Faktoring cichy, ukryty, tajny dla firm

Faktoring staje się coraz popularniejszy w wielu krajach – również w Polsce. Jest łatwym sposobem na odzyskanie płynności finansowej w firmach, dopasowany jest do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców oraz pozwala na łatwy i szybki dostęp do gotówki. Oto faktoring cichy (ukryty, tajny dla firm) i jego najlepsze oferty na rynku.

Cichy faktoring – oferty, które polecamy:

Ostatnia aktualizacja: 27 Lipca 2022
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Tak
Cichy faktoring
od 0,053%
? za każdy 1 dzień finansowania, nawet do 3 miesięcy bez opłat za dostęp do limitu faktoringowego.
Opłaty i prowizje
100 %
? 100% faktury netto lub częściowe finansowanie
Wartość faktury
120000
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «
Tak
Cichy faktoring
od 0,066%
? za 1 dzień finansowania
Opłaty i prowizje
100 %
Wartość faktury
100 tys zł
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «
Nie
Cichy faktoring
od 0,09%
? za każdy dzień finansowania
Opłaty i prowizje
100 %
Wartość faktury
1 000 000 zł
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «
Nie
Cichy faktoring
0,07%
? za każdy dzień finansowania
Opłaty i prowizje
100 %
Wartość faktury
200 tys zł
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «
Fellow Finance - faktoring
Nie
Cichy faktoring
0,05% - 5%
? od 0,05% - 5% na 30 dni
Opłaty i prowizje
100 %
? do 100% wartości brutto
Wartość faktury
indywidualnie
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «
Nie
Cichy faktoring
ustalane indywidualnie
? koszt usługi faktoringu dla każdej firmy jest ustalany indywidualnie
Opłaty i prowizje
90 %
? do 90% wartości brutto
Wartość faktury
do 50 mln
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «
Nie
Cichy faktoring
indywidualnie
? za każdy 1 dzień finansowania
Opłaty i prowizje
100 %
? do 100%, zależnie od wybranego produktu
Wartość faktury
1 mln zł
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «
Nie
Cichy faktoring
0,04%
Opłaty i prowizje
100 %
Wartość faktury
do 1 mln zł
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «
Nie
Cichy faktoring
od 0,043%
? za 1 dzień finansowania
Opłaty i prowizje
90 %
Wartość faktury
5 mln zł
Limit finansowania
» SPRAWDŹ «

Faktoring online z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników. Jest produktem, dzięki któremu można świetnie radzić sobie w czasach, gdy zatory płatnicze wynikające z opieszałości kontrahentów stały się typowym elementem środowiska wielu polskich firm. I choć usługa faktoringu posiada niejedno oblicze, to jego najpopularniejszą formą jest faktoring cichy. Jest to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy z różnych przyczyn nie chcą informować swoich kontrahentów o tym, że korzystają z pomocy finansowania zewnętrznego.

Dlatego, jeśli chcesz zachować dyskrecję i nadal utrzymywać pozytywne kooperacje ze swoimi partnerami biznesowymi, to skorzystaj z tej formy pomocy. Porównywarka Money24.pl przygotowała najnowszy ranking z ofertami cichego faktoringu dla firm. Nasze zestawienie zostało stworzone poprzez uwzględnienie najważniejszych parametrów, z punktu widzenia przedsiębiorcy: czasu wypłaty środków na konto firmowe, limitu faktoringowego, wartości faktury, minimalnego wieku firmy, która może ubiegać się o dofinansowanie, a także opłat i prowizji. Zwróć również uwagę na przycisk “Sprawdź”, za pomocą którego zostaniesz przeniesiony do oferty i wniosku online.

Cichy faktoring online to sposób na walkę z nieregularnie wystawianymi fakturami i wydłużaniem terminów płatności przez kontrahentów. Co więcej, wydatki z nim związane, jak odsetki i prowizje każdy przedsiębiorca odliczy od podatku.

Faktoring dla firm – na czym polega?

Każdy z nas wie, że prowadzenie własnego biznesu to większa niezależność – ale też większa odpowiedzialność za utrzymanie firmy wśród silnej konkurencji. Dlatego przedsiębiorcy, aby zachować płynność finansową, bardzo często decydują się na finansowanie zewnętrzne. Może być nim kredyt gotówkowy na dowolny cel, otwarcie linii kredytowej na karcie kredytowej czy faktoring.

Faktoring to wygodna i elastyczna forma finansowania krótkoterminowego, która realizowana jest przez specjalistyczną firmę faktoringową bądź bank. W jego procesie bierze udział zawsze trzech partnerów:

 • faktor w zamian za wynagrodzenie finansowe przejmuje od przedsiębiorcy zaległą wierzytelność (wraz z jej obsługą oraz poniesieniem części lub całości związanego z nią ryzyka),
 • faktorant, czyli instytucja finansowa, przedsiębiorstwo produkcyjne lub handlowe odczuwające brak kapitału obrotowego,
 • odbiorca towarów i usług będący stroną pasywną tego procesu.

Faktoring jest więc swego rodzaju kredytem, który optymalizuje przepływ gotówki i płynność finansową firmy. I choć na rynku dostępnych jest wiele modeli faktoringu – to dziś zwrócimy uwagę na najpopularniejszy i najtańszy rodzaj tej usługi. Jest nim faktoring cichy dla firm.

Z rozwiązania faktoringu mogą skorzystać firmy, które mają stałych odbiorców, prowadzą sprzedaż z odroczonym terminem spłaty, a także chcą rozwijać biznes oraz zwiększać jego obroty. Jest to także doskonałe narzędzie dla przedsiębiorstw, które mają problemy z monitorowaniem i windykacją należności bądź potrzebują pomocy w prowadzeniu rozliczeń.

Cichy faktoring dla firm – co to jest?

Aby dokładnie zrozumieć istotę faktoringu cichego, należy wiedzieć, na czym polega faktoring jawny. W tym przypadku kontrahent jest niezwłocznie informowany przez przedsiębiorcę lub faktora o fakcie zawarcia umowy faktoringowej (czyli cesji wierzytelności). Taka informacja umieszczona jest na każdej wystawionej fakturze, a płatności realizowane przez klienta trafiają bezpośrednio na konto firmy faktoringowej.

Dlatego faktoring cichy to inaczej faktoring ukryty, tajny dla firm (bez cesji), w którym kontrahent nie zostaje poinformowany o przeniesieniu wierzytelności (cesji). Z perspektywy kontrahenta cały proces płatności faktury wygląda więc identycznie: otrzymuje dokument i reguluje płatność na rachunek przedsiębiorcy. Nie jest świadomy tego, że wierzytelność została spłacona już przez faktora.

 • Cichy faktoring online często nazywany jest też jako klasyczny faktoring cichy z regresem, który nie wymaga zgody kontrahenta na cesję wierzytelności.
 • Przy cichym faktoringu online wystawca faktury otrzymuje środki niemal od ręki i nie musi czekać na spłatę kontrahenta. Ten może uregulować należność w dowolnym momencie przed upływem terminu płatności faktury.
 • Faktoring cichy zapewnia dyskrecję oraz pozwala utrzymać pozytywne relacje biznesowe.
 • Wydatki z faktoringiem, jak odsetki i prowizje można odliczyć od podatku.
 • Tego typu faktoring jest dość ryzykowny dla faktora, który nie może sprawdzić kontrahenta i zweryfikować transakcji (opiera się wyłącznie na ocenie wypłacalności przedsiębiorcy). Dlatego ma najczęstsze zastosowanie w sektorze handlowym.
 • Firmy z wpisami do BIG, a także zaległościami w ZUS i US mają niewielkie szanse na skorzystanie z faktoringu ukrytego.
mechanizm działania faktoringu cichego - infografika

Faktoring ukryty dla firm – na co zwrócić uwagę?

Faktorzy mają pełną świadomość przyczyn, które skłaniają podmioty gospodarcze do skorzystania z ich usług. Stworzyli więc określone kryteria, za pomocą których weryfikują przedsiębiorców zainteresowanych faktoringiem.

 • Okres prowadzenia działalności. Większość faktorów wymaga od firmy, by funkcjonowała ona na rynku co najmniej 1 rok. Choć dostępne są też firmy faktoringowe, których nie interesuje staż ani kondycja finansowa start-upów,
 • Sposób prowadzenia rozliczeń. Głównie preferowany jest wymóg prowadzenia pełnej księgowości,
 • Branża. Faktoring świetnie się sprawdza w firmach, w których towary i usługi sprzedawane są na masową skalę. Na faktoring nie mają szansy przedsiębiorstwa, które stosują terminy płatności poniżej 14 dni.
 • Reputacja kontrahenta, która idzie w parze z terminowością regulowania przez niego płatności,
 • Okres współpracy między firmą a kontrahentem, a także jakość nabywanych wierzytelności (czyli rodzaj i poziom dostarczanych przez kontrahenta towarów i usług),
 • Stabilność oferowanego produktu,
 • Udokumentowane wysokie obroty firmy, które dają szansę na wynegocjowanie atrakcyjniejszych warunków.

Wszystkie te czynniki wpływają na decyzję o zawarciu umowy faktoringowej oraz wysokości wszystkich opłat, jakie poniesie przedsiębiorca.

Korzystając z faktoringu, faktorant nie musi czekać 60 czy 180 dni na zapłatę od kontrahenta. Po zawarciu umowy otrzymuje zaliczkę za nieuregulowane faktury, dzięki czemu błyskawicznie uzyskuje dodatkowe środki na nowe inwestycje.

Cichy faktoring dla firm – przykładowe oferty

Wybór faktoringu warto rozpocząć od porównania ofert dostępnych na rynku. Z pomocą przyjdzie Ci porównywarka Money24.pl, która zgromadziła w jednym miejscu najciekawsze i najbardziej opłacalne propozycje.

Oto oferty, które możesz wziąć pod uwagę:

 • Finea,
 • NFG,
 • ING Bank Śląski,
 • SMEO,
 • Efaktor,
 • Monevia.

Ile kosztuje faktoring bez cesji?

Wśród kosztów, jakich możesz się spodziewać, wybierając tę formę finansowania, należą:

 • Prowizja przygotowawcza lub aranżacyjna za rozpatrzenie wniosku i sporządzenie dokumentów,
 • Prowizja za udzielenie środków,
 • Odsetki od wypłaconej zaliczki (zgodne z aktualnym wskaźnikiem WIBOR),
 • Opłaty wynikające z prowadzenia monitów dla kontrahentów,
 • Opłata związana z niewykorzystaniem zadeklarowanego obrotu,
 • Czasem doliczana jest także: prowizja za przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, miesięczna opłata za dostęp do serwisu faktoringowego online, prowizja za niewykorzystanie miesięcznego limitu czy też wszelkie koszty przy okazji dokonywania korekt i aneksów do umowy.

Wysokość łącznych kosztów, jakie poniesie faktorant, zależy przede wszystkim od wartości wierzytelności, długości okresu przypadającego od dnia wypłaty środków do otrzymania zapłaty przez faktora, a także ogólna kondycja finansowa firmy.

Miej na uwadze to, że faktoring nie obciąża zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Dodatkowo przyznany limit w formie faktoringu cichego może być zdecydowanie wyższy niż limit kredytowy.

płynność finansowa

Jak działa w praktyce?

Faktoring cichy z regresem świetnie się sprawdza w sytuacjach, gdy przedsiębiorca potrzebuje szybkiego finansowania, stosuje odroczone terminy płatności, a także poszukuje dodatkowych źródeł gotówki – bez informowania o tym swojego kontrahenta.

Skoro też faktoring cichy pojawił się w ofertach instytucji finansowych i cieszy się rosnącą popularnością sprawdźmy, jak dokładnie przebiega jego działanie.

 • Cichy faktoring realizuje tzw. cichą cesję wierzytelności, o której nie zostaje powiadomiony kontrahent (pod warunkiem, że nie posiada on negatywnej zdolności płatniczej).
 • Faktoring ukryty nic nie zmienia z perspektywy klientów przedsiębiorcy. Nadal opłacają oni faktury na dotychczasowe konto, a przedsiębiorca rozlicza się z nimi samodzielnie.
 • W praktyce więc, faktorant w ciągu kilkunastu minut otrzymuje dodatkowe środki na konto, bez konieczności powiadamiania o tym swojego kontrahenta.
 • Umowę faktoringu zawierana jest na czas nieokreślony i można ją rozwiązać z zachowaniem minimum 30-dniowego okresu wypowiedzenia. Choć w niektórych sytuacjach, faktor ma prawo rozwiązać ją w trybie natychmiastowym (gdy faktorant nie wypełni należycie obowiązków wynikających z umowy).

Forma faktoringu ukrytego jest nieco droższa od jawnego, ze względu na większe ryzyko faktora. Wszystko jednak zależy od indywidualnej oceny wypłacalności firmy.

Faktoring cichy z regresem a prawo – co mówi?

Polski rynek finansowy na tle pozostałych państw europejskich powoli przekonuje się do faktoringu. Co zresztą widać w liczbie firm oferujących tego typu usługi. Mimo to w polskim ustawodawstwie, umowa faktoringu nadal jest umową nienazwaną, co oznacza, że nie ma przepisów bezpośrednio ją regulujących.

Główną podstawą działania umowy faktoringu jest Kodeks cywilny1 oraz Kodeks spółek handlowych2. W tym pierwszym mowa jest o cesji wierzytelności, czyli przeniesieniu praw z jakiejś należności na inny podmiot. Z kolei w prawie międzynarodowym, faktoring definiowany jest przez tzw. Konwencję UNIDROIT jako umowa pomiędzy dwiema stronami: faktorem i faktorantem. Ponadto KIF (Konferencja Instytucji Faktoringowych) nieustannie prowadzi prace nad wprowadzeniem instytucji faktoringu do kodeksu cywilnego. Dąży również do zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Obecnie faktorzy nie mogą wliczać w koszty uzyskania przychodów, strat wynikających z braku zapłaty za nabyte wierzytelności.

Faktoring cichy, ukryty, tajny dla firm – zalety

Wielu przedsiębiorców mających różne potrzeby poszukuje finansowania, które pomoże im utrzymać płynność finansową. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad faktoringiem ukrytym, spójrz, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania.

 • Błyskawiczny dostęp do zamrożonych środków jeszcze przed terminem (z faktur oczekujących na płatność),
 • Utrzymanie pozytywnych relacji biznesowych oraz wizerunku rzetelnego partnera,
 • Dzięki wydłużonemu terminowi płatności, przedsiębiorstwo wykazuje się lepszą konkurencyjnością,
 • Umowa podpisywana jest na czas nieokreślony wygodnie przez internet,
 • Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów wynikających z niewykorzystania limitu faktoringowego,
 • Duża konkurencja faktoringu dla firm na rynku sprawia, że finansowanie można uzyskać nawet w 15 minut, składając wniosek online,
 • Faktoring to również usługi dodatkowe, jak: monitoring kontrahentów w przypadku opóźnień w spłacie, doradztwo online, pomoc w windykacji należności oraz prowadzeniu rozliczeń.

Cichy faktoring online – zajrzyj na Money24.pl

Epidemia COVID-19 zmieniła nastawienie przedsiębiorstw, które coraz częściej przestawiają się na usługi online. Blisko 30 proc. firm uważa faktoring online za szczególnie pomocny w utrzymaniu płynności finansowej. Głównie dlatego, że pozwala szybko zamienić „zamrożoną” fakturę na gotówkę.

terminowa spłata faktur

Te rozwiązanie jest chętnie wybierane przede wszystkim przez najmniejsze przedsiębiorstwa. E-faktoring nie wymaga ani wizyty w placówce, ani spełnienia preferencyjnych warunków finansowania. Wszystkie formalności można wykonać przez internet i za pomocą kilku kliknięć myszką3.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

2. Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

3. Artykuł KRD „Koronawirus: Firmy szukają pieniędzy online”

4.5/5 - (8 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz