Czym jest Instantor oraz jak działa?

Każda osoba, która ubiega się o pożyczkę w firmie pożyczkowej, działającej poza sektorem bankowym, poddawana jest weryfikacji tożsamości i zdolności kredytowej. Dotychczas odbywało się w taki sposób, że klient musiał dokonać przelewu weryfikacyjnego w wysokości 0,01 zł na rachunek bankowy, który został wskazany przez instytucję finansową. Taka weryfikacja mogła trwać nawet kilkadziesiąt godzin, w zależności od sesji przelewów.

Obecnie, część firm pożyczkowych, oferuje alternatywną opcję potwierdzenia tożsamości i zdolności do spłaty zaciągniętych środków, w postaci usługi Instantor, która pozwalana na natychmiastową i darmową analizę, złożonego przez klienta wniosku.

Co to jest Instantor?

A zatem, czym jest algorytm Instantor? To innowacyjna metoda, dzięki której dokonuje się weryfikacji tożsamości i zdolności kredytowej klienta. Jest to usługa świadczona przez szwedzką firmę Instantor AB, mającą swoją siedzibę w Szwecji. Produkt tej firmy dostępny jest w wielu krajach, m.in.: w Finlandii, Szwecji, Hiszpanii, Czechach, Holandii, Dani, Brazylii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Chorwacji. Od 2014 roku Instantor dostępny jest również w Polsce.

Usługa świadczona przez firmę Instantor AB umożliwia weryfikację autentyczności danych osobowych klienta i przeprowadzenie analizy oceny jego zdolności kredytowej, na postawie danych pozyskanych z jego rachunku osobistego.

Jak działa Instantor?

Jest to weryfikacja natychmiastowa, pozwalająca na szybką identyfikację oraz pozyskanie danych finansowych. Usługa działa w oparciu o tzw. screen scraping (dosłowne tłumaczenie – „zeskrobywanie ekranu”). W praktyce oznacza to, że dochodzi do automatycznego pobierania historii operacji z konta osobistego klienta z ostatnich dwunastu miesięcy. Następnie algorytm przetwarza dane z rachunku klienta, po czym, na ich podstawie, generuje raport informacyjny dotyczący wiarygodności kredytowej i potwierdza dane osobowe klienta.

Klient musi jednak wcześniej, wypełnić formularz rejestracyjnym i potwierdzić swoje dane oraz zalogować się przez specjalną platformę do bankowości elektronicznej, a także umożliwić w ten sposób dostęp do swojego konta osobistego.

Cała procedura odbywa się bez pomocy człowieka, jest przetwarzana automatycznie, a to oznacza, że osoby trzecie nie mają wglądu do danych osobowych klienta i jego historii finansowej.

Weryfikacja dokonywana przez Instantor jest bardzo szybka i pozwala, po dokonaniu automatycznej weryfikacji, udzielić zgodny bądź odrzucić wniosek o pożyczkę w przeciągu paru minut.

Instantor a bezpieczeństwo danych osobowych

Nad bezpieczeństwem danych osobowych, przetwarzanych przez Instantor, czuwa technologia szyfrująca Secure Socket Layer (SSL) – protokół służący do szyfrowania komunikacji sieciowej. Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych w ramach tej usługi, odbywa się zgodnie z art. 31 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Co więcej, dane te nie są zapisywane, ani przechowywane przez Instantor. Klient w dowolnym momencie może dokonać modyfikacji lub aktualizacji podanych informacji personalnych. Zaś Instantor, nie ma narzędzi umożliwiających modyfikację jakichkolwiek danych, a nawet wykonywania operacji z konta użytkownika. Cele algorytmu Instantor jest jedynie porównanie i analiza danych, dotyczących sytuacji finansowej użytkownika platformy bankowości elektronicznej z ostatnich dwunastu miesięcy.

Przedmiotem zainteresowania algorytmu Instantor jest tylko i wyłącznie historia rachunku bankowego za określony okres, która ma posłużyć do punktowej oceny ryzyka transakcyjnego.

Odpowiedzialność, za poufność informacji wykorzystanych podczas weryfikacji z użyciem tego algorytmu, spoczywa na firmie Instantor AB.

Lista firm które korzystają z technologii Instantor

Firma pożyczkowaMaksymalna pierwsza pożyczkaPierwsza gratis?Sposób weryfikacji  
wonga20000 złTakaplikacja KontoConnectZobaczPolecane
miloan1500 złTakaplikacja KontoConnectZobaczPolecane
Wandoo2500 złTakaplikacja InstantorZobaczPolecane
Halo pożyczka2000 złTakaplikacja InstantorZobacz
extraportfel3000 złTakaplikacja InstantorZobacz
lendon2500 złTakaplikacja InstantorZobacz
chwilowkomat2000 złTakaplikacja InstantorZobacz
alegotowka2000 złTakaplikacja InstantorZobacz
zaliczka2000 złNieaplikacja InstantorZobacz
Ferratum bank money1500 złTakaplikacja InstantorZobacz
solven-finance8000 złTakaplikacja InstantorZobacz
creditpl3000 złNieaplikacja InstantorZobacz
freezl5000 złNieaplikacja InstantorZobacz
credilo1600 złTakaplikacja InstantorZobacz
zaplo10000 złNieaplikacja InstantorZobacz
monedo10000 złNieaplikacja KontoConnectZobacz
super-grosz10000 złTak, pod warunkiem spłaty w 30 dniaplikacja KontoConnectZobacz

Kto w praktyce korzysta z usługi Instantor?

Instantor został stworzony z myślą o instytucjach pozabankowych, bankach i innych instytucjach finansowych. Przy udzielaniu pożyczek czy kredytów, zawsze musi nastąpić weryfikacja danych klienta. Instantor porównuje i sprawdza dane osobowe oraz przeprowadza analizę sytuacji finansowej klienta. W ciągu paru minut udzielna jest odpowiedź, pozytywna bądź negatywna, w sprawie złożonego wniosku.

Jak wygląda raport z firmy?

Raport ma postać pliku PDF i podzielony jest na kilka sekcji. W pierwszej części następuje potwierdzenie danych osobowych klienta. Jednak najistotniejszym jego elementem jest podsumowanie danych dotyczących konta bankowego. W tej sekcji pojawią się następujące informacje:
– rodzaj waluty, w której dokonywane są rozliczenia,
– okres historii transakcji finansowych, który został poddanych analizie, wyrażony jest w miesiącach,
– ilość transakcji poddana analizie,
– średnia z miesięcznych transakcji,
– średnia miesięczna wpływów na rachunek i wydatków,
– średnie saldo rachunku, dotyczące analizowanego okresu,
– łączna ilość spłaconych zobowiązań oraz ich kwota.
Taki raport zawiera również podsumowanie przepływu środków finansowych w postaci dwunastomiesięcznego bilansu, tzw. cashflow.

Instantor – czy to działa?

Algorytm Instantor uznawany jest za bezpieczny, zaś przetwarzanie danych osobowych, przebiega z zachowaniem najwyższych standardów. Usługa ta przynosi korzyści zarówno instytucjom finansowym, jak i konsumentom. Pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć formalności, związane ze sfinalizowaniem transakcji, do minimum.

Instantor z powodzeniem zastępuje stosowany dotychczas przelew weryfikacyjny. Jest wygodny dla firm oferujących tzw. chwilówki oraz pożyczki ratalne.

Usługa, przygotowana przez szwedzką firmę, zwalnia klienta z obowiązku dostarczania różnorakich wyciągów, zaświadczeń czy poręczeń. Jest to narzędzie niezwykle użyteczne, ponieważ daje możliwość dostawania sposobu działania algorytmów Instantora do środowiska ekonomiczno-społecznego danej branży, a nawet konkretnego podmiotu. Zaś pomiar ryzyka przeprowadzany jest na kilka różnych sposobów, zgodnie z oczekiwaniami oraz preferencjami pożyczkodawców.

W przypadku, gdy klient posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku, który nie obsługuję algorytmu Instantor, nie może przejść pomyślnie procesu weryfikacji danych. W tym wypadku zastosowane będzie inne narzędzie sprawdzające.

Liczba firm, posługujących się tym narzędziem weryfikacji danych, poza granicami Polski wzrasta, stąd wniosek, że w najbliższym czasie dojdzie do podobnej sytuacji w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *