Karta debetowa – jak ją uzyskać, aktywować i z jakich funkcjonalności można skorzystać?

Karta Debetowa

Karty płatnicze są elektronicznym środkiem płatniczym, który staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza ze względu na okres pandemii i głoszenie haseł przekonujących do płatności bezgotówkowych. Specjaliści sugerują, że w przyszłości może on całkowicie wyprzeć gotówkę. Wyjaśniamy to, czym wyróżnia się karta debetowa co to za produkt finansowy i kiedy jest oferowany przez banki.

Do czego służy karta debetowa? 

Zapewnia wygodę w obracaniu pieniędzmi na co dzień. Co istotne, karta debetowa pozwala na korzystanie z funkcji rachunku bankowego, a w szczególności na dostęp do pieniędzy poprzez:

  • wypłacanie gotówki z bankomatów, a w wybranych także zapytania o saldo na koncie,
  • dokonywanie płatności internetowych,
  • płatności w punktach handlowo-usługowych – do kwoty 100 zł zbliżeniowo, bez podawania PIN-u.

Jakie dodatkowe funkcje może zapewnić karta debetowa?

Funkcjonalność użytkownika zwiększa karta debetowa z funkcją wielowalutową, zwana też po prostu kartą wielowalutową. Pozwala ona oszczędzić na przewalutowaniu, które podwyższa kwotę płatności za zakupy za granicą czy w zagranicznych sklepach internetowych. Chcąc skorzystać z takiej funkcjonalności, należy założyć konto walutowe. To przydatne zwłaszcza dla często podróżujących za granicę. Jeszcze więcej możliwości zapewnia karta debetowa z funkcją wielowalutową i miejską, dzięki której można nie tylko kupić i zakodować bilet okresowy, ale także za sprawą niektórych ofert zyskać zniżkę.

W jaki sposób można uzyskać kartę debetową?

Żeby móc korzystać z karty debetowej, należy stać się klientem banku, zakładając rachunek bankowy. Wniosek o konto osobiste można złożyć online. Dopiero w momencie, gdy karta debetowa dotrze do posiadacza, będzie on mógł cieszyć się pełną funkcjonalnością konta. Żeby ją uzyskać, nie jest konieczne wypełnianie osobnego wniosku. Wystarczy zaznaczyć chęć jej posiadania we wniosku o konto. Karta przesyłana jest na adres korespondencyjny klienta banku. W takiej przesyłce dla bezpieczeństwa nie znajduje się PIN.

Średni czas oczekiwania na kartę to 7 dni roboczych. Niektóre banki proponują kartę spersonalizowaną z indywidualnie wybraną grafiką. Do momentu uzyskania karty można korzystać z alternatywnych rozwiązań płatniczych, jak np. BLIK.

Jak aktywować kartę debetową?

Na ogół aktywacja karty wymaga dokonania pierwszej transakcji z użyciem kodu PIN. Pozwala to na odblokowanie jej zbliżeniowej funkcji oraz na dokonywanie płatności za zakupy internetowe. Procedury bankowe w tym zakresie są dość podobne. Alternatywą jest zalogowanie się do systemu bankowości internetowej, kontakt telefoniczny z bankiem.

Karta płatnicza, debetowa i kredytowa – różnice i podobieństwa

Zależność między produktami finansowymi karta debetowa a płatnicza jest taka, że ta pierwsza jest rodzajem tej drugiej. Oprócz debetowej karty płatniczej mamy także inne, np. kartę kredytową. W przypadku porównania tego, czym jest karta kredytowa a debetowa można wyróżnić istotne podobieństwa i różnice. Prezentuje je poniższa tabela:

Rodzaj karty płatniczejKarta debetowaKarta kredytowa
Wydawca kartyinstytucja finansowainstytucja finansowa
Połączenie z rachunkiem bankowymTak, z RORNie
Właściciel środków dostępnych dla posiadacza na karciePosiadacz kartyBank
Weryfikacja zdolności kredytowej przed wydaniem kartyNieTak
Limit środków na karcieW zależności od ilości środków na koncie zgromadzonych przez użytkownikaW zależności od zdolności kredytowej użytkownika ustalonej przez bank

Karta kredytowa przydaje się, kiedy na koncie brakuje środków i karta debetowa nie pozwala na realizację dodatkowych wydatków.

Karta debetowa a konto PayPal

Z kontem PayPal karta debetowa powinna zostać powiązana celem szybszego i łatwiejszego dokonywania płatności. Wówczas nie trzeba posiadać środków na saldzie konta PayPal, bo w trakcie realizacji płatności obciążona zostanie karta debetowa. Co ważne, odbiorca nie zobaczy numeru karty. Akceptowane są te karty debetowe, które są przystosowane do płatności internetowych, a więc posiadają kod CVV2. 

5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz