Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt

Ukradziono Ci dowód osobisty? Przyszedł do Ciebie dziwnie wyglądający mail, który nieopatrznie otworzyłeś? Uważaj, bo mogłeś paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych i nawet tego nie zauważyć. Złodziej, dysponując informacjami o Tobie, może wziąć na Ciebie kredyt, ubiegać się o pożyczkę czy kupić coś na raty. O zwrot środków, które trafią na konto oszusta, instytucja finansowa zwróci się jednak do Ciebie. Jak sprawdzić, czy mam kredyt i jak ustrzec się przed tym, że ktoś wziął kredyt na mój dowód? Przeczytaj!

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt, to prawdopodobnie obawiasz się, że mogło dojść do takiej sytuacji. Niestety, w dobie, gdy znaczna część usług finansowych świadczona jest online, takiego scenariusza nie można wykluczyć. Może się również zdarzyć, że ktoś weźmie kredyt na twoje nazwisko, nawet wtedy, gdy Twój dowód nie został skradziony.

Oszustwa finansowe i wyłudzenia kredytów zdarzają się obecnie coraz częściej. Sytuacji z cyklu „ktoś wziął kredyt na moje nazwisko, a ja muszę go spłacać”, niestety nie brakuje. Łupem oszustów padają już nie tylko nasze portfele, lecz dane osobowe.

Jak sprawdzić, czy mam kredyt? Podpowiadamy!

Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić, czy mam kredyt? Oczywiście, mówimy tu o sytuacji, w której takie zobowiązanie nie należy do Ciebie. Zakładamy także, że to nie na Twoje konto trafiły pochodzące z pożyczki czy kredytu środki. Jeszcze kilkanaście lat temu o przyznanie wszelkich zobowiązań finansowych musieliśmy wnioskować osobiście, udając się do oddziału banku czy firmy pożyczkowej. Dziś możemy zrobić to, korzystając z internetu.

Zatem, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Aby to zrobić, konieczne będzie sprawdzenie siebie cyklicznie lub jednorazowo w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Raport BIK na swój temat możemy pobrać za darmo, musimy jednak założyć konto w serwisie, wpisując takie dane jak:

 • Imię i nazwisko;
 • Adres zamieszkania;
 • Mail;
 • Telefon;
 • Serię i numer dowodu osobistego;
 • PESEL.

Kolejny krok to potwierdzenie swojej tożsamości. Jeśli tego nie zrobimy, to sprawdzenie tego, czy ktoś wziął kredyt na mój dowód, nie będzie możliwe. Najszybciej zweryfikujemy siebie w BIK, dołączając do formularza skan dokumentu tożsamości. Możemy także skorzystać z opcji weryfikacji tożsamości listem poleconym. W takim przypadku uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy ktoś wziął kredyt na moje nazwisko, potrwa nieco dłużej. Będziemy musieli bowiem poczekać na to, aż list zostanie nam dostarczony. W wysłanym przez BIK liście znajdziemy kod weryfikacyjny, który wpisujemy po kliknięciu w otrzymany link aktywacyjny. Po wykonaniu tej czynności otrzymamy SMSem unikalny kod autoryzacyjny, który pozwoli nam zalogować się do serwisu i ustanowić własne hasło.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Zajrzyj nie tylko do BIK

Sen z powiek spędza Ci to, jak sprawdzić, czy mam kredyt, o którym nie wiem? Dla swojego spokoju zweryfikuj stan swojego zadłużenia nie tylko w BIK. Chcąc mieć pewność, że na naszym koncie nie figurują żadne zobowiązania, których istnienia nie jesteśmy świadomi, warto zajrzeć także do takich baz, jak:

 • BIG – Biuro Informacji Gospodarczej.
 • KRD – Krajowy Rejestr Długów.
 • ERIF – Biuro Informacji Gospodarczej.

Ktoś wziął na mnie kredyt – czy to możliwe?

Załóżmy, że krok jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie kredytu, jest już za sobą. Jeśli okazało się, że nie masz „na sumieniu” żadnych zobowiązań, o których wcześniej nie wiedziałeś, możesz spać spokojnie. Co jednak zrobić wówczas, gdy pozornie prosta czynność związana z tym, jak sprawdzić, czy mam kredyt, przyniosła ku twojemu zaskoczeniu odpowiedź twierdzącą?

Taki scenariusz, jak już wspomnieliśmy, jest niestety możliwy. W niektórych instytucjach finansowych do otrzymania zastrzyku gotówki, wystarczające jest wpisanie tych informacji, które widnieją w naszym dokumencie tożsamości. Część firm pozabankowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, ogranicza formalności związane z przyznaniem zobowiązania do niezbędnego minimum. Niestety, taka uproszczona procedura to otwarta furtka dla złodziei, którzy mogą wziąć na nas kredyt czy pożyczkę przez internet.

Ktoś wziął na mnie kredyt przez internet. Co robić?

Jeśli wiemy już, że ktoś wyłudził kredyt lub chwilówkę online, posługując się naszymi danymi, musimy podjąć odpowiednie kroki. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim szybkość naszego działania. Im dłużej będziemy zwlekać, tym więcej szkód (nie tylko finansowych) może wyrządzić nam oszust. Zobacz, jakie kroki podjąć, gdy ktoś wziął na Ciebie kredyt:

 1. Zastrzeż swoje dane – możesz zrobić to online, jak i w dowolnym urzędzie. Jeśli nie masz pewności odnośnie do tego, jakim dokumentem mogli posłużyć się złodzieje, zastrzeż nie tylko dowód osobisty, lecz również paszport i prawo jazdy.
 2. Poinformuj policję o popełnieniu przestępstwa – mowa tutaj zarówno o kradzieży dokumentów, jak i o popełnieniu przestępstwa finansowego.
 3. Skontaktuj się z kredytodawcą lub pożyczkodawcą – nie unikaj ani banku, ani firmy pożyczkowej. Gdy już wiesz, że złodziej posłużył się Twoimi danymi, by otrzymać finansowe wsparcie, poinformuj o tym odpowiednią instytucję. Postaraj się udowodnić to, że dług rzeczywiście do Ciebie nie należy i że nie miałeś pojęcia o jego powstaniu. Pamiętaj, że niesolidnych płatników niestety nie brakuje. Dlatego sama deklaracja, że to nie Ty ubiegałeś się o kredyt czy pożyczkę, nie wystarczy.

Ktoś wziął kredyt na Twoje nazwisko? Poznaj swoje prawa!

Pamiętaj, że zarówno wyłudzenie kredytu, jak i posługiwanie się nieswoimi danymi osobowymi, to przestępstwo. Mówi o tym w sposób jednoznaczny art. 297. § 1. Kodeksu karnego w którym czytamy:

Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu, lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji, lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument, albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 51.

Co ciekawe, kara grozi również osobie, która „wbrew ciążącemu obowiązkowi, nie powiadamia właściwego podmiotu o powstaniu sytuacji mogącej mieć wpływ na wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia finansowego, określonego w § 1, lub zamówienia publicznego albo na możliwość dalszego korzystania z instrumentu płatniczego2”.

Ktoś wziął kredyt na mój dowód. Jak go zastrzec?

Jeśli zgubiłeś dowód osobisty lub podejrzewasz, że mógł zostać Ci skradziony, jak najszybciej go zastrzeż. Nie czekaj na to, aż dokument „się znajdzie”. Koszt wyrobienia nowych dokumentów (jeśli się okaże, że dowód po prostu gdzie Ci „się zawieruszył”) jest o wiele niższy niż koszt spłacania zobowiązań, które zaciągną oszuści na Twoje konto.

Zastrzec dowód osobisty możesz w dowolnym urzędzie czy banku (i to nawet jeśli nie masz w nim konta, ani nigdy nie byłeś jego klientem). Zastrzeżenia skradzionego czy zagubionego dokumentu można dokonać osobiście, telefonicznie lub korzystając z bankowości elektronicznej. Gdy już dokonamy zgłoszenia, nasze dane trafią do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, którym „opiekuje się” Związek Banków Polskich (ZBP).

Swoje dokumenty możemy zastrzec również online we wspomnianym już BIK. Jeśli tylko mamy konto w tym serwisie, to wystarczy, że złożymy wniosek o zastrzeżenie do Systemu Dokumenty Zastrzeżone3. Przekazana przez nas informacja niemal natychmiast dotrze do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowej i poczty. Zastrzeżony dokument zostanie wyłączony z obiegu i nikt (łącznie z nami) nie będzie już mógł się nim posłużyć.

Źródła:

1https://www.lexlege.pl/kk/art-297/
2https://www.lexlege.pl/kk/art-297/
3https://dokumentyzastrzezone.pl/

Komentarze (0)
Zostaw komentarz