Jak spłacić długi bez pracy? Oto 5 skutecznych sposobów!

Jak spłacić długi bez pracy

My-Polacy “uwielbiamy” zapożyczać się na potęgę. Problem braku pieniędzy dotyka wielu z nas, a najlepiej oddają to liczby. Zadłużenie wynikające z niespłacania kredytów, pożyczek, alimentów czy rachunków za media – według Indeksu Zaległych Płatności Polaków przygotowanego przez BIG “InfoMonitor” sięga już 73 mld zł! Są to dane zaprezentowane z końca września 2018 roku. Co, jeśli na Twoim saldzie widnieją same minusy i nie masz oszczędności? Jak podkreślają eksperci – nie jest to sytuacja bez wyjścia! W takim razie, jak spłacać nie mając “nic”?!

Od czego zacząć?

Długi to temat temat-rzeka, który może niekorzystnie wpływać nie tylko na wizerunek płatnika, ale także na jego samopoczucie oraz zdrowie. Liczne badania potwierdzają, że zadłużenie ma destrukcyjny wpływ na psychikę! Przede wszystkim obniża poczucie własnej wartości oraz podnosi wskaźnik stresu – co na dłuższą metę może doprowadzić do nerwicy, a nawet depresji … W końcu nawet, jeśli płatnik pracuje to wszystko, co posiada oddaje wierzycielowi … A co ma zrobić osoba, która w zanadrzu ma parę długów – a nie ma pracy? O tym będzie nasz dzisiejszy artykuł.

sposoby na wyjście z długów

Po pierwsze – PRACA, PRACA, PRACA!

spłata bez pracy

Miałeś dobrze płatną pracę i zamiast pożytecznie odkładać, “bujałeś w obłokach” wydając wszystkie pieniądze na przyjemności? Jakby tego było mało, szef niespodziewanie wręczył Ci wypowiedzenie … Podobno człowiek uczy się przez całe życie. Dlatego, bez wyjątku w każdym przypadku warto postawić na znalezienie dobrze płatnego zajęcia. Jeśli trafisz na te z nieco niższymi zarobkami, zdecyduj się na nadgodziny albo znajdź dodatkową pracę dorywczą. W końcu najważniejsze jest to, by odnaleźć stabilne źródło dochodu! Wiemy, że łatwo jest mówić, ale nikt nie twierdził, że będzie to proste i bezbolesne … Większość dłużników popada w tarapaty finansowe przez własne błędne decyzje, które są efektem lekkomyślności i niefrasobliwości w zarządzaniu domowymi finansami. Choć to prawda – czasem są wynikiem dramatycznych decyzji: choroby, wypadku czy narodzin niepełnosprawnego dziecka. Zastanów się, czy w Twoim przypadku też tak było?

Nie gorszym pomysłem wydaje się także wyjazd sezonowy do pracy na Zachodzie. Niemcy, Holandia, Wielka Brytania czy Francja to częste kierunki Polaków, którzy mają tam większą szansę zarobić zdecydowanie lepsze pieniądze, w krótszym czasie niż pracując w Polsce. Pamiętaj – wyciągnięcie głowy z piasku to pierwszy – arcyważny krok do odzyskania pewności siebie i wiary, że małymi kroczkami uda Ci się wyjść ze spirali zadłużenia.

Po drugie – nie zaciągaj nowych długów!

Nie. I koniec! Świat pożyczek i kredytów potrafi uzależniać niczym hazard. Wysługiwanie się nimi na spłatę bieżących zobowiązań czy uregulowanie “starych” należności “nowymi” długami jest najgorszym rozwiązaniem z możliwych – tuż obok nakłaniania najbliższych do wzięcia pożyczki w Twoim imieniu! I nie ważne, że w dzisiejszych czasach praktycznie każdy – nawet mający na koncie długi ma możliwość zaciągnięcia drobnego kredytu. Odpuść sobie te, które ogłaszają się jako pożyczki dla zadłużonych, na dowód osobisty czy szybkie pożyczki bez BIK i chwilówki.

Zdecydowanie lepszym sposobem jest zdyscyplinowanie się w wydatkach i ograniczenia ich do minimum. Jeśli posiadasz rodzinę to każdy członek powinien być świadomy istniejącego problemu, by zapobiec kolejnym kryzysom.

Po trzecie – nie taki WINDYKATOR straszny, jak go malują!

praca

Zanim jednak skontaktujesz się z windykatorem – pamiętaj, że raz na pół roku masz prawną możliwość sprawdzić za darmo, jakie informacje przechowują o Tobie biura informacji gospodarczej: KRDBIKBIG “InfoMonitor” oraz ERIF. Jest to dobre posunięcie zważywszy, że pozwoli Ci to mentalnie przygotować się przed bezpośrednią konfrontacją z wierzycielem. Kto wie, może okazać się również, że niepotrzebnie panikujesz, bo Twój dług uległ przedawnieniu.

Dlatego, jeśli otrzymałeś oficjalne pismo, e-maile bądź ciąg SMS-ów lub telefonów od firmy windykacyjnej – w kolejnym kroku podejmij, jak najszybsze działania. Nie bój się rozmawiać z windykatorem, z którym wspólnie możesz odnaleźć najlepszą opcję wybrnięcia z nieciekawej sytuacji. Oto sprawdzone zasady przydatne podczas rozmowy z wierzycielem!

 • Postaraj się zaprezentować swoją osobę, z jak najlepszej strony. Wyraź inicjatywę oraz chęci do spłaty zadłużenia,
 • Nie myśl, że ukrywanie się po kątach to jedyna i słuszna droga na przeczekanie kiepskiej sytuacji. W takim przypadku, czas działa na Twoją niekorzyść. Dlatego, nie uciekaj od kontaktu z firmą windykacyjną lub komornikiem i postaraj się, by wyjść z sytuacji „z twarzą”,
 • Przygotuj się należycie do spotkania “twarzą w twarz” z wierzycielem. W jaki sposób? Po prostu, rozsądnie umotywuj swoje działania – ba, jeszcze lepiej, gdy wesprzesz je odpowiednią dokumentacją,
 • Wykaż się pomysłowością i zaproponuj sposoby spłaty długu. W trudnej sytuacji możesz wnioskować o zawieszenie na dany okres spłaty zobowiązania, np. 3 miesiące, jak i postarać się o zmniejszenie wysokości rat. Możliwe jest także umorzenie części długu, gdy wierzyciel narusza swoje kompetencje,
 • Płacz, użalanie się nad sobą albo wszczynanie awantury nie są mile widziane. Pamiętaj, że zachowując się w ten sposób tracisz wiarygodność w oczach wierzyciela,
 • W każdym przypadku odbieraj telefony i odpowiadaj na SMS-y. Windykator – nawet pomimo ustalenia warunków współpracy może mieć ochotę – od czasu do czasu skontaktować się z Tobą i zapytać o sytuację finansową. Nie wymigując się od odpowiedzi, jeszcze bardziej wzbudzisz zaufanie.

Po czwarte – Kredyt konsolidacyjny początkiem zmian…

W niektórych przypadkach zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego może okazać się właściwe. Przypomnijmy, że taki kredyt łączy kilka zobowiązań w jedną całość. Jednak nie zawsze jest opłacalny, bo wydłużenie okresu spłaty oznacza więcej odsetek do spłacenia. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, co do konsolidacji długów warto rozejrzeć się w różnych ofertach bankowych. Wiele cennych informacji odnajdziesz w Internecie. Korzystając z rankingów kredytowych, kalkulatorów czy porównywarek – sprawdzisz na jakie koszty musisz być przygotowany w poszczególnych bankach.

Jaka jest optymalna konsolidacja długów? Taka, która ma na celu obniżyć całkowite koszty zadłużenia. A więc musi wyróżniać się niższą ratą i oprocentowaniem niż wszystkie niespłacone zobowiązania. Atrakcyjna konsolidacja opiewa również na większą przejrzystość i organizację spłacanych należności. Zwyczajnie – nie musisz pamiętać, o szeregu terminów i różnych kwot do uregulowania. Szukasz pożyczki dla zadłużonych? Sprawdź naszą ofertę.

UWAGA! Poszukiwanie kredytu konsolidacyjnego może nieść ze sobą pewne zagrożenie. Wprowadzając swoje dane – część instytucji może wysłać zapytanie w BIK o  historię kredytową, co obniży Twoją zdolność kredytową! Przyjmuje się, że 3-4 zapytania są w dopuszczalnej normie.

Po piąte – bez dobrego budżetu nie ma efektów!

obliczanie spłacania długów

Większość zadłużonych płatników ma świadomość tego, że motorem napędowym do zaciągania kolejnych zobowiązań są utarte nawyki finansowe. Dlatego kontrola i rozsądne zarządzanie budżetem domowym to punkt wyjściowy do skutecznych, lecz niełatwych zmian.

Według raportu przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK ((pl.kruk.eu/…/nawyki-polakow-a-ich-sklonnosc-do-zadluzania-sie)) – co czwarty (!) dłużnik wydaje więcej niż pozwalają na to jego przychody. Natomiast aż 52 proc. ankietowanych wydaje wszystko to, co zarabia. Jedynie 23% respondentów może pozwolić sobie na comiesięczne odłożenie drobnej sumy. Co w takiej sytuacji zrobić?

ile wydają dłużnicy

Spisz wszystkie swoje dochody i wydatki – i następnie przemyśl, gdzie możesz ograniczyć wydatki konsumpcyjne na jedzenie, transport czy usługi telekomunikacyjne. Szukaj oszczędności dosłownie wszędzie! Pamiętaj, że póki starcza pieniędzy od pierwszego do pierwszego, mało kto posiada motywację do przesadnej kontroli. Gorzej, gdy popadniesz w finansowe tarapaty … Dlatego:

 • Zacznij od zbierania paragonów, faktur oraz rachunków za media,
 • Rozpisz je w stworzonych do tego aplikacjach mobilnych lub, jeśli wolisz na papierze,
 • Dokonując wydatków, przypisz je do konkretnej kategorii, np. jedzenie, samochód czy rachunki,

Sama świadomość “rozpływania się” w powietrzu pieniędzy powinna skłonić Ciebie i najbliższych do większej kontroli i mądrzejszego wydawania.

Mamy nadzieję, że powyższe rady – choć w niewielkim stopniu przyczynią się do polepszenia sytuacji finansowej oraz będą przestrogą dla wielu osób. Dlatego, by zapobiec przyszłym problemom – zwyczajnie zacznij oszczędzać. To najlepszy sposób na wszelkie troski!

Jak spłacić długi bez pracy w 2020 roku?

Uregulowanie zaległości finansowych w 2020 roku bez jednoczesnego posiadania pracy to paradoksalnie kwestia, która może nurtować więcej osób niż przed laty. Wielu może być zmuszonych do takich dylematów z powodu np. utraty pracy w związku z pandemią, co powoduje, że trzeba szukać alternatywnych sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki.

Najbardziej banalnym rozwiązaniem, które powinno się wziąć pod uwagę, powinno być przede wszystkim przejrzenie tego, co posiadamy w swoim domu lub mieszkaniu pod jak najbardziej krytycznym okiem. Już krótka analiza może nas skłonić do konkluzji, że warto sprzedać niektóre rzeczy – a szczególnie nie warto czekać, jeżeli są one szczególnie wartościowe.

Wyprzedanie rzeczy, z których i tak nie korzystaliśmy, a miały one dużą wartość, to działanie pozwalające nie tylko na szybkie pozyskanie gotówki, ale i niewymagające od nas zbyt dużego zaangażowania czasu. Sklepów internetowych umożliwiających szybką wysyłkę do dowolnego miejsca w Polsce w końcu dziś nie brakuje.

Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Bożena
  Napisany
  24.03.2021, 17:24
  Bożena

  Konsolidacja to jest jakieś wyjście. Ale bez pracy nikt nie da takiego kredytu :P A jeśli chce dać to tym bardziej trzeba uciekać, bo sprawa podejrzana :) mogę polecić dobry program oddłużający spłacam swoje długi tam naprawdę pomagają wyjść z długów bo je zmniejszają w rozmowach z windykatorami proponują niższe spłaty i są w stanie uprosić upusty