Czym jest konto z debetem? Wyjaśniamy!

Konto z debetem

Debet na koncie to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na zaspokojenie bieżących potrzeb finansowych. Do jego zalet można zaliczyć powszechną dostępność, niewielką liczbę formalności oraz fakt, że jest to stosunkowo tania forma zadłużania się. Czy konto z debetem jest produktem dla każdego? Czym różni się debet od kredytu odnawialnego? Sprawdź!

Opcja debetu na rachunku nie jest dostępna dla każdego, kto posiada konto osobiste. O tym, czy bank przyzna nam debet, decydują m.in. takie czynniki jak nasza zdolność kredytowa, regularność dochodów, miesięczne wydatki, inne zadłużenia oraz to, jak długo jesteśmy klientami danego banku. Co ważne, nie zawsze warto wnioskować o debet w „swoim” banku. Niekiedy lepsze warunki możemy otrzymać u konkurencji, która chce w ten sposób przyciągnąć nowych klientów.

Debet – kiedy mamy z nim do czynienia?

O debecie możemy mówić wtedy, gdy saldo naszego rachunku bankowego jest ujemne. Skorzystanie z debetu umożliwia nam wydanie środków finansowych, których faktycznie na koncie nie mamy. Z kolei konto z debetem można postrzegać jako oferowany przez bank produkt finansowy. Po podpisaniu z bankiem umowy o prowadzenie rachunku, ten pożyczy nam pieniądze właśnie w ramach posiadania konta. Z debetu będziemy mogli skorzystać wtedy, gdy wykorzystamy już te pieniądze, które mieliśmy na koncie.

W sytuacji, w której na nasz rachunek wpłyną środki pieniężne (np. wypłata), to debet zostanie spłacony właśnie z nich. W praktyce oznacza to, że jeśli zapożyczyliśmy się na 1000 złotych, a na nasze konto wpłynie 2000 złotych, to saldo rachunku będzie wynosić 1000 złotych. „Brakujący” tysiąc zostanie wykorzystany na poczet spłaty debetu. Wysokość debetu ustalana jest indywidualnie. Dwie osoby mające konto w tym samym banku i zbliżone do siebie dochody, mogą otrzymać „do dyspozycji” zupełnie różne kwoty.

Jeśli nie podpisaliśmy z bankiem oddzielnej umowy na ustalenie limitu debetowego, to bycie „pod kreską” jest praktycznie niemożliwe. Jeśli nie mamy na koncie środków na wykonanie danej transakcji (np. zlecenie przelewu), to bank automatycznie taką transakcję odrzuci. Tym samym, operacja nie zostanie wykonana). Wyjątkiem od tej reguły może być sytuacja, w której wydaliśmy już wszystkie środki, a bank naliczy sobie opłaty za prowadzenie rachunku. Wówczas, nawet jeśli nie korzystaliśmy z debetu, będziemy mieć do czynienia z ujemnym saldem rachunku.

Konto z debetem – czym jest?

Konto z debetem to tak naprawdę każde konto osobiste. Jeśli posiadamy rachunek w danym banku, to po spełnieniu wszystkich stawianych przez instytucję finansową warunków, możemy złożyć wniosek o przyznanie debetu. Podkreślmy jednak, że samo posiadanie konta, nie jest tożsame z tym, że możemy skorzystać z limitu debetowego.

Nim założymy konto, warto sprawdzić ranking kont osobistych i porównać to, co mają nam do zaoferowania konkretne banki. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak opłaty za przelewy, opłata za kartę, możliwość uzyskania debetu, dostępność placówek stacjonarnych, liczbę bankomatów itd. Dobrą praktyką jest także sprawdzenie tego, jaki debet może zostać nam przyznany, gdy dopiero założyliśmy konto, a jaki za kilka miesięcy. Wniosek o debet możemy złożyć w placówce danego banku, telefonicznie lub korzystając z bankowości elektronicznej.

Większość banków do podstawowych funkcjonalności konta, do którego wydawana jest karta płatnicza, dodaje również możliwość skorzystania z debetu.

Debet a kredyt – podobieństwa

Wyjaśniliśmy już, czym jest debet. Co jednak łączy debet a kredyt? Zarówno środki przyznane w ramach debetu, jak i te, które otrzymaliśmy wnioskując o kredyt, możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Kolejnym podobieństwem między takim produktem jak debet a kredyt są warunki, które musimy spełnić, by je otrzymać. Chociaż ubieganie się o kredyt oznacza więcej formalności, to tak przy kredycie, jak i przy debecie bank przyjrzy się naszej zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej. Ponadto, niezależnie od tego, czy chcemy skorzystać z debetu, czy z kredytu, konieczne będzie posiadanie stałego i udokumentowanego dochodu. Jeśli jesteśmy nowymi klientami, bank może poprosić nas o dostarczenie wyciągu z tego banku, w którym wcześniej mieliśmy konto.

Co oczywiste, tym, co łączy debet a kredyt, jest także wypłacalność przyszłego klienta. Nim bank rozpatrzy nasz wniosek o debet lub wyda pozytywną decyzję kredytową, przeanalizuje to, czy będzie nas stać na spłatę takiego zobowiązania. Zarówno bowiem kredyt, jak i debet to dług, który będziemy musieli oddać (choć różnią się formą spłaty). Tym samym, największe szanse na otrzymanie i debetu i kredytu mają stali klienci, którzy mogą „pochwalić się” regularnymi wpływami na konto.

Debet a kredyt – różnice

Tym, co różni debet a kredyt, jest to, na jakich zasadach są przyznawane oba produkty finansowe. Aby otrzymać kredyt, musimy spełnić szereg stawianych przez kredytodawcę warunków. Natomiast decyzja o przyznaniu debetu zależy przede wszystkim od:

  • Rodzaju konta bankowego;
  • Naszej zdolności kredytowej;
  • Regularności otrzymywanego wynagrodzenia;
  • Wpływów na konto.

Nim zdecydujesz się na debet, weź pod uwagę fakt, że nie jest to darmowa usługa. Dokładnie policz związane z debetem koszty. Rozważ to, czy lepszym rozwiązaniem niż debet nie będzie np. pożyczka gotówkowa lub kredyt odnawialny.

Kolejna różnica między debetem a kredytem dotyczy kwot, o które możemy wnioskować. Co do zasady – debet dotyczy niewielkich kwot do 1000 złotych, choć nie jest to reguła. Ponadto, w przeciwieństwie do kredytu debet nie jest nam wypłacany jako oddzielna pula środków. Nawet jeśli na naszym koncie osobistym został uruchomiony limit debetowy, to możemy, lecz nie musimy, z niego korzystać.

„Normalny” kredyt spłacamy w ustalonych z bankiem ratach (zgodnie z harmonogramem spłaty). Na to, by spłacić debet, mamy zazwyczaj 30 dni.

Kredyt odnawialny konto z debetem. To musisz wiedzieć!

Nim podejmiesz decyzję odnośnie do tego, czy lepszy będzie kredyt odnawialny, czy debet, bądź świadomy tego, że tak w jednym, jak i w drugim przypadku, musisz je terminowo spłacać. Finansowa niefrasobliwość może Cię drogo kosztować. Brak płatności wtedy, gdy ta powinna trafić do banku, przełoży się na dodatkowe opłaty. Bank środki na spłatę zadłużenia (niezależnie od tego czy mówimy o debecie, czy o kredycie odnawialnym) pobierze automatycznie.

Warto podkreślić, że mechanizm działania kredytu odnawialnego i debetu jest bardzo podobny. W obu przypadkach do naszej dyspozycji zostają oddane pieniądze, których nie mamy. Kredyt odnawialny pozwoli nam jednak pokryć większe wydatki (nawet do 150 000 złotych) niż debet. Mimo tej różnicy zarówno korzystając z debetu, jak i z kredytu odnawialnego możemy:

  • Wypłacać pieniądze z bankomatów;
  • Wykonywać przelewy;
  • Płacić za zakupy w sklepach itd.

O czym jeszcze musisz pamiętać, rozważając taką kwestię jak kredyt odnawialny a debet? Chociażby o formalnościach, które wiążą się z tymi instrumentami zewnętrznego finansowania. Aby wziąć kredyt odnawialny, konieczne jest podpisanie z bankiem odrębnej umowy. Taka umowa zawierana jest najczęściej na 12 miesięcy. Jeśli jej nie wypowiemy, ulegnie automatycznemu przedłużeniu. Warto także pamiętać, że odsetki związane z kredytem odnawialnym, będziemy musieli uiścić tylko wtedy, gdy zechcemy z niego aktywnie korzystać.

5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz