się rachunkiem, który nie generuje zbędnych kosztów, warto wybrać konto dla studenta, oferowane, podobnie jak konto dla dziecka, na preferencyjnych warunkach.

1/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz