Czy można sfinansować wkład własny za mieszkanie kredytem gotówkowym?

Banki wymagają obecnie coraz wyższego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Wniesiony depozyt musi wynosić nawet 20% wartości nieruchomości. Czy można sfinansować go kredytem gotówkowym? Przekonaj się z tego artykułu.

Posiadanie własnego mieszkania jest marzeniem wielu z nas. Jedną z dróg osiągnięcia tego celu może być kupno nieruchomości na kredyt. Co jednak w sytuacji, kiedy nie posiadamy pieniędzy na wkład własny?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Kredyt hipoteczny to popularne rozwiązanie, często wybierane przez Polaków. Polega na zaciągnięciu finansowania pod nieruchomość. Obecne stopy procentowe są coraz niższe, dlatego banki wymagają coraz wyższego wkładu własnego. Instytucje gruntownie sprawdzają też historię kredytową i źródła finansowania przyszłego kredytobiorcy.

Przykładowe banki udzielające kredytu hipotecznego:

 • PKO BP,
 • Pekao SA,
 • mBank,
 • Santander Bank Polska,
 • Millennium Bank,
 • BOŚ Bank,
 • Bank Pocztowy,
 • Alior Bank,
 • Citi Handlowy,
 • Credit Agricole,
 • banki spółdzielcze z grupy BPS i SGB.

Jak widać, wiele banków udziela tego typu finansowania. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, stworzyliśmy ranking kredytów hipotecznych, który pozwoli Ci na szybkie porównanie najważniejszych kosztów. Dzięki temu masz szansę zawnioskować o najtańszy kredyt hipoteczny!

Ile wynosi minimalny wkład własny?

Przyjęty przez KNF minimalny wkład własny wynosi 20%. Są jednak banki, które obniżają jego poziom do 10-15%. Należy jednak podkreślić, że niższy wkład własny wiąże się z obowiązkiem wykupu ubezpieczenia, co automatycznie podwyższa ogólny koszt kredytowania.

Wkład własny a Rekomendacja S – szczegóły

W grudniu 2019 roku wprowadzono zmianę w rekomendacjach kredytowych. To dokument, który określa, tzw. dobre praktyki w zakresie kredytów hipotecznych. Jego głównym celem jest więc dbałość zarówno o bezpieczeństwo kredytobiorców, jak i banków.

Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, banki mogą finansować maksymalnie 80 procent wartości nieruchomości. Resztę musi pokryć sam kredytobiorca.

Czy można sfinansować wkład własny za mieszkanie kredytem gotówkowym?

Niestety nie ma żadnej możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego na wkład własny. Przepisy Rekomendacji S surowo tego zabraniają. Poza tym zaciągnięcie kredytu gotówkowego na depozyt znacznie obniżyłoby zdolność kredytową kredytobiorcy.

Oczywiście instytucje nie mają żadnego wpływu, czy taki kredyt gotówkowy wezmą dla nas nasi rodzice, dziadkowie czy dalsza rodzina. Jednak warto pamiętać, że takie zobowiązanie również trzeba będzie spłacać – a to może zachwiać naszą płynnością finansową.

Czy wiesz, że bank może poprosić klienta o potwierdzenie, że pieniądze na wkład własny nie pochodzą z kredytu lub zweryfikować tę informację w Biurze Informacji Kredytowej?

Konsekwencje zaciągnięcia kredytu gotówkowego na wkład własny

Co, jeśli zaciągniemy kredyt gotówkowy na wkład własny, mając nadzieję, że instytucja tego nie wykryje? Na pewno czekają nas wtedy poważne konsekwencje.

 • Banki mają dostęp do baz kredytowych i bardzo szybko mogą sprawdzić, kiedy zaciągnęliśmy zobowiązanie i w jakiej kwocie.
 • Sprawdzą również czas, w którym została zawarta umowa kredytowa.
 • W umowie o kredyt hipoteczny musimy poświadczyć, że pozyskane środki nie pochodzą z żadnego kredytu!

Dlatego, gdy podpiszemy umowę kredytową, wiedząc, że część środków jest zasługą kredytu gotówkowego, bank ma prawo wyciągnąć konsekwencje karne oraz zerwać umowę kredytową. Nie warto zatem obchodzić przepisów naokoło.

Jak zdobyć finansowanie na wkład własny

Jak można zauważyć, sfinansowanie wkładu własnego na upragnione mieszkanie może okazać się sporym wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy kilka możliwych rozwiązań tego problemu.

Skąd wziąć pieniądze na wkład własny?

 • Z oszczędności,
 • Ze sprzedaży innych nieruchomości,
 • Darowizna od najbliższej rodziny,
 • Pożyczyć od rodziny lub znajomych.

Przykładowo, jeśli chcemy ubiegać się o kredyt na nieruchomość, która jest warta 400 tysięcy złotych, to musimy być już w posiadaniu minimum 80 tysięcy złotych. A do tego dochodzą nierzadko także koszty dodatkowe, np. ubezpieczenia czy koszty notarialne. Warto więc poczekać z decyzją o zaciągnięciu hipoteki aż do momentu zgromadzenia oszczędności.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez kredytu gotówkowego?

Innym rozwiązaniem, które może zastąpić zaciągnięcie kredytu gotówkowego, jest kredyt hipoteczny ze współmałżonkiem. Warto również wspomnieć, że mając pozytywną historię kredytową, np. kilka spłaconych kredytów ratalnych, banki przychylniej patrzą na takie osoby. Również klienci, którzy posiadają u nich konto osobiste, mają szanse na lepsze warunki kredytowania niż pozostali kredytobiorcy.

Wyjść z tej sytuacji, jak widzimy, jest wiele. Natomiast, jeśli zależy nam na zaciągnięciu kredytu gotówkowego, to możemy nim sfinansować, np. remont mieszkania czy zakup mebli. Pamiętajmy, tylko by przed podjęciem ostatecznej decyzji porównać między sobą dostępne oferty, tak by nasz wybór był dokładnie przemyślany.

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz