Jak wygląda inwestowanie w pożyczki?

inwestowanie w pożyczki

Inwestowanie w pożyczki to ciekawy sposób na pomnażanie zgromadzonego kapitału. Inwestor bezpośrednio udziela pożyczki danej osobie lub firmie albo poprzez specjalne platformy wykupuje udział w pożyczkach. Sprawdź, na czym dokładnie polega inwestowanie w pożyczki? Jakie ma wady i zalety?

Na czym polega inwestowanie w pożyczki?

Inwestowanie w pożyczki to forma lokowania wolnego kapitału, która z jednej strony może wiązać się z całkiem sporym zyskiem, ale z drugiej – jest obarczona sporym ryzykiem. I choć w Polsce takie inwestycje nie są jeszcze aż tak popularne, to trzeba przyznać, że w innych krajach, choćby w Wielkiej Brytanii, to istotna forma pomnażania środków. Inwestowanie w pożyczki wydaje się bardziej intratne niż lokowanie pieniędzy na lokaty czy zakup obligacji.

Można powiedzieć, że inwestowanie w pożyczki oparte jest na podobnym sposobie działania, który wykorzystują instytucje finansowe, takie jak banki, np. w przypadku lokat. Tutaj również deponujemy środki, a one następnie w formie pożyczek trafiają np. do firm. Bank zarabia na różnicy między odsetkami od kredytów, a tymi płaconymi od lokat. Jest jakby pośrednikiem między osobami z kapitałem, a tymi poszukującymi finansowania. Inwestując w pożyczki, udzielamy finansowania osobom szukającym dodatkowych środków, a w zamian oczekujemy na zarobek w postaci odsetek.

Jakie są formy inwestowania w pożyczki?

Rozróżniamy dwie główne formy inwestowania w pożyczki:

  • Po pierwsze, możesz na własną rękę udzielać np. pożyczek prywatnych osobie fizycznej czy pod zastaw nieruchomości.
  • A po drugie, możesz za pomocą specjalnych portali internetowych wykupić udział w pożyczkach już istniejących, które zostały udzielone przez instytucje pozabankowe.

Jaką zatem opcję wybrać? Czym charakteryzują się te formy inwestycji? Wszelkie informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.

Inwestowanie w pożyczki poprzez ich udzielanie

Jeśli chcemy sami udzielać pożyczek, to możemy to robić na dwa sposoby. Jednym z nich jest oferowanie standardowych pożyczek prywatnych. Aby móc udzielać takiego finansowania, potrzebne są niewielkie kwoty, co wpływa na większą dostępność tego sposobu inwestowania. Z kolei, jeśli dysponujemy większą pulą wolnych środków, to możemy pójść o krok dalej i zacząć oferować pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Jest to rodzaj finansowania, do skorzystania z którego klient – zwany pożyczkobiorcą – potrzebuje mieszkania, domu czy działki, gdyż są one zabezpieczeniem transakcji. Dodatkowo jako inwestor możesz dokonać wpisu do księgi wieczystej bądź przywłaszczenia, aby zabezpieczyć swoje interesy.

Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie i może być też bardziej intratne. Mamy tu konkretne zabezpieczenie pożyczki, a więc nieruchomość. W przypadku braku zwrotu należności, nieruchomość przechodzi na pożyczkodawcę. Tym samym zyskuje on dużo więcej, niż wstępnie zakładał. Z punktu widzenia inwestora lepszym rozwiązaniem może być udzielenie pożyczki pod zastaw z przywłaszczeniem – wtedy bowiem przy braku spłaty zobowiązania, nieruchomość przechodzi od razu na nas. W przypadku wpisu do księgi wieczystej nieruchomości proces ten jest dłuższy i może być problematyczny, jeśli pierwotny właściciel posiada inne zadłużenia.

Choć to rozwiązanie może okazać się bardzo zyskowne i wydaje się, że jest obarczone mniejszym ryzykiem, to jednocześnie trzeba pamiętać, że aby móc oferować pożyczki pod zastaw np. mieszkania, trzeba też dysponować znacznym kapitałem. Tym samym ta opcja inwestowania nie będzie dostępna dla wszystkich. 

Inwestowanie w udziały w pożyczkach

Środki można włożyć także w inwestycję w udziały w pożyczkach. To popularne rozwiązanie w krajach zachodnich, natomiast w Polsce korzystanie z niego jest nieco ograniczone, ponieważ nie ma portali, które umożliwiają taką formę inwestowania. Obecnie więc można korzystać jedynie z zagranicznych serwisów z takimi ogłoszeniami, jak np. Mintos.

Warto nadmienić, że firmy pozabankowe mogą udzielać pożyczek tylko do określonej wysokości i nie mogą gromadzić depozytów. Tym samym jednym z rozwiązań tej sytuacji jest wystawianie części udzielonych pożyczek na sprzedaż. Jak to działa i na czym polega inwestowanie w udziały? 

Pożyczkodawca sprzedaje część udzielonych pożyczek za pośrednictwem platformy internetowej, aby w ten sposób szybciej odzyskać pożyczone klientom pieniądze. Na tej transakcji korzysta inwestor, który wykupi udziały, ponieważ produkty oferowane przez firmy pozabankowe, jak wspomniane pożyczki, wiążą się z wyższymi kosztami po stronie pożyczkobiorców.

Tym samym inwestor może liczyć na całkiem pokaźny zysk. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że taka inwestycja wiąże się również z ryzykiem, ponieważ klienci nie zawsze spłacają swoje zobowiązania na czas, a są nawet sytuacje, gdy firmy pożyczkowe nie są w stanie odzyskać należności. Dlatego też kluczowe jest sprawdzenie danej instytucji m.in. pod względem tego, jak weryfikuje klientów i czy robi to szczegółowo.

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe dla osób fizycznych

Jeszcze inną opcją inwestycji są pożyczki społecznościowe, które swoją nazwę wzięły z ang. social lending. Możemy się spotkać również z innymi nazwami tego typu transakcji, jak peer to peer i P2P. Ich cechą charakterystyczną jest to, że umowa zawierana jest pomiędzy osobami prywatnymi – nie uczestniczy w niej firma pożyczkowa. Jedną ze stron umowy jest inwestor, a drugą pożyczkobiorca. Można więc powiedzieć ogólnie, że jest to wzajemne pożyczanie sobie pieniędzy na dowolny cel. 

Pożyczki społecznościowe inwestowanie

Ten rodzaj inwestycji jest jedną z form crowdfundingu. Pożyczkobiorca i pożyczkodawca łączą się poprzez specjalną platformę. Mogą na niej zamieszczać swoje ogłoszenia o pożyczki społecznościowe. Takie serwisy działają na zasadzie modelu marketplace, w którym poprzez aplikacje łączone są dwie strony transakcji. Dzięki temu zainteresowani taką pożyczką mogą wybrać najtańsze dla nich rozwiązanie i nie muszą korzystać z oferty firm pozabankowych. 

Co ważne, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, zobowiązanie musi być udzielone na podstawie umowy pożyczki. Zarówno pożyczkobiorca, jak i pożyczkodawca mają także pewne obowiązki, jeśli chodzi o pożyczki społecznościowe. Ten pierwszy musi opłacić podatek od czynności prawnych (2% wartości finansowania), a pożyczkodawca – podatek dochodowy w wysokości 19% od wartości otrzymanych odsetek. 

Pożyczki społecznościowe to legalna forma inwestycji, o której mówi się coraz częściej. Nic więc dziwnego, że pożyczki udzielane w ten sposób mają coraz większe grono zwolenników. 

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe dla firm

Nie sposób nie wspomnieć też o tym, czym są pożyczki społecznościowe dla firm. Tak naprawdę taka forma inwestycji niewiele różni się od pożyczek społecznościowych dla osób fizycznych. Założenia są takie same, jednak w tym wypadku kwestia dotyczy pożyczkobiorcy. Jest nim bowiem firma, a nie osoba fizyczna. W przypadku tych pożyczek społecznościowych inwestor działa jako pożyczkodawca, oferując swoje środki w formie pożyczki.

Inwestowanie w pożyczki prywatne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, inną opcją inwestycji w pożyczki są pożyczki prywatne. Dzięki udzielaniu finansowania bezpośrednio firmom lub osobom można zyskać o wiele wyższą stopę zwrotu niż w przypadku lokaty bankowej. Możemy oferować zwykłe pożyczki prywatne, a także pożyczki udzielane pod zastaw nieruchomości. Choć w przypadku klasycznych pożyczek prywatnych mamy do czynienia ze znanym mechanizmem i aby zacząć w ten sposób inwestować, wystarczą naprawdę małe kwoty – to niestety równocześnie trzeba liczyć się ze sporym ryzykiem.

W tym przypadku nie mamy bowiem możliwości dokładnego zweryfikowania pożyczkobiorcy, zbadania jego zdolności kredytowej. Tym samym nie ma pewności, czy pożyczkobiorca spłaci zadłużenie zgodnie z umową i wraz z odsetkami. Nie mamy więc gwarancji odzyskania środków. Inwestowanie w pożyczki pod zastaw nieruchomości jest bezpieczniejszą opcją – ryzyko braku spłaty jest tu praktycznie zerowe, ponieważ w razie problemów, można odzyskać pieniądze, sprzedając nieruchomość i uzyskać spore zyski. Dodatkowo próg wejścia jest tu znacznie wyższy, dlatego jest to opcja dla mniejszego grona inwestorów.

Kto może inwestować w pożyczki?

  • W pożyczki może inwestować każdy, kto dysponuje odpowiednim kapitałem.
  • Należy mieć także ukończone 18 lat, a jeśli chcemy inwestować w pożyczki społecznościowe – zarejestrować się na jednej z platform social lending.

Mimo że nie ma wielu restrykcji dotyczącej tego, kto może inwestować w pożyczki, to warto dodatkowo mieć odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Jest to konieczne, aby zminimalizować ryzyko i umieć wybierać bezpieczniejsze formy lokowania kapitału oraz pożyczkobiorców o dobrej zdolności kredytowej.

Przykładowo lepszym rozwiązaniem dla inwestora mogą być pożyczki ratalne, ponieważ tego rodzaju produkt finansowy jest lepiej spłacany przez pożyczkobiorców. Oprócz tego w przypadku inwestowania w udziały w pożyczkach warto wybierać zobowiązania częściowo spłacone, np. do trzech rat. Jest to najlepszy sposób, aby nie tracić na odsetkach. Dobry pomysłem jest również inwestowanie w pożyczki z gwarantowanym wykupem, gdy opóźnienie w spłacie wynosi powyżej 60 dni.

Plusy i minusy inwestowania w pożyczki

Jak każda forma inwestycji, także inwestowanie w pożyczki ma swoje wady i zalety.

Zalety:

  • możliwość uzyskania większych zysków w porównaniu z innymi formami inwestycji,
  • możemy inwestować dowolną ilość pieniędzy, więc jest to opcja dla wielu inwestorów,
  • możemy też wybrać, czy zależy nam na szybkim obrocie kapitałem, czy wolimy poczekać na zysk. 

Jeśli chodzi o wady tego typu inwestycji, to jest to na pewno duże ryzyko utraty środków. Może się bowiem zdarzyć, że nigdy nie odzyskamy pożyczonej kwoty.  

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz