Instytucje parabankowe

Na rynku finansowym sektor bankowy od dawna nie ma już monopolu na prowadzenie usług. W odpowiedzi na, stosunkowo, restrykcyjne wymagania, jakie przedstawiają placówki bankowe, jak grzyby po deszcz rośnie rynek pozabankowy. Co kryje się pod terminem „instytucje parabankowe” i czy jest to bezpieczne?

Ogromna część polskiego społeczeństwa w wieku 30-40 lat z pewnością choć raz miała do czynienia z zaciągnięciem zobowiązania. Z racji ogromnej dysproporcji między poziomem zarobków i stanu majątków, a cenami mieszkań – niesłabnącą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne. To właśnie te zobowiązania, które konsumenci biorą na zakup mieszkania lub domu, powodują, że tak wiele ludzi ściera się z rynkiem finansowym.

W kredytach hipotecznych specjalizują się oczywiście banki, które traktują je jako swój sztandarowy produkt. Wszechobecna obecność placówek bankowych i ich reklamy powodują, że konsumenci często z usługą pożyczania pieniędzy utożsamiają raczej tylko banki.

Gdy chodzi o inne rodzaje instytucji, które pożyczają pieniądze, często pojawiają się obawy i zaniepokojenie. Wynika to poniekąd z terminu, jaki określa najczęściej ten sektor – instytucje parabankowe. Słowo parabank ma jednoznacznie negatywne konotacje przez aferę Amber Gold z 2012 roku, która odbiła się szerokim medialnym echem i zakodowała w głowach wielu osób ciąg skojarzeniowy – parabank = oszustwo.

Tymczasem przekonanie to jest wysoce niesprawiedliwe i upraszcza bardzo szerokie zagadnienie. Instytucje parabankowe, dziś częściej nazywane instytucjami pozabankowymi, to wyjątkowo duża i dynamicznie rozwijająca się branża. Specjalizują się one w udzielaniu nie kredytów, a pożyczek i chwilówek. Znów, drugie słowo nie kojarzy się dobrze, dlatego za główny produkt finansowy uznaje się obecnie pożyczki.

W ostatnich latach stały się one powszechnym środkiem finansowym, stając się nawet konkurencyjnym względem pożyczek. Można to zaobserwować chociażby w przypadku pożyczek długoterminowych, które swoimi warunkami i parametrami faktycznie są coraz bliższe kredytom gotówkowym.

Zobacz czym się różnią bezpieczne firmy pożyczkowe od parabanków!

firmy pozabankowe a parabanki

Instytucje Pozabankowe w Polsce – Ranking bezpiecznych pożyczkodawców

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych instytucji parabankowych, jakie działają na terenie Polski i oferują usługi pożyczkowe. Każda z firm obecnych na naszym rankingu została zweryfikowana pod kątem oprocentowania oraz transparentności.

Ostatnia aktualizacja: 4 Lutego 2023
36 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 25 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
15 minut
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
1 000 - 12 500 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
15 minut
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
12 - 36 miesięcy
? 12, 18, 24, 36 rat
Okres spłaty
1 000 - 10 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
24 godziny
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
10 - 30 dni
Okres spłaty
200 - 5 000 zł
? do 3000 zł darmowa
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? od 200 zł do 3000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
od 15 minut
? Jest to uzależnione od banku, w którym jest rachunek oraz od godzin sesji księgowania
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
500 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
15 minut
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
500 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
15 minut
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
10 - 45 dni
Okres spłaty
200 - 3 000 zł
? do 3000 zł pierwsza darmowa
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? do 3 000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
od 15 minut
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «

Instytucje parabankowe – definicja

Czym są instytucje parabankowe? To nic innego jak podmioty prowadzące działalność charakterystyczną dla banków, jednak w oparciu o zupełnie inne przepisy, niż Prawo Bankowe. Działalność banków regulują bowiem dedykowane zapisy, a instytucji pozabankowych – kodeks cywilny, obowiązując jeszcze wpis do Rejestru Firm Pożyczkowych.

Podstawowym podobieństwem, jakie powoduje, że definicja uznaje parabanki za prowadzące „charakterystyczną dla banków działalność”, jest sposób udzielania zobowiązań. Są one pożyczane na określony czas, w określonej kwocie i z określonymi dodatkowymi opłatami. Parabank weryfikuje dane klienta, stawia mu warunki np. wiekowe i przyjmuje depozyty. Podobnie jak w banku, pieniądze należy zwrócić na czas w określonej kwocie. Pożyczane na procent, dają odpowiedni zysk instytucji.

Warto zaznaczyć, że powyższa definicja nie jest określona przez polskie prawo. Tam, formalnie nie ma czegoś takiego, na definicja instytucji parabankowej.

parabank

Banki a parabanki – podstawowe różnice

Głównymi czynnikami, które dzielą banki i instytucje parabankowe, to wspomniana regulacja prawna. Z racji ścisłej kontroli sektora bankowego przez Prawo Bankowe, co przekłada się na wnikliwe weryfikowanie legalnego działania danych placówek. Ponadto, pieniądze udzielane klientom przez banki podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Instytucje pożyczkowe stosują z kolei o wiele luźniejsze zasady, jakie kierują do swoich potencjalnych klientów. Konsument w parabanku nie zawsze musi mieć nienaganną historię kredytową i brak jakiegokolwiek zadłużenia. Natomiast jeśli posiadasz jakies zadłużenie sprawdź ofertę pożyczki dla zadłużonych. Ponadto, często nie wymaga się zaświadczeń, które potwierdzają fakt posiadania zatrudnienia i wysokości otrzymywanych comiesięcznie zarobków. Niektóre instytucje nie sprawdzają nawet BIK.

Jakie zagrożenia i ryzyko wiąże się z parabankami?

Przy wymienieniu podobieństw i różnic, nie sposób nie wspomnieć jeszcze o wadach i zagrożeniach, jakie wiążą się z korzystaniem z usług, jakie oferują instytucje pozabankowe. Przede wszystkim, należy się wystrzegać firm, które ukrywają informacje o dodatkowych kosztach i oprocentowaniu. Oferta takich firm może się bowiem okazać tzw. scamem, czyli oszustwem w postaci horrendalnych kosztów pożyczki.

Warto też zwracać uwagę, czy firma pożyczkowa jest wpisana do Rejestru Firm Pożyczkowych, który od niedawna prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Zgodnie z obecnymi przepisami, firmy, które nie wpisały się do tego rejestru, działają w Polsce nielegalnie. W efekcie, próżno szukać tam uczciwych ofert.

Kolejnym czynnikiem, który powinno się jeszcze mieć na uwadze, to koszty pożyczek. Czasem mogą one być jawne i przedstawione na stronie internetowej lub podane przez konsultanta, ale w manipulującej formie.

Siła rynku parabankowego

Jak już wspomniano wyżej, firmy parabankowe są w Polsce coraz silniejsze i przybierają na popularności. Ich kampanie reklamowe i przejrzystość oferty coraz bardziej przypomina banki. W dodatku, spore kwoty pożyczek długoterminowych udowadniają, że pożyczka od dawna nie jest już namiastką i imitacją, a pełnoprawnym konkurentem kredytu oferowanego w tradycyjnej placówce bankowej.

4.8/5 - (84 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz