Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku?

Jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku

Bycie objętym egzekucją komorniczą to wyjątkowo kłopotliwa i obciążająca sytuacja. Komornik sądowy, w przypadku wyroku sądu, ma bardzo szerokie kompetencje względem mienia dłużnika. Warto wiedzieć, jakie jego części mogą być objęte działaniami, a jakie nie. Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku?

Egzekucja komornicza, jaka jest nakładana przez sąd na dłużnika, jest bardzo problematyczną sytuacją. Jednocześnie – bardzo trudną do uniknięcia i załagodzenia. Prawo przygotowało się bowiem na ewentualność utrudniania przez dłużnika egzekucji. Z tego względu, komornicy sądowi działają często w sposób bezwzględny, przemyślany i błyskawiczny.

Gdy jest się obciążonym egzekucją komorniczą, objęta działaniami może być praktycznie każda część mienia. Warto tutaj zaznaczyć, że mieniem są w rozumieniu prawa nie tylko wszelkie przedmioty czy pojazdy znajdujące się mieszkaniu lub domu, gdzie przebywa dłużnik, ale i nieruchomości, mieszkania i środki finansowe. Komornicy mają prawo konfiskować te elementy mienia, jeśli tylko ich wartość rekompensuje kwotę egzekwowanego długu.

W przypadku środków finansowych, komornik sądowy może przejąć konta bankowe z kontami oszczędnościowymi na nich zalegającymi. Jednakże, nie jest legalna konfiskata wszystkich środków znajdujących się na tzw. głównym koncie bankowym. Niezgodne z prawem jest pozostawianie na koncie dłużnika kwoty mniejszej od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Nie można też przejmować np. alimentów. Szukasz konta żeby otrzymać zwrot podatku na konto? Sprawdź nasz ranking kont osobistych

komornik a alimenty

Jeśli jest się objętym egzekucją komorniczą w czasie składania rozliczeń podatkowych za ubiegły rok i zarazem otrzymywania tzw. zwrotów podatku, warto wiedzieć, czy komornik ma prawo zająć tę kwotę. I jak się dowiedzieć, czy do tego doszło.

Czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku?

Jak już wspomniano wyżej, komornik ma prawo do zajmowania kont bankowych wraz z ewentualnymi kontami pod nie podległymi. Zajmować w ramach egzekucji komorniczej, można zdecydowaną większość środków, które składają się na zawartość rachunku bankowego. Nie mogą to być alimenty i kwota poniżej wartości pensji minimalnej. Jednakże, poza pensją, emeryturą, rentą i środkami oszczędnościowymi, może to być także zwrot podatku lub nadpłata. Może to być także zwrot podatku lub nadpłata.

Jak komornik przejmuje zwrot podatku?

Jak wygląda egzekucja zwrotu podatku, który pierwotnie miał trafić za pomocą przelewu lub także przekazu pocztowego na konto dłużnika? W ciągu ostatnich lat proces ten uległ sporym zmianom.

 1. Przed zmianami w przepisach, komornik miał obowiązek złożyć pismo do odpowiedniego oddziału Urzędu Skarbowego tylko w konkretnym przedziale czasowym. Wezwanie musiało być przekazane między dniem złożenia przez dłużnika zeznania podatkowego a dniem przyznania mu określonego zwrotu podatku. Poza tym czasem, zajęcie zwrotu podatku przez komornika było niemożliwe.
 2. Obecnie, po nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego, prawa komornika sądowego w zakresie egzekwowania środków finansowych są swobodniejsze. Teraz, komornik musi złożyć do Urzędu Skarbowego odpowiednie wezwanie w dowolnym czasie (najlepiej w czasie przydzielania zwrotów podatku). Funkcjonariusz zwraca się w nim, aby środki pieniężne przekierować na konto bankowe kancelarii komorniczej lub w niektórych przypadkach – Skarbu Państwa. Działanie jest to w pełni legalne i usankcjonowane przez prawo.

Ile razy komornik może zająć zwrot podatku i podobne wpływy na konto?

Nie ma określonego w prawie ograniczenia co do zajęć przez komornika zwrotów podatków lub np. nadpłat. W ten sposób, może on w ramach egzekucji przejąć środki nieograniczoną ilość razy, jeśli tylko pojedyncza egzekucja nie rekompensuje należnej kwoty długu. Komornik może zająć zatem więcej niż jeden zwrot podatku.

komornik a zwrot podatku

Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku?

Komornik ma prawo przejąć zwrot podatku przed jego wypłatą na konto konsumenta, dlatego warto sprawdzić osobiście, czy takie działanie zostało wykonane. Wskazane będzie skontaktowanie się z najbliższym Urzędem Skarbowym. Najlepiej będzie udać się osobiście do pobliskiej placówki i złożyć odpowiednie zapytanie w dziale księgowości. Po wylegitymowaniu się swoimi danymi personalnymi, będzie można dowiedzieć się, czy zwrot podatku przekazano już do realizacji, dlaczego nie wpłynął i czy powodem niewpłynięcia jest egzekucja komornicza.

Warto wiedzieć zarazem, że Urząd Skarbowy nie jest zobowiązany informować dłużnika o ewentualnym zajęciu jego zwrotu podatku przez komornika sądowego. Czy zatem można się o tym dowiedzieć i nie być zaskoczonym po fakcie? Tak, bowiem komornik zawsze powinien pisemnie powiadomić dłużnika o zajęciu na poczet wierzytelności danych części jego majątku i mienia. Powiadomienie można odebrać listem poleconym, poleceniem odbioru lub przesyłką pocztową. Jeśli nie pojawiła się taka informacja, dłużnik powinien niezwłocznie się skontaktować z komornikiem.

Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku w 2020 roku?

Sytuacja, jaka pojawiła się w 2020 roku, utrudniła dopełnianie wielu codziennych formalności, które dotychczas wydawały się naturalnym elementem rutyny. Ze względu na zmieniające się jak w kalejdoskopie liczne obostrzenia, ograniczenia kontaktów międzyludzkich, limity osób w pomieszczeniach, czy też kwarantanny, na które trafiają często bardzo niespodziewanie liczne grupy osób, nawet zwykła wizyta w urzędzie może okazać się kłopotem. Co gorsza – w momencie, kiedy chcielibyśmy jej dokonać, może ona być zwyczajnie niemożliwa lub zbyt ryzykowna.

Co zatem zrobić, jeżeli chcemy się pilnie upewnić, czy komornik nie zajął przysługującego nam zwrotu podatku? Pozostaje nawiązać kontakt telefoniczny z przysługującym naszemu miejscu zamieszkania urzędem skarbowym. Konsultantka na infolinii powinna na naszą prośbę przedstawić wszystkie niezbędne informacje identyfikacyjne, które pozwolą uzyskać informacje na temat sytuacji zwrotu podatku w obliczu działań komornika na naszym majątku.

Jeżeli komornik zajął Twój zwrot z podatku i przez to potrzebujesz pilnej gotówki, spróbuj skorzystać z ofert pożyczek dla zadłużonych z komornikiem.

5/5 - (4 votes)
Komentarze (30)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Mati
  Napisany
  16.07.2021, 14:12
  Mati

  Czy zajecie komornicze w Urzedzie Skarbowym kiedys sie przedawnia?Ok. 12 lat temu nie mialam pracy wiec otrzymalam wszczecie egzekucji od komornika ze zajol mi zwroty podatku za zalegly czynsz . W tym czasie wyprowadzilam sie .Nie otrzymuje zadnych nowych postanowien o egzekucji komorniczej lecz ta sytuacja trwa nadal.Czy ten nakaz zaplaty sprzed 12 lat wystarczy na dlugo?

 • Komentarz od Matrix
  Napisany
  29.06.2021, 09:30
  Matrix

  Witam u mnie komornik ma zabrac z nadplaty 300.zl według pisma jakie otrzymałam a zwrotu mam 1700 zł czy odzyskam resztę nadplaty

 • Komentarz od Mariusz
  Napisany
  05.04.2021, 09:39
  Mariusz

  Witam . Chciałbym zapytać czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku jeśli rozliczam się wspólnie z żoną ... A dłużnikiem jestem tylko ja .. Bo zaistniała taka sytuacja i co mogę zrobić w takiej sytuacji jeśli nie .. Będę wdzięczny za pomoc i informacje ...

 • Komentarz od Tomek
  Napisany
  23.03.2021, 15:21
  Tomek

  Czy jeśli złożyłam w innym urzedzie swoje rozliczenie niż do tej pory składałam to czy w tym urzędzie też mnie znajdzie komornik i zabierze zwrot mieszkam pod nowym adresem i dlatego złożyłam zzeznanie w innym urzedzie nowego adresu komornik nie ma mojego na chwilę obecną

  • Komentarz od Katia
   Napisany
   24.03.2021, 09:48
   Katia

   Umie ktoś odpowiedzieć?

  • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
   Napisany
   24.03.2021, 11:10
   Aleksandra Czarnecka

   Komornik nie będzie miał problemu, żeby znaleźć dłużnika, mimo, że zmienił miejsce zamieszkania i rozliczył się w innym urzędzie.

   • Komentarz od Katia
    Napisany
    24.03.2021, 11:23
    Katia

    Ale czy komornik wysyła do każdego urzędu skarbowego wiadomosc o zajęciu czy tylko do wybranych?

    • Komentarz od Paulina Krupa
     Napisany
     24.03.2021, 13:19
     Paulina Krupa

     Wystarczy, że komornik wyśle swoje zapytanie do ZUS, który ma najaktualniejsze dane z żądaniem wskazania aktualnego adresu zadłużonego. Po ustaleniu adresu wysyła do właściwego urzędu skarbowego, pismo o zajęciu wierzytelności. Komornik nie ma potrzeby wysyłania takich zawiadomień do wszystkich urzędów - kieruje takie zawiadomienie tylko do urzędu przypisanemu Pani miejscu zamieszkania.

    • Komentarz od EwelKa
     Napisany
     03.05.2021, 22:59
     EwelKa

     Czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku ulgi na dzieci jeżeli są to pasierby?

  • Komentarz od Monia
   Napisany
   25.03.2021, 17:14
   Monia

   Czy jeżeli mąż spłaca komornika to ma on prawo zająć zwrot z podatku?(rozliczamy się razem)

 • Komentarz od Dzasta
  Napisany
  15.03.2021, 15:28
  Dzasta

  Na gov.pl w mój e-pit mam wiadomość, że mój podatek został przekazany na mój rachunek bankowy, minął już miesiąc, a ja nadal nie mam zwrotu, czy jest możliwe, że w między czasie zabrał go komornik?

  • Komentarz od Paulina Krupa
   Napisany
   15.03.2021, 15:41
   Paulina Krupa

   Jeśli jest Pani w trakcie egzekucji komorniczej, to bardzo prawdopodobne, że to właśnie komornik zajął Pani zwrot podatku. Jedyną drogą, aby dowiedzieć się, czy faktycznie pieniądze zostały zajęte przez komornika, jest skontaktowanie się z księgowością urzędu skarbowego, w którym składana była deklaracja PIT.

   • Komentarz od Iwona Duda
    Napisany
    29.06.2021, 09:27
    Iwona Duda

    Dzien dobry chciałabym się dowiedzieć czy lub kto zwróci mi różnicę z nadplaty mam zwrotu 1700 zł a komornik według pisma z urzędu skarbowego ma zabrac 300 zł więc jakie mam sżanse

  • Komentarz od Gigi
   Napisany
   26.03.2021, 21:48
   Gigi

   Tez mam podobnie , tylko u mnie pokazuje kwota do zwrotu 1030 a zwrotu było 2700 Czy to tez możliwe że komornik ja zajal?

 • Komentarz od Zofia
  Napisany
  02.03.2021, 20:30
  Zofia

  Witam mam pytanie czy komornik może zabrać cały zwrot jeżeli doszłam do porozumienia z firmą i poszłam na ugodę A żadnego pisma od komornika nie otrzymałam i co mogę zrobić aby otrzymać zwrot.

  • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
   Napisany
   04.03.2021, 15:59
   Aleksandra Czarnecka

   Jeżeli poszła Pani na ugodę z firmą to należałoby sprawdzić od kiedy ugoda obowiązuje, może komornik ściągnął kwotę za wcześniejszy okres. Żeby wyjaśnić tą sprawę proszę zgłosić się do firmy z którą zawarła Pani ugodę oraz skontaktować się z komornikiem i poinformować go o nowej sytuacji.

 • Komentarz od Piotrr
  Napisany
  25.02.2021, 19:52
  Piotrr

  Jeżeli komornik zabrał rozliczenie, a ja złożę korektę i wyjdzie o wiele mniejsza kwota to komornik musi oddać różnicę? czy wtedy różnica jest na mojej głowie?

  • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
   Napisany
   26.02.2021, 10:10
   Aleksandra Czarnecka

   Panie Piotrze, proszę skontaktować się z komornikiem, który prowadzi sprawę, powinien on zwrócić różnicę lub poinformować Pana jak inaczej można odzyskać pieniądze.

 • Komentarz od Deny
  Napisany
  15.05.2020, 21:12
  Deny

  Czy komornik ma prawo zabrać samochód osobie niepełnosprawnej, której podstawą jest poruszanie się osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji samotnej?

  • Komentarz od Paulina
   Napisany
   18.05.2020, 09:28
   Paulina

   Dla wielu niepełnosprawnych, samochód jest istotnym środkiem transportu. Jednak wedle przepisów jest tą ruchomością, którą wchodzi w skład egzekucji komorniczej i może zostać zajęta. Dla dłużnika istnieje szansa, by temu zapobiec, gdy wykaże, że jest to przedmiot niezbędny dla jego normalnej egzystencji. W takiej sytuacji radziłabym skorzystać z bezpłatnej porady prawnej u prawnika lub w instytucji/organizacji, która zajmuje się pomocą na rzecz osób niepełnosprawnych.

 • Komentarz od Bina
  Napisany
  09.04.2020, 17:00
  Bina

  A moje pytanie jest troszke inne, zostalem poinformowany od komornika, ze sciagnal ode mnie reszte dlugu.. I ze sprawa zakonczona. Byly to juz groszowe sprawy.. A do zwrotu zostalo mi jeszcze jakies 1200 zl to co teraz? Dostane to jeszcze? Czy nie ma na co liczyc??

  • Komentarz od Paulina
   Napisany
   10.04.2020, 09:11
   Paulina

   Jeśli komornik ściągnął już cały dług i nie ma Pan wobec niego żadnych zobowiązań, to może Pan liczyć na zwrot podatku. W razie wątpliwości może Pan zadzwonić jeszcze do urzędu skarbowego, w którym Pan się rozliczał i zapytać jak wygląda sytuacja.

 • Komentarz od Michał
  Napisany
  02.04.2020, 21:01
  Michał

  Czy komornik ma obowiązek poinformować mnie o zajęciu zwrotu podatku?

  • Komentarz od Paulina
   Napisany
   03.04.2020, 09:26
   Paulina

   Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, komornik musi poinformować dłużnika o wszczęciu egzekucji i podjętych czynnościach, w tym właśnie zwrotu podatku. Bardziej problematyczne jest, kiedy taka informacja dotrze do zadłużonego. Niemniej jednak informację o zajęciu długu powinien przesłać listownie.

 • Komentarz od LadyM
  Napisany
  25.03.2020, 15:42
  LadyM

  A co w przypadku gdy żaden komornik nie wysłał zawiadomienia o zajęciu zwrotu a zwrot nie przyszedł? Gdzie w takim wypadku szukać informacji?

  • Komentarz od Paulina
   Napisany
   26.03.2020, 09:23
   Paulina

   Taki obowiązek spoczywa przede wszystkim na komorniku sądowym, który powinien Panią poinformować listownie o zajęciu zwrotu podatku. Jeśli do tego czasu nie otrzymała Pani żadnego powiadomienia, to warto nawiązać kontakt telefoniczny z Urzędem Skarbowym, w którym Pani się rozliczała i poprosić o informację na temat zwrotu podatku.

 • Komentarz od Karo
  Napisany
  12.03.2020, 00:31
  Karo

  A czy jeśli ciągle wydzwania firma windykacyjna, gdy spodziewamy się zwrotu podatku, a jego nadal nie ma na koncie, czy to znaczy ze trzeba na przelew spokojnie czekać? Bo na mój rozum telefony od firmy ściągającej długi oznacza, że komornik jeszcze nie wkroczył?

  • Komentarz od Paulina
   Napisany
   12.03.2020, 09:14
   Paulina

   W takim przypadku, ma Pan jeszcze szansę na ugodowe rozwiązanie sprawy z firmą windykacyjną. Jeśli komornik wkroczy na Pana konto, to na pewno zostanie Pan o tym fakcie poinformowany listownie.

  • Komentarz od Jadwiga41
   Napisany
   19.02.2021, 21:16
   Jadwiga41

   Od zeszłego roku nie dostałam zwrotu podatku ani żadnego powiadomienia od komornika czy windykatora więc nie wiem gdzie w ogóle jest mój zwrot z podatku.

   • Komentarz od Muszelina
    Napisany
    28.04.2021, 16:18
    Muszelina

    Czy komornik ma prawo zabrać rozliczenie jeżeli mamy z mężem rozdzielczość a dłużnikiem jestem tylko ja?Rozliczamy się wspólnie.