Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Sektor pożyczek pozabankowych cieszy się niesłabnącą popularnością. Regularnie lgną do niego konsumenci, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą skorzystać z klasycznego, bankowego kredytu. Daje to różne korzyści. Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Pożyczki pozabankowe notują stały wzrost popularności. Przybywa do nich grono zróżnicowanych klientów. Dla jednych pożyczka to pierwsze zobowiązanie, z jakim mają do czynienia i korzystają z niego zachęceni kampaniami reklamowymi lub obiegową opinią o łatwości z uzyskaniu funduszy. Inni, korzystają z pożyczek po nieudanej próbie uzyskania kredytu w banku lub mając świadomość, że bieżąca sytuacja finansowa zostanie z góry potraktowana negatywnie przez bank.

I to głównie panująca powszechnie opinia o łatwości w uzyskaniu pożyczki jest dziś czynnikiem, który działa na korzyść popularności firm pożyczkowych.

Pożyczka – korzyści w stosunku do kredytu bankowego

Podstawowym elementem, który odróżnia sektor pożyczkowy od bankowego to luźniejsza i mniej skrupulatna weryfikacja konsumentów. Banki, zawsze sprawdzają, czy konsument posiada zatrudnienie. Weryfikowany jest staż pracy, rodzaj umowy i dokumenty, które mogą to poświadczyć.

W przypadku firm pożyczkowych nie jest to sprawdzane przez każdego pożyczkodawcę. Istnieje sporo z nich, którzy w ogóle nie wymagają zaświadczeń co do posiadanego zatrudnienia, ani tym bardziej długości stażu.

Inna różnica, dla wielu konsumentów będąca najważniejszym czynnikiem, to swobodniejszy stosunek do rejestrów finansowych i baz dłużników. Banki bardzo wnikliwie sprawdzają takie bazy jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK) czy Biura Informacji Gospodarczej (BIG, KRD, Infomonitor).

W przypadku odnotowania w nich faktu bycia dłużnikiem bieżącym lub dawnym, wielu konsumentów spotyka się z odmową kredytu lub nieatrakcyjnymi warunkami udzielenia zobowiązania. Podobnie wygląda sprawa z odnotowaniem opóźnień w spłatach.

Firmy pożyczkowe niekiedy nie traktują wpisów w BIK i BIG jako przesądzających o warunkach pożyczki. Często też, w ogólne nie współpracują albo z żadnym z nich, albo z którymś z nich.

Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Tutaj warto przejść do wartego do poruszenia aspektu. Jak wygląda kwestia widoczności pożyczki pozabankowej w BIK, gdy przydzielono ją już konsumentowi?

Niezależnie od tego, czy konsument spłaca ją bezproblemowo, czy też ma problem z terminową spłatą, wielu chciałoby, aby takie zobowiązanie nie było widoczne w rejestrach finansowych.

Kwestia widoczności pożyczki pozabankowej w BIK jest uzależniona od jednej rzeczy. Jak już wspomniano wyżej, są one widoczne tylko wtedy, jeśli dana firma pożyczkowa współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej.

Nie ma takiego obowiązku i przebiega to całkowicie swobodnie. Dlatego, istnieje całkiem pokaźne grono firm pożyczkowych, których zobowiązania nie są widoczne w BIK lub odnotowuje się je tylko w konkretnych przypadkach.

Widoczność pożyczki pozabankowej w BIK – rodzaje

Dane w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) można gromadzić na różne sposoby. Przeglądając oferty różnych firm pożyczkowych, wyróżnić można generalnie trzy z nich.

 • Pełna współpraca z BIK – informacja o pożyczce jest odnotowywana od momentu jej udzielenia. BIK gromadzi dane o regularności lub braku regularności w spłatach.
  Przykłady takich firm pożyczkowych:
  Aasa
  Alfa Kredyt
  Credit.pl
  EuroLoan
  ExtraPortfel
  Halo Pożyczka
  Hapi Pożyczki
  Łatwy Kredyt
  – SMS Kredyt
  Szybka Gotówka
  ViaSMS
  Vivus
  Wonga
  Zaplo.
 • Odnotowywanie tylko opóźnień w spłacie – jest spore grono firm pożyczkowych, które wpisują dane swoich konsumentów tylko w sytuacji, jeśli nastąpi opóźnienie w spłacie do 60 dni (2 miesięcy) od ostatecznego terminu.
  Przykłady takich firm pożyczkowych:
  LendOn
  NetCredit
  Smart Pożyczka
  Soho Credit
  Visset.
 • Brak jakiejkolwiek współpracy z BIK – to firmy pożyczkowe, które w ogóle nie współpracują z Biurem Informacji Kredytowej. W efekcie, dane o pożyczkach nigdy tam się nie znajdą.
  Przykłady takich firm pożyczkowych:
  Ferratum
  Filarum
  Pożyczka PLUS
  – Tani Kredyt
  Wandoo.

Czy warto korzystać z usług firmy, która nie współpracuje z BIK?

Jeśli konsument dopiero rozgląda się za interesującą go ofertą pożyczki, kwestię widoczności w BIK może potraktować jako istotny parametr. Lista firm, które współpracują z Biurem Informacji Kredytowej nie jest tajemnicą i jest łatwo dostępna.

Jakie korzyści mogą być związane z zaciągnięciem pożyczki u firmy, która nie współpracuje z BIK?

Przede wszystkim, brak odnotowania w BIK. Niezależnie od stanu spłaty i opóźnień, nie jest to odnotowane w tym rejestrze. W rezultacie łatwiejsze może być uzyskanie kredytu lub towaru na raty, i to pomimo problematycznego epizodu z pozabankowym zobowiązaniem. Warunkiem musi być jednak brak współpracy z innymi bazami jak BIG, KRD i ERiF. W przeciwnym razie, dane i tak zostaną sprawdzone w tych bazach i wyjdą na jaw.

Oceń ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *