Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Jak sprawdzić czy jestem w BIK

Warto wiedzieć, że nim dana instytucja udzieli konsumentowi zobowiązania, dokonuje kontroli jego danych w wybranych rejestrach finansowych lub bazach dłużników. Stanowi to swoiste zabezpieczenie i umocowanie przed przyznaniem zobowiązania. Najpopularniejszy z nich – BIK, nie jest sekretny. Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

wniosek o raport bik
SPRAWDŹ SWÓJ RAPORT BIK

BIK – definicja

BIK to, innymi słowy, Biuro Informacji Kredytowej. Rejestr ten skupia się na przechowywaniu, gromadzeniu i udostępnianiu informacji na temat bieżących i dawnych spłat zobowiązań. Informuje o terminowości w spłatach lub zadłużeniu.

Dostęp mogą mieć do niego banki, instytucje pożyczkowe, SKOK-i, sklepy. Szacuje się, że w BIK zgromadzone są dane ponad 23 milionów konsumentów na terenie całej Polski.

BIK określa zdolność kredytową klienta na podstawie tzw. zdolności punktowej (scoring BIK). Pozwala ona oszacować wysokość potencjalnego ryzyka lub jego braku w przypadku udzielania danemu konsumentowi pożyczki.

Dla instytucji, im wyższa ocena, tym większa szansa na terminową spłatę zobowiązania w ustalonej kwocie. Punkty mogą wynieść od 1 do 100

Dlaczego warto sprawdzić BIK?

Zapoznanie się ze stanem swoich dawnych i bieżących zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej jest bardzo pożyteczną czynnością. Pozwala to zapoznać się z zakresem informacji, jakie gromadzi ten rejestr. Daje też możliwość zorientować się o stanie bieżącej sytuacji finansowej i zdolności kredytowej.

W efekcie, sprawdzając BIK z własnej inicjatywy, unika się ryzyka zaskoczenia sytuacją finansową podczas zaciągania kredytu lub innych zobowiązań. Zna się pełen zakres informacji, jakie gromadzi o konsumencie BIK.

BIK warto sprawdzać zresztą nie jednorazowo, ale co najmniej raz w miesiącu, jeśli często np. bierze się pożyczki, kredyty, towar na raty lub samochody w ramach programu leasingu. Im częściej zagląda się do Biura Informacji Kredytowej, tym lepsze ma się rozeznanie na temat swojej sytuacji finansowej w tym rejestrze.

Ponadto, jest to kwestia bezpieczeństwa – jak już wspomniano wcześniej, regularna weryfikacja BIK pozwala też wiedzieć, czy np. ktoś nie próbował wziąć kredytu na naszą skradzioną tożsamość.

weryfikacja bik

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Proces weryfikacji swoich danych w Biurze Informacji Kredytowej jest bardzo prosty. Tradycyjnie już, najłatwiej będzie go rozpisać w przejrzyście rozplanowanych punktach.

 1. Pierw należy wejść na stronę bik.pl i zarejestrować tam konto użytkownika, podając konkretnie wymagane dane osobowe. Jest to imię, nazwisko i adres e-mail.
 2. Należy zaakceptować przestawiony regulamin i zatwierdzić chęć założenia konta.
 3. Strona poprosi użytkownika o przesłanie skanu dowodu osobistego, co potwierdzi tożsamość ubiegającego się o sprawdzenie bazy BIK.
 4. Po dokonaniu skanu, należy wykonać przelew weryfikacyjny. Analogicznie do wielu firm pożyczkowych, ma on kwotę 1 złotego i musi być dokonany z konta bankowego, gdzie dane są takie same, jak na formularzu rejestracyjnym konta użytkownika.
 5. Kolejny etap to odebranie SMS-a z kodem weryfikacyjnym. Pozwala on sfinalizować proces zakładania konta i ustawić hasło.
 6. Należy wybrać zakres usług, z jakich chce się skorzystać.
  – Pakiet pojedynczy wysyłający jednorazowy raport o sytuacji w BIK. Koszt – 39 złotych
  – Pakiet całoroczny, który obejmuje comiesięczne raporty o sytuacji w BIK (łącznie – 12). Koszt – 99 złotych.

Darmowy raport BIK

Istnieje możliwość ubiegania się o darmowy raport BIK nie częściej niż co 6 miesięcy (pół roku).

Jego cechy są następujące.

 • Czas oczekiwania jest o wiele dłuższy.
 • Wniosek należy przesłać pocztą, złożyć w Centrum Obsługi Klientów BIK w Warszawie lub przesłać wniosek przez swoje konto na portalu internetowym BIK.
4.5/5 - (2 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz