Jak wyczyścić BIK samemu?

Jak wyczyścić BIK

Wiele osób dowiadując się o wskazanej czynności profilaktycznego monitorowania BIK, często znajduje tam niepożądane niespodzianki. Negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej, mogą skutkować problemami np. w uzyskaniu kredytu lub pożyczki na korzystnych warunkach. Jak wyczyścić BIK samemu i czy jest to możliwe?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to popularny rejestr finansowy gromadzący informację na temat spłaty wszelakich zobowiązań finansowych. Znajdują się w nim dane milionów Polaków, którzy kiedykolwiek zaciągali kredyty, brali pożyczki i chwilówki, kupowali towar na raty, a nawet spłacali rachunki i mandaty.

Co warto wiedzieć, dane np. o spłatach kredytów i chwilówek, są przechowywane w formie różnej tematyki. Można tam znaleźć informacje o tym, czy zobowiązania były spłacane terminowo, czy nie pojawiały się opóźnienia, czy jest jakieś zadłużenie i czy zostało lub nie zostało ono spłacone. BIK odnotowuje nawet to, czy dany bank lub pożyczkodawca do niego zaglądał.

SPRAWDŹ SWÓJ RAPORT W BIK

Kiedy trafia się do BIK?

Pierw warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby w trafić do BIK.

 • Pożyczka nie jest spłacana w terminie lub w ogóle nie została spłacona.
 • Posiada się zadłużenie z tytułu zobowiązania.
 • Posiadało się zadłużenie z tytułu zobowiązania, jakie już spłacono.
informacje w BIK

Wszystkie te dane mogą być przechowywane przez BIK przez 5 kolejnych lat od czasu wpisania. Aby trafić do BIK, opóźnienie musi wynosić co najmniej 60 dni (2 miesiące) od pojawienia się i 30 dni (miesiąc) od wysłania stosownego pisma, które informuje dłużnika o fakcie nieterminowej spłaty.

Warto sprawdzać regularnie BIK

BIK to rejestr, który nie powinien być obcy także dla tych osób, które dopiero będą zaciągały jakieś zobowiązania w przyszłości. Wiele osób w ostatnich latach stara się coraz lepiej przygotować do procesu weryfikacyjnego i szuka sposobów na to, aby w momencie rozmowy z konsultantem nie było żadnych niespodzianek. Co warto dodać, dane w BIK są aktualizowane raz w tygodniu.

Dobrym, podstawowym krokiem, jest oczywiście kupienie za niespełna 45 złotych raportu o swojej bieżącej kondycji w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób można sprawdzić w BIK, czy historia finansowa jest dobra czy zła i wie się, o czym dowie się bank lub pożyczkodawca w czasie procesu wnioskowania.

Jak wyczyścić BIK samemu?

Często zdarza się, że informacje, jakie znajdzie się w raporcie BIK o sobie, nie są pożądane, mając charakter negatywny. Wiele osób w obliczu takiej sytuacji, szuka rozwiązania. Przykładowo, jak wyczyścić BIK samemu. Na początek, lepiej będzie się spytać – czy jest to w możliwe?

Niestety, nie jest. Jak pisze Biuro Informacji Kredytowej na swojej stronie internetowej, rejestr nie ma wpływu na charakter danych tam przechowywanych. Kwestie te reguluje Prawo Bankowe, włącznie z kwestiami ich przetwarzania, przechowywania i udostępniania. BIK – jak można przeczytać – nie modyfikuje przekazywanych mu danych. Jest ich tylko administratorem więc nie ma możliwości wyczyszczenia BIKu.

wyczyszczenie BIK

Jak wykreślić się z BIKu?

Wpływ na informacje przechowywane przez BIK można mieć tylko wtedy, jeśli są one nieprawdziwe i mamy 100% gwarancję, że np. spłaciliśmy dane zobowiązanie w terminie lub nie posiadamy bieżąco żadnego zadłużenia. Wówczas, za pomocą pisemnego wniosku konsument zwraca się do danej instytucji (banku, sklepu, pożyczkodawcy) o tzw. korektę danych przechowywanych w BIK. Ma się do tego prawo zarówno gdy są one nieprawdziwe, jak i i nieaktualne.

Mówiąc w skrócie, o korektę danych przechowywanych przez Biuro Informacji Kredytowej można sie ubiegać tylko w trzech, poniższych przypadkach.

 1. Gdy chce się odwołać wyrażoną zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym terminowo kredycie (dla takich zobowiązań, nie ma obowiązku przechowywania o ich informacji w BIK, jest to tylko dobrowolne).
 2. Jeśli minęło 5 lat od pojawienia się zadłużenia wynikającego np. z nieterminowej spłaty kredytu. Trzeba się upewnić, że minęło dokładnie 5 lat – tyle daje prawo na przedawnienie się informacji w BIK.
 3. Gdy dostrzegło się w raporcie Biura Informacji Kredytowej nieaktualne lub nieprawdziwe informacje, których nieprawdziwość można potwierdzić.

W każdym innym przypadku, jak już wspomniano wyżej, nie ma możliwości wymazania danych w BIK. Trzeba się wówczas liczyć z tym, że każda instytucja finansowa będzie mogła mieć do nich wstęp.

Czy warto wykreślić siebie z BIK w 2020 roku?

Gwałtowne pogorszenie się sytuacji finansowej wielu Polaków w 2020 roku nie oznacza rzecz jasna, że krajowa gospodarka całkowicie zamarła, a negatywne skutki pandemii objęły wszystkich. Ludzie dalej konsumują, nabywają dobra, zaciągają zobowiązania i niekiedy dalej nie tracą, a zyskują na np. szczęściu związanym z pracą w branży wyłączonej z kłopotów dotyczących wirusa. W obliczu np. zakupu towaru na raty w sklepie lub zaciągania kredytu konsumenckiego w banku warto przygotować do tego swój BIK.

Jak wskazują wyżej przedstawione porady, w obliczu pobrania raportu na temat naszej dotychczasowej historii kredytowej oraz związanej z tym zdolności finansowej, warto zadbać, aby nie znajdowały się w nim pochodzące sprzed wielu miesięcy informacje, które mogą w zbędny sposób zaszkodzić np. przy wydawaniu decyzji w sprawie zakupu sprzętu na raty. To zatem kolejny argument, aby sprawdzić, jak wyczyścić swój BIK.

Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Jolanta
  Napisany
  03.06.2020, 21:32
  Jolanta

  Witam serdecznie.Jestem w bazach, a potrzebuje pilnie kredytu. ale nie mogę nigdzie wziąć. Wpadlam w depresję, stracilam pracę, proszę o pomoc. Pozdrawiam gorąco.