Jak zamknąć konto w BNP Paribas?

Konto osobiste w BNP Paribas to jeden z najchętniej wybieranych rachunków przez polskich klientów. Czasem jednak może się zdarzyć, że po pewnym czasie zdecydujemy się na zamknięcie konta w tym banku. Sprawdźmy, jak napisać wypowiedzenie umowy rachunku bankowego w BNP Paribas.

Jeśli zastanawiasz się, jak zamknąć konto w BNP Paribas, to jesteś w dobrym miejscu. Prezentujemy prostą i szybką instrukcję, jak skutecznie wypowiedzieć umowę. Ot, po prostu wybierz z poniższych sposobów ten, który najbardziej Ci odpowiada.

BNP Paribas zamknięcie konta – dostępne metody

Nasze doświadczenie i praktyka pokazują, że wzór wypowiedzenia umowy rachunku w BNP Paribas możemy dostarczyć na kilka sposobów:

 • osobiście poprzez wizytę w oddziale banku,
 • składając dyspozycję zamknięcia konta osobistego przez infolinię,
 • wysyłając listem poleconym (najlepiej z potwierdzeniem odbioru) wypełniony wniosek o zamknięcie rachunku na adres banku (taki formularz dostępny jest na stronie internetowej banku) albo
 • przenosząc ROR do innego banku z równoczesnym udzieleniem zgody dla tej instytucji, by dokonała tego w naszym imieniu. W takim przypadku cały proces zamykania konta odbywa się bez naszego udziału. Tutaj kluczowym elementem jest złożenie na wniosku podpisu upoważniającego, który musi być identyczny z tym, figurującym na dokumentach banku, w którym zamykamy rachunek.

Niestety, BNP Paribas nie umożliwia zamknięcia konta za pomocą bankowości internetowej – co naszym zdaniem jest sporym minusem.

Jak zamknąć konto w BNP Paribas osobiście?

Wybierając tę opcję, musimy udać się do najbliższego oddziału banku, gdzie podpiszemy wniosek o zamknięciu konta. Następnie nasza tożsamość zostanie zweryfikowana przez pracownika banku, który poprosi nas o złożenie podpisu na dokumencie.

Jak w każdym innym przypadku warto zabrać ze sobą kopię takiego dokumentu, który będzie potwierdzeniem złożenia dyspozycji, gdyby pojawiły się jakieś niesprzyjające okoliczności. Np. gdy bank z jakichś powodów nie zamknie konta i naliczy dodatkowe opłaty za korzystanie z jego usług. Wówczas mamy dobrą podkładkę, by rozwiązać problem na naszą korzyść.

Wysyłka listu z wypowiedzeniem umowy

Inną dostępną możliwością, jest listowne wypowiedzenie umowy o konto w BNP Paribas. Najważniejsze jest tutaj wysłanie listu z potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu mamy dowód wypowiedzenia umowy.

Sam wniosek możemy napisać samodzielnie lub pobrać ze strony banku. Kluczowe jest to, by posiadał on poniższe informacje:

 • datę i miejsce sporządzenia pisma,
 • dane osobowe właściciela konta,
 • numer rachunku, który chcesz zamknąć,
 • ew. gdy posiadasz zlecenia stałe czy polecenia zapłaty – wskaż, że je odwołujesz (tyczy się to również innych włączonych usług i produktów bankowych, z których korzystasz na rachunku),
 • Twoja dyspozycja, co do pieniędzy znajdujących się na koncie (lub takich, które przyjdą przelewem jeszcze na numer zamykanego rachunku) – np. że chcesz je później przelać na inny numer konta bankowego oraz
 • własnoręczny podpis (identyczny z tym, jaki widnieje w karcie wzorów podpisu).

WSKAZÓWKA —> Okres wypowiedzenia umowy liczy się od daty wpłynięcia takiego pisma do banku, a nie od dnia jego nadania!

Wzór wypowiedzenia umowy rachunku odnajdziesz na stronie BNP Paribas.

Zamknięcie konta w BNP Paribas przez telefon

Możemy też spróbować zamknąć rachunek na infolinii banku, dzwoniąc pod numer: +48 22 134 00 00 (koszt połączenia liczony jest wg stawki naszego operatora). W trakcie rozmowy odpowiemy na kilka pytań weryfikujących naszą tożsamość (np. pracownik banku poprosi nas o podanie wybranych cyfr z numeru rachunku).

Nie ominie nas również kluczowe pytanie, czyli – potwierdzenie zamknięcia konta, po czym doradca poinformuje nas o tym, że

 • okres wypowiedzenia wynosi 30 dni,
 • w tym czasie możesz jeszcze cofnąć wypowiedzenie i zmienić dane,
 • w okresie wypowiedzenia jeszcze przed zamknięciem konta możesz korzystać z ROR i karty debetowej w pełnym zakresie,
 • jeśli w momencie zamknięcia rachunku, masz na nim jakieś środki, to będą one dostępne w dowolnej placówce banku do wybrania w ciągu 10 lat.

Po telefonicznym zamknięciu konta bank prześle jeszcze na nasz adres e-mail dokument z wypowiedzeniem umowy ramowej.

O czym pamiętać, zamykając konto w BNP Paribas?

Kończąc współpracę z BNP Paribas, czy z jakimkolwiek innym bankiem dopilnujmy, by zarówno rachunek, jak i karta debetowa zostały zamknięte – a sama umowa ramowa wypowiedziana. Bo, nawet jeśli ROR jest darmowy, to nadal możemy być obciążani opłatami za samą kartę.

Uczulamy również na fakt, by sprawdzić, czy udało nam się skutecznie zamknąć konto. Najlepiej po 30 dniach, czyli po upływie okresu wypowiedzenia, zajrzeć, czy nasza dyspozycja została prawidłowo zrealizowana. Pewnie znamy ze swojego kręgu znajomych sytuacje, w których – albo my, albo pracownik czegoś nie dopilnował. I koniec końców rachunek nie został poprawnie zamknięty.

Jak to sprawdzić?

Zaloguj się do swojej bankowości elektronicznej. Nie uda się – wszystko jest okej. Uda się – coś poszło nie tak i warto skonsultować się z bankiem. Być może okaże się, że proces zamknięcia się powiódł, natomiast sama umowa ramowa nie została rozwiązana.

A może i umowa ramowa jest wypowiedziana, ale BNP z jakiegoś innego powodu pozostawiło Ci dostęp do bankowości. Warto to zweryfikować, by mieć całkowitą pewność, że likwidacja rachunku przebiegła po Twojej myśli.

Zamknięcie konta – i co dalej?

Jeśli będziesz poszukiwał dla siebie nowego rachunku w innym banku, polecamy Ci nasz ranking kont osobistych. W dobie mocno rozwijających się promocji bankowych, wiele z tych ofert posiada dodatkowe premie pieniężne i bonusy za otwarcie konta.

Ciekawi jesteśmy Twoich powodów rezygnacji z konta w BNP Paribas. Jak oceniasz proces zamykanego konta? Był problematyczny – czy wszystko przebiegło bez przykrych niespodzianek? Podziel się z nami swoimi uwagami!

3.5/5 - (2 votes)
Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Adam Brechtacz
  Napisany
  27.06.2022, 08:43
  Adam Brechtacz

  Zlikwidowałem u nich konto. Nie będę wspierał instytucji, która angażuje się finansowo (za moje pieniądze) we wspieranie parad zboczeńców na ulicach.