Kantor internetowy – Ranking 2021 – porównaj waluty online

Kantor internetowy to rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy szukają szybkiej i bezpiecznej wymiany walut. Z każdym rokiem zyskuje coraz większe zainteresowanie – już nawet co piąty Polak korzysta z ich usług.
Jednak jak wybrać odpowiedni kantor? Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników – szukamy tylko miejsca wymiany pieniędzy czy też dodatkowych funkcji jak wirtualny portfel? Na szczęście lista kantorów online jest naprawdę długa.
Porównaj kantory internetowe w naszym rankingu!

Największą zaletą kantoru internetowego jest atrakcyjna cena zakupu waluty. Usługa jest tańsza ze względu na różnicę między ceną kupna a sprzedaży waluty, czyli tzw. spreadu. W internecie wynosi ona nie więcej niż 1%, natomiast w kantorach stacjonarnych oscyluje około 1,5%. Najdrożej jest w bankach, gdzie różnica może być na poziomie nawet 5-6%.

Kantory internetowe są tańsze przede wszystkim dlatego, że koszt prowadzenia takiej działalności nie generuje dużych wydatków. Nie ma konieczności płacenia za lokal oraz niezbędny sprzęt. Nie ma również potrzeby przechowywania pieniędzy, ponieważ wszystkie usługi odbywają się bezgotówkowo.

Innymi aspektami, które przyciągają klientów kantorów online, jest łatwość dostępu. Wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do sieci oraz konto walutowe. O każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na świecie można dokonać transakcji. Do tego dochodzi łatwość wymiany waluty. Zakładamy konto w wybranym kantorze, wybieramy walutę kupna i sprzedaży, ostatecznie dokonujemy przelewu na wskazane konto oraz podajemy konto do przelewu zwrotnego. I gotowe – najczęściej w kwadrans cała operacja jest zakończona, jednak należy pamiętać, że w niektórych przypadkach operacja może zająć do 3 dni roboczych. Jest również opcja korzystania z portfeli walutowych (np. TransferWise czy Revolut) – wtedy wszystko trwa dosłownie kilka sekund.

Jak działa kantor internetowy online?

Według definicji kantor internetowy jest kantorem walutowym, który wszystkie transakcje zawiera poprzez specjalnie do tego przystosowane platformy internetowe i systemy bankowości internetowej. Co istotne, NBP stwierdził, że firma świadcząca takie usługi nie musi mieć licencji bankowej i nie musi być wpisany do rejestru kantorowego NBP, a nawet „nie stanowi działalności kantorowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe”1.

Jak było wspomniane, cała transakcja odbywa się bezgotówkowo przez wskazane konta. Jednak coraz popularniejsze na platformach oferujących wymianę walut są wirtualne portfele – działa to szybciej (po prostu wybieramy walutę, którą chcemy przewalutować na inną i gotowe), a przy okazji możemy skorzystać z kart debetowych, dzięki którym możemy płacić w konkretnej walucie.

Wielkim atutem kantorów online jest fakt, że mogą z nich korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. Ponadto nie ma limitów – możemy wymieniać dowolne kwoty z dowolną częstotliwością. Jest to przydatne zwłaszcza podczas zagranicznych wakacji.

Kto najchętniej korzysta z internetowej wymiany walut?

 • osoby pracujące poza granicami kraju,
 • często podróżujący,
 • świadczący usługi na rynku międzynarodowym,
 • spłacający kredyty walutowe,
 • posiadacze oszczędności w walutach obcych,
 • osoby często korzystające z zagranicznych sklepów internetowych.

Czy kantory internetowy są bezpieczne?

Biorąc pod uwagę, jaki kantor internetowy wybrać, musimy skupić się na kilku podstawowych kwestiach. Jedną z nich jest na pewno bezpieczeństwo. Tutaj musimy kierować się rozsądkiem. Podobnie jak sprawdzamy, czy dany sklep w sieci jest godny zaufania, tak samo powinniśmy postąpić w przypadku firm świadczących wymianę walut online. Zwłaszcza gdy operujemy większymi kwotami. Dlatego należy postawić wyłącznie na sprawdzone firmy. Wtedy możemy być pewni, że nasze pieniądze są bezpieczne.

Sprawdźmy, jakie są zalety kantorów online.

 • Dostępność transakcji całą dobę. Użytkownicy mogą korzystać z serwisu 24/7. Jest to nie tylko wygodne, ale pozwala również na wymianę waluty w najkorzystniejszym momencie.
 • Oszczędność. Kantory internetowe oferują lepsze przeliczniki walut.
 • Wygoda. O każdej porze i z każdego miejsca na świecie możemy dokonywać transakcji. Nie bez znaczenia jest również szybkość wymiany waluty.
 • Bezpłatne przelewy. Większość platform wymiany walut oferuje klientom darmowe przelewy na rachunki PLN, USD, EUR, GBP oraz CHF.
 • Negocjacje cen. Podobnie jak inne firmy usługowe również niektóre kantory internetowe prowadzą programy lojalnościowe dla klientów. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do preferencyjnych cen – możemy negocjować ceny lub otrzymać odgórną zniżkę.
 • Historia transakcji. Działa to podobnie jak w banku – w każdej chwili możemy sprawdzić, jaką kwotę i kiedy wymienialiśmy na inną walutę. Pozwala to zachować lepszą kontrolę nad finansami.
 • Bezpieczeństwo. Jest to chyba najważniejsza kwestia, na którą zwraca się uwagę. W końcu chodzi o pieniądze. Dobre kantory internetowe nie tylko korzystają z szyfrowanych, zabezpieczonych właściwym certyfikatem, połączeń, ale posiadają też licencję Komisji Nadzoru Finansowego czy umowę z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (na przykład kantor walutowy Alior), które gwarantuje solidność i wypłacalność firmy.

Jaki kantor internetowy wybrać?

Kantory online coraz częściej wykraczają swoimi możliwościami poza samą sprzedaż i skup walut. Można tam również śledzić kurs danej waluty w czasie rzeczywistem. Istnieją również kantory, które dają możliwość ustawienia zlecenia tak, aby kupno lub sprzedaż nastąpiły, kiedy dana waluta będzie miała określony kurs (m.in. w Kantorze Walutowym Alior Banku czy na walutomat.pl). Co więcej, niewątpliwą zaletą kantorów internetowych jest fakt, że dają możliwość realizacji przelewów walutowych na obce rachunki. To bardzo wygodne, kiedy dokonujemy zakupów, rezerwujemy wakacje czy też chcemy wysłać środki rodzinie czy znajomym.

Zastanawiając się jaki kantor internetowy wybrać, trzeba wziąć pod uwagę to, co oferuje. Zakładając konto na danej platformie, powinniśmy podchodzić do tego tak, jak do otwierania rachunku w banku – uwzględniając najważniejsze potrzeby. Każdy klient poszukuje innych rozwiązań oraz możliwości, dlatego wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami, a nie samymi peanami płynącymi z reklam.

Jednak do podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze e-kantoru, należą:

 • Wysokość kursów walut.
 • Częstotliwość aktualizacji kursów (powinny pochodzić bezpośrednio z notowań Forexu, dzięki czemu nie zawierają marży pośredników).
 • Dostępność różnych walut.
 • Limit transakcji.
 • Wysokość prowizji.
 • Ile banków obsługuje kantor (ma to wpływ na szybkość realizacji transakcji).
 • Czy platforma podlega kontroli instytucji finansowych.

Czy istnieją kantory z darmową wymianą walut?

Wymiana walut najczęściej wiąże się z kosztami. Niektóre waluty mają lepszą pozycję, poza tym w niektórych krajach jest po prostu drogo albo jest inna siła nabywcza. Dlatego też fakt kupna obcej waluty może być wydatkiem samym w sobie. Jednak korzystając z usług kantorów internetowych, zyskujemy przede wszystkim najlepsze kursy, dzięki czemu możemy być pewni, że wydamy mniej niż w kantorze stacjonarnym czy banku. Jeśli chciałbyś zacząć zarabiać na wymianach walut a nie masz środków sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych.

Niemal wszystkie najpopularniejsze platformy oferujące wymianę walut są darmowe. Zarówno w kwestii rejestracji, jak i wymiany walut. Nie posiadają żadnych ukrytych prowizji czy opłat. Kantory online zarabiają na spreadzie – różnicy pomiędzy kursem skupu a sprzedaży. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku wirtualnych portfeli. Tam opłaty za przewalutowanie są pobierane, jednak są one tak niewielkie, że nie wpływają na całość transakcji. Dla przykładu weźmy TransferWise. Prowizja od 1 EUR to 0,01 EUR, czyli tyle, co nic.

Aby mieć pewność, że platforma, którą chcemy wybrać, nie pobiera opłat albo też jak one się kształtują, powinniśmy zerknąć na regulamin korzystania z usług. Wtedy będziemy dokładnie wiedzieli, czy nam to odpowiada, czy też szukamy innego usługodawcy.

Jak wybrać najlepszy kantor internetowy?

Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy – każdy poszukuje innych rozwiązań i możliwości. Przykładowo wirtualne portfele pobierają niewielkie opłaty, ale jednocześnie dają możliwość zakładania kont dla niemal każdej waluty świata. Z każdą kolejną dodaną walutą otrzymujemy osobny rachunek bankowy, który możemy wykorzystywać do przelewania pieniędzy oraz ich odbierania.

Natomiast same kantory internetowe są w większości darmowe, jednak posiadają różne opcje, skierowane do konkretnego klienta. Dlatego też warto przed dokonaniem wyboru zaczerpnąć wiedzy i sprawdzić ranking nasz kantorów internetowych. W jednym miejscu umieszczono różnorodne i popularne platformy, dzięki czemu łatwo porównamy możliwości i oferty.

Źródła:

1.http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120000826/T/D20120826L.pdf

Komentarze (0)
Zostaw komentarz