Czy kredyt bez prowizji jest możliwy?

Czy kredyt bez prowizji jest możliwy

Kredyt bez prowizji? Choć taka oferta brzmi kusząco, to warto wiedzieć, że bank zrekompensuje sobie brak opłat za udzielenie kredytu. Za co będziemy musieli zapłacić, nawet jeśli nie będzie to prowizja? Czy taki kredyt się opłaca? Wyjaśniamy poniżej!

Czytasz o tak atrakcyjnej ofercie, jak kredyt pozbawiony prowizji i zastanawiasz się, gdzie tkwi haczyk? Nie do końca wierzysz w to, że bank pożyczy Ci pieniądze za darmo? Bardzo słusznie, bowiem sam brak prowizji nie oznacza jeszcze, że Twój kredyt nie będzie wiązał się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Chociaż kredyt bez kosztu w postaci prowizji, to dobry (i często niedrogi) sposób na pozyskanie środków finansowych, to nie jest to oferta dla każdego. O tym, co trzeba zrobić, by wnioskować o taki kredyt, opowiemy w dalszej części tego artykułu.

Czym jest kredyt bez prowizji?

Nim odpowiemy na pytanie, czym jest kredyt bez prowizji, wyjaśnijmy, co to takiego jest prowizja.

Prowizja kredytu to nic innego, jak jednorazowa opłata, którą bank dolicza do naszego kredytu. Jest ona wyrażona w formie procentowanej, a jej wysokość uzależniona jest od tego, jaką kwotę chcemy pożyczyć. Niekiedy prowizja może być stała, są to jednak o wiele rzadsze przypadki.

Zgodnie z art. 110 Prawa bankowego:

„Bank może pobierać przewidziane w umowie prowizje i opłaty z tytułu wykonywanych czynności bankowych oraz opłaty za wykonywanie innych czynności, w tym także opłaty za przygotowanie, sporządzenie i przekazanie informacji stanowiących tajemnicę bankową uprawnionym przez ustawę osobom, organom i instytucjom […] 1.”

Kredyt gotówkowy bez prowizji niekiedy wiąże się z dodatkowymi warunkami, które musimy spełnić, by taki kredyt otrzymać.

Kredyt gotówkowy bez prowizji może być dostępny:

 • Wyłącznie dla nowych klientów danego banku;
 • Tylko online;
 • Wówczas, gdy ściśle określimy cel, na jaki go przeznaczymy;
 • Z ubezpieczeniem lub z żyrantem.

Co oczywiste, wszystkie te warunki nie muszą występować łącznie. Niekiedy, konieczne będzie spełnienie tylko jednego lub dwóch z nich.

Nim jednak zaczniemy ubiegać się o kredyt, sprawdźmy to, jakich formalności musimy dopełnić, by pieniądze z kredytu wpłynęły na nasze konto. Nieuwaga w tej kwestii czy błędy we wniosku mogą sprawić, że zamiast cieszyć się upragnionym zastrzykiem gotówki, będziemy musieli pogodzić się z negatywną decyzją kredytową.

Aby otrzymać kredyt gotówkowy bez prowizji, zazwyczaj musimy:

 1. Spełniać postawione przez kredytobiorcę warunki;
 2. Złożyć wniosek na stronie wybranego banku;
 3. Określić kwotę kredytu i okres, na jaki chcemy go wziąć;
 4. Poczekać na wydanie decyzji kredytowej;
 5. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku podpisać umowę kredytową;
 6. Poczekać na to, aż kredyt zostanie uruchomiony.

Czy kredyt gotówkowy bez prowizji jest możliwy?

Tego rodzaju kredyt oferuje potencjalnym klientom coraz więcej banków.

Po spełnieniu określonych warunków o kredyt gotówkowy bez prowizji możemy ubiegać się m.in. w:

 • Santander Banku;
 • PKO BP;
 • mBanku;
 • ING;
 • PKO S.A.

Banki oferują jednak nie tylko kredyt gotówkowy bez prowizji. Instytucje finansowe mogą nam również udzielić kredytu hipotecznego bez prowizji.

Kredyt hipoteczny bez prowizji znajdziemy m.in. w:

 • PKO BP;
 • Millenium;
 • ING.

Niestety, nie ma nic za darmo i brak prowizji w większości przypadków przełoży się na wyższy całkowity koszt kredytu.

Za co zatem zapłacimy, nawet jeśli kredyt pozbawiony prowizji zostanie nam udzielony? Najprawdopodobniej czekają nas takie koszty jak:

 • Opłata przygotowawcza;
 • Koszty administracyjne;
 • Opłata za rozpatrzenie wniosku;
 • Opłaty weryfikacyjne;
 • Opłata za ustanowienie zabezpieczenia;
 • Odsetki;
 • Oprocentowanie.

Jak zatem widać, na całkowity koszt kredytu składa się nie tylko prowizja. Dlatego nim uznamy, że kredyt, w który nie została wliczona prowizja, to atrakcyjna oferta, dokładnie podsumujmy wszystkie, związane z nim opłaty. Zwróćmy uwagę na całkowity koszt kredytu, przyjrzymy się wysokości oprocentowania, wysokości odsetek, a także dodatkowym warunkom, które musimy spełnić, by kredyt otrzymać. W zależności od konkretnego banku konieczne może być np. ubezpieczenie kredytu albo znalezienie żyranta.

Kredyt gotówkowy bez prowizji może stanowić „dobranie” środków do posiadanego już zobowiązania, jak i zupełnie nową ofertę kredytową.

Kredyt hipoteczny, wcześniejsza spłata a brak prowizji

Z uwagi na długi okres trwania umowy, w przypadku kredytów hipotecznych, będziemy mieć do czynienia z dość wysoką prowizją. Może ona wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli interesuje nas kredyt hipoteczny bez prowizji, to musimy wiedzieć, że „oszczędność” na braku prowizji „na starcie” może przełożyć się na inne obostrzenia. Do najczęstszych z nich zalicza się konieczność ubezpieczenia kredytu i wysoką prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego może zostać nam naliczona wówczas, gdy uregulowaliśmy swoje zobowiązanie przed terminem.

Czy prowizji za przedterminowe uregulowanie zobowiązania da się uniknąć? I tak, i nie. Większość banków w swojej standardowej ofercie/umowie umieszcza zapis o konieczności uiszczenia prowizji w przypadku przedterminowej spłaty kredytu. Dzięki takiemu zapisowi bank minimalizuje swoje straty związane z naszą wcześniejszą spłatą. Brak prowizji za wcześniejszą spłatę to opcja, o którą warto wnioskować w trakcie trwania umowy kredytowej. To, czy bank daje nam taką możliwość, dobrze jest sprawdzić jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego.

Pewnym pocieszeniem dla posiadaczy kredytu hipotecznego, którzy chcieliby go wcześniej spłacić, może być fakt, że banki prowizję za wcześniejszą spłatę naliczają zwykle przez 5-10 pierwszych lat od popisania umowy. Po upływie tego terminu prowizja za wcześniejszą spłatę często przestaje obowiązywać.

To, kiedy możemy spłacić kredyt przed terminem, by finansowo na tym nie stracić, warto sprawdzić w ofercie konkretnego banku. W niektórych przypadkach korzystniejsze może okazać się wstrzymanie się ze spłatą i uiszczanie kolejnych rat zgodnie z harmonogramem.

Kredyt bez prowizji dostępny dla każdego?

Jak już wspomnieliśmy, aby otrzymać taki kredyt, konieczne jest niekiedy spełnienie dodatkowych warunków, nie jest to zatem produkt dostępny dla każdego. Niekiedy o kredyt, w który nie została wliczona prowizja, mogą wnioskować jedynie nowi klienci lub ci, którzy zrobią to online. W zależności od kredytodawcy konieczne może być także ubezpieczenie kredytu. Tym samym osoby, które tych formalności nie dopełnią, kredytu nie otrzymają.

Ponadto, tak jak „zwykły” kredyt gotówkowy, tak i kredyt pozbawiony prowizji może zostać przyznany klientom, którzy mają odpowiednią zdolność kredytową i dobrą historię kredytową. Wspomniany kredyt nie jest zatem instrumentem finansowym skierowanym do osób zadłużonych, widniejących w bazach dłużników czy tych z komornikiem na koncie.

Na szczęście dla potencjalnych kredytobiorców o kredyt bez kosztu w postaci prowizji na atrakcyjnych warunkach jest obecnie coraz łatwiej. Nie zawsze jednak jest to tańsze rozwiązanie niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Dlatego nim zdecydujemy się wziąć taki kredyt, sprawdźmy wspomniany już całkowity koszt kredytu. Mając do wyboru kredyt gotówkowy bez prowizji i „zwykły” kredyt, warto przyjrzeć się opłatom związanym z tak jednym, jak i drugim produktem. Kredyt pozbawiony prowizji może np. wiązać się z wyższym oprocentowaniem niż kredyt, w który prowizja jest już wliczona. Pamiętajmy zatem, że kredyt bez prowizji wcale nie musi oznaczać najkorzystniejszej oferty na rynku.

Źródła:

1 https://www.arslege.pl/prowizje-i-oplaty-bankowe/k20/a12209/

Komentarze (0)
Zostaw komentarz