Ile można mieć kont bankowych?

Wielu z nas nie wyobraża sobie obecnie życia bez konta bankowego. Gromadzimy na nim pieniądze, wykonujemy przelewy czy inne transakcje, ale służy nam także do codziennych płatności i oszczędzania. Co więcej, przekonamy Cię do tego, że jedno konto bankowe to zbyt mało i warto pokusić się o kolejny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy!

Jak wynika z badania NBP „Zwyczaje płatnicze w Polsce” prawie 89 proc. Polaków posiada rachunek bankowy – z czego w przeważającej części są to kobiety (ok. 91 proc.) względem mężczyzn (86 proc.). Z jednej strony to całkiem niezły wynik, ale z drugiej pokazuje nam, że jeszcze spora część z nas nadal funkcjonuje bez konta1.

Warta uwagi jest jeszcze jedna informacja. Więcej niż jeden rachunek bankowy ma prawie 2 proc. ich posiadaczy. Choć jest to niewiele, zastanówmy się, czy w ogóle można i warto mieć jeszcze jedno dodatkowe konto osobiste.

Ile można mieć kont bankowych?

Polskie prawo w żaden sposób nie ogranicza nas pod względem liczby posiadanych kont bankowych. Oznacza to, że bez problemu możemy otworzyć drugie konto, trzecie czy nawet czwarte. Bez problemu można otworzyć kilka rachunków zarówno w jednym, jak i kilku bankach. Co więcej, możemy mieć nie kilka, a nawet kilkanaście rachunków.

Oprócz RORu przecież dostępne jest jeszcze konto walutowe, dla osób chcących zarobić na trzymaniu pieniędzy: konto oszczędnościowe, a w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej – rachunek firmowy.

Obecnie rynek zasypuje nas ogromem ofert różnych kont bankowych, do których dołączone są profity, np. premie pieniężne, bonusy rzeczowe czy warunki specjalne, (np. brak opłat za prowadzenie konta). Aby przekonać się o ich funkcjonalności, polecamy nasze promocje bankowe.

Czy można mieć dwa konta w jednym banku?

Odpowiedź na to pytanie udzieliliśmy już we wcześniejszym akapicie. I tak – możemy mieć dwa konta bankowe w jednym banku. Osobną kwestią jest to, czy warto mieć dodatkowy rachunek osobisty w tej samej instytucji, czy może warto zdecydować się na jego założenie w innym banku.

Dobrym pomysłem jest na pewno otwarcie konta oszczędnościowego w tym samym banku, w którym mamy rachunek osobisty. Wiele instytucji automatycznie zaoferuje nam promocyjne oprocentowanie i lepsze warunki niż te, które widnieją w ich standardowej ofercie. Stanie się to jednak tylko wtedy, gdy otworzymy rachunek oszczędnościowy w trakcie zakładania RORa.

Zalety posiadania dwóch kont bankowych

Na pewno drugie konto osobiste pozwoli nam uporządkować finanse, których nie musimy przechowywać w skarpecie i martwić się, czy przypadkiem nie padną łupem włamywacza. Posiadanie dodatkowego konta osobistego to również możliwość rozdzielenia funkcji, jakie ma ono pełnić.

Przykładowo jeden rachunek może nam posłużyć do opłacania mediów i codziennych zakupów. A kolejny możemy przeznaczyć na nasze osobiste wydatki – wakacje, kosmetyki, gry komputerowe czy inne przyjemności.

Do czego przydadzą nam się jeszcze dodatkowe konta osobiste?

 • Rozdzielenie wspólnych finansów (np. w małżeństwie) od indywidualnego konta i zachowanie finansowej niezależności,
 • Łatwiejsze zarządzanie zarobkami (np. gdy otrzymujesz wynagrodzenie z różnych źródeł – każde z nich możesz przelewać na inne konto),
 • Szansa na dodatkowy zarobek (dołączając do bankowych akcji promocyjnych, nowe konta bankowe mogą nam służyć do zarabiania pieniędzy),
 • Konto na czarną godzinę (mamy tutaj na myśli, np. prace konserwacyjne jednego banku, które nie pozwalają na chwilowe płatności kartą lub zalogowanie się do bankowości elektronicznej. Korzystanie z więcej niż jednego rachunku to także dobre zabezpieczenie przed atakami hakerskimi, zgubą karty płatniczej czy jej kradzieżą. Rozlokowanie środków w różnych bankach pozwoli nam w miarę normalnie funkcjonować),
 • Rachunek do celów inwestycyjnych (jeśli inwestujemy albo chcemy rozpocząć taką przygodę, to możemy do tego wykorzystać drugi rachunek założony w banku, który akurat proponuje atrakcyjne instrumenty i oprocentowanie).

W jakiej sytuacji dwa konta mogą być opłacalne?

Jest jeszcze jedna zaleta posiadania dodatkowego rachunku – jest nią oszczędzanie. Wprawdzie z rachunkiem płatniczym nie jest związane żadne oprocentowanie, ale z kontem oszczędnościowym już tak. Problem może stanowić za to sama jego wysokość (przy obecnych standardach waha się w granicach 0,01 proc.).

Jednak, jak już wspomnieliśmy, czasem założenie konta oszczędnościowego będzie całkiem opłacalne, gdy ściśle powiążemy je z kontem osobistym. Wówczas oprocentowanie może poszybować nawet do 3 proc.

Jeśli zależy Ci na ofertach oszczędnościowych i jesteś otwarty na założenie kolejnego konta, weź koniecznie pod uwagę jego warunki, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów. Możesz wykorzystać do tego ranking kont osobistych.

Otwarta bankowość, czyli konta osobiste w jednym miejscu

Chcemy podkreślić, że posiadanie więcej niż jednego konta jest też dziś o wiele prostsze do wykonania niż kiedyś, dzięki nowej usłudze płatniczej PSD2. Jest ona dużym ułatwieniem, bo pozwala na podgląd naszych kont osobistych z różnych banków na jednej platformie transakcyjnej.

Dzięki temu na bieżąco możemy śledzić nasze finanse w jednym miejscu bez konieczności logowania się do poszczególnych serwisów naszej bankowości internetowej.

Czy warto posiadać kilka rachunków bankowych?

Tak – powinniśmy posiadać kilka kont w różnych bankach. Będą one sporym ułatwieniem w prowadzeniu domowego budżetu, umożliwią też dostęp do atrakcyjnych ofert oszczędnościowych i promocyjnych. Oczywiście, musi to być podyktowane naszymi preferencjami i możliwościami.

Jednak kilka rachunków to również bardziej skomplikowana logistyka – więcej loginów do zapamiętania, ale i haseł dostępów czy kart płatniczych. Wielu z nas to nie pasuje. Dlatego wolimy finansową monogamię i posiadanie wszystkiego w jednym miejscu, kosztem gorszych warunków czy niskiego oprocentowania.

My uważamy z kolei, że warto podjąć wyzwanie i nauczyć się zarządzania kilkoma depozytami. Jeden główny rachunek posłuży nam do opłacania rachunków, drugi możemy wykorzystać do zarabiania na promocjach i wydawania na własne potrzeby. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by posiadać jeszcze więcej kont. Taka decyzja musi być już jednak dokładnie przemyślana, żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów.

Nowe konto bankowe sposobem na komornika?

Są osoby, które specjalnie zakładają nowe konto, aby uchronić się na przykład przed zajęciem komorniczym. Takie osoby mają przekonanie, że udzielona pożyczka z komornikiem online, nie zostanie zablokowana na koncie bankowym jeśli będzie zaciągnięta na nowy rachunek bankowy (w innym banku).

Powyższa metoda ominięcia zajęcia rachunku jest ryzykowna, bo jeśli komornik zajmie pieniądze przelane przez pożyczkodawcę to mamy bardzo poważny problem.

Zajęcie komornicze to istotny problem utrudniający skorzystanie z jakichkolwiek usług finansowych. Komornik ma prawo zająć rachunek bankowy i ściągać wszelkie pieniądze z zastrzeżeniem zostawienie pewnej minimalnej kwoty umożliwiającej „przeżycie”.

Zamiast kombinować w ten sposób, zastanówmy się lepiej jak wyjść na prostą w kwestii problemów finansowych. Zaciąganie nowych zobowiązań czy otwieranie kont bankowych to z pewnością nie są rozwiązania, które w tym pomogą, a wręcz przeciwnie mogą bardzo zaszkodzić.

Źródło:

1. Zwyczaje płatnicze w Polsce, NBP, Warszawa 2021

5/5 - (2 votes)
Komentarze (3)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Kamil
  Napisany
  10.11.2022, 08:36
  Kamil

  Czy między dwoma własnymi kontami mogę przelewać dowolną ilość pieniędzy?

 • Komentarz od Radek
  Napisany
  08.10.2022, 08:53
  Radek

  Czy zakładając drugie konto w innym banku, muszę powiadomić ten pierwszy bank w którym mam inne konto że zakładam kolejne ?

  • Komentarz od Paulina Krupa
   Napisany
   10.10.2022, 10:52
   Paulina Krupa

   Nie ma konieczności informowania banku o chęci założenia kolejnego rachunku w innym banku. Banki nie nakładają w tej kwestii żadnych ograniczeń. Pozdrawiam