Czy pożyczki z użyciem kryptowalut są bezpieczne?

pozyczka pod zastaw kryptowalut

Kryptowaluty, czyli wirtualne monety stają się coraz popularniejsze, powierzchowne pojęcie o ich funkcjonowaniu mają nawet te osoby, które nigdy nie zdecydują się na korzystanie z tej waluty. Badania wykazują, że ok. 16.5% polskich internautów już posiada kryptowaluty, natomiast aż 46% jest zainteresowanych inwestycją w walutę i dokonywaniem transakcji za jej pomocą. 

Kryptowaluty, trudna sztuka inwestycji

Obecnie notuje się ponad 400 kryptowalut obecnych na, co najmniej, 7500 specjalnych giełdach – kryptogiełdach. Najbardziej znaną kryptowalutą, przynajmniej w Polsce, jest bitcoin,  utworzony w 2009r. przez osoby znane dziś tylko pod pseudonimem. Istnienie bitcoina opiera się na zaawansowanej kryptografii i sieci wymiany P2P – bez udziału pośredników. Można go otrzymywać udostępniając moc obliczeniową własnego komputera.

System tworzenia kryptowaluty porównuje się do pracy górników, przy czym górnikiem nazywa się komputer. To niezwykle uproszczone wyjaśnienie nie pokazuje, że tak naprawdę dla przeciętnego właściciela peceta szansa na wydobycie opłacalnej wartości wirtualnej monety jest znikoma. Moc obliczeniowa niezbędna do pozyskania waluty wymaga pracy całej farmy naprawdę mocnych serwerów. 

Pożyczki z użyciem kryptowalut

Pojawienie się na rynku usług finansowych pozabankowych firm, które udzielałyby pożyczek pod zastaw kryptowaluty było tylko kwestią czasu. Klient zdecydowany na pożyczkę wybiera sobie wysokość pożyczki, okres spłaty, rodzaj kryptowaluty stanowiącej zastaw pożyczki oraz walutę, w której ma zostać wypłacona pożyczka. Zwykle na stronach firm znajduje się internetowy kalkulator, gdzie pożyczkobiorca może zweryfikować dowolną ilość opcji. Sprawdza również wysokość zastawu niezbędnego do otrzymania pożyczki w zamian za depozyt wirtualnych monet.

Nie można jeszcze powiedzieć, że tego rodzaju rynek pożyczek pod zastaw jest popularny, jak dotąd klientów jest niewiele, ale i tak występują spore różnice warunków oferowanych pożyczek, w zależności od wnoszonego zastawu.

Niektóre firmy oferują zaledwie 50% wartości zastawu, inne nawet 90%. Na rynku pojawiły się również oferty firm pożyczkowych proponujących kryptowalutę jako bazę pożyczki, którą pożyczkobiorca sobie rezerwuje ale wypłacana mu jest ich równowartość w normatywnej walucie. 

Czy pożyczki z użyciem kryptowalut są bezpieczne? 

Na pierwszy rzut oka wszystko przemawia przeciwko tego rodzaju usłudze. Jest nowa, dotyczy niszowego produktu, przeprowadzona jest wyłącznie online, skupia wokół siebie osoby szczególnie potrzebujące gotówki, czyli najczęściej, chociaż nie wyłącznie, zadłużone. Jednak jak wszystkie tego rodzaju usługi wymaga staranności w doborze pożyczkodawcy, dokładnego i ze zrozumieniem zapoznania się z umową oraz unikania firm, które pojawiły się na rynku niedawno. Możesz sprawdzić również ofertę pożyczek dla zadłużonych.

Dlatego warto zacząć od współpracy z firmami będącymi w sieci, które najczęściej funkcjonują poza naszym krajem lub takimi, które są weryfikowalne przez Rzecznika Finansowego, do którego można zwracać się również w przypadku niedotrzymania warunków umowy przez firmy pożyczkowe korzystające z kryptowalut. 

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz