Kalkulator lokat

kalkulator lokat

Chciałbyś zainwestować oszczędności? Warto wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie! Narzędziem, z którego warto skorzystać, jest funkcjonalny kalkulator lokat. Umożliwia on szybkie obliczenie zysku z lokat bankowych, kont oszczędnościowych czy nawet oprocentowanych kont osobistych.

Kalkulator ofert on-line. Sprawdź aktualny zysk z lokat!

Otrzymałeś większy zastrzyk gotówki, a remont mieszkania lub wakacje planujesz dopiero w przyszłym roku? Dobrym pomysłem może być zainwestowanie pieniędzy w lokatę – tylko, którą z nich wybrać? Na etapie planowania nieoceniony jest kalkulator lokat bankowych. Jest to opcja do wykorzystania on-line, bez wychodzenia z domu, w każdym miejscu i dowolnym czasie. Narzędzie pomoże Ci zaplanować przyszłość i zmaksymalizować zgromadzony zysk.

Oblicz odsetki lokaty

Co to jest kalkulator lokat?

Najprościej mówiąc, kalkulator lokat to proste narzędzie, za pomocą którego możesz obliczyć zysk i porównać różne oferty. W przypadku próby obliczenia oprocentowania, realnego zysku z lokat, mogą nie wystarczyć do tego proste obliczenia matematyczne. Potrzebna jest też znajomość matematyki finansowej. Bez obaw! Kalkulator lokat bankowych wykona całe trudne obliczenia za Ciebie, byś realnie ocenił zainwestowane oszczędności.

Lokaty bankowe różnią się między sobą wysokością oprocentowania, czasem trwania, ale również częstotliwością kapitalizacji odsetek.
Dlatego przygotowany przez Money24.pl kalkulator zysku z lokat pozwala szybko obliczyć:
– ile zarobisz na lokacie,
– jak wysoki będzie tzw. podatek Belki pobrany przez bank,
– ile wyniosą odsetki na koniec okresu lokowania środków.

Szukasz najlepszej lokaty?

Jeśli chcesz odnaleźć najlepszą dla siebie lokatę według preferowanych kryteriów, przyjrzyj się poniższemu zestawieniu.

Ostatnia aktualizacja: 9 Stycznia 2023
InBank Lokata
7,50 %
? w skali roku dla lokat na 3 lub 6 miesięcy.
Oprocentowanie
1-60 miesięcy
? - 7% dla lokaty na 1 miesiąc, - 7,5% dla lokaty na 3 lub 6 miesięcy, - 4% dla lokaty na 12 lub 24 miesiące, - 3,5% dla lokaty na 48 i 60 miesięcy.
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
Lokata na nowe środki
8 %
? 7-8% w skali roku
Oprocentowanie
2-6 miesięcy
? Możesz przystąpić do promocji od 18.10.2022 r. do 2.11.2022 r. i uczestniczyć w niej wyłącznie przez pierwszy okres umowny lokaty.
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «
6,75 %
Oprocentowanie
1-36 miesięcy
Okres lokaty
» SPRAWDŹ «

Wszystkie lokaty, które prezentujemy na naszej stronie, są w 100% objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Maksymalna kwota ochrony wynosi 100 tys. euro, czyli ok. 430 tys. zł. Taki zwrot środków otrzymasz w momencie bankructwa banku, w którym ulokowałeś pieniądze. Dlatego przy obliczeniu zysku z lokaty powinieneś uwzględnić ten fakt. Dobrym rozwiązaniem byłoby, np. podzielić zgromadzony kapitał między kilka instytucji – tak, aby w każdej z nich nie znajdowało się więcej niż wynosi limit gwarancji BFG.

Jak skorzystać z kalkulatora lokat?

Choć nazwa może brzmieć skomplikowanie, kalkulator lokat to proste w obsłudze i intuicyjne narzędzie. Wystarczy, że zastanowisz się, jaką kwotę jesteś w stanie odłożyć na lokatę i na jaki czas oraz sprawdzisz stopę procentową. Warto wyjaśnić kilka pojęć, z którymi możesz się zetknąć:

  • oprocentowanie – to stopa zwrotu z lokaty. Kalkulatory internetowe obliczają zysk, korzystając z oprocentowania stałego. Jeżeli zależy Ci na lokacie, z tzw. oprocentowaniem zmiennym wynik może różnić się od końcowego zysku.
  • okres kapitalizacji odsetek – to cyfra, która wskazuje, co ile czasu będą doliczane odsetki do kwoty bazowej. Wybrane kalkulatory lokat pozwalają wybrać długość czasu kapitalizacji (najczęściej miesięczny, kwartalny, półroczny i roczny).
  • czas deponowania – czas, na jaki wpłacamy pieniądze na lokatę. Lokaty trwają najczęściej od trzech miesięcy do roku lub dwóch lat – czasem z zapisem automatycznego przedłużenia na kolejny okres.
  • kwota kapitału – to jeden z ważniejszych parametrów, bo jest to kwota, którą jesteśmy gotowi wpłacić na lokatę.

Ważnym aspektem w przypadku oszczędzania na lokatach jest tzw. podatek Belki. To inaczej, podatek od dochodów kapitałowych (m.in. lokat), który bank pobierze za każdym razem, gdy będziesz chciał wypłacić zysk zgromadzony na rachunku. Spokojnie! Dobry kalkulator walut uwzględnia tę kwestię. Dzięki naszemu przelicznikowi poznasz realną wysokość odsetek i zysku z lokaty.

Podatek Belki to główna z przyczyn spowalniających Twój wzrost ulokowanych oszczędności. Część naliczonych odsetek na lokacie – zamiast do Twojej kieszeni, trafia do budżetu państwa. Taki podatek musisz zapłacić zawsze, gdy decydujesz się na zysk.

Działanie kalkulatora lokat

Jeśli wprowadzisz wszystkie dane i zatwierdzisz obliczenia, kalkulator wskaże wysokość odsetek z lokat oraz zysku. Wszystkie wyniki będą zestawione w przejrzystej formie, dzięki czemu odczytasz między innymi zysk brutto i zysk netto (najbardziej interesujący), a także łączną rolę kapitału i odsetek. Przy mnogości ofert pojawiających się na rynku warto sprawdzić różne możliwe rozwiązania i opcje. Warunki lokat mogą się zmieniać, a kalkulator lokat bankowych pozwala śledzić wszystkie te zmiany.

Dobra rada: zawsze porównuj lokaty w różnych bankach! Nie warto, abyś skupiał uwagę wyłącznie na banku, w którym posiadasz konto osobiste – kiedy w tym czasie inne instytucje mogą proponować wyższe oprocentowanie. Dzięki takim zestawieniom ofert oraz kalkulatorowi zysku z lokat jesteś w stanie wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Planujesz inwestowanie, oszczędzanie?

Zamierzasz inwestować w dłuższym horyzoncie czasowym niż rok, dwa? Kalkulator oprocentowania lokat bankowych pomoże Ci zaplanować oszczędzanie długofalowo. Istnieją specjalne, przeznaczone do tego algorytmy, dzięki którym oszczędzisz czas i błyskawicznie porównasz ofertę.


Może ciekawsza wydaje Ci się inwestycja w lokaty walutowe? Jest to rodzaj lokat w walucie zagranicznej. Dzięki kalkulatorowi walutowemu możesz szybko przeliczyć walutę według aktualnego kursu ustalonego przez NBP i ustalić swój końcowy zysk.

Przelicznik lokat to proste, ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, które pomoże Ci zaoszczędzić więcej czasu oraz szybko rozwiązać swoje wątpliwości co do opłacalności inwestowania w konkretną lokatę. Dodatkowo udostępniony przez nas kalkulator lokat korzysta z aktualnych danych, gwarantując Ci wiarygodne informacje, których pilnie potrzebujesz w danym momencie.

Źródło:

1. Statystyka stóp procentowych i sprawozdawczość, nbp.pl

4/5 - (3 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz