Faktoring dla transportu

Jednym z kluczowych wyzwań przy prowadzeniu firmy transportowej jest troska o płynność finansową. Jej kondycja często zależna jest od czynników zewnętrznych, jak terminowa płatność faktur przez kontrahentów. Nieocenionym rozwiązaniem okazuje się w takiej sytuacji faktoring dla branży transportowej. Jak działają takie usługi finansowe i co warto wiedzieć, nim skorzysta się z ich usług?

Co to jest faktoring transportowy?

Faktoring transportowy to rozwiązanie, które przewiduje finansowanie faktur zarówno w bieżącym wymiarze, jak i tych z odroczonym terminem płatności. Neutralizuje to często występujące u polskich przewoźników krajowych tzw. zatory płatnicze, które mogą utrudniać regulowanie zobowiązań i naglących płatności. Faktoring transportowy obniża też ryzyko bezpośredniego dotknięcia kłopotami finansowymi klientów i dostawców, gdy występuje np. ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Dobrze sprawdza się to także w obliczu niestabilnych cen paliwa i opłat drogowych, zapewniając stabilne źródło środków na najważniejsze wydatki.

Faktoring to popularna odmiana usług bankowych i pozabankowych, która skierowana jest do osób i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Celem jest zapewnienie nienagannej płynności finansowej, niezależnie od bieżącego statusu np. płatności faktur. Potrzeby danego przedsiębiorstwa mogą się jednak niekiedy różnić, dlatego rynek finansowy wyspecjalizował się w dedykowanych odmianach faktoringu. Jednym z najpopularniejszych jest ten skierowany do branży transportowej, w dopasowany sposób odpowiadając na wyzwania tego sektora biznesu.

Jak działa faktoring dla firm transportowych?

Faktoring transportowy oparty jest na bardzo prostym i przejrzystym schemacie działania, który okazuje się elastycznym sposobem na zapewnienie większego bezpieczeństwa finansowego danej firmy. Jakie są kluczowe założenia takich usług?

 • Firma transportowa wystawia fakturę za dowolną usługę swojemu kontrahentowi.
 • Następnie należy sporządzić kopię wystawionej faktury i przekazać ją poprzez swoje konto użytkownika w danej firmie faktoringowej.
 • Firma faktoringowa weryfikuje przedstawiony dokument, a następnie wysyła przelew pokrywający całość lub np. 90% wartości faktury. Zazwyczaj środki powinny trafić na konto klienta jeszcze tego samego dnia, a najpóźniej kolejnego dnia roboczego.
 • Na wypłacie środków usługi firmy faktoringowej się nie kończą. Teraz przechodzi ona do monitorowania i egzekwowania opłacenia faktury przez kontrahenta. Środki z tej transakcji trafiają już na konto firmy faktoringowej jako uregulowanie należności za wcześniejsze pożyczenie pieniędzy.
 • Opłata za skorzystanie z usług faktoringowych zawarta jest w środkach, które wypłacane są za zgłoszone faktury. Z tego powodu firmy nie wypłacają ich dokładnej 100% wartości, a nieco mniej, uwzględniając w tym należną prowizję.

Warto dodać, że z usług faktoringowych firmy transportowe mogą korzystać na różne sposoby. Możliwa jest zarówno perspektywa krótkoterminowa, jak i długoterminowa. Ta druga zapewnia z pewnością większą wygodę – przewiduje bowiem regularne wypłaty środków za różne zgłoszone faktury. Zdejmuje to z firmy ciężar konieczności monitorowania statusu płatności każdej pojedynczej faktury, pozwalając na skoncentrowanie się na rozwoju przedsiębiorstwa i regulowaniu zobowiązań.

Jakie korzyści daje faktoring dla firm transportowych?

Faktoring dla firm transportowych to rozwiązanie, które niezależnie od wielkości danej firmy oraz obszaru jej działalności przynosi szereg korzyści. Które zalety mogą okazać się kluczowe do przekonania zainteresowanych?

 • Poprawa płynności finansowej.
  Faktoring dla firm transportowych pozwala regulować najbardziej pilne zobowiązania, niezależnie od wypłacalności jednego lub wielu kontrahentów jednocześnie. W ten sposób, zawsze na czas opłaci się pensje dla pracowników, raty leasingowe za pojazdy i sprzęt, rachunki oraz inne niecierpiące zwłoki wydatki.
 • Wygoda i sprawność.
  Wystawianie faktur w dobie w pełni cyfrowych usług faktoringowych jest nie tylko bezpieczne, ale i szybkie oraz niezwykle wygodne. Firmy oferują dzisiaj nowoczesne, dostępne na żądanie interfejsy dla klientów, które pozwalają szybko zgłaszać dowolną ilość faktur. Wystarczy jedynie dodanie dokumentu do systemu na czele z zaznaczeniem jego terminu płatności, a po weryfikacji od razu otrzymamy powiadomienie o płatności.
 • Zwiększenie konkurencyjności firmy.
  Firmy transportowe swoją renomę budują m.in. na terminowości i dotrzymywaniu obiecanych terminów. Poszukując klientów, dzięki usługom faktoringowym z większym spokojem deklarować możemy szybką realizację zobowiązań. Regularny przypływ gotówki na konto firmowe pozwala przyjmować optymalną ilość zleceń, co zwiększa konkurencyjność i może w istotny sposób przyczynić się do rozwoju firmy transportowej. W dobie rosnących kosztów, niepewnych cen paliw i chwiejnego rynku pracy, każdy klient dla firmy transportowej jest na wagę złota – a zaufanie to coś, co jest bezcenne!

Kiedy faktoring dla transportu może być dobrym wyborem?

Wybranie usług faktoringowych dla wielu firm to często naturalna kolej rzeczy, stanowiąca zabezpieczenie od panujących w danej chwili realiów. Faktoring dla transportu pozwala przede wszystkim realizować bieżące zobowiązania, co w dobie rosnących rachunków za energię, drogiego paliwa czy kłopotów z płynnością finansową klientów, jest niewątpliwie nieocenione.

Faktoring to dobre rozwiązanie na pewne czasy, a jeszcze lepsze na okres niepewności oraz niestabilności, w których trzeba włożyć szczególny wysiłek w utrzymanie się na rynku i zachowanie konkurencyjności. Terminowe regulowanie zobowiązań i dbanie o porządek w finansach to aspekty, które mogą przynieść wartość dodaną nie tylko dla relacji z klientami, ale i pracownikami. Faktoring transportowy można potraktować zatem także jako inwestycję, która szybko przyniesie obiecujące owoce.

Ile kosztuje faktoring transportowy?

Faktoring transportowy to usługi, w których wyspecjalizowało się w ostatnich latach kilka dużych i sprawdzonych firm. Poza oferowanym pakietem usług, przewidywanymi korzyściami i sprawnością wypłaty środków, konkurują one ze sobą także kosztami. Poznanie ich przykładowej wysokości nie jest oczywiście łatwe – na to, ile prowizji płacimy za usługę, uzależnione jest od licznych czynników. Wpływa na to m.in. ostateczny termin płatności faktury, liczba zgłoszonych faktur czy kwota, na którą one opiewają. Pomimo tej zmienności, warto przedstawić orientacyjną wysokość opłat za skorzystanie z usług faktoringowych. Jak wygląda to na przykładzie usług firmy Indos?

 • Prowizja liczona jest od wystawionej w systemie faktury w kwocie brutto.
 • Firma przewiduje stałą stawkę określaną jako dzienna, która wynosi 0,06% kwoty.
 • Dodatkowo, naliczana jest jednorazowa opłata przygotowawcza wynoszaca 1% kwoty.
 • W przypadku faktury, którą wystawiono na sumę 120 tysięcy złotych i odroczono jej termin płatności o 90 dni, Indos pobiera prowizję wynoszącą 6480 złotych + VAT.

Rozważając skorzystanie z usług firm faktoringowych, warto pamiętać nie tylko o korzyściach, ale i o uwzględnieniu kosztów w bliższej oraz dalszej perspektywie. Powinno to być niezbędne, szczególnie jeżeli chcemy korzystać z faktoringu długoterminowo, regularnie zgłaszając do systemu kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt faktur.

Faktoring dla transportu – oferty, które polecamy:

Ostatnia aktualizacja: 26 Stycznia 2023
Prosto, przejrzyście, szybko, bez ukrytych kosztów.
Tak
Cichy faktoring
od 0,066%
? za 1 dzień finansowania
Opłaty i prowizje
100 %
Wartość faktury
200 tys zł
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «
Najdynamiczniej rosnący faktoring dla MŚP w Polsce
Tak
Cichy faktoring
od 0,040%
? za 1 dzień finansowania
Opłaty i prowizje
100 %
? do 100%
Wartość faktury
15 mln zł
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «

Chcesz przejrzeć więcej ofert? Koniecznie sprawdź nasz ranking firm faktoringowych.

Jak znaleźć faktoring dla transportu i na co zwrócić uwagę?

Aby znaleźć odpowiednią firmę faktoringową, wystarczy już szybkie i pobieżne rozeznanie w internecie. Instytucje faktoringowe znajdziemy zarówno w internetowych rankingach, jak i bezpośrednio na ich stronach internetowych. Zobacz, co brać pod uwagę przy wyborze finansowania faktur dla firmy transportowej:

 • Rodzaj faktur, które można zgłosić.
  Niektóre firmy mogą stosować rozróżnienie wobec faktur, które gotowe są opłacić. Część akceptuje zarówno te z krótkim, jak i długim terminem płatności. Inne preferują jedynie te, które wystawiono na szybko upływający termin.
 • Dodatkowy pakiet usług.
  Przy wyborze firmy faktoringowej warto zwrócić uwagę na pełen pakiet usług, jakie oferują. Finansowanie zobowiązań od kontrahentów to w końcu nie wszystko. Za długoterminową współpracę np. Bibby przewiduje bony lojalnościowe na paliwo, a także pomaga w weryfikowaniu wiarygodności finansowej poszczególnych klientów.
 • Wiarygodność firmy faktoringowej.
  Podobnie jak w przypadku innych usług finansowych, kluczowym aspektem do wzięcia pod rozwagę powinno być zaufanie, jakie wzbudza dana firma faktoringowa. Sprawdźmy zawsze, czy jej usługi objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, a także czy przedsiębiorstwo stojące za daną marką podaje transparentne informacje o adresie, danych kontaktowych czy numerze wpisu w KRS.
Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz