Jak wyczyścić BIK?

Jak wyczyścić BIK

Wiele osób dowiadując się o wskazanej czynności profilaktycznego monitorowania BIK, często znajduje tam niepożądane niespodzianki. Negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej, mogą skutkować problemami np. w uzyskaniu kredytu lub pożyczki na korzystnych warunkach. Jak wyczyścić BIK i czy jest to możliwe?

Jak wyczyścić BIK samemu?

Niestety, nie jest to możliwe. Jak pisze Biuro Informacji Kredytowej na swojej stronie internetowej, rejestr nie ma wpływu na charakter danych tam przechowywanych. Kwestie te reguluje Prawo Bankowe, włącznie z kwestiami ich przetwarzania, przechowywania i udostępniania. Jak można przeczytać, BIK nie modyfikuje przekazywanych mu danych. Jest ich tylko administratorem więc nie ma możliwości wyczyszczenia BIKu.

wyczyszczenie BIK

W jakich przypadkach można wystąpić o usunięcie danych z BIK?

Mówiąc w skrócie, o korektę danych przechowywanych przez Biuro Informacji Kredytowej można się ubiegać tylko w trzech, poniższych przypadkach.

 1. Gdy chce się odwołać wyrażoną zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym terminowo kredycie (dla takich zobowiązań, nie ma obowiązku przechowywania o nich informacji w BIK, jest to tylko dobrowolne).
 2. Jeśli minęło 5 lat od pojawienia się zadłużenia wynikającego np. z nieterminowej spłaty kredytu. Trzeba się upewnić, że minęło dokładnie 5 lat – tyle daje prawo na przedawnienie się informacji w BIK.
 3. Gdy dostrzegło się w raporcie Biura Informacji Kredytowej nieaktualne lub nieprawdziwe informacje, których nieprawdziwość można potwierdzić.

W każdym innym przypadku, jak już wspomniano wyżej, nie ma możliwości wymazania danych w BIK. Trzeba się wówczas liczyć z tym, że każda instytucja finansowa będzie mogła mieć do nich dostęp

„Czyszczenie BIK” w ofercie firm – czy warto korzystać z takich usług?

Informacje do BIK wpisują instytucje finansowe i tylko one mogą je z tej bazy usunąć. Jeśli byłoby inaczej, dłużnicy dowolnie kształtowaliby swoją historię kredytową i bez problemu zaciągali nowe zobowiązania. Należy unikać wszelkich ofert firm, które proponują nam wyczyszczenie BIK’u. Ponieważ nie mają one żadnej mocy prawnej. Są to tylko puste slogany reklamowe i próby wyciągania pieniędzy od osób zadłużonych.

Takie firmy nie są w stanie zrobić nic więcej niż my sami, czyli usunąć wpisy tylko w trzech, podanych w powyższym akapicie, przypadkach. Nie potrzebujemy w tym celu żadnego płatnego pośrednictwa.

Co musisz wiedzieć o Biurze Informacji Kredytowej?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to popularny rejestr finansowy gromadzący informację na temat spłaty wszelakich zobowiązań finansowych. Znajdują się w nim dane milionów Polaków, którzy kiedykolwiek zaciągali kredyty, brali pożyczki, kupowali towar na raty, a nawet spłacali rachunki i mandaty.

informacje w BIK

Warto pamiętać, że bazy Biura Informacji Kredytowej nie zawierają tylko negatywnych informacji na nasz temat – znajdują się w nich także dane, które potwierdzają pozytywną historię kredytową. Tego rodzaju raport BIK pozwoli na bezproblemowe sięgnięcie po wszelkie produkty kredytowe od różnych instytucji finansowych.

Warto sprawdzać regularnie BIK

BIK to rejestr, który nie powinien być obcy także dla tych osób, które dopiero będą zaciągały jakieś zobowiązania. Wiele osób w ostatnich latach stara się coraz lepiej przygotować do procesu weryfikacyjnego i szuka sposobów na to, aby w momencie rozmowy z konsultantem nie było żadnych niespodzianek. Co warto dodać, dane w BIK są aktualizowane raz w tygodniu.

Dobrym, podstawowym krokiem, jest oczywiście kupienie za niespełna 45 złotych raportu o swojej bieżącej kondycji w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób można sprawdzić w BIK, czy historia finansowa jest dobra, czy zła i wie się, o czym dowie się bank lub pożyczkodawca w czasie procesu wnioskowania.

Jeśli okazało się, że masz wpis w bazie, a bardzo zależy Ci na uzyskaniu dodatkowej gotówki. to koniecznie sprawdź chwilówki bez bik. Jest to specjalna oferta skierowana do osób posiadających wpis w bazie BIK. Z racji popularności tego problemu wiele firm pożyczkowych postanowiło przygotować ofertę skierowaną do takich właśnie osób. Polega ona głównie na tym, że pożyczkodawca udziela finansowania nawet pomimo posiadania wpisu w rejestrze dłużników.

Oczywiście należy pamiętać, że wymagania w takiej sytuacji są nieco inne oraz, że wszystko ostatecznie jest uzależnione od indywidualnej sytuacji wnioskującego.

Podsumowując, w jaki sposób można wyczyścić BIK?

Pozytywne informacje zgromadzone w BIK’u możemy usunąć zawsze. Wystarczy ku temu cofnięcie zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych. Pytanie jednak, czy ma to jakikolwiek sens. Pozytywne informacje pozwalają nam na budowanie wysokiego scoringu BIK, dzięki któremu możliwe jest zaciąganie różnych bankowych zobowiązań.

W przypadku negatywnych wpisów w tej bazie, nie istnieje już dowolność w zakresie ich usunięcia. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy dane są przedawnione lub błędne. Jeśli tak jest – BIK możemy wyczyścić sami, bez współpracy z żadnym „drogim” pośrednikiem.

5/5 - (3 votes)
Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Jolanta
  Napisany
  03.06.2020, 21:32
  Jolanta

  Witam serdecznie.Jestem w bazach, a potrzebuje pilnie kredytu. ale nie mogę nigdzie wziąć. Wpadlam w depresję, stracilam pracę, proszę o pomoc. Pozdrawiam gorąco.