Czy warto posiadać kilka kont bankowych?

kilka kont bankowych

Zdecydowana większość dorosłych Polaków posiada konto bankowe. Obecnie są one zakładane również młodzieży, co ma na celu nauczenie ich dysponowania własnymi pieniędzmi pod nadzorem rodziców. Korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na koncie jest bardzo wygodne. Zamiast nosić gotówkę, nosimy przy sobie kartę debetową czy telefon z dostępem do płatności przez BLIK. Jednakże sporo osób posiada więcej niż jeden rachunek bankowy. Kiedy jest to przydatne?

Rodzaje kont bankowych

Choć najczęściej w banku zakładamy podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, opcji jest więcej. Dodatkowo można posiadać także rachunek oszczędnościowy, na którym odkładamy dowolne kwoty. Na koncie oszczędnościowym środki są wyżej oprocentowane niż na koncie osobistym, a odsetki dopisywane są każdego miesiąca od kwoty, która była na koncie w danym okresie rozliczeniowym. Osoby, które często podróżują lub pracują za granicą, zwykle posiadają też konto walutowe. Popularne są rachunki prowadzone w euro, ale dostępne są również inne waluty.

Również dla dzieci i młodzieży przeznaczone szczególne rachunki bankowe. Konta młodzieżowe mają mniej funkcji niż konta dla dorosłych. Na przykład nie można do nich uruchomić debetu. Ponadto takie konta mogą być powiązane z rachunkiem opiekuna, aby miał on wgląd na historię rachunku. Z kolei konta studenckie mają już funkcje typowego konta osobistego. Jednak z reguły banki prowadzą je za darmo, aby młode osoby nie musiały uiszczać dodatkowych opłat za posiadanie konta.

Wśród rachunków dla firm, również można wyróżnić konta rozliczeniowe oraz konta oszczędnościowe. Ten pierwszy rachunek jest używany powszechnie do różnych rozliczeń prowadzonych przez przedsiębiorstwo w toku jego działalności. Na drugim firma może trzymać oszczędności, tak samo jak osoba fizyczna.

Jak wybrać dobre konto w banku?

Wybór konta bankowego obecnie nie jest prosty. Po pierwsze trzeba zdefiniować, jakie ma mieć przeznaczenie i wybrać konkretny rodzaj. Najczęściej zakładane są po prostu konta osobiste, które służą do otrzymywania i wysyłania przelewów czy są powiązane z kartą płatniczą. Jednak i tu można znaleźć setki różnych ofert. Szukając najlepszej, warto sprawdzić ranking kont osobistych. Sprawdzając ranking łatwo zobaczyć, które banki mają np. darmowe prowadzenie rachunku lub dodatkowe opcje, które mogą nas interesować. 

Warto zwrócić uwagę na wysokość opłat. Istnieją darmowe konta, ale mogą być też oferty, gdzie za prowadzenie rachunku nie jest pobierana opłata, ale już za użytkowanie karty czy bankomatów, może zostać ona pobrana. Ważne są również opcje dodatkowe. Choćby uruchomienie debetu w koncie, podpięcie rachunku oszczędnościowego czy dostęp do bankowości elektronicznej. Osoby, które często wyjeżdżają za granicę lub dużo kupują na zagranicznych stronach, powinny zwrócić uwagę na rozwiązania walutowe. 

Czy potrzebujemy kilku kont?

Przede wszystkim warto posiadać konto osobiste i rachunek oszczędnościowy. Osoby, które prowadzą działalność, nawet jeśli jest to jednoosobowa działalność, muszą również zadbać o rozdzielenie swoich środków. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien posiadać konto firmowe. Czy jednak potrzebujemy kilku konto osobistych? Niekoniecznie. Lepiej posiadać kilka różnych rodzajów kont, które mają inne funkcje podstawowe.

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz