Jak zrobić przelew zagraniczny?

jak wykonać przelew zagraniczny

To, jak zrobić przelew zagraniczny, zależy przede wszystkim od tego, gdzie ma on trafić. Do wyboru mamy przelew SEPA i SWIFT. Dowiedz się, ile kosztuje przelew zagraniczny i kiedy pieniądze dotrą do odbiorcy! 

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny to przelew środków pieniężnych pomiędzy bankami znajdującym się w różnych krajach. Warto wiedzieć, że przelewy zagraniczne może zrealizować każdy, kto ma konto bankowe. I to niezależnie od tego w jakiej walucie jest ono prowadzone. 

Załóżmy, że chcąc wykonać przelew zagraniczny zleciliśmy przelew w złotówkach np. do Niemiec. Bank przeliczy wówczas taką transakcję na walutę odbiorcy po aktualnie obowiązującym kursie. Kurs danej waluty można sprawdzić np. na stronie banku albo w kantorze internetowym.

W polskich bankach najczęściej spotykanym rodzajem przelewu jest przelew SEPA i SWIFT. 

Jak zrobić przelew zagraniczny? Będą nam potrzebne takie dane jak:

 • kwota przelewu (wpisując kwotę przelewu, warto uwzględnić to, że może ona zostać pomniejszona o określone opłaty),
 • waluta przelewu, 
 • tytuł przelewu,
 • rodzaj przelewu zagranicznego (SEPA i SWIFT),
 • odbiorca przelewu,
 • numer IBAN odbiorcy, 
 • kod BIC banku odbiorcy (nie dotyczy to przelewów SEPA), 
 • podział kosztów przelewu zagranicznego, 
 • rachunek odbiorcy.

To, jakie dokładnie informacje będziemy musieli podać, może się nieco różnić w zależności od banku, rodzaju przelewu i tego dokąd mają trafić pieniądze.

Przelew walutowy możemy zrobić korzystając z bankowości internetowej, aplikacji mobilnej swojego banku, zlecając transakcję przez telefon, jak i składając wizytę w oddziale banku. 

Przelew SEPA a przelew SWIFT

Nazwa przelew SEPA wzięła się od słów Single Euro Payment Area tj. Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. Przelew SEPA powstał z inicjatywy Unii Europejskiej. Jego istotą miało być uproszczenie transakcji pomiędzy krajami należącymi do Wspólnoty Europejskiej. 

Poza państwami członkowskimi przelewy zagraniczne typu SEPA możemy wykonać do Wielkiej Brytanii, Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu.

Tym samym każdy, kto posiada konto na terenie wspomnianego obszaru i chce zrobić przelew do kraju objętego Jednolitym Obszarem Płatniczym w Euro ma taką możliwość. 

Przeczytaj również: Rodzaje przelewów bankowych

Przelew SEPA jest łatwy do wykonania, tani i szybko dotrze do odbiorcy. Jego największą wadą jest to, że wykonamy go jedynie w euro. I tylko do wspomnianych już państw.

Warto jednak dodać, że w euro rozliczana jest sama transakcja. Oznacza to, że przelew możemy zlecić np. w złotówkach, musimy jednak wziąć pod uwagę koszty przewalutowania transakcji. 

Przelew SWIFT realizowany jest w dowolnej walucie i na całym świecie. Jego koszty są o wiele wyższe niż to, ile zapłacimy za przelewy SEPA. Wspomniane opłaty możemy jednak podzielić pomiędzy nadawcę i odbiorcę przelewu. W przypadku przelewu SEPA możemy skorzystać jedynie z opcji kosztowej SHA.

Ile idzie przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny SEPA powinien trafić na konto odbiorcy już następnego dnia roboczego. 

A ile przyjdzie nam czekać na przelew zagraniczny SWIFT? Niestety dużo dłużej. Pamiętajmy, że SWIFT dotyczy przelewów pomiędzy dość odległymi obszarami, w dodatku nienależącymi do Unii Europejskiej. Taki przelew zagraniczny w przeciwieństwie do przelewu SEPA może trafić do odbiorcy dopiero po kilku dniach od daty zlecenia transakcji. 

Co więcej, często sam bank nie jest w stanie określić tego, ile idzie taki przelew. Co do zasady: im więcej podmiotów uczestniczy w przekazywaniu środków, tym dłużej trzeba będzie czekać na pieniądze. 

Jeśli chcesz wykonać przelew zagraniczny SWIFT, weź pod uwagę fakt, że w całej transakcji będą uczestniczyły różne banki pośredniczące. 

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

To, ile kosztuje przelew zagraniczny, zależy od takich czynników jak:

 • rodzaj przelewu – czy jest to przelew zagraniczny SEPA, czy SWIFT, 
 • opłat i prowizji narzucanych przez bank, 
 • liczby podmiotów uczestniczących w transakcji – im będzie ich więcej, tym cała operacja będzie droższa, 
 • wybranej opcji podziału kosztów, 
 • prowadzonego konta – niekiedy nawet w ramach jednego banku opłata za przelew zagraniczny może się różnić i zależeć od tego, jaki mamy rachunek bankowy.

Przelewy SEPA są tańsze niż przelewy SWIFT, mogą być nawet darmowe. Zgodnie z prawem unijnym koszt przelewu SEPA nie może być wyższy niż to, ile zapłacimy za przelew krajowy.

Kosztami, które musimy wziąć pod uwagę poza ewentualną prowizją, jest wspomniany już koszt przewalutowania. 

Przelew SWIFT kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Opłata za przelew SWIFT jest często wartością procentową liczoną od kwoty przelewu. Wspomniana kwota to jednak tylko prowizja, którą naliczy sobie nasz bank. To, jakie opłaty naliczą sobie banki pośredniczące, ciężko jest oszacować. 

Najprostszą i najszybszą metodą uzyskania informacji o tym, ile kosztuje przelew zagraniczny, jest zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji swojego banku. 

Kto płaci za przelew zagraniczny? 

Myśląc o tym, jak zrobić przelew zagraniczny, nie sposób nie wspomnieć o jego kosztach. Opłaty za zlecenie przelewu zagranicznego SWIFT możemy podzielić pomiędzy nadawcę i odbiorcę.

To, jak rozłożą się te koszty, zależy od tego, jaki podział wybierze nadawca przelewu. Jeśli nie dokona żadnego wyboru, to przelew zagraniczny będzie realizowany w ramach SHA. 

Chcąc wykonać przelew zagraniczny SWIFT mamy do wyboru następujące opcje podziału kosztów:

 • SHA – za przelew walutowy płacą zarówno nadawca, jak i odbiorca. Nadawca  przelewu pokrywa opłaty naliczone przez swój bank, zaś odbiorca pozostałe koszty. 
 • OUR – wszystkie koszty przelewu ciążą na osobie, która go zleca. Oznacza to, że nadawca przelewu zapłaci nie tylko za realizację transakcji przez swój bank. Z jego konta bank pobierze również kwotę na poczet przyszłych rozliczeń pomiędzy bankiem odbiorcy i bankiem nadawcy (i opcjonalnie pomiędzy bankami pośredniczącymi). 
 • BEN – cały koszt przelewu zagranicznego pokrywa jego odbiorca. Oznacza to, że kwota przelewu, która do niego trafi zostanie pomniejszona o wszystkie koszty banków pośredniczących.

Jak zrobić przelew w euro?

Aby zrobić przelew w euro, nie trzeba mieć konta walutowego. Można zlecić go z konta prowadzonego w złotówkach. Najlepiej skorzystać w tym celu z przelewu SEPA. W każdym europejskim kraju wykonuje się go tak samo i na tych samych zasadach. Jest on najtańszy, a pieniądze dotrą do odbiorcy już następnego dnia roboczego. Oczywiście, możliwe jest także wybranie przelewu SWIFT, jest on jednak droższy, a cała transakcja trwa dłużej. 

Przelew w euro można wykonać zarówno na konto w banku krajowym, jak i zlecić przelew zagraniczny. Warto wiedzieć, że przelew SEPA w euro można zrobić nawet wówczas, gdy dany kraj nie posługuje się euro (np. Polska). 

Wykonanie przelewu w euro umożliwiają wszystkie polskie banki. Najtańszą opcją jest zrobienie przelewu w bankowości elektronicznej lub korzystając z aplikacji mobilnej banku. Za wykonanie takiego przelewu w oddziale lub zlecenie go przez telefon możemy ponieść dodatkowe opłaty.

Czy można zrobić przelew w euro z konta złotówkowego?

Jak już wspomnieliśmy, przelew SEPA realizowany jest wyłącznie w euro. Oznacza to, że nawet jeśli korzystamy z konta prowadzonego w złotówkach, to zostaną one „zamienione” na euro, a bank naliczy opłaty za przewalutowanie transakcji. 

Z kolei przelew SWIFT może być realizowany w dowolnej walucie obsługiwanej przez dany bank (również w euro). W obu przypadkach mówimy o walucie, w której rozliczony jest przelew. 

Sprawdz: Ranking kont walutowych

Przelewy zagraniczne w kantorach internetowych

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić przelew zagraniczny, to poza bankami do wyboru masz także kantor internetowy. Wprawdzie za przelew środków za granicę także będziemy musieli zapłacić, jednak będą to o wiele niższe koszty.

Ta oszczędność dotyczy zwłaszcza przelewu SWIFT, który z uwagi na obecność banków pośredniczących jest dość drogi. Może on kosztować nawet kilkaset złotych! Przelewy walutowe w kantorze internetowym są tańsze niż w banku.

Tym, co przemawia za tym, by zrobić przelew zagraniczny w kantorze internetowym, jest przede wszystkim kurs waluty. Porównując różne oferty (i to bez wychodzenia z domu) możemy wybrać ten kantor, gdzie kurs jest najkorzystniejszy. 

Ponadto, bank może nie obsługiwać przelewów w danej walucie. Jeśli wybierzemy kantor internetowy, to będziemy mieć w tym zakresie o wiele większy wybór. 

5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz