Dopłaty do zakupu mieszkań w 2021 roku

mieszkanie dla młodych

Zakup mieszkania na kredyt od lat nie miał szans na rządowe wsparcie. Pomoc z programu Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych zakończyła się kilka lat temu. W obliczu wymagań banków coraz wyższego minimalnego wkładu własnego sytuacja poszukujących własnego kąta może być trudna. Obecnie ze względu na większą zdolność kredytową ponad 63% kredytów mieszkaniowych udzielanych jest na dwóch lub więcej kredytobiorców.1 Sprawdzamy, czy można liczyć na dopłaty do zakupu mieszkań w 2021 roku. 

Alternatywa dla programu MDM

Ostatnią pulę środków z programu Mieszkanie dla Młodych rozdysponowano początkiem stycznia 2018 roku. Następczym instrumentem pomocowym dla chcących zamieszkać na swoim był program Mieszkanie Plus, ale jego celem nie było dofinansowanie kupna nieruchomości, a jedynie preferencyjny wynajem mieszkań. Początkiem roku 2019 ruszył program Mieszkanie na Start. Realizuje on dwa podstawowe cele:

 • społeczny – jest to pomoc w formie dopłaty do czynszu dla najbiedniejszych, która przeciwdziała trudnościom z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych,
 • inwestycyjny – ma zachęcić do budowy mieszkań z przeznaczeniem pod wynajem.

Z pomocy mogą skorzystać osoby, które mają trudną sytuację mieszkaniową i nie stać je na opłacenie czynszu, a tym bardziej na kredyt hipoteczny dla młodych. Wysokość dofinansowania wynika z lokalizacji nieruchomości oraz liczby członków gospodarstwa domowego.2

Zakup mieszkań w 2021 z większym wkładem własnym 

Chociaż obecnie kredyt hipoteczny dla młodych jest tańszy niż przed pandemią, wiele osób ma problem z zebraniem środków na wkład własny. Ten minimalny to nadal 10%, ale pojawiają się już oferty z dwukrotnie wyższym. Wysokość wkładu własnego minimum 20% w 2021 roku wynika z rekomendacji S wydanej przez KNF. Dopóki nie będzie dopłat do kredytu na wkład własny od rządu można go sfinansować np.:

 • działką, na której ma zostać wybudowany dom,
 • środkami z likwidacji książeczki mieszkaniowej,
 • inną nieruchomością,
 • zakupionymi materiałami budowlanymi,
 • pożyczką na wkład własny z PPK,
 • środkami na koncie IKE, IKZE.

Niektóre banki jednak sceptycznie podchodzą do innych źródeł wkładu własnego niż gotówka. Trzeba pamiętać, że wymagany przez banki wkład własny nie jest jedynym kosztem po stronie nabywcy. Zakup mieszkania to także konieczność opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych,

taksy notarialnej, opłat sądowych, a do tego trzeba jeszcze liczyć się z wyceną nieruchomości i prowizją biura pośredniczącego w transakcji. 

Rządowa dopłata do wkładu własnego w 2021 roku – kryteria

Trwają prace Ministerstwa Rozwoju nad programem dopłat, które miałyby rozwiązać problemy z uiszczeniem wkładu własnego do zakupu mieszkania. Jeśli przyjęte zostaną kryteria znane z programu Mieszkanie dla Młodych, wymogami będzie:

 • wiek maksymalnie 35 lat,
 • brak nieruchomości na własność – nabywana nieruchomość ma być pierwszą,
 • lokalizacja nieruchomości na terenie Polski,
 • wykorzystanie nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe,
 • powierzchnia mieszkania do 75 m2 lub 85 m2 w przypadku kredytobiorcy wychowującego co najmniej troje dzieci, a powierzchnia domu odpowiednio 100 m2 i 110 m2. 

Na razie program jest na etapie projektu i nie podano jeszcze właściwych dla niego kryteriów. Nie ma również jeszcze żadnych pewnych informacji o terminie, w którym wystartuje. 

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/644067/we-dwoje-latwiej-o-kredyt-mieszkaniowy-ale-na-jaki-kredyt-nas-stac-podpowie-analizator-kredytowy-bik

https://www.bgk.pl/files/public/Pliki/Mieszkanie_na_start/BROSZURA_Mieszkanie_na_Start.pdf 

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz