Ile może zabrać komornik z pensji?

Ile komornik moze zabrać z pensji

Prześledźmy, jakie granice wyznacza prawo wobec działań komornika sądowego. Ile taki urzędnik może zabrać z naszego konta bankowego, jak do tego ma się forma naszego zatrudnienia i co zrobić, gdy komornik zabierze za dużo. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne odpowiedzi na powyższe pytania.

Ile komornik może zabrać z pensji w 2022?

Urzędnik państwowy nie może zająć wszystkich dochodów zadłużonej osoby. Dlaczego? W polskim prawie obowiązuje bowiem zapis, który definiuje granicę tego, ile może zabrać komornik. Zgodnie z nim, w trakcie zajęcia, urzędnik musi pozostawić na koncie zadłużonego środki pozwalające mu na samodzielne utrzymanie.

W ramach potrąceń komorniczych bierze się pod uwagę przede wszystkim charakter zadłużenia, status dłużnika oraz wysokość miesięcznego wynagrodzenia, jakie otrzymuje. Oznacza to, że z pensji otrzymywanej z tytułu umowy o pracę, powinna zostać równowartość wynagrodzenia minimalnego.

Jednakże, trzeba tutaj wyraźnie podkreślić, że powyższa zasada nie działa w kontekście każdej formy zatrudnienia. Inaczej będzie w przypadku umowy zlecenia, a inaczej przy niepełnym etacie. Skoro zatem mamy już więc pełny obraz tego, jakie ograniczenia wiążą się z egzekucją komorniczą, to warto zadać sobie pytanie:

Na jakiej podstawie komornik może zająć wynagrodzenie?

Aby doszło do egzekucji komorniczej, potrzebny jest najpierw prawomocny wyrok sądu. Tym samym, oddelegowany do Twojej sprawy urzędnik nie może rozpocząć zajęcia komorniczego w dowolnym momencie. Jeżeli więc postępowanie wciąż twa lub wyrok się nie uprawomocnił, komornik nie będzie Ci się naprzykrzał. Co jednak, gdy powyższe będziemy mieli już za sobą?

Najpierw wyrok sądu zostanie dostarczony Twojemu pracodawcy. Od tego momentu, będzie on miał 7 dni na przedstawienie niezbędnych danych o Twoich zarobkach urzędnikowi prowadzącemu sprawę. Informacje powinny obejmować wysokość Twojego wynagrodzenia z ostatnich trzech miesięcy oraz konkretne daty, w których przelewano Ci pensję.

Twój pracodawca zobligowany jest także, by poinformować komornika o istnieniu jakichkolwiek przeszkód w potrącaniu wynagrodzenia. Dopiero po uzyskaniu tych informacji rozpocznie się egzekucja komornicza. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów tego bolesnego procesu, warto rozróżnić sobie niektóre pojęcia.

Ile może zabrać z pensji minimalnej?

Odpowiedź jest tutaj bardzo prosta i jasna: „nic”. Kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi obecnie 3010 zł brutto, czyli ok. 2364 zł netto. Tyle też musi pozostać na koncie dłużnika. Nieco inaczej jest jednak w przypadku osób przed 26 rokiem życia.

Ze względu na to, że takie osoby zwolnione są w Polsce w większości przypadków z płacenia podatku dochodowego, na ich kontach komornik musi pozostawić równowartość 3010 zł. Nie zapominajmy jednak, że wciąż mówimy tutaj o umowie o pracę na pełny etat, która musi stanowić jedyne źródło dochodu dłużnika.

Warto wiedzieć: Kwota wolna od zajęcia zależy też od wysokości Kosztów Uzyskania Przychodów oraz kwoty zmniejszającej podatek (PIT2). Jeżeli nie złożysz takiego zeznania podatkowego lub nie przysługuje Ci do niego prawo, wtedy kwota wolna od zajęcia komorniczego będzie wynosić 1964,56 (przy KUP 250) i 1973,56 (przy KUP 300).

Ile może zabrać w przypadku umowy o pracę?

Wiemy już, że komornik nie może zająć wszystkich dochodów dłużnika. W większości przypadków, zajęcia komorniczego będzie to więc ok. 50% otrzymywanego wynagrodzenia. Jeżeli dochód pracownika wynosi tyle co minimalna krajowa, wtedy komornik nie pobierze żadnych środków z pensji dłużnika.

Niestety, tym samym oznacza to, że dług będzie cały czas wzrastał – do momentu w którym dłużnik nie zacznie zarabiać kwot powyżej minimalnej krajowej. To właśnie tutaj tkwi problem. Egzekucja komornicza będzie bowiem bezskuteczna, gdy komornik nie może odzyskać dla wierzyciela należności od dłużnika.

Ile może zabrać w przypadku umowy zlecenie?

Niestety, gdy idzie o umowę zlecenie, sprawa nie wygląda zbyt kolorowo. Jeszcze do niedawna, według starych przepisów w przypadku zajęć komorniczych, komornik mógł zająć aż do 100% takiego wynagrodzenia. Na całe szczęście od 2019 roku istnieje możliwość, by umowa ta była potraktowana jak umowa o pracę.

Jak to działa? Najpierw należy udowodnić, że umowa zlecenie jest naszym jedynym źródłem utrzymania. Musi ona być stała i powtarzalna. Na spotkanie z komornikiem warto także zabrać ze sobą kopię umowy zlecenia oraz wyciągi z konta bankowego potwierdzające regularne wpływy z tytułu umowy.

Jeśli przedstawiona przez nas umowa zlecenia spełni wszystkie wymogi, wówczas komornika sądowego będą obowiązywały te same limity zajęcia, co w przypadku etatu. Mowa tutaj o kwocie wolnej od zajęcia, czyli wspomnianych już 3010 zł brutto.

Ile może zabrać w przypadku umowy o dzieło?

Niestety, jeżeli umowa o dzieło to Twoje jedyne źródło utrzymania, to nie mamy dla Ciebie najlepszych wiadomości. Komornik nie ma tutaj żadnych podstaw do tego, by traktować twój dochód jako stabilne wynagrodzenie równe zatrudnieniu na etacie. Odpowiedź niestety zatem brzmi: „wszystko”.

Komornik może zająć 100% Twojego wynagrodzenia, nie obowiązuje tutaj bowiem kwota wolna od zajęcia komorniczego. Niestety umowa o dzieło nie jest powtarzalna i regularna, co sprawia, ze nie może być traktowana jak umowa o prace. Nawet jeżeli jest jedynym źródłem dochodu dłużnika.

W przypadku umowy o dzieło, można oczywiście próbować jeszcze przekonać egzekutora do tego, by rozpatrzył nasz przypadek indywidualnie lub zmniejszył procent zajmowanego wynagrodzenia. Nie warto się jednak zbytnio łudzić, że cokolwiek to da.

Ile może zabrać w przypadku pracy na niepełny etat?

W takich wypadkach kwota wolna od zajęcia będzie zależna od wymiaru przepracowywanych godzin. Limit ten zmniejsza się bowiem proporcjonalnie do wymiaru etatu:

 • ¾ etatu: 1772,67 zł netto
 • ½ etatu: 1181,78 zł netto
 • ¼ etatu: 590,89 zł netto

Ile może zabrać z pensji za alimenty?

W przypadku dłużników alimentacyjnych, komornik sądowy stosować będzie bardziej restrykcyjne zasady. Wynika to m.in. z faktu, że w wierzycielem i poszkodowanym są dzieci. Właśnie dlatego sprawy zaległości alimentacyjnych uznaje się za priorytetowe.

W powyższych przypadkach, komornik może zabrać nawet do 60% wynagrodzenia, pozostawiając jednocześnie ok. 40% płacy minimalnej. W 2022 roku, przy minimalnej krajowej z tytułu umowy o pracę, komornik może zabrać do 1 806 zł brutto (ok. 1 418 zł netto). Oznacza to, że dłużnikowi alimentacyjnemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze godzin musi zostać minimum 1204 zł brutto (ok. 945 zł netto).

Jak radzić sobie z nieskuteczną egzekucją komorniczą? Przede wszystkim działać, ponieważ dostępnych opcji jest całkiem sporo. W przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów wierzyciel może:

 • wszcząć egzekucję alimentów za granicą;
 • dyscyplinować dłużnika środkami administracyjnymi (wezwanie do zapłaty itp.);
 • złożyć pozew o uznanie czynności dłużnika wyzbywającego się majątku za bezskuteczną;
 • złożyć wniosek o europejski nakaz zabezpieczenia należności na rachunku bankowym dłużnika;

Ile może zabrać z konta bankowego w 2022?

Zacznijmy od tego, że zajęcie z konta bankowego, a egzekucja z pensji, to dwa zupełnie różne tryby postępowania komorniczego. Pierwsza opcja jest korzystniejsza dla dłużnika, ponieważ komornik sądowy ograniczy się jedynie do comiesięcznych wypłat. W przypadku zajęcia z konta bankowego sytuacja wygląda już nieco gorzej.

W trybie zajęcia z konta bankowego na rachunku dłużnika, w każdym miesiącu musi zostać kwota równa 75% minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku jest to kwota – 1658 zł. Wszystko, co powyżej tej sumy, będzie podlegać zajęciu komorniczemu. Dotyczy to zarówno finansów lokowanych na rachunkach osobistych, lokatach oszczędnościowych, kontach oszczędnościowych jak i oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Pozostałe często spotykane rodzaje egzekucji komorniczej to także zajęcie z emerytur, rent, nieruchomości czy też ruchomości (z licytacją). W przypadku emerytury kwota wolna od zajęcia obecnie wynosi 75% minimalnej emerytury. W 2022 roku jest to 1218 złotych.

Egzekucja komornicza może też dotyczyć pieniędzy ze zwrotu podatku lub z nadpłaty podatku. Oprócz środków wpływających na konto bankowe komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych, ponieważ traktowany jest on tak samo jak wynagrodzenie ze stosunku pracy. Co ciekawe, w przypadku osób, które posiadają długi alimentacyjne, zajęciu podlegać mogą wszystkie środki zgromadzone na rachunkach bankowych. Tym samym, komornik może pozostawić na rachunku dłużnika alimentacyjnego okrągłe 0 złotych.

Komornik nie ma możliwości sprawdzenia na koncie źródła, z jakiego dłużnik otrzymuje fundusze. Oznacza to, że jeżeli na koncie mamy uzbierane z różnych źródeł np. 3 tys. zł, to komornik całą tę sumę uzna jako podlegającą egzekucji – oczywiście z zachowaniem limitu, jaki wyznacza kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Co zrobić w sytuacji, gdy komornik zajmie za dużo?

Choć komornik zawsze działa na podstawie prawomocnego wyroku sądowego, czasem może dojść do pomyłki lub nadużycia. Świetnym przykładem jest tutaj dość popularna próba egzekucji przedawnionego długu. Co w takim wypadku może zrobić osoba narażona na szereg błędnych potrąceń komorniczych?

Przede wszystkim złożyć pisemny wniosek o zakończenie egzekucji i zdjęcie blokady konta. Pozwoli to na wstrzymanie zajęcia komorniczego oraz zwolnienie środków trzymanych w banku. Jeżeli jednak taki wniosek nie wpłynie, niezbędne będzie natomiast spłacenie całości zadłużenia.

Pewnym sposobem na uniknięcie zajęcia komorniczego jest także założenie konta socjalnego lub rodzinnego. Mogą tam trafiać środki, które są wyłączone z egzekucji komorniczej, co pozwoli w minimalny sposób zabezpieczyć domowy budżet.

5/5 - (6 votes)
Komentarze (6)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Robert
  Napisany
  06.04.2021, 10:31
  Robert

  Zarabiam 3200 brutto z tytułu umowy o pracę ile może mi zająć komornik z pensji?

 • Komentarz od Mati
  Napisany
  09.12.2020, 23:27
  Mati

  Pracuje na umowe o prace. Wyplate mam liczona nie ogolnie lecz za stawke godzinowa 22 zl plus nadgodziny i inne dodatki a komornik zostawia mi najnizsza krajowa zabierajac reszte, tj.1500- 1700tys/To jest prawie 50% wynagrodzenia.Czy moze tyle potracac? Czy z takiej stawki godzinowej nie nalezy mi sie wiecej na przezycie ? jak jest liczone wynagrodzenie w/g takiej stawki godzinowej?

  • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
   Napisany
   03.02.2021, 10:02
   Aleksandra Czarnecka

   Tak, Komornik może zabrać 50% wynagrodzenia o ile nie zostawi na koncie dłużnika mniej niż najniższa krajowa. W tym wypadku najniższa krajowa zostaje na koncie, więc wszystko jest zgodne z prawem.

 • Komentarz od Dorota
  Napisany
  22.09.2020, 13:56
  Dorota

  Witam, mam konto wspólne z mężem, który posiada dług komorniczy. Nie wiem jakim cudem komornik zajął też i moją pensje choć do tej pory nie było z tym problemów i normalnie byl sciagany dług. No chyba że coś się zmienilo w tej sprawie.

 • Komentarz od Olga
  Napisany
  11.09.2020, 13:55
  Olga

  Pracuje na umowę zlecenie, moje zarobki to 2300 zl i 500+ na dwoje dzieci. Pan komornik zabrał mi wszystkie srodki z konta i nie zostawil ani złotówki. Powiedzcie mi, czy komornik może zostawic matke z dziecmi bez środków do życia? Totalne bezprawie …

  • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
   Napisany
   03.02.2021, 10:04
   Aleksandra Czarnecka

   Komornik nie może zabrać wszystkich środków z konta, należy takie sprawy natychmiast zgłaszać. Na koncie dłużnika musi zostać minimum najniższa krajowa.