Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Jak sprawdzić czy jestem w BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to niemal magiczne słowo, które pojawia się w głowie osób starających się o kredyt. W naszym wpisie odczarowujemy ten skrót i sprawdzamy, jak pobrać raport BIK, co zawiera i jak wpływa na naszą ocenę punktową.

wniosek o raport bik

BIK – definicja

BIK to innymi słowy, Biuro Informacji Kredytowej. Rejestr ten skupia się na przechowywaniu, gromadzeniu i udostępnianiu informacji na temat bieżących i dawnych spłat zobowiązań. Informuje o terminowości w spłatach lub zadłużeniu.

Dostęp do portalu BIK mają banki, instytucje pożyczkowe oraz SKOKi. Szacuje się, że w rejestrze zgromadzone są dane ponad 23 mln polskich konsumentów i przedsiębiorców.

BIK określa zdolność kredytową klienta na podstawie tzw. zdolności punktowej (scoring BIK). Pozwala ona oszacować wysokość potencjalnego ryzyka lub jego braku w przypadku udzielania nam finansowania.

Im wyższa ocena punktowa, tym większa szansa, że instytucje finansowe udzielą nam wsparcia. Punkty mogą wynieść od 1 do 100.

Kiedy dane trafiają do BIK?

W znalezieniu się w rejestrach BIK wbrew pozorom nie ma nic złego. Wręcz przeciwnie. Jeśli obecnie spłacamy kredyt bankowy, korzystamy z karty kredytowej czy linii kredytowej, a nawet zakupów na raty – i sumiennie je spłacamy, nie musimy się martwić.

Mając długą i pozytywną historię kredytową uwiecznioną w BIKu, budujemy sobie lepszy grunt, gdy za jakiś czas będziemy chcieli się starać o kredyt hipoteczny lub chwilówkę. Bank lub pożyczkodawca zakwalifikuje nas do grupy osób o obniżonym ryzyku finansowym i zaoferuje korzystniejsze warunki.

Starając się jednak o finansowanie liczone w setkach tysięcy złotych, pozamykajmy na początku nieużywane debety w koncie i karty kredytowe, które mogą obniżyć nasz scoring kredytowy.

Jakie jeszcze informacje gromadzi BIK? Na jego listę trafiają również osoby będące poręczycielami innych kredytobiorców.

weryfikacja bik

Czego dokładnie dowiesz się, sprawdzając rejestr BIK?

Pełen zestaw informacji dostępny jest w raportach płatnych. Pojedynczy raport BIK kosztuje 39 zł, a pakiet 6 sztuk (wliczając w to dodatkowe usługi, jak Alerty BIK, wskaźnik BIK czy zastrzeżenia kredytowe) ważny jest przez cały rok – i wynosi 99 zł. W obu przypadkach możemy jednak skorzystać z usługi zastrzeganie dokumentów.

Co zawiera raport BIK?

Przede wszystkim informacje, które znajdują się w bazie Biura Informacji Kredytowej oraz bazach BIG Infomonitor. Dzięki temu możemy dokładnie prześledzić szczegóły dotyczące spłacanych kredytów i pożyczek czy innych zobowiązań (np. rachunków za prąd, internet, gaz, telefon, itp.).

Zaliczamy do nich:

 • wskaźnik BIK, który określa, czy mamy aktualnie jakieś problemy ze spłatą zobowiązań,
 • ocena punktowa, a więc scoring – który wskazuje, czy należymy do klientów godnych zaufania,
 • podsumowanie regulowanych kredytów (wchodzą w to, np. kredyt gotówkowy, debet w koncie, leasing, karta kredytowa, itp.),
 • postępy w spłatach zobowiązań wraz z ich szczegółową historią.

Dlaczego warto sprawdzić BIK?

Na pewno świadomość naszej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej jest bardzo pożyteczną informacją. Możemy przede wszystkim zorientować się, jak wygląda nasza aktualna sytuacja finansowa i zdolność kredytowa, która jest kluczowa, starając się, chociażby o kredyt hipoteczny czy pożyczkę pozabankową.

W efekcie, zaglądając do raportu BIK z własnej inicjatywy, unikamy ryzyka zaskoczenia na temat swojej historii kredytowej podczas zaciągania zobowiązań finansowych. Będziemy znać wystarczająco dużo informacji, dzięki którym właściwie określimy swoje możliwości finansowe i szanse uzyskania kredytu w wybranym banku.

Bywa, że potrzebujemy jak najszybciej pożyczyć określoną ilość pieniędzy. Mając wpis w BIK nie mamy co liczyć na pomoc w banku, zresztą czasochłonne procedury pozwalają skutecznie zapomnieć o jakimkolwiek „szybkim kredycie” w owych instytucjach.

Alternatywą jest szybka pożyczka bez BIK, czyli specjalna forma pożyczki dostępna tylko i wyłącznie w ofercie instytucji pozabankowych. Polega ona na tym, że pożyczkodawca nie sprawdza bazy BIK lub nie zwraca uwagii na znajdujące się tam wpisy.

Wracając jednak do samego raportu BIK, warto go sprawdzać nie jednorazowo, ale co najmniej raz w miesiącu, jeśli np. często korzystamy z pożyczek, kredytów, towarów na raty lub leasingu aut. Im częściej tam zaglądamy, tym bardziej jesteśmy świadomi własnych poczynań finansowych, co przyda nam się również w przyszłości.

Poza tym duże znaczenie ma sama kwestia bezpieczeństwa. Regularna weryfikacja Biura Informacji Kredytowej pozwala wiedzieć, czy np. ktoś nie próbował wziąć kredytu na naszą skradzioną tożsamość. W tym przypadku polecamy uruchomienie usługi pod nazwą Alerty BIK.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Proces weryfikacji swoich danych w Biurze Informacji Kredytowej jest bardzo prosty. Rozpisaliśmy go w kilku punktach.

 1. Na stronie bik.pl stwórz konto użytkownika (jeśli go nie masz), podając swoje dane osobowe i dane adresowe. Jest to imię, nazwisko i adres e-mail.
 2. Zaakceptuj regulamin i zatwierdź chęć założenia konta.
 3. BIK poprosi Cię o przesłanie skanu dowodu osobistego, czym potwierdzisz swoją tożsamość.
 4. Po przesłaniu skanu konieczne jeszcze będzie wykonanie przelewu weryfikacyjnego w kwocie 1 zł. Musisz go wykonać ze swojego konta bankowego, którego dane są takie same, jak na Twoim koncie użytkownika BIK.
 5. Odbierz SMS-a z kodem weryfikacyjnym, za pomocą którego sfinalizujesz proces zakładania konta i ustawisz hasło.
 6. Wybierz pakiet usług, z którego chcesz skorzystać (pojedynczy albo całoroczny).

Darmowy raport BIK

Jak sprawdzić BIK za darmo? Istnieje taka możliwość. Do 6 razy w roku każdy z nas może poprosić o raport BIK za darmo. Kiedyś taki dokument nosił nazwę Informacja ustawowa – obecnie jest to kopia danych.

Aby otrzymać pojedynczy raport BIK, musimy złożyć wniosek na jeden z poniższych sposobów:

 • poprzez nasze konto na stronie bik.pl,
 • listownie wysyłając dokument na adres biura albo
 • osobiście, składając podanie w centrum obsługi klienta BIK przy ul. Postępu w Warszawie.

Niestety, nie możemy złożyć wniosku o darmowy raport BIK telefonicznie, dzwoniąc na infolinię biura. W ten sposób dowiemy się jedynie o ofercie rejestru i poznamy odpowiedzi na to, w jaki sposób on funkcjonuje.

Czas oczekiwanina na darmowy raport BIK wynosi do 30 dni. Odnajdziesz w nim podsumowanie Twojej historii kredytowej oraz np. to, czy jakaś instytucja ma zastrzeżenia do spłacanego zobowiązania – ale bez podania jej nazwy.

Jaki jest termin ważności raportu z BIK?

Ważność raportu BIK wynosi 30 dni. Dlatego, jeśli staramy się o zobowiązanie finansowe, to bank czy inna instytucja finansowa weźmie pod uwagę najświeższy, dostępny raport.

Co jeśli w takim dokumencie widnieją o nas negatywne wpisy i zależy nam, by mieć pozytywny raport BIK? Czy możemy wyczyścić BIK? Wbrew różnym zapewnieniom, nie jest to możliwe.

Nasza historia kredytowa przechowywana jest w bazie BIK przez 5 lat. Samo czyszczenie BIK, choć to do końca jest mało pasujące sformułowanie, może polegać na usunięciu wpisów – ale tylko tych, które są nieprawdziwe lub dawno nieaktualne.

Jeśli masz negatywne wpisy w BIK, a zależy Ci na pozyskaniu gotówki, koniecznie sprawdź pożyczki bez BIK. Jest to specjalna oferta dostępna tylko u niektórych pożyczkodawców.

Czy istnieje możliwość sprawdzenia kogoś w BIK?

Niestety – nie. Dane udostępnianie w BIKu chronione są tajemniczą bankową. Wgląd do tych informacji mają jedynie podmioty współpracujące z biurem na zasadach wzajemności. Należą do nich sądy, prokuratura, banki, SKOKi czy firmy pożyczkowe.

Natomiast, jeśli chcemy pobrać dane innej osoby, musimy okazać notarialne upoważnienie z pełnomocnictwem i podpisem osoby, której sam wniosek dotyczy.

Świadomy klient to bezpieczny klient

Mamy nadzieję, że przedstawiliśmy mini kompendium wiedzy o tym, jak wygląda raport BIK – i czy faktycznie jest się czego obawiać. Wyposażony w zdobytą wiedzę na spokojnie przeanalizuj swoją osobistą sytuację.

Tym samym nie będziesz się już gorączkowo zastanawiał nad tym, czy szybko otrzymasz finansowanie, i czy pozwolą Ci na to Twoje możliwości finansowe.

4.7/5 - (3 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz