Instytucje parabankowe – definicja i lista

Na rynku finansowym sektor bankowy od dawna nie ma już monopolu na prowadzenie usług. W odpowiedzi na, stosunkowo, restrykcyjne wymagania, jakie przedstawiają placówki bankowe, jak grzyby po deszcz rośnie rynek pozabankowy. Co kryje się pod terminem „instytucje parabankowe” i czy jest to bezpieczne?

Ogromna część polskiego społeczeństwa w wieku 30-40 lat z pewnością choć raz miała do czynienia z zaciągnięciem zobowiązania. Z racji ogromnej dysproporcji między poziomem zarobków i stanu majątków, a cenami mieszkań – niesłabnącą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne. To właśnie te zobowiązania, które konsumenci biorą na zakup mieszkania lub domu, powodują, że tak wiele ludzi ściera się z rynkiem finansowym.

W kredytach hipotecznych specjalizują się oczywiście banki, które traktują je jako swój sztandarowy produkt. Wszechobecna obecność placówek bankowych i ich reklamy powodują, że konsumenci często z usługą pożyczania pieniędzy utożsamiają raczej tylko banki.

Gdy chodzi o inne rodzaje instytucji, które pożyczają pieniądze, często pojawiają się obawy i zaniepokojenie. Wynika to poniekąd z terminu, jaki określa najczęściej ten sektor – instytucje parabankowe. Słowo parabank ma jednoznacznie negatywne konotacje przez aferę Amber Gold z 2012 roku, która odbiła się szerokim medialnym echem i zakodowała w głowach wielu osób ciąg skojarzeniowy – parabank = oszustwo.

Tymczasem przekonanie to jest wysoce niesprawiedliwe i upraszcza bardzo szerokie zagadnienie. Instytucje parabankowe, dziś częściej nazywane instytucjami pozabankowymi, to wyjątkowo duża i dynamicznie rozwijająca się branża. Specjalizują się one w udzielaniu nie kredytów, a pożyczek i chwilówek. Znów, drugie słowo nie kojarzy się dobrze, dlatego za główny produkt finansowy uznaje się obecnie pożyczki.

W ostatnich latach stały się one powszechnym środkiem finansowym, stając się nawet konkurencyjnym względem pożyczek. Można to zaobserwować chociażby w przypadku pożyczek długoterminowych, które swoimi warunkami i parametrami faktycznie są coraz bliższe kredytom gotówkowym.

Zobacz czym się różnią bezpieczne firmy pożyczkowe od parabanków!

firmy pozabankowe a parabanki

Instytucje Pozabankowe w Polsce – Ranking bezpiecznych pożyczkodawców

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych instytucji parabankowych, jakie działają na terenie Polski i oferują usługi pożyczkowe. Każda z firm obecnych na naszym rankingu została zweryfikowana pod kątem oprocentowania oraz transparentności.

Ostatnia aktualizacja: 11 Czerwca 2021
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Polecamy!
30 - 61 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
100 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? Bez względu na kwotę pożyczki!
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
1 - 31 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? dla nowych klientów
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
PROMOCJA:

Z kodem SKARBONKA pierwsza pożyczka do 500 zł jest za 0zł, a do 3000 zł tańsza o 50%!

1 miesiąc
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 5 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Tak
? 0 zł przy pierwszej darmowej od 3000 zł - 5000 zł
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
1 miesiąc
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
PROMOCJA:

Z kodem GOTOWKA pierwsza pożyczka do 1000 zł z RABATEM 75%, a do 3000zł z RABATEM 50%!

1 miesiąc
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
100 - 3 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «
91 - 120 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
100 - 5 000 zł
Maks. pierwsza pożyczka
Nie
Pierwsza pożyczka gratis
» SPRAWDŹ «

Instytucje parabankowe – definicja

Czym są instytucje parabankowe? To nic innego jak podmioty prowadzące działalność charakterystyczną dla banków, jednak w oparciu o zupełnie inne przepisy, niż Prawo Bankowe. Działalność banków regulują bowiem dedykowane zapisy, a instytucji pozabankowych – kodeks cywilny, obowiązując jeszcze wpis do Rejestru Firm Pożyczkowych.

Podstawowym podobieństwem, jakie powoduje, że definicja uznaje parabanki za prowadzące „charakterystyczną dla banków działalność”, jest sposób udzielania zobowiązań. Są one pożyczane na określony czas, w określonej kwocie i z określonymi dodatkowymi opłatami. Parabank weryfikuje dane klienta, stawia mu warunki np. wiekowe i przyjmuje depozyty. Podobnie jak w banku, pieniądze należy zwrócić na czas w określonej kwocie. Pożyczane na procent, dają odpowiedni zysk instytucji.

Warto zaznaczyć, że powyższa definicja nie jest określona przez polskie prawo. Tam, formalnie nie ma czegoś takiego, na definicja instytucji parabankowej.

parabank

Banki a parabanki – podstawowe różnice

Głównymi czynnikami, które dzielą banki i instytucje parabankowe, to wspomniana regulacja prawna. Z racji ścisłej kontroli sektora bankowego przez Prawo Bankowe, co przekłada się na wnikliwe weryfikowanie legalnego działania danych placówek. Ponadto, pieniądze udzielane klientom przez banki podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Instytucje pożyczkowe stosują z kolei o wiele luźniejsze zasady, jakie kierują do swoich potencjalnych klientów. Konsument w parabanku nie zawsze musi mieć nienaganną historię kredytową i brak jakiegokolwiek zadłużenia. Natomiast jeśli posiadasz jakies zadłużenie sprawdź ofertę pożyczki dla zadłużonych. Ponadto, często nie wymaga się zaświadczeń, które potwierdzają fakt posiadania zatrudnienia i wysokości otrzymywanych comiesięcznie zarobków. Niektóre instytucje nie sprawdzają nawet BIK.

Jakie zagrożenia i ryzyko wiąże się z parabankami?

Przy wymienieniu podobieństw i różnic, nie sposób nie wspomnieć jeszcze o wadach i zagrożeniach, jakie wiążą się z korzystaniem z usług, jakie oferują instytucje pozabankowe. Przede wszystkim, należy się wystrzegać firm, które ukrywają informacje o dodatkowych kosztach i oprocentowaniu. Oferta takich firm może się bowiem okazać tzw. scamem, czyli oszustwem w postaci horrendalnych kosztów pożyczki.

Warto też zwracać uwagę, czy firma pożyczkowa jest wpisana do Rejestru Firm Pożyczkowych, który od niedawna prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Zgodnie z obecnymi przepisami, firmy, które nie wpisały się do tego rejestru, działają w Polsce nielegalnie. W efekcie, próżno szukać tam uczciwych ofert.

Kolejnym czynnikiem, który powinno się jeszcze mieć na uwadze, to koszty pożyczek. Czasem mogą one być jawne i przedstawione na stronie internetowej lub podane przez konsultanta, ale w manipulującej formie.

Siła rynku parabankowego

Jak już wspomniano wyżej, firmy parabankowe są w Polsce coraz silniejsze i przybierają na popularności. Ich kampanie reklamowe i przejrzystość oferty coraz bardziej przypomina banki. W dodatku, spore kwoty pożyczek długoterminowych udowadniają, że pożyczka od dawna nie jest już namiastką i imitacją, a pełnoprawnym konkurentem kredytu oferowanego w tradycyjnej placówce bankowej.

Instytucje parabankowe w 2020 roku – czy coś się zmieniło?

Pandemia koronawirusa spadła jak grom z jasnego nieba na głowy milionów Polaków w 2020 roku, znacznie komplikując funkcjonowanie wielu aspektów codziennego życia. Przyniosła ona nie tylko powszechne pogorszenie sytuacji finansowej w licznych gospodarstwach domowych, ale i niekiedy nawet całkowitą utratę dochodów w krótszej lub dłuższej perspektywie. W odpowiedzi na te tendencje, pod koniec marca 2020 roku u progu pierwszej fali pandemii na radykalne kroki zdecydował się prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tłumacząc swoją inicjatywę chęcią obniżenia ryzyka masowego popadania w spiralę zadłużenia przez osoby posiadające pożyczki pozabankowe, zdecydowano się obniżyć maksymalny wymiar kosztów dla zobowiązań udzielanych na więcej niż 31 dni z dotychczasowych łącznych 55% do nie więcej niż 21%.

Dla pożyczek udzielanych na mniej niż miesiąc nałożono limit wynoszący 5% kosztów, z kolei zobowiązania bez względu na czas trwania umowy od tego czasu nie mogą już posiadać 100%, a jedynie 45% dodatkowych kosztów. Branża zareagowała ostro na te zapowiedzi, a po ich wprowadzeniu znacznie zmieniła swój model działalności. Wielu graczy trwale wypadło z gry.

Komentarze (0)
Zostaw komentarz