Jak zacząć grać na giełdzie? Niezbędnik początkującego inwestora.

jak grać na giełdzie

Żeby zacząć inwestować, nie potrzeba wiele. Pokutuje przekonanie, że inwestowanie zarezerwowane jest wyłącznie dla bogatych. Tymczasem trudny, 2020 rok, przyciągnął inwestorów, o czym świadczy liczba otwartych rachunków maklerskich. Giełda Papierów Wartościowych informuje o wzroście o ponad 84 tys. kont w porównaniu do roku poprzedniego i podwojeniu udziału inwestorów indywidualnych w obrotach. Jako przyczyny takiego stanu rzeczy wskazuje wysoką zmienność i nowe debiuty.1 Od czego tak naprawdę zaczyna się pomnażanie środków finansowych? 

Wiedza, środki i konto maklerskie – podstawa do inwestowania na giełdzie

Do inwestowania na giełdzie niewątpliwie przyda się wiedza, odpowiednia ilość środków. Na pewno nie obejdzie się bez konta maklerskiego. Warto wiedzieć, jak działa giełdowy parkiet, znać terminologię stosowaną w świecie finansów, bo choć zakupy akcji czy obligacji nie są czynnością skomplikowaną, należy liczyć się z ryzykiem. Można je minimalizować, ale najpierw konieczne jest umiejętne oszacowanie szansy utraty środków. Trzeba pamiętać o tym, by nie inwestować jednorazowo wszystkich posiadanych środków finansowych, zwłaszcza gdy nie stanowią one nadwyżki finansowej. Dla niewtajemniczonych, takie postępowanie nazywane jest dywersyfikacją. 

Pozyskiwanie tajników inwestowania możliwe na różne sposoby. Duży dostęp do odpowiedniej wiedzy zapewniają biura maklerskie dla tych, którzy założą rachunek inwestycyjny.   

Jak założyć rachunek maklerski? Instrukcja rok po kroku

Inwestycje na giełdzie prowadzone są przez biura i domy maklerskie za pośrednictwem posiadanego specjalnego konta. Taki rachunek niewiele ma wspólnego z kontem osobistym. Faktycznie proponują go banki, ale mogą być oferowane również przez pozabankowe podmioty. Ma zupełnie inne przeznaczenie, gdyż zapewnia możliwość inwestowania w papiery wartościowe i inne instrumenty oraz przechowywania instrumentów finansowych. Założenie go jest jednak równie łatwe i szybkie, jak otwarcie ROR. Może to zrobić osoba pełnoletnia, która posiada dokument potwierdzający tożsamość.

Cały proces może zająć zaledwie kilka minut, a zawiera się w trzech etapach:

  • Krok 1. Wypełnienie wniosku. Można to uczynić za pośrednictwem internetu lub bezpośrednio w typowym biurze maklerskim lub w banku, np. w tym, w którym prowadzone jest konto osobiste czy firmowe. 
  • Krok 2. Potwierdzenie danych podanych we wniosku. Weryfikacja tożsamości odbywa się zwykle po zeskanowaniu dowodu osobistego lub innego dokumentu identyfikacyjnego, np. paszportu. Przydatny okazuje się również rachunek za media, gdyż pozwala potwierdzić adres zamieszkania. 
  • Krok 3. Wypełnienie ankiety. Krótki test z wiedzy i sytuacji finansowej wnioskującego jest popularny i umożliwia domom maklerskim ocenę ryzyka inwestycyjnego danego klienta od samego początku. 

Co ważne, można posiadać więcej niż jedno konto maklerskie. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami i możliwościami warto założyć takie, które spełni aktualne oczekiwania. 

Konto maklerskie dla początkujących

Na początku warto skorzystać z podstawowej oferty brokera. Domy maklerskie mają w swojej ofercie konto maklerskie dla początkujących, które może być pozbawione dodatkowych opcji, jednak pozwoli uniknąć zbędnych kosztów. Co ciekawe, przygodę z giełdą mogą zacząć już studenci. Dla początkujących inwestorów, którzy są w wieku od 18 do 26 lat i chcieliby zyskać doświadczenie na rynku kapitałowym, dostępne są specjalne konta, których atutem są obniżone opłaty i brak opłat za prowadzenie. Do skorzystania z takiej oferty wymagana jest legitymacja studencka. 

Czym jest inwestycyjne konto demo?

Funkcjonalność rachunku maklerskiego, jednak bez ryzyka, zapewniają konta demo. Inwestor zyskuje wirtualny kapitał. Jeśli zastanawia się, jak zacząć grać na giełdzie, może zapoznać się z funkcjonalnością platformy i wypróbować strategie inwestycyjne bez obaw o straty. 

Jak zacząć grać na giełdzie?

Po zdobyciu podstawowej wiedzy i założeniu konta do inwestycji potrzeba już tylko odpowiednich środków finansowych. Należy zatem zasilić rachunek maklerski przelewem ze swojego rachunku bankowego i można przystąpić do inwestowania. Zwykle poprzez brokera zyskuje się dostęp do akcji, obligacji, kontraktów terminowych, surowców, kryptowalut.

Coraz więcej biur maklerskich zapewnia dostęp do rynków zagranicznych, dzięki czemu inwestor może podejmować inwestycje obejmujące instrumenty podmiotów zagranicznych. Poprzez konto maklerskie może także inwestować na rynku Forex. Zlecenia można składać przez internet za pomocą nowoczesnych, intuicyjnych platform, do których dostęp możliwy jest nie tylko z komputera. Decyzje inwestycyjne można podejmować w prosty sposób przez aplikacje mobilne. 

Początkującym inwestorom przyda się konto maklerskie z dostępem do kursów i szkoleń, dzięki którym na bieżąco można poszerzać wiedzę. Ponadto inwestor zaczynający przygodę z giełdą doceni analizy i rekomendacje oraz wsparcie merytoryczne doradcy inwestycyjnego. Ten, kto chce uniknąć szybkiej straty pieniędzy, może najpierw wybrać kilka spółek i zapisać ich nazwy wraz z datami hipotetycznego zakupu. W ten sposób po miesiącu zyska materiał, który może analizować pod kątem słuszności inwestycji bez narażania się na niepotrzebne straty.

1  https://www.wnp.pl/finanse/gpw-liczba-rachunkow-maklerskich-zwiekszyla-sie-w-2020-r-o-ponad-84-tys,447177.html 

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz