Co to jest faktoring?

faktoring co to

Usługi faktoringu cieszą się rosnącą popularnością wśród polskich przedsiębiorców, skutecznie zwiększając konkurencyjność na rynku i poprawiając płynność finansową. W czym tkwią ich największe zalety, a na co lepiej zwrócić uwagę? Warto dobrze poznać założenia finansowania faktur, nim podejmie się współpracę z firmą faktoringową.


Najciekawsze firmy faktoringowe

Ostatnia aktualizacja: 26 Stycznia 2023
0 zł za finansowanie pierwszej faktury dla klientów wszystkich banków
0,07%
? za każdy dzień finansowania
Opłaty i prowizje
100 %
Wartość faktury
200 tys zł
Limit finansowania
1 godzina
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
od 0,03%
? za każdy dzień finansowania
Opłaty i prowizje
100 %
? W zależności od wybranego produktu
Wartość faktury
30 tys - 4 mln zł
Limit finansowania
do 2 godzin
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «
Najszybszy faktoring na rynku
0,065%
? za każdy dzień finansowania
Opłaty i prowizje
100 %
? wartość faktury netto
Wartość faktury
50 tys zł - 2 mln zł
Limit finansowania
5 minut
Czas wypłaty
» SPRAWDŹ «

Co to jest Faktoring?

Faktoring to usługa skierowana do osób lub podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, polegająca na finansowaniu ich bieżącej działalności. Korzystając z takiej formy wsparcia, środki z faktury są przelewane przez firmę faktoringową, a ta następnie sama dochodzi płatności u kontrahenta. W zależności od rodzaju faktoringu dojść może do tzw. cesji wierzytelności, w której ryzyko niewypłacalności pozostaje po stronie przedsiębiorcy lub faktoringu pełnego, w którym także i ten aspekt zostaje w całości przejęty przez firmę faktoringową. Niezależnie od rodzaju, faktoring pozwala zachować płynność finansową i pokrywać bieżące wydatki.

Jak działa faktoring?

Faktoring oparty jest zazwyczaj o trzy strony, z czego dwie z nich odgrywają główną rolę, a ostatnia występuje w tle. Przyjmując taki podział, działanie faktoringu można rozpisać w bardzo przejrzysty sposób.

 • Strona pierwsza – przedsiębiorca.
  Zwraca się o sfinansowanie określonej faktury, zawierając umowę z firmą faktoringową i wskazując m.in. dane kontrahenta oraz numer rachunku bankowego do przelewu środków.
 • Strona druga – firma faktoringowa.
  Finansuje wskazane przez klienta faktury, zawierając umowę i przekazując środki. Następnie, zajmuje się wyegzekwowaniem opłacenia faktury przez wskazanego kontrahenta.
 • Strona trzecia – kontrahent.
  Podmiot, na którego dane wystawiono fakturę i który zobowiązał się do jej opłacenia. W zależności od rodzaju faktoringu, może zostać poinformowany o zawarciu umowy firmy z firmą faktoringową lub zostać pominiętym.

Zobacz także: Faktoring a kredyt: podstawowe różnice


Ile orientacyjnie może kosztować faktoring?

Koszt danej transakcji faktoringu zawsze określany jest w sposób proporcjonalny, za punkt odniesienia przyjmując wysokość kwoty określonej na fakturze. Dana firma może przyjmować tutaj swój sposób naliczania prowizji, która waha się od 0,1% do nawet 3% w skali miesiąca. Decydujący wpływ ma tutaj wybór zakresu usługi – droższy jest faktoring pełny od niepełnego, podobnie jak więcej kosztować będzie finansowanie faktur od np. kontrahentów z krótkim stażem rynkowym i o podwyższonym ryzyku niewypłacalności.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje faktoringu?

Faktoring to wyjątkowo szerokie pojęcie, którym firmowane są rozbudowane usługi kierowane do przedsiębiorców. Wynika to z potrzeb rynku, na którym firmy szukają finansowania swojej działalności różnie wpływającego m.in. na status należności. W jaki sposób można korzystać z faktoringu?

Faktoring według ryzyka wokół płatności faktury

 • Faktoring pełny (bez regresu).
  Wybierając taki rodzaj faktoringu, przedsiębiorca decyduje się na całkowitą sprzedaż danej należności firmie faktoringowej. Oznacza to nie tylko, że będzie ona dochodzić płatności, ale i dokonuje przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy. W razie opóźnienia w płatności, kontrahent zostaje dłużnikiem już wyłącznie faktora. Usługa taka daje większy komfort w razie współpracy z niepewnymi partnerami, ale i jest droższa.
 • Faktoring niepełny (z regresem).
  Ten rodzaj faktoringu polega na dokonaniu tzw. cesji wierzytelności. Firma faktoringowa przejmuje jedynie prawa do wyegzekwowania terminowej płatności na fakturze. Jeżeli kontrahent nie wywiąże się z tego obowiązku, egzekwowanie należności leży już po stronie przedsiębiorcy. To rozwiązanie tańsze, ale i niekiedy całkowicie wystarczające, jeżeli współpracuje się z terminowymi i niezawodnymi parterami.
 • Faktoring mieszany.
  Rozwiązaniem pośrednim, które łączy wyżej wymienione dwa typy faktoringu, jest tzw. faktoring mieszany. Polega on na przejęciu przez firmę faktoringową ryzyka niewypłacalności kontrahenta, ale tylko do określonej kwoty. W ten sposób, ryzyko to jest współdzielone między faktorantem a faktorem.

Faktoring według rodzaju cesji

 • Faktoring jawny.
  Cesja wierzytelności może zostać dokonana przez przedsiębiorcę na dwa sposoby, uwzględniając rolę kontrahenta, na którego dane została wystawiona faktura. Pierwszą opcją jest poinformowanie go o skorzystaniu przez firmę z usługi faktoringu i uprzedzenie o zmianie strony egzekwującej płatność. W takiej stacji mówimy o faktoringu jawnym.
 • Faktoring niejawny.
  Przedsiębiorca z różnych względów może preferować również niepoinformowanie kontrahenta o fakcie skorzystania z usługi faktoringu. W takiej sytuacji wierzytelność zmienia właściciela sekretnie i bez uwzględnienia w transakcji kontrahenta jako aktywnej strony – a tego typu faktoring nazywany jest niejawnym.

Faktoring według rodzaju kontrahenta

 • Faktoring krajowy.
  Usługi faktoringowe mogą obejmować transakcje zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnopolskiej, a nawet i międzynarodowej. W pierwszych dwóch przypadkach mówimy o faktoringu krajowym, czyli sytuacji, w której finansowanie obejmuje kontrahenta w Polsce. Musi on nie tylko prowadzić działalność, ale i być zarejestrowany w kraju.
 • Faktoring eksportowy.
  Istnieje też odmiana faktoringu skierowana do przedsiębiorców, którzy regularnie prowadzą interesy z podmiotami zagranicznymi. Wówczas rozwiązaniem lepiej pasującym do ich potrzeb będzie tzw. faktoring eksportowy, który dostosowany jest do specyfiki kontrahentów będących podmiotami zarejestrowanymi poza terytorium Polski.

Zalety korzystania z faktoringu

Korzystanie z faktoringu często może okazać się nie czynnością jednorazową, lecz powtarzaną regularnie z racji swoich niebagatelnych korzyści. Ich znaczenie może być kluczowe przy długoterminowym planowaniu strategii danego przedsiębiorstwa.

 • Nienaganna kondycja finansowa firmy.
  Ryzyko nieterminowej płatności faktury potrafi w istotny sposób zaburzyć porządek w finansach danego przedsiębiorstwa. Dzięki faktoringowi, firma może zachować wzorową płynność finansową, uodparniając się na tzw. zatory płatnicze i spokojniej planując swój budżet nie tylko w skali krótkoterminowej, ale i dalszych perspektywach.
 • Inwestycja w rozwój.
  Kwestia terminowych płatności ze strony kontrahentów potrafi spędzać sen z powiek prowadzącym wiele przedsiębiorstw. Skorzystanie z faktoringu powoduje, że konieczność wyegzekwowania zapłaty faktury znika z grona priorytetów, pozwalając skupić się na rozwoju firmy i doglądaniu jej prawidłowego funkcjonowania. Środki z faktoringu są wartościowym narzędziem do realnych inwestycji we wzrost przedsiębiorstwa.
 • Atrakcyjność wobec kontrahentów.
  Faktoring potrafi być też atrakcyjnym rozwiązaniem także w oczach kontrahentów danego przedsiębiorstwa. Wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności otrzymuje się więcej czasu na realizację należności. Można spokojniej koordynować swoją działalnością i dbać o dobrą kondycję zdolności kredytowej. Kontrahenci często przychylniej i chętniej podejmują się współpracy z tymi firmami, które umożliwiają długie terminy płatności.

Dla kogo faktoring jest dobrym rozwiązaniem?

Faktoring to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców nie tylko o różnej skali działalności oraz wielkości całego przedsięwzięcia, ale i ze względu na specyfikę funkcjonowania. Kto szczególnie powinien rozważyć skorzystanie z takich usług finansowania działalności?

 • Firmy, które zmagają się z tzw. zatorami płatniczymi z powodu regularnie nieterminowo regulowanych faktu przez kontrahentów.
 • Przedsiębiorstwa, które są w początkowej fazie działalności i zabiegają o wypracowanie zysków, szukając każdego sposobu na upłynnienie swoich finansów.
 • Firmy, które nie mają wystarczająco czasu i zasobów na egzekwowanie płatności faktur z odroczonym terminem.
 • Te przedsiębiorstwa, które poszukują sposobów na zwiększenie swojej atrakcyjności w oczach kontrahentów i chcą pokazać się jako pewny, ale i wyrozumiały partner biznesowy.

Jak zacząć współpracę z firmą oferującą usługi faktoringowe?

Podjęcie się współpracy z firmą faktoringową jest wyjątkowo proste w dobie internetu. Oferujący taką formę pomocy finansowej doskonale odnaleźli się w warunkach cyfrowych, przygotowując zwięźle opisane strony internetowe promujące swoje usługi. Pozwala to sprawnie poznać założenia faktoringu w danej firmie i wybrać tę, która szczególnie zasługuje na uwagę. Dobrze skonstruowane strony internetowe są szczególnie istotne, bo dana firma może oferować różne odmiany faktoringu i otwierać się tylko na dany rodzaj klienta.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest definicja faktoringu?

Faktoring można zdefiniować w wyjątkowo prosty sposób. Jest to usługa, która polega na błyskawicznym sfinansowaniu środków, które dopiero za jakiś czas przedsiębiorstwo ma otrzymać z tytułu faktury. Na jej rachunek przelewane są pieniądze np. na bieżącą działalność, by to firma faktoringowa zajęła się wyegzekwowaniem płatności. Kontrahent przekazuje potem środki prosto na konto faktora.

Jakie korzyści daje faktoring?

Faktoring to sposób m.in. na zachowanie płynności finansowej i uniknięcie ryzyka związanego z nieterminowo regulowanymi należnościami przez swoich partnerów biznesowych. Oferowanie odroczonego terminu płatności faktur poprawia też wizerunek firmy, zwiększając jej atrakcyjność biznesową.

Kto ponosi koszty faktoringu?

Faktoring to usługa finansowa, z której korzysta przedsiębiorstwo. Co za tym idzie, to firma ponosi koszty związane ze skorzystaniem z niej, płacąc stosowną prowizję za sfinansowanie danej faktury lub pakietu należności określonych wraz z podpisaniem umowy faktoringowej. Opłata jest najczęściej odejmowana od sumy, która przelewaną jest na konto firmy z tytułu opłacenia faktury.

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (1)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Lela
  Napisany
  17.01.2023, 22:50
  Lela

  ten rodzaj finansowania jest coraz popularniejszy, sami z niego korzystamy, wybraliśmy eFaktor, bo ma dobre warunki, jak do tej pory zero problemów i można szybko formalności online dopełnić