Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Wbrew pozorom, aby otrzymać kredyt na mieszkanie, wcale nie musimy zarabiać powyżej średniej krajowej czy czerpać dochodu z kilku udokumentowanych źródeł. Przy ubieganiu się o kredyt na mieszkanie liczą się przede wszystkim pewne zarobki oraz to, w jakiej formie prawnej jesteśmy związani z obecnym pracodawcą (z punktu widzenia instytucji finansowej najlepiej, gdy jest to umowa o pracę na czas nieokreślony).

Kredyt hipoteczny a zarobki to sprawa, która jest bolączka każdego, kto myśli o posiadaniu własnych czterech kątów. Aby go otrzymać, będziesz musiał dopełnić niezbędnych formalności (każdy bank ma swoją listę wymagań, które trzeba spełnić, by móc wnioskować o kredyt hipoteczny) i wykazać się zdolnością kredytową (to przede wszystkim ją oceni bank).

Instytucja finansowa prześwietli Twoją zdolność kredytową po to, by mieć pewność, że obok poświęcania środków na codzienne utrzymanie będzie Cię wciąż stać na spłatę kredytu hipotecznego.

Ostatnia aktualizacja: 17 Stycznia 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
2,80 %
? RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 2,80% RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 2,81%
RRSO
1,10 %
? w pierwszym roku, 2,07% w kolejnych latach. Niższa marża kredytu w zielonej odsłonie
Marża
0
? 0% prowizji przy skorzystaniu z ubezpieczenia od utraty pracy
Prowizja
» SPRAWDŹ «
Kredyt hipoteczny na dobrych warunkach
12 - 360 miesięcy
Okres spłaty
100 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są kwoty kredytu aż do 4 mln zł
Kwota
3,43 %
RRSO
2,10 %
Marża
0%
Prowizja
» SPRAWDŹ «
Millennium kredyt mieszkaniowy
72 - 420 miesięcy
Okres spłaty
20 000 - 2 000 000 zł
? Dostępne są większe kwoty kredytu
Kwota
6 %
RRSO
2,90 %
Marża
0%
Prowizja
» SPRAWDŹ «
12 - 420 miesięcy
Okres spłaty
20 - 3 000 000 zł
Kwota
-
0,00 %
? Fundi nie pobiera marży za swoje usługi. Wynagradzany jest przez bank, u którego dojdzie do finalizacji umowy kredytowej.
Marża
0,00
? Fundi nie pobiera prowizji za swoje usługi. Wynagradzany jest przez bank, u którego dojdzie do finalizacji umowy kredytowej.
Prowizja
» SPRAWDŹ «

Jakie zarobki na kredyt hipoteczny?

Nie jest tajemnicą, że wysokość dochodów to jeden z istotnych czynników mogących przesądzić o tym, czy otrzymamy kredyt na mieszkanie, czy też będziemy musieli pogodzić się z negatywną decyzją kredytową. Warto jednak wiedzieć, że kwestia tego, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na mieszkanie to nie jedyne, czym powinniśmy się martwić.

Poza wysokością naszej pensji (którą oczywiście będziemy musieli udokumentować) bank przyjrzy się również:

  • Naszej historii kredytowej, tj. temu, czy wszystkie wcześniejsze zobowiązania spłacaliśmy terminowo, warto również dodać, że każdy aktualnie posiadany dług (nawet jeśli jesteśmy wzorowymi i skrupulatnymi płatnikami) przekłada się na niższą zdolność kredytową.
  • Warunkom zatrudnienia – tutaj ważna jest nie tylko forma zatrudnienia (najchętniej widzianą przez banki formą jest umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony), lecz także to, od kiedy pracujemy w danej firmie, czy otrzymujemy premie i inne dodatki do pensji, na jakim stanowisku pracujemy, jaki zawód wykonujemy, jaki mamy staż pracy, jaka firma nas zatrudnia etc.
  • Aktualnie posiadanym zobowiązaniom – najlepiej, gdy jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego spłacimy wszystkie długi, które aktualnie obciążają nasze konto (dotyczy to m.in. innych kredytów i pożyczek, limitów na kartach kredytowych czy alimentów).
  • Kosztom utrzymania – tj. temu, czy mieszka się samemu, czy jest się w związku, czy ma się na utrzymaniu małoletnie dzieci etc.

To, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na mieszkanie, zależy po pierwsze od konkretnego banku, po drugie od formy zatrudnienia i długości naszego stażu zawodowego, a po trzecie od tego, na ile pewne i stabilne są uzyskiwane przez nas dochody.

Kredyt hipoteczny tylko na umowę o pracę?

Chociaż umowa o pracę nie jest konieczna do tego, by dostać kredyt hipoteczny, to zwiększy nasze szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Warto jednak wiedzieć, że bank przychylniejszym okiem spojrzy nawet na mniejsze, ale regularnie otrzymane dochody, niż na wyższe kwoty, które okazjonalnie wpływają na nasze konto.

Dobrą informacją dla osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej jest natomiast ta, że o kredyt hipoteczny można starać się również wówczas, gdy pracujemy na umowie o dzieło lub umowie zlecenie. Trzeba być jednak świadomym tego, że przy takiej formie zatrudnienia bank będzie wymagał od nas dłuższego stażu pracy (od 12 do 24 miesięcy), niż miałoby to miejsc przy umowie o pracę. Bank oceniając wysokość naszych zarobków i to, czy będzie nas stać na spłatę kredytu, przyjrzy się także złożonemu przez nas zeznaniu podatkowemu.

Omawiając taką kwestię, jak kredyt hipoteczny a zarobki dodać należy, że istotna jest także nieruchomość, którą chcemy sfinansować dzięki kredytowi hipotecznemu. Co oczywiste, innej kwoty będziemy potrzebowali na zakup kawalerki w Warszawie, a innej na zakup niewielkiego mieszkania w małej miejscowości.

Ile dostanę kredytu?

To również zależy od Twoich zarobków, sytuacji finansowej czy osobistej. Co do zasady, niezależnie od tego, jaka kwota wpływa miesięcznie na Twoje konto, to suma wszystkich posiadanych zobowiązań finansowych (mówimy tu zatem nie tylko o racie) nie może stanowić więcej niż połowy Twoich dochodów.

Większe szanse na to, że kredyt hipoteczny zostanie przyznany, mają bardziej osoby bezdzietne niż te, które posiadają dzieci. W nieco gorszej sytuacji są natomiast single, co wynika z tego, że nie mieliby z kim w przypadku otrzymania kredytu na mieszkanie, dzielić zarówno kosztów raty, jak i kosztów utrzymania.

Zwiększ swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na to, że kredyt hipoteczny zostanie Ci przyznany, to poza spłatą wszystkich wcześniejszych zobowiązań, możesz również:

  • Złożyć wniosek o kredyt hipoteczny wspólnie z drugą osobą – nie musi to być ktoś z Tobą spokrewniony, weź jednak pod uwagę to, by drugi kredytobiorca wysokością swoich zarobków, historią zatrudnienia czy brakiem innych obciążeń finansowych, przyczynił się do poprawy Twojej zdolności kredytowej, nie zaś do jej obniżenia.
  • Wybrać dłuższy okres kredytowania – przełoży się to na mniejszą wysokość raty, co zwłaszcza przy niskich zarobkach, oznaczać będzie wyższą zdolność kredytową.
  • Wybrać raty równe zamiast malejących – są one mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.
  • Poszukać dodatkowych źródeł dochodu – muszą być one jednak udokumentowane.
  • Zadbać o większy wkład własny – im jest on wyższy, tym pewniejszymi w oczach banku jesteśmy kredytobiorcami.

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie, ile dostanę kredytu, sprawdź oferty kilku różnych banków. Kwoty, na które możesz liczyć, różnią się w zależności od tego, do jakiej placówki bankowej udasz się po kredyt.

Sam wniosek kredytowy złóż jednak w maksymalnie trzech instytucjach finansowych. Każde takie zapytanie i weryfikacja Twojej sytuacji materialnej ze strony banku, przyczynia się do obniżenia Twojej zdolności kredytowej. Tym samym, jeśli wyszedłeś z założenia, że wnioskując o kredyt hipoteczny w jak największej ilości banków, gdzieś go z pewnością dostaniesz, to… nie tędy droga! Przed złożeniem wniosku kredytowego dokonaj analizy nie tylko swojej sytuacji finansowej, lecz również dostępnych na rynku ofert.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny. Podsumowanie

Chociaż decyzja o tym, czy kredyt hipoteczny, zostanie Ci przyznany, będzie zależeć od konkretnego banku, to Twojej zdolności kredytowej przyjrzy się każda instytucja finansowa.

Z punktu widzenia banku idealnym kredytobiorcą jest osoba w odpowiednim wieku, która nie ma dzieci na utrzymaniu, może za to pochwalić się wystarczająco wysokimi zarobkami. Powinna być również zatrudniona na podstawie umowy o pracy u wiarygodnego pracodawcy i mieć długi staż pracy. W praktyce jednak niewiele osób jest w tak dogodnej sytuacji finansowej.

To ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Niestety, na tak postawione pytanie nie istnieje uniwersalna odpowiedź. Kluczem do sukcesu jest bowiem wnioskowanie o przyznanie takiej sumy, którą będziemy mogli bez problemu spłacić. Warto także odpowiednio wcześniej zadbać o budowanie pozytywnej historii kredytowej. Jeśli figurujemy w bazach dłużników, to każdy bank odprawi nas z kwitkiem.

Na koniec tego artykułu mógłbyś zapytać: „No dobrze, wiem już jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, wiem, na co zwróci uwagę bank, to ile dostane kredytu?”.Tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi: same widełki sum przyznawanych przez bank są dość szerokie, to jaka kwota zostanie Ci przyznana, zależy od Twoich zarobków, atrakcyjności samej nieruchomości, od tego, gdzie planujesz zamieszkać, czy masz kogoś na utrzymaniu, jakie są Twoje oczekiwania odnośnie do metrażu i stanu lokalu etc.

Jeśli tylko możesz pochwalić się dobrą zdolnością kredytową, to masz spore szanse, by spełnić swoje marzenia o własnych czterech kątach już w najbliższej przyszłości.

5/5 - (5 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz