Jak wyczyścić BIK samemu?

Wiele osób dowiadując się o wskazanej czynności profilaktycznego monitorowania BIK, często znajduje tam niepożądane niespodzianki. Negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej, mogą skutkować problemami np. w uzyskaniu kredytu lub pożyczki na korzystnych warunkach. Jak wyczyścić BIK samemu i czy jest to możliwe?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to popularny rejestr finansowy gromadzący informację na temat spłaty wszelakich zobowiązań finansowych. Znajdują się w nim dane milionów Polaków, którzy kiedykolwiek zaciągali kredyty, brali pożyczki i chwilówki, kupowali towar na raty, a nawet spłacali rachunki i mandaty.

Co warto wiedzieć, dane np. o spłatach kredytów i chwilówek, są przechowywane w formie różnej tematyki. Można tam znaleźć informacje o tym, czy zobowiązania były spłacane terminowo, czy nie pojawiały się opóźnienia, czy jest jakieś zadłużenie i czy zostało lub nie zostało ono spłacone. BIK odnotowuje nawet to, czy dany bank lub pożyczkodawca do niego zaglądał.

Kiedy trafia się do BIK?

Pierw warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby w trafić do BIK.

  • Pożyczka nie jest spłacana w terminie lub w ogóle nie została spłacona.
  • Posiada się zadłużenie z tytułu zobowiązania.
  • Posiadało się zadłużenie z tytułu zobowiązania, jakie już spłacono.

Wszystkie te dane mogą być przechowywane przez BIK przez 5 kolejnych lat od czasu wpisania. Aby trafić do BIK, opóźnienie musi wynosić co najmniej 60 dni (2 miesiące) od pojawienia się i 30 dni (miesiąc) od wysłania stosownego pisma, które informuje dłużnika o fakcie nieterminowej spłaty.

Warto sprawdzać regularnie BIK

BIK to rejestr, który nie powinien być obcy także dla tych osób, które dopiero będą zaciągały jakieś zobowiązania w przyszłości. Wiele osób w ostatnich latach stara się coraz lepiej przygotować do procesu weryfikacyjnego i szuka sposobów na to, aby w momencie rozmowy z konsultantem nie było żadnych niespodzianek. Co warto dodać, dane w BIK są aktualizowane raz w tygodniu.

Dobrym, podstawowym krokiem, jest oczywiście kupienie za niespełna 45 złotych raportu o swojej bieżącej kondycji w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób można sprawdzić w BIK, czy historia finansowa jest dobra czy zła i wie się, o czym dowie się bank lub pożyczkodawca w czasie procesu wnioskowania.

Sprawdź: Oferty Pożyczki bez BIK

Jak wyczyścić BIK samemu?

Często zdarza się, że informacje, jakie znajdzie się w raporcie BIK o sobie, nie są pożądane, mając charakter negatywny. Wiele osób w obliczu takiej sytuacji, szuka rozwiązania. Przykładowo, jak wyczyścić BIK samemu. Na początek, lepiej będzie się spytać – czy jest to w możliwe?

Niestety, nie jest. Jak pisze Biuro Informacji Kredytowej na swojej stronie internetowej, rejestr nie ma wpływu na charakter danych tam przechowywanych. Kwestie te reguluje Prawo Bankowe, włącznie z kwestiami ich przetwarzania, przechowywania i udostępniania. BIK – jak można przeczytać – nie modyfikuje przekazywanych mu danych. Jest ich tylko administratorem więc nie ma możliwości wyczyszczenia BIKu.

Jak wykreślić się z biku BIKu?

Wpływ na informacje przechowywane przez BIK można mieć tylko wtedy, jeśli są one nieprawdziwe i mamy 100% gwarancję, że np. spłaciliśmy dane zobowiązanie w terminie lub nie posiadamy bieżąco żadnego zadłużenia. Wówczas, za pomocą pisemnego wniosku konsument zwraca się do danej instytucji (banku, sklepu, pożyczkodawcy) o tzw. korektę danych przechowywanych w BIK. Ma się do tego prawo zarówno gdy są one nieprawdziwe, jak i i nieaktualne.

Mówiąc w skrócie, o korektę danych przechowywanych przez Biuro Informacji Kredytowej można sie ubiegać tylko w trzech, poniższych przypadkach.

  1. Gdy chce się odwołać wyrażoną zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym terminowo kredycie (dla takich zobowiązań, nie ma obowiązku przechowywania o ich informacji w BIK, jest to tylko dobrowolne).
  2. Jeśli minęło 5 lat od pojawienia się zadłużenia wynikającego np. z nieterminowej spłaty kredytu. Trzeba się upewnić, że minęło dokładnie 5 lat – tyle daje prawo na przedawnienie się informacji w BIK.
  3. Gdy dostrzegło się w raporcie Biura Informacji Kredytowej nieaktualne lub nieprawdziwe informacje, których nieprawdziwość można potwierdzić.

W każdym innym przypadku, jak już wspomniano wyżej, nie ma możliwości wymazania danych w BIK. Trzeba się wówczas liczyć z tym, że każda instytucja finansowa będzie mogła mieć do nich wstęp.

Polecamy również: BIK podstawowe narzędzie badalnia zdolności i wiarygodnisci kredytowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *