Czy komornik może wejść do mieszkania osoby trzeciej?

Wiele osób, które mieszkają u rodziców, znajomych lub w wynajętych mieszkaniach zastanawia się, czy w sytuacji, gdy mają długi, mogą spodziewać się wizyty komornika w lokalu. Na to i kilka innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jakie prawa ma komornik?

Na początku warto dowiedzieć się, z jakich składników majątku komornik może w ogóle prowadzić egzekucję. Często jest to egzekucja z nieruchomości. Komornik może zająć wtedy dom czy mieszkanie. To jest najbardziej drastyczna forma egzekwowania należności od dłużnika. Zajęciu podlegają jednak również ruchomości. To o czym wiele osób nie wie, to fakt, że komornik może zająć przedmioty nienależące do dłużnika. Ocenia bowiem tylko to, czy dana rzecz znajduje się we władaniu danej osoby. Oznacza to, że komornik nie bada stanu prawnego. Oczywiście, kiedy na przykład komornik zajął pożyczony rower to prawowity właściciel może wnieść roszczenie i wnioskować o zwrot swojej własności.


Oferty pożyczek dla osób z wpisami w bazach dłużników:

Opinie:
4,5/5
Okres spłaty
7 - 61 dni
? 30 dni 61 dni 2 raty
Maks. pierwsza pożyczka
300 - 5 000 zł
Czas wypłaty
15 minut

2557 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
2.
taRata pożyczka online
Okres spłaty
3 - 36 miesięcy
Maks. pierwsza pożyczka
100 - 30 000 zł
Czas wypłaty
max 15 minut

4664 osób

wybrało ofertę
Sprawdź
Opinie:
3,9/5
Okres spłaty
61 - 90 dni
Maks. pierwsza pożyczka
100 - 10 000 zł
Czas wypłaty
15 minut

4223 osób

wybrało ofertę
Sprawdź

Sytuację można przedstawić na następującym przykładzie. Dłużnik pożyczył od znajomego rower i postawił go w swoim garażu. W żaden sposób nie jest oznaczone, kto jest właścicielem sprzętu. Umiejscowienie roweru w garażu dłużnika pozwala domniemywać komornikowi, że rower ten znajduje się we władaniu dłużnika. Komornik więc nie będzie się zastanawiał nad tym, do kogo rzeczywiście należy rower. Jeśli zajęcie odbywa się w obecności dłużnika, powinien on od razu poinformować komornika o tym, że rzecz nie jest jego własnością. Jeśli natomiast dłużnik jest nieobecny, to po otrzymaniu protokołu zajęcia powinien dopełnić obowiązku informacyjnego. Potem to już komornik, a nie dłużnik musi poinformować właścicieli rzeczy o zaistniałej sytuacji.

W tej sytuacji właściciel może wytoczyć powództwo przeciw egzekucyjne. Zanim jeszcze sprawa trafi na wokandę, można zawnioskować o wyłączenie danego przedmiotu spod egzekucji, jeśli komornik się zgodzi, uniknąć można drogi sądowej. W przeciwnym razie konieczne będzie wykazanie przed sądem, że na przykład opisany powyżej rower nie należy do dłużnika.

Czy komornik może wejść do mieszkania, które nie należy do dłużnika?

Kiedy już wiemy, jak wygląda egzekucja komornicza, możemy zastanowić się nad tytułowym problemem. Co można zrobić w sytuacji, gdy nie dość, że dłużnik nie jest właścicielem rzeczonego roweru, ale w dodatku, sprzęt przechowywany jest w lokalu, który również nie jest własnością dłużnika? Czy komornik ma prawo wejść do mieszkania, które dłużnik tylko wynajmuje? Otóż tak. Wynika to z kodeksu postępowania cywilnego. Po pierwsze, jeśli wymaga tego cel egzekucji, komornik może zarządzić otworzenie mieszkania i innych pomieszczeń, na przykład garażu czy piwnicy i przeszukać te miejsca.

Przepisy przewidują nawet możliwość przeszukania odzieży, którą dłużnik ma na sobie lub też przeszukanie innej osoby, co do której zachodzi podejrzenie, że dłużnik oddał jej coś do schowania w czasie czynności egzekucyjnych. Dłużnik więc nie może skutecznie bronić się przed wejściem komornika do mieszkania, nawet jeśli nie jest ono jego własnością. Komornik natomiast ze swej strony musi zachować wszelkie zasady proceduralne. Na przykład, przeszukać osobę może tylko ktoś tej samej, co przeszukiwany, płci.

Egzekucja komornicza to poważna sprawa. Dlatego też nie należy lekceważyć niespłaconych długów, nawet tych o niskiej wysokości i zrobić wszystko, aby je uregulować, zanim sprawa dotrze aż do komornika.

Czy komornik może wejść do mieszkania pod nieobecność dłużnika?

Jeśli dłużnika nie można zastać pod wskazanym adresem, to czy komornik ma możliwość otworzenia drzwi i przeszukania mieszkania pod nieobecność dłużnika? Zgodnie z art. 814 kpc. komornik wykonujący egzekucję ma pełne prawo do otworzenia, przeszukania oraz zajęcia przedmiotów na poczet wierzytelności. Również w przypadku kiedy dłużnika nie można zastać w domu. W przypadku, jeśli drzwi od mieszkania są zamknięte, przedstawiciel wierzycieli ma prawo do skorzystania z pomocy ślusarza. Tak samo ma się sprawa w przypadku zamkniętej piwnicy, komórki czy schowków.

Czy komornik może wejść do mieszkania bez zgody właściciela?

Tak samo, jak w powyższym punkcie, tutaj również będzie miał zastosowanie art. 814 kpc. Jeśli komornik posiada tytuł wykonawczy, ma pełne prawo od wejścia do nieruchomości również, jeśli nie otrzyma na to pozwolenia od właściciela. Może to zrobić jednak tylko w godzinach od 6 do 22. Zajęcia komorniczego nie można przeprowadzać w dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem jest uzasadnienie sądu okręgowego i pozwolenie wydane na piśmie. Wtedy powyższe reguły nie mają zastosowania.

Czy komornik może zająć mieszkanie rodziców za długi syna?

Jeśli syn ma ukończone 18 lat, odpowiada sam za swoje zobowiązania, nawet jeśli zamieszkuje u rodziców. Jeśli jest zadłużony, to odpowiada jedynie swoim majątkiem za zobowiązania. Komornik nie może w takim wypadku zająć mieszkania należącego do jego rodziców. Dopóki żyje, jest jedyną osobą, która może być postawiona do odpowiedzialności. Inaczej ma się sprawa w przypadku śmierci syna. Jeśli rodzice nie wniosą postanowienia o zrzeczenie się spadku w terminie 6 miesięcy, to dług zostanie na nich przepisany.

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
3.4/5 - (9 votes)
Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

  • W
    W

    Wezyr

    25.04.2021, 21:26

    Wyróżniający się komentarz

    Co do osób 3 i ich własności nastąpiły zmiany w ostatnich latach w których zabranie własności rzeczy nie należącej do dłużnika jest znikome.
    Już komornik nie może na ślepo zajmować jak wcześniej chyba że chce mieć problemy i nawet stracić statut komornika i na bezrobocie.

    Inne rzeczy też się pozmieniały w prawach komorniczych co może a co nie,dla dłużników też się pozmieniało itp.

  • M
    M

    Maria

    02.07.2021, 15:19

    Wyróżniający się komentarz

    Jeśli mam dług po zmarlym ojcu a mieszkam u rodziców męża którzy nie żyją i niezrobiona była sprawa spadkową to co w tej sytuacji może komornik?

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Porównywarka ofert
Porównaj ()