Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu

wyłudzenie kredytu

Wyłudzenie kredytu jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw finansowych. Na czym dokładnie polega i w jaki sposób można się przed nim uchronić? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Na czym polega wyłudzenie kredytu?

Wyłudzenie kredytu jest oszustwem polegającym na posłużeniu się nieswoimi danymi i dokumentami w celu złożenia wniosku o kredyt. Prowadzi do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osoby trzeciej.

Ponadto taki proceder może wiązać się również z innymi przestępstwami, w tym kradzieżą dokumentu tożsamości, kradzieżą danych, czy ich wyłudzeniu poprzez wprowadzenie danej osoby w błąd.

W przypadku wyłudzenia kredytów lub kredytu należy czym prędzej zgłosić tego typu sytuację na policję. Najczęściej zobowiązania przyznawane są m.in. przy pomocy dowodu osobistego, zatem zaleca się jego natychmiastowe zastrzeżenie.

Jeśli z kolei chodzi o konsekwencje wyłudzenia kredytu lub pożyczki, tego typu proceder może prowadzić do pozbawienia wolności i to nie tylko osób, które popełniły to przestępstwo, ale również tych, którzy wiedzieli o popełnieniu przestępstwa i nie zgłosili tego odpowiednim służbom.

Jak zazwyczaj dochodzi do wyłudzenia kredytu?

W jaki sposób najczęściej dochodzi do wyłudzenia kredytu? Przede wszystkim poprzez kradzież dokumentów, w tym głównie dowodu osobistego. Z tego też względu zaleca się zastrzec dokument tożsamości od razu po zorientowaniu się, że zniknął.

W przypadku kredytu najczęściej potrzebne będą dokładniejsze informacje dot. zarobków, czy sytuacji finansowanej. Z kolei do zaciągnięcia pożyczki trzeba naprawdę niewiele. Obecnie możliwe jest złożenie wniosku na dowód osobisty, co nie wymaga żadnych, dodatkowych dokumentów.

Do oszustwa może dojść również poprzez np. zrobienie zdjęć dokumentów przez osobę trzecią. Tego typu oszustwo kredytowe może zostać dokonane zarówno przez obcą osobę, jak i bliską.

W celu wyłudzenia poufnych informacji oszusta może wypytywać o zarobki, zatrudnienie i ogólną sytuację finansową. Tego typu przypadki są jednak zdecydowaną rzadkością.

Pozytywną informacją jest to, że coraz mniej firm pożyczkowych udziela zobowiązań tylko na podstawie danych z dowodu osobistego. Aby otrzymać pożyczkę, potrzebna jest też zwykle weryfikacja klienta poprzez jego konto bankowego. Dzięki temu dochodzi do mniejszej liczby oszustw. Niestety wyłudzenia wciąż mają miejsce, np. w niesprawdzonych firmach czy na rynku pożyczek prywatnych.

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

W celu zabezpieczenia się przed wyłudzeniem kredytu warto przede wszystkim stosować bezpieczne hasła w bankowości elektronicznej i wszelkiego rodzaju portalach. Odpowiednie zabezpieczenia informatyczne pozwolą zapobiec wielu przykrym sytuacjom.

Ponadto jak już wcześniej wspomnieliśmy, w przypadku kradzieży lub zgubienia portfelu zaleca się niezwłoczne zastrzeżenie dokumentu i zgłoszenie sprawy do policji i banku. W ten sposób można zapobiec wyłudzeniu, które wcale nie musi być planowane.

Alerty w BIK

Jednym ze sposobów umożliwiających zabezpieczenie się przed wyłudzeniem kredytu, są alerty w Biurze Informacji Kredytowej. To nic innego jak informacje wysyłane w formie mailowej lub SMS-owej o staraniu się o kredyt lub pożyczkę na podane dane.

Tego typu alert umożliwia szybką reakcję i zapobiegnięcie wyłudzenia pieniędzy.

Ponadto w zależności od indywidualnych potrzeb, można również zdecydować się na alerty BIK informujące o pogorszeniu się historii kredytowej, czy pytaniach o Twoją firmę.

Alerty BIK kosztują, jednak jest to naprawdę niewiele, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa. Zapłacimy za nie 24 zł za rok, czyli 2 zł miesięcznie. Korzystanie z alertów BIK jest wygodne i niewymagające. Informacje przychodzą do nas od razu!

Zastrzeżenie dokumentu tożsamości

Zastrzeżenie dokumentu tożsamości to istotna czynność, której należy dokonać przy zgubieniu dokumentów lub podejrzeniu wyłudzenia danych.

Można tego dokonać m.in. poprzez bank lub portal BIK. Zaleca się także powiadomić policję o przestępstwie i zgłosić się do urzędu w celu wyrobienia nowego dokumentu. Pamiętaj, że na policji nie zastrzeżesz dokumentu.

Przeczytaj koniecznie: Jak zastrzec dowód osobisty?

W miarę możliwości warto tego dokonać tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Złożenie wniosku o pożyczkę zajmuje zaledwie chwilę, a pieniądze na koncie mogą pojawić się nawet w ciągu kilku minut.

Przy okazji warto pamiętać, by nigdy nikomu nie udostępniać całego dowodu. Nawet obowiązujące przepisy nie wymagają przekazania dokumentu w ręce innej osoby, np. podczas kontroli policyjnej, a jedynie jego okazania.

Chroń PESEL

Chroń PESEL to kolejna dostępna forma zabezpieczenia. Pozwala sprawdzić, czy w ostatnim czasie Twój PESEL był wykorzystywany. Niestety usługa ta jest już droższa, niż ma to miejsce w przypadku alertów BIK. Pakiet Chroń PESEL można wykupić w dwóch dostępnych formach:

  • Pakiet Gold – opłata roczna 175 zł lub miesięczna 59,99 zł.
  • Pakiet Platinum – opłata roczna 380 zł.

Pakiety te znacznie się od siebie różnią. W pakiecie Platinum możesz bez ograniczeń sprawdzać, ile razy był wykorzystany Twój PESEL. Z kolei pakiet Gold ograniczony jest tylko do trzech razy. Niemniej jednak również i na ten pakiet warto zwrócić uwagę.

Bezpieczny PESEL

Kolejną, podobną do wcześniejszej usługi, jest Bezpieczny PESEL. Umożliwia zastrzeżenie swojego numeru PESEL w partnerskich firmach pożyczkowych. Dzięki temu żadna z tych instytucji nie udzieli zobowiązania na zastrzeżony PESEL.

Listwa współpracujących firm pożyczkowych jest spora, a wśród partnerów można wymienić m.in. Lendon, Wonga, Credilo, Provident, Bocian Pożyczki, Kuki, Pożyczka Plus czy Smart Pożyczka. Są to zdecydowanie najpopularniejsze firmy pożyczkowe.

Warto tutaj zaznaczyć, że usługa Bezpieczny PESEL jest w pełni bezpłatna. Zastrzeżenie numeru PESEL nie wiąże się z żadnymi kosztami i to kolejna usługa, z której warto skorzystać w przypadku kradzieży czy zgubienia dokumentów.

4.6/5 - (5 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz