Przelewy zagraniczne – jak działają międzynarodowe przelewy?

Jak dzialają przelewy zagraniczne

Jak zrobić przelew międzynarodowy? Czym różni się przelew zagraniczny SEPA od przelewu typu SWIFT? Ile wynosi prowizja za przelew zagraniczny? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Przelewy zagraniczne zlecamy dokładnie tak samo, jak „normalny” przelew. Jedyną różnicę stanowią tu dodatkowe rubryki, które będziemy musieli wypełnić.

Aby wykonać przelew za granicę, konieczne jest wpisanie takich informacji jak: nazwa odbiorcy, kraj, do którego zostanie wysłany przelew, adres odbiorcy, Format Banku Partnera, czyli numer SWIFT (będzie o nim jeszcze mowa), numer rachunku odbiorcy, tytuł przelewu i wysokość przelewanej kwoty. Następnie potwierdzamy zleconą operację (jeśli korzystamy z bankowości elektronicznej) i czekamy, aż nasze pieniądze dotrą do odbiorcy.

Teoretycznie, nim potwierdzimy wykonanie przelewu na konto zagraniczne, powinna nam się również wyświetlić prowizja za przelew zagraniczny (jej dokładna wysokość), w praktyce jednak to, czy tak będzie, zależy od konkretnego banku. Warto również być świadomym tego, że przelew z zagranicy, „idzie” dłużej niż przelew krajowy.

Przelew z zagranicy na polskie konto możemy wykonać, korzystając z tradycyjnego przelewu międzynarodowego, z cieszącego się coraz większą popularnością systemu płatności TransferGo, możemy odwiedzić kantor internetowy albo sięgnąć po PayPal.

Przelewy zagraniczne w kantorach internetowych

Przelewy zagraniczne w kantorach internetowych są tańsze od zlecenia takiej operacji w banku. Jak podaje serwis Investopedia1 , korzystając z kantorów internetowych, jesteśmy w stanie zaoszczędzić pomiędzy 75 a 90 proc. kosztów, z którymi musielibyśmy liczyć się, robiąc przelew międzynarodowy w banku.

Jak to możliwe? Już samo funkcjonowanie kantorów internetowych wyklucza istnienie tych wszystkich opłat, którymi obciążyłyby naszą kieszeń tradycyjne instytucje finansowe.

Pamiętajmy, że nawet wtedy, gdy robimy przelew na konto zagraniczne, to nasze pieniądze nigdy „fizycznie” granicy nie opuszczają. Cały proces wymiany waluty odbywa się wyłącznie online. I już w tym punkcie kantory internetowe mają sporą przewagę nad bankami. Te pierwsze dysponują środkami w różnych walutach i mogą je niemal natychmiast wpłacić na konto zagraniczne, gdy tylko zleceniodawca przelewu zaakceptuje aktualnie obowiązujący kurs waluty.

Jeśli tylko dana kwota zostanie zaksięgowana, kantor wypłaci jej odpowiednik w obcej walucie osobie, do której miał trafić nasz przelew. Tyle wystarczy, by pieniądze „wyszły” z naszego konta i trafiły dokładnie tam, gdzie go zlecimy. W bankach ten sam proces jest niestety o wiele bardziej złożony, a co za tym idzie – bardziej kosztowny.

Zwolennicy przelewów zagranicznych w banku podkreślają często, że taka transakcja jest o wiele bezpieczniejsza w instytucji, która podlega określonym ograniczeniom prawnym. To nie do końca prawda. Kantory internetowe podobnie jak banki obowiązują pewne regulacje prawne, których muszą bezwzględnie przestrzegać.

Ponadto, kantory internetowe podlegają często również przepisom prawnym na rynkach innych niż rodzimy.

Czy można zrobić przelew w euro z konta złotówkowego?

Do tego, by zrobić przelew w euro z konta złotówkowego, najlepiej jest wykorzystać przelew SEPA. Poza tym, że jest to finansowo najkorzystniejsza opcja (o czym jeszcze powiemy), to przelew w euro z konta złotówkowego w ramach przelewu SEPA ma jeszcze kilka innych zalet. Najważniejsze z nich to:

  • Szybkość operacji – cała transakcja trwa maksymalnie do trzech dni roboczych.
  • Brak banków pośredniczących – to przekłada się na dużo niższy koszt operacji.
  • Łatwość transakcji – przelew SEPA możemy zlecić w oddziale banku lub telefonicznie albo zrobić go samodzielnie, korzystając z bankowości elektronicznej.

Aby zrobić przelew w euro z konta złotówkowego, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, przelewana kwota musi zostać podana w euro. Po drugie, zlecając przelew, musimy podać adres SWIFT banku odbiorcy i numer rachunku IBAN. Nie zapomnijmy również o tym, że koszty przelewu zostaną podzielone pomiędzy nadawcę i odbiorcę.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Samo wykonanie przelewu zagranicznego to nic trudnego. Schody zaczną się wówczas, gdy zechcemy dowiedzieć się, ile przyjdzie nam za taką operację zapłacić. Koszty te zależą od tego, czy wykonujemy przelew SEPA, czy SWIFT.

Przy przelewie SWIFT musimy liczyć się przede wszystkim z kosztami prowizji. Ta jest bardzo różna i zależna od konkretnego banku. Wiele zależy również od tego, jaką kwotę przelewamy, im jest ona wyższa, tym bardziej dotkliwe finansowo mogą okazać się dla nas koszty prowizji. Część banków ma z góry określoną wysokość prowizji, która jest niezależna od tego, jaką kwotę przelewamy na zagraniczne konto. Warto skorzystać z tej opcji wówczas, gdy wykonujemy przelew na sporą kwotę, co wiązałoby się z równie wysoką prowizją.

Pogodziłeś się już z tym, że będziesz musiał zapłacić prowizję? To jeszcze nie koniec opłat. Poza jej uiszczeniem będziesz musiał również zdecydować, kto pokryje pozostałe koszty tj. te, które naliczają sobie banki pośredniczące i bank docelowy.

Przy przelewach zagranicznych w praktyce wygląda to tak, że Twój bank przekazuje przelew do banku X, a dopiero stamtąd kwota trafia do banku docelowego Y (oczywiście po drodze Twój przelew może zahaczyć również o bank Z, w zależności od tego, jak dalece skomplikowana jest operacja, którą zleciłeś).

Zła wiadomość jest taka, że każdy bank pobiera określone opłaty. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że wielu tych opłat możesz uniknąć, wybierając odpowiednią opcję przelewu.

Co jest jest przelew SEPA i SWIFT?

Przelew zagraniczny SEPA to przelew w euro, który realizowany jest przez banki należące do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Przelew SEPA możemy zlecić do krajów należących do Unii Europejskiej, a także do banków na terenie Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Monako i Andory.

W języku bankowości SEPA oznacza jednolity obszar płatności w euro, w ramach którego obywatele, przedsiębiorcy i inne podmioty, mogą dokonywać bezgotówkowych rozliczeń w euro na terenie Europy na takich samych zasadach i warunkach.

Przelew zagraniczny SEPA realizowany jest jedynie w opcji kosztowej SHA. Jest on o wiele tańszy od przelewu SWIFT.

Banki nie będą nas do tego zachęcać, gdyż koszt związany z tą operacją jest albo zerowy, albo symboliczny (około 5 złotych), dlatego warto samemu zadbać o swoje interesy. Plusem przelewu SEPA jest również to, że od początku do końca wiesz, ile będziesz musiał za niego zapłacić.

Przelew zagraniczny SWIFT

Przelew zagraniczny SWIFT odnosi się do przelewu za granicę, który wykonujemy w dowolnej obcej walucie i dotyczy krajów spoza Unii Europejskiej. Wypełniamy dane do przelewu, wybieramy walutę, w jakiej przelew zagraniczny ma zostać wykonany i… gotowe.

Jeśli korzystamy z tej opcji przelewu, możemy wybrać to, w jaki sposób zostaną nam naliczone za niego opłaty. Do wyboru są trzy możliwości:

  • OUR – koszty przelewu pokrywa nadawca, czyli Ty. Co ważne, tylko przy zaznaczeniu tej opcji masz 100% pewność, że do odbiorcy dotrze dokładnie ta kwota, jaką zleciłeś. W innym przypadku może się okazać, że chociaż przelałeś odbiorcy na jego konto 50$, to dotrze do niego jedynie 10$. Pozostała część tej kwoty trafi do pośredniczących w transakcji banków.
  • BEN – wtedy za przelew zagraniczny płaci ta osoba, której przesyłamy pieniądze.
  • SHA – koszty przelewu dzielone są pomiędzy nadawcę i odbiorcę. W praktyce taki podział wygląda w ten sposób, że Ty płacisz swojemu bankowi, a odbiorca przelewu – swojemu; jest jeszcze bank pośredniczący, któremu również musi zapłacić odbiorca. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej „opcji kosztowej”, uprzedź o tym odbiorcę.

Przelewy międzynarodowe bez kosztów – czy to jest możliwe?

Tak, przelewy międzynarodowe bez kosztów są możliwe. Dotyczy to zwłaszcza przelewu SEPA, za który jak już wspomnieliśmy, banki pobierają symboliczną opłatę, albo nie pobierają jej w ogóle. Jest to finansowo najkorzystniejsza opcja, dlatego pamiętamy o jej istnieniu.

Zachowaj czujność, zlecając przelew walutowy. Jeśli nie zaznaczysz opcji SEPA, to przelew zostanie uznany za klasyczny przelew SWIFT i obciążony wszystkimi, związanymi z nim opłatami.

Sprawdź także poprawność wszystkich danych. Pomyliłeś się, np. wpisując numer konta odbiorcy? Pieniądze do Ciebie wrócą, ale koszty samego przelewu zagranicznego i tak będziesz musiał ponieść.

Źródła:

1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Przelewy-zagraniczne-w-firmie-Tradycyjny-bank-czy-kantor-internetowy-7497571.html

5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz