Jak napisać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia? (wzór)

Jak napisać uzasadnienie wniosku o spłatę ratalną zadłużenia

Nowy Rok to nowa, czysta karta w kalendarzu. Warto poświęcić ten czas na załatanie dziur budżetowych, za które w większości odpowiadają długi. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest napisane wniosku o spłatę pożyczki w ratach, który podparty będzie dobrym i skutecznym uzasadnieniem.

Długi – “spłukanie” niekoniecznie świąteczne…

Jaki jest portfel statystycznego Polaka? Coraz szczuplejszy – tak przynajmniej wynika z badania Krajowego Rejestru Długów opracowanego na podstawie raportu Kantar Millward Brown. 7 na 10 ankietowanych uważa, że koszty życia w Polsce rosną – a wraz z nimi długi … Przeciętny Kowalski spłaca większe miesięczne raty pożyczek oraz kredytów gotówkowych, w wysokości min. 706 zł. W porównaniu z ostatnimi latami jest to wzrost o 61%! Zdecydowanie więcej płacimy także za media i czynsz. Na to drugie, typowe polskie gospodarstwo przeznacza średnio, co miesiąc 514 zł. Autorzy raportu wyliczyli też potencjalną całkowitą sumę opłat, którą mogłaby ponosić typowa polska rodzina – z uwzględnieniem wydatków na spłatę rat pożyczek, kredytu hipotecznego czy zakupów ratalnych. Z tytułu kosztów, takie gospodarstwo musiałoby przeznaczać dokładnie aż 4663 zł1.

Stąd bardzo prosta droga do zadłużania się i zaciągania pożyczek przeznaczanych na spłatę bieżących zobowiązań … i nie tylko. Chociażby, osoby z “apetytem na życie” nie rezygnują z szybkich pożyczek na egzotyczny wyjazd, kupno drogiego sprzętu elektronicznego, który trzeba spłacać w podwójnej stawce przez następny rok czy “bajeranckiej” konsoli dla dzieci. Dlatego wiedząc o tym, że konsumpcyjny styl życia jest zgubny, a życie ponad stan niekoniecznie opłacalne warto po prostu – przestać się zadłużać! Co, jeśli jest już na to za późno?

Czytaj także: Jak wyjść z długów komorniczych?

Pożyczka – TAK, ale tylko w ostatecznych sytuacjach!

Zanim przejdziemy do przyjrzenia się prawidłowemu wnioskowi o możliwość rozłożenia długu na raty – warto, by każdy płatnik zrozumiał przeznaczenie produktu finansowego, jakim jest pożyczka czy szybka chwilówka. Tego typu zobowiązania są opłacalne jedynie wtedy, gdy pożyczkobiorca świadomy jest konieczności spłaty długu, a także posiadać będzie środki na jego uregulowanie. 

Oczywiście, istnieje możliwość przedłużenia pożyczki, jednak z perspektywy czasu jest to opcja dość droga – i może kosztować od 200 zł w górę. Co w rzeczywistości oznacza kwotę, która mogłaby bezpośrednio zostać uwzględniona do spłaty pożyczki.


Wyjątkowa oferta pożyczki w ExtraPortfel!

 • Pierwsza pożyczka 3 000 zł
 • Oprocentowanie: 7,20 %
 • Prowizja: 15,49 %
 • Weryfikacja w Instantor
ZŁÓŻ WNIOSEK W EXTRA PORTFEL

Jest to istotne, bo jak widać Polacy, w średnim wieku 50-59 lat posiadają największy odsetek długów wobec banków, firm pożyczkowych oraz ubezpieczyli niż osoby w przedziale 36-49 lat. Dłużnikiem-rekordzistą jest mężczyzna mający do oddania prawie 46 mln zł! Do KRD wpisał go sąd – nie podał jednak jego adresu. Z kolei najbardziej zadłużoną kobietą jest mieszkanka Mazowsza zalegająca ze spłatą 10 mln zł2.

W takim razie…

Jak rozłożyć pożyczkę na raty, tak by uniknąć dodatkowych opłat?

Natomiast, jeśli płatnik znajduje się w podbramkowej sytuacji i chcąc nie chcąc – mimo najszczerszych chęci ma problem ze spłaceniem całego zadłużenia ma prawo złożyć wniosek z prośbą o rozłożenie ciążącego długu na raty! 

Jest to skuteczny krok, by ostatecznie uchronić swoje finanse przed wizją pętli zadłużenia, która jest podstępnym i niezwykle niebezpiecznym wrogiem domowych finansów.

Najczęściej rozpoczyna swój początek, gdy osoba zadłużona sięga po pożyczkę na spłatę raty wcześniejszego zobowiązania. Finalnym punktem pętli zadłużenia są odsetki karne oraz prowizja, które z czasem kumulują efekt kuli śnieżnej.

rozłożenie długu na raty

Dlatego, jeśli na koncie dłużnika znajduje się więcej niż jedna zaciągnięta pożyczka ma do wyboru”

 • Zaciągnąć kredyt konsolidacyjny – umożliwiający połączenie kilku niespłaconych zobowiązań w jedną całość. Jednak niezbędna jest do tego odpowiednia zdolność kredytowa oraz dobra historia kredytowa w BIK oraz KRD. r
 • Negocjacje z wierzycielem – to dobry pomysł, który może zaowocować rozłożeniem długu na kilka mniejszych rat. Aby przystąpić do tego kroku, płatnik powinien skontaktować z daną firmą pożyczkową i zaproponować wysokość rat, które będzie mógł regulować bez terminowych opóźnień. W tym celu konieczne jest również napisanie wniosku o rozłożenie długu.

Jak sporządzić prawidłowy wniosek o rozłożenie długu?

Takie pismo, pożyczkobiorca powinien spisać samodzielnie. Musi bowiem niejako przedstawiać cały ogląd na sytuację finansową, ale i życiową – a także dysponować odpowiednimi argumentami, w wyniku których nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia. Powinny się w nim znaleźć najważniejsze informacje;

wniosek o rozłożenie długu na raty
 1. Miejscowość, a także data sporządzenia dokumentu
 2. Dane personalne dłużnika – imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu i najlepiej również – numer sprawy zadłużenia wraz z kwotą zobowiązania.
 3. Dane nt. adresata – np. firmy pożyczkowej, u której płatnik zaciągnął dług.
 4. Pierwszy nagłówek powinien rozpocząć się od zwrotu: “Prośba o …” lub “Wniosek o …”
 5. W pierwszym akapicie warto użyć dokładnej nazwy firmy oraz zdania wyrażającego prośbę o rozłożenie na raty – z uwzględnieniem szczegółów dotyczących zadłużenia.
 6. Powody uniemożliwiające spłacenie pożyczki – muszą to być naprawdę solidne argumenty! Przykładowo: utrata pracy, nagły wydatek lub wypadek losowy czy choroba. Warto pamiętać również o tym, by w miarę możliwości udokumentować przyczynę niespłacalności, np. dostarczając kopię odcinków emerytury lub renty, rachunków za media czy potwierdzenie przelewu stałej pensji. Co istotne – samo użycie stwierdzenia: “Nie jestem w stanie spłacić długu w terminie, stąd też moja prośba” – dobrze świadczy o płatniku!
 7. Propozycja spłaty zadłużenia – płatnik może zawnioskować o rozłożenie długu do konkretnej sumy lub rozbić ją na określoną ilość rat. Pożyczkobiorca musi pamiętać też, by nie podać zbyt małej kwoty, np. 20 zł. Musi to być suma, która nie utrudni bytu, ale też będzie w pełni wystarczająca dla wierzyciela.
 8. Wysłanie listu i oczekiwanie na decyzję – ostatni krok jest zwieńczeniem decyzji o rozłożeniu długu. Warto wysłać ją z poleceniem odbioru – wówczas dłużnik ma 100 proc. pewność, że pismo dotarło do odbiorcy.

Pobierz wzór

Złożenie wniosku o rozłożenia długu na raty – w jakiej formie?

Poprawnie skonstruowane pismo można podesłać zarówno pocztą, ale i listem poleconym. Niektóre firmy pożyczkowe dopuszczają także formę e-mailową bądź osobiste dostarczenie dokumentu do biura obsługi klienta. Adres oddziału pożyczkodawcy zawsze powinien odnaleźć się na jego stronie głównej.

Dzięki wnioskowi o spłatę ratalną zadłużenia, osoba borykająca się z zaległościami podejmuje pierwszy – arcyważny krok w kierunku odzyskania finansowej niezależności. Możesz też skorzystać z usług firm pozabankowych które udzielają pożyczki dla zadłużonych.

Zatem wszyscy posiadacze niespłaconych zobowiązań muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Oczywiście – nie istnieje jeden złoty środek dla wszystkich zadłużonych. Każdy ma inną sytuację finansową, inną wysokość długów aż w końcu odmienną motywację i chęci do rozprawienia się z problemami finansowymi.

Niemniej jednak – w razie kłopotów zawsze warto skontaktować się ze swoim pożyczkodawcą w celu uzgodnienia polubownego rozwiązania. Dzięki czemu uda się pozostawić za sobą długi raz na zawsze!

Sprawdź także: Pożyczka na spłatę długów

1. https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2018/Portfel-statystycznego-Polaka-coraz-szczuplejszy

2. https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1383382%2Ckrd-dlugi-polakow-w-srednim-wieku-wynosza-285-mld-zl.html

5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz