Jak wygląda inwestowanie w pożyczki?

inwestowanie w pożyczki

Kiedy lokowanie kapitału na lokaty przestało być sensowne, poszukiwane są alternatywy. Inwestowanie w pożyczki w Polsce nie jest tak popularne, jak za granicą, dlatego warto przybliżyć to rozwiązanie.

Na czym polega inwestowanie w pożyczki?

Mając zgromadzony kapitał, można albo udzielać pożyczek, albo wykupić udział w pożyczkach poprzez specjalne serwisy. W przypadku pierwszym możliwe jest oferowanie pożyczek prywatnych czy pod zastaw nieruchomości. W drugim przypadku pożyczkodawca, chcą przyspieszyć odzyskanie środków, sprzedaje część udzielonych pożyczek, na czym może skorzystać inwestor. Zysk wynika z kosztów, jakie charakteryzuje oferty pozabankowe. Aktualnie dostępne są zagraniczne serwisy z ogłoszeniami o takiej sprzedaży. 

Inwestowanie w pożyczki poprzez ich udzielanie 

Z jednej strony inwestor może postawić na oferowanie standardowych pożyczek prywatnych. Z drugiej zaś może pójść o krok dalej i oferować pożyczki pod zastaw nieruchomości. To ostatnie rozwiązanie jest pewniejsze w kwestii zysku ze względu na zabezpieczenie, jednak wymaga sporego kapitału. Inwestor decydujący się na nie, by zabezpieczyć swoje interesy, może dokonać wpisu do księgi wieczystej nieruchomości bądź przewłaszczenia. 

Jak inwestować w pożyczki?

Na początku inwestowania w pożyczki warto obracać niewielkimi kwotami, nie angażując 100% kapitału. Można pożyczać niższe kwoty lub za takie kupować udziały. Trzeba zdecydować, na jaki plan inwestycyjny postawić. Dla początkujących przydadzą się następujące wskazówki:

  • Żeby ograniczyć ryzyko zmiany kursu walutowego, najbezpieczniej inwestować w walucie euro w pożyczki udzielone w złotówkach.
  • Chcąc udzielać pożyczek, lepiej postawić na ratalne, bo pożyczkobiorcy w tym przypadku są bardziej terminowi w spłacie. Warto też postawić na te już częściowo spłacone – do 3 rat, by nie tracić na odsetkach.
  • Najmniejsze ryzyko dotyczy pożyczek z przewłaszczeniem, bo gdy pożyczkobiorca nie ureguluje zobowiązania, zyskiem dla inwestora jest nieruchomość.
  • Przed wykupieniem pożyczki istotne jest sprawdzenie historii i zdolności pożyczkobiorcy, by zwiększyć szansę na zysk. 

Plusy i minusy inwestowania w pożyczki

Trzeba wiedzieć, że inwestowanie w pożyczki ma sporo plusów. To przede wszystkim:

  • całkiem spore zyski – konkurencyjne względem innych form inwestycyjnych,
  • możliwość wyboru biernego lub aktywnego inwestowania,
  • możliwość inwestowania dowolnej ilości środków – na początek nie potrzeba dużego kapitału, więc nie ma istotnych ograniczeń związanych z progiem wejścia, 
  • możliwość szybkiego obrotu kapitału poprzez pożyczki krótkoterminowe – orientacyjnie warto poznać oferty chwilówek od firm pozabankowych, są dostępne na stronie https://money24.pl/chwilowki/, a także długofalowego – na zysk z pożyczki hipotecznej trzeba poczekać nawet kilka lat.

Minusem jest oczywiście zagrożenie utratą środków. Firmom pożyczkowym nie zawsze udaje się odzyskać pieniądze, a w przypadku udzielania pożyczek indywidualnie nie ma pewności na odzyskanie pożyczonej kwoty. Warto poznać rynek i przyjąć odpowiednią strategię. 

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz