Jak działa polski sektor pożyczek pozabankowych?

Polski sektor pożyczek pozabankowych od dobrych kilku lat znajduje się w stadium niezwykle dynamicznego rozwoju. Z każdym kolejnym rokiem przybywa nie tylko klientów korzystających z usług firm pożyczkowych, ale również samych podmiotów działających w obrębie tego sektora. Co również ważna, rozwój sektora pożyczek pozabankowych ma charakter nie tylko ilościowy, ale również ilościowy.

Jedna z podstawowych zasad współczesnej ekonomii głosi, że im bardziej zacięta jest rywalizacja pomiędzy firmami konkurującymi o względy klienta, tym atrakcyjniejsza staje się ich oferta(firmy pożyczkowe są niejako zmuszone do ciągłego poprawiania i rozwijania swojej oferty, ponieważ mówiąc kolokwialnie „konkurencja nie śpi”). Oprócz tego, mamy do czynienia z wyłanaiem się kolejnych wariantów produktów pożyczkowych, które jeszcze jakiś czas temu były domeną tylko i wyłącznie banków, a nie firm pożyczkowych. Oprócz tradycyjnych chwilówek, czyli szybkich pożyczek, dzisiejsi klienci firm pozabankowych coraz częściej mogą korzystać również z takich rozwiązań, jak długoterminowe pożyczki ratalne czy też różne odmiany pożyczek hipotecznych.

Tak dynamiczny rozwój sektora pożyczkowego, chociaż ogólnie stanowi zjawisko jak najbardziej korzystne z perspektywy klientów, może jednak być przyczyną swoistych trudności. Dostępnych ofert jest bowiem tak wiele, że nierzadko klient ma spory problem z wybraniem rozwiązania. Które w największym stopniu odpowiada jego oczekiwaniom. Aby ułatwić sobie proces wyboru pożyczki pozabankowej, możemy jednak postarać się o lepszą organizację naszych starań. A więc przede wszystkim określenie, jakie parametry są dla nas najbardziej istotne. A po drugie zasięgnięcie wiedzy na temat, na co ogólnie należy zwracać uwagę przy ocenie oferty danej firmy pożyczkowej.

Czym się kierować przy wyborze pożyczki pozabankowej?

Najważniejsze faktory, na jakie należy zwracać uwagę przy wyborze pożyczki pozabankowej można rozpisać w kilku punktach. Przeanalizowanie danego produktu poprzez konkretne kryteria pozwoli nam ze znacznie większą dokładnością ocenić, czy konkretna pożyczka odpowiada naszym oczekiwaniom, czy też nie. Na co więc przede wszystkim zwracać uwagę?

  1. Oprocentowanie pożyczki. Chociaż dość powszechne jest przekonanie, że pożyczki pozabankowe są drogie, to jednak rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Różnice w oprocentowaniu poszczególnych produktów pożyczkowych oferowanych przez różne podmioty mogą być naprawdę znaczne, co ostatecznie w decydującej mierze określa całościowy koszt pożyczki.
  2. Dodatkowe koszty. Oprócz oprocentowania, istotne są również inne koszty związane z zaciągnięciem pożyczki. Warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak wysoka jest prowizja, jaką dany podmiot nalicza za sam fakt udzielenia pożyczki. Im owa prowizja jest niższa, tym, logicznie rzecz biorąc, niższy będzie również globalny koszt pożyczki. Oprócz tego istotną kwestię stanowi również to, że niektóre firmy pozabankowe oferują pożyczki w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem. Z jednej strony jest rozwiązanie korzystne dla klienta, który może mieć ewentualne problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Z drugiej strony jednak koszt takie pożyczki jest wyraźnie wyższy, niż w przypadku produktu nie idącego w parze z ubezpieczeniem. Na pocieszenie można dodać, że w polskich warunkach ubezpieczenia pożyczek pozabankowych nadal są zjawiskiem stosunkowo rzadkim. I wreszcie ostatnia, niemniej istotna kwestia, czyli tak zwane ukryte koszty pożyczki. Tutaj można wymienić na przykład kwoty naliczane przez firmy pożyczkowe za monity, wezwania do zapłaty i tym podobne. W przypadku tego rodzaju ryzyka jedynym zabezpieczeniem jest bardzo dokładne zapoznanie się z umową.
  3. Bonusy i promocje. W przypadku dzisiejszych firm pozabankowych niemal powszechną praktyką jest możliwość zaciągnięcia pierwszej pożyczki za „darmo”, czyli bez konieczności spłaty oprocentowania. Czasami jednak taka „darmowa” pożyczka wcale nie jest rzeczywiście darmowa, ponieważ firma nalicza prowizję za jej udzielenie. Warto więc sprawdzić, czy zwolnienie z obowiązku spłaty oprocentowania pierwszej pożyczki w danej firmie idzie w parze z brakiem prowizji za udzielenie pożyczki.
  4. Sposób weryfikacji klientów. Niemal wszystkie firmy pożyczkowe działające na polskim rynku sprawdzają klientów wnioskujących o udzielenie pożyczki w bazie BIG. Niektóre korzystają jednak również z baz BIK oraz KRD. Jeżeli więc wiemy, że nasze nazwisko figuruje, w którejś tych baz danych, przed wyborem pożyczki warto sprawdzić, czy dana firma sprawdza bazę Biura Informacji Kredytowej i/lub Krajowego Rejestru Dłużników.
  5. Okres spłaty. To ostatni lecz nie najmniej ważny czynnik, który powinien nas interesować przy wyborze konkretnej oferty. Z punktu widzenia sporej części konsumentów istnieje bowiem istotna różnica, czy pożyczkę musimy spłacić w przeciągu 30 czy 90 lub nawet 120 dni.

Jak wygląda proces wnioskowania o pożyczkę?

W dzisiejszych realiach pożyczkę pozabankową możemy zaciągnąć online, lub też odwiedzają stacjonarny oddział danej firmy(jeżeli oczywiście takowy istnieje, ponieważ niektóre firmy działają tylko w internecie).

  • Pierwsza rzecz, jaką musimy zrobić, to oczywiście odwiedzić konkretną witrynę internetową(skupmy się tutaj na pożyczkach online).
  • Następnie, znajdując się już na stronie danej firmy pożyczkowej, musimy wybrać odpowiadająca nam kwotę pożyczki a także okres spłaty.
  • Kolejny krok to konieczność wypełnienia formularza dostępnego na stronie danej firmy. Formularz może wyglądać różnie w zależności od specyfiki danej firmy pożyczkowej. Niektórym podmiotom wystarczy podanie naszych podstawowych danych osobowych oraz numeru konta bankowe. Inne z kolei zażądają od nas również informacji odnośnie źródła uzyskiwanego przez nas dochodu a także celu, na jaki mamy zamiar przeznaczyć kwotę pożyczki.
  • Kolejny etap to potwierdzenie prawdziwości podanych przez nas danych osobowych poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Koszt takiego przelewu to przeważnie 0,01 zl lub rzadziej 1 zł. Przelew musi zostać dokonany koniecznie z konta, które podaliśmy w formularzu.
  • I wreszcie ostatni etap, czyli weryfikacja naszego wniosku. W przypadku niektórych firm pożyczkowych trwa to nawet jedynie kilkanaście minut. Czasami jednak będziemy musieli poczekać nieznacznie dłużej. Jeżeli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, kwota pożyczki zostanie przelana na podane przez nas konto bankowe. Oprócz firma pożyczkowa prześle na nasz adres e-mail umowę o zaciągnięciu pożyczki a przeważnie również regulamin w postaci pliku PDF.
jak to działa
5/5 - (2 votes)