Kiedy komornik nie może wejść do domu

Wejście do domu nie będącego własnością dłużnika

Osoby będące w stanie zadłużenia zastanawiają się często, jakie mogą być tego konsekwencje. Bycie objętym działaniami windykacyjnymi przez firmę, u której ma się dług, to nie wszystko. Ponadto, można stać się celem egzekucji komorniczej. Co może komornik? Czy może wkroczyć to mieszkania, którego się nie jest właścicielem?

Zadłużenie to problem trapiący miliony Polaków rocznie. Rosną koszty życia, wiele osób napotyka regularnie niespodziewane wydatki i wielu z nich szuka sposobu na załatanie swojego domowego budżetu. Jedni biorą kredyty, inni – łatwo i szybko dostępne pożyczki do domu lub dla zadłużonych pożyczki z komornikiem. Wielu klientów napotyka jednak problemy ze spłatą tych zobowiązań, co często owocuje popadnięciem w zadłużenie.

Dłużnicy nie muszą jednak być tylko tymi osobami, które nie spłacają rat kredytów lub nie regulują zaciągniętych pożyczek. Dłużnikiem może być także osoba niespłacająca mandatów, nieuiszczająca rat za towar zakupiony w sklepie, niepłacąca rat leasingu samochodu, a nawet niepłacąca rachunków. Długotrwałe powielanie wspomnianych czynności rzadko przechodzi bez reakcji strony, u której się zalega ze spłatą.

Podejmują one różne działania – wysyłanie ponagleń, wysyłanie wezwań do zapłaty lub składanie pozwu sądowego. Państwowa reakcja na działania dłużnika, często staje się poważna w konsekwencjach i trudna do ominięcia. Do najpopularniejszego i cieszącego się najgorszą sławą, przykładu takiego działania, jest oczywiście egzekucja komornicza.

Kim jest komornik?

Komornik, o którym będziemy dzisiaj pisać to komornik sądowy. Jest to osoba, która ma status funkcjonariusza publicznego, niebędącego jednocześnie urzędnikiem państwowym. Działa on przy sądzie rejonowym, wykonując jego orzeczenia o charakterze cywilnym. Wykonywanie tych orzeczeń ma formę przymusu egzekucyjnego – stąd, egzekucja komornicza.

Kim jest komornik
Dane z Krajowej Rady Komorniczej

Co może komornik – jego prawa

Podstawowym prawnikiem komornika jest przede wszystkim wkroczenie do mieszkania lub nieruchomości dłużnika. Może on przejąć mienie różnego rodzaju i różnej wartości Może to być:

 • Sprzęt gospodarstwa domowego (pralka, parowar, mikser, toster, suszarka, mikrofalówka).
 • Mienie elektroniczne (telewizory, komputery, odtwarzacze MP3, słuchawki).
 • Kolekcje sztuki (obrazy, figurki, posągi, płaskorzeźby).
 • Przedmioty osobiste (zegarki, pierścionki, kolczyki).
 • Kieszenie w odzieży dłużnika.

Dalszym punktem praw komornika podczas egzekucji jest prawo egzekucji pojazdów lub przedmiotów o większych gabarytach.

 • Bieżnia, orbitrek, sztangi.
 • Samochód, traktor, kombajn.

W skrajnych przypadkach, komornicy mają nawet prawo do następujących czynności.

 • Zajęcia mieszkania z całą jego zawartością.
 • Zajęcia działki ze znajdującą się na niej nieruchomością i pełną jej zawartością.

Czy komornik może podjąć się egzekucji bez ostrzeżenia?

Prawo zezwala komornikom sądowym na podejmowanie się egzekucji bez informowania dłużnika o jej zaplanowaniu. Nie oznacza to jednak, że komornika nie obowiązują procedury i ściśle określony zakres działania. Komornik ma obowiązek przedstawić pisemny nakaz i upoważnienie do przeprowadzenia czynności terenowych. Na prośbę dłużnika poddawanego egzekucji, komornik musi się także wylegitymować, potwierdzając to, że jest osobą, za którą się podaje.

Czy komornik może wejść do mieszkania osoby trzeciej?

Wiele dłużników zastanawia się, czy w przypadku nieposiadania własnego mieszkania lub własnej nieruchomości, komornik ma prawo wkroczyć do miejsca, gdzie np. wynajmuje mieszkanie. W konsekwencji, czy ma prawo wkroczyć do takiego lokum i zająć przedmioty należące do dłużnika. Czy może? Tak, może. Zezwala na to kodeks postępowania cywilnego.

Komornik sądowy ma w prawie przewidzianą możliwość wkroczenia do mieszkania lub domu, w którym istnieje podejrzenie, że przebywa dłużnik. W efekcie, właściciel mieszkania ma obowiązek otworzyć komornikowi drzwi, pozwolić mu wejść do lokum i udostępnić wszystkie informacje dotyczące mienia, jakie może się znajdować na określonym terenie w posiadaniu dłużnika.

mieszkanie w którym przebywa dluznik

Czy komornik może przejąć cudze mienie?

Tak, prawo zezwala komornikowi na podjęcie się takich czynności. Wynika to z domniemania, że dany przedmiot jest w posiadaniu dłużnika. Jego faktyczny stan własnościowy może być sprzeczny ze stanem zastanym przez komornika, jednak nie musi on tego dochodzić. W efekcie, np. pożyczony rower, który jest widoczny w piwnicy dłużnika, traktowany jest jako jego własność podlegająca egzekucji.

Czy komornik może przeszukać osobę trzecią?

Komornik sądowy ma takie prawo, jeśli tylko zachodzi podejrzenie, że osoba trzecia może ukrywać w swoich ubraniach np. cenne przedmioty dłużnika. Osoba trzecia ma także obowiązek poinformować o ewentualnych elementach mienia, jakie wręczył jej dłużnik.

Czy komornik może wejść do mieszkania siłą?

Jest to jedno z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień, bowiem podczas egzekucji komorniczych budzi największy opór u dłużników. Zasłanianie się tutaj świętym prawem własności jest bezcelowe. Komornik ma bowiem prawo podjąć się wszelkich środków, aby wkroczyć do mieszkania dłużnika, jego domu lub miejsca, gdzie przebywa. Wzywa wtedy zazwyczaj policję lub nawet straż pożarną, jeśli konieczne jest np. sforsowanie zamków, chociaż zazwyczaj wystarczy pomoc ślusarza.

Sąd zezwala na egzekucję komorniczą, dlatego dłużnik nie ma prawa się tej decyzji sprzeciwiać i utrudniać czynności służbowych.

Czy komornik może wejść do mieszkania dłużnika pod jego nieobecność?

Tak, egzekucja komornicza nie traci na ważności w przypadku nieobecności dłużnika. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, komornik może wejść do domu lub mieszkania, gdzie mieszka dłużnik, i podjąć się zajęcia określonych przedmiotów. W przypadku problemów z dostaniem się do środka tak jak wyżej – komornik może skorzystać z pomocy ślusarza, nie ponosząc kosztów za np. zniszczone drzwi.

Egzekucja komornicza w 2020 roku a pandemia koronawirusa

Pandemia koronawirusa w 2020 roku, szczególnie w jej początkowej fazie, doprowadziła do praktycznego zamrożenia i wstrzymania wielu dziedzin otaczającego nas życia. Z powodu zawirowań w prawodawstwie, nie jedna osoba zastanawiała się, co tak naprawdę w danym momencie jest dozwolone, a co narusza szeroko pojęty reżim epidemiologiczny. Z naturalnych powodów, wielu dłużników zaczęło w związku z tym szukać informacji na temat zasad w sprawie egzekucji komorniczych w 2020 roku.

Otóż sytuacja pandemiczna w żadnym stopniu nie ogranicza zasad działania komorników w terenie – nadal mają oni prawo do przeprowadzania czynności włącznie z wkroczeniem do miejsca zamieszkania dłużnika. Aby rozwiać wątpliwości, jakie narosły po pierwszej fali pandemii, tuż u progu jesiennej drugiej fali zachorowań i związanego z tym powrotu obostrzeń głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wyraził się on jednoznacznie – w okresie pandemii egzekucje komornicze powinny być przeprowadzane zgodnie z założonym terminem.

4.2/5 - (6 votes)
Komentarze (2)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od alloy1995
  Napisany
  18.11.2021, 19:48
  alloy1995

  Komornik toZłodziej!! Nikt wiecej

 • Komentarz od Kici
  Napisany
  04.11.2021, 08:32
  Kici

  Wychodzi na to że komornikowi wolno wszystko.Banda złodzieji