Czy komornik może zająć konto żony za długi męża?

Zadłużenie bliskich może być czasem bardzo problematyczne. Brak odpowiednich działań przez dłużnika może skutkować egzekucją komorniczą, która może objąć przeróżne elementy jego mienia. Warto znać kompetencje i zakres działań komornika, jeśli jest się jego małżonkiem. Przykładowo – czy komornik może zająć konto żony za długi męża?

Zadłużenie to zjawisko wyjątkowo powszechne w skali kraju, a dłużnicy to grupa silnie zróżnicowana i niejednorodna. Jednakże, ogromna większość dłużników ma rodziny i jest w związkach małżeńskich. Jak to w życiu bywa, małżonkowie skrywają przed sobą często liczne tajemnice i jedną z nich są niekiedy długi. Małżonkowie dowiadujący się o tym, gdy do drzwi puka już komornik są często przerażeni jedną główną kwestią. Czy np. komornik może zająć konto żony za długi męża lub na odwrót?

Obawy te, faktycznie, trudno uznać za bezpodstawne. Osoby będące w związkach małżeńskich z dłużnikami mają często wspólnie posiadane domy/mieszkania, a także samochody i inne mienie domowe. Z zakłopotaniem informacji szukają nawet osoby, które nie posiadają tzw. intercyzy i mają odrębne konta bankowe.

Czy komornik może zająć konto żony za długi męża?

Nie. Komornik sądowy z sądowym nakazem wykonania egzekucji komorniczej owszem ma pełne prawo zajmować rachunki banków i konta oszczędnościowe dłużnika. Może przejąć jego emeryturę, rentę czy środki np. z odszkodowania, choć na koncie musi pozostawić równowartość minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku jego małżonki – komornik nie ma prawa sięgać po konto bankowe i jakiekolwiek znajdujące sie na nim środki finansowe. I ma to miejsce pomimo zapisów Kodeksu Rodzinnego, który w codziennych sytuacjach uznaje majątek żony za majątek wspólny małżeństwa, podobnie jak majątek męża.

Warunkiem musi być oczywiście brak udziału żony w powstaniu i narastaniu długu. Jeśli nie ma takich przesłanek, a komornik np. i tak podejmie się czynności konfiskaty, to żona ma pełne prawo do złożenia skargi na działania komornika sądowego.

Inaczej wygląda kwestia zajęcia mienia domowego

Niestety, inaczej sprawa wygląda w kwestii mienia, jakie znajduje się w domu. Komornik ma prawo to tzw. domniemania, że dany przedmiot znajdujący się w domu jest w posiadaniu dłużnika. W ten sposób, może go skonfiskować na poczet kary i nie wymaga do tego dowodu podczas konfiskowania, że należy on do osoby trzeciej. Z tego względu może zdarzyć się sytuacja, że komornik przejmuje pod nieobecność żony np. rower, który należy do niej, ale znajduje się w pokoju dłużnika.

Jednakże, jeśli w przypadku danego przedmiotu wydaje się wątpliwe, że jest on w użyciu/posiadaniu dłużnika lub żona przedstawi, że jest jego wyłącznym właścielem – wtedy, są one bezpieczne od widma egzekucji komorniczej. Niestety, muszą to być tylko te przedmioty, które nie są wspólne.

Komornik ma prawo zająć wspólny majątek

Jak wspomniano powyżej, elementy wspólnego majątku podlegają już całkowicie prawu do ich zajęcia. W ten sposób, komornik może zająć wszelkie elementy mienia, które są TAKŻE we własności dłużnika. Podlega pod to  i ekspres do kawy, i rower, a nawet samochód. W ostatnim przypadku, komornik może stwierdzić, że np. jest on użytkowany w przeważaniu przez męża i może go skonfiskować niezwłocznie.

W skrajnych sytuacjach, komornik może zająć także działkę lub mieszkanie, które należy także do małżonki. Z racji problematyczności takiej sytuacji, o takich przypadkach jednak się – na szczęście – praktycznie nie słyszy.

Żona może, ale nie musi zezwolić na egzekucję swojego majątku

Żona może oczywiście zezwolić na egzekucję swoich przedmiotów na poczet długu, ale jest to tylko i wyłącznie kwestia jej woli. Można tego dokonać chcąc np. odciążyć męża z długu lub przyśpieszyć proces egzekucji mienia na poczet długu. Mówi o tym zresztą artykuł 845 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Jeśli jednak żona nie znajdzie takich dowodów, a komornik zajmie faktycznie jej przedmioty, znów – może ona tę czynność zaskarżyć. Wytacza się w takiej sytuacji powództwo przeciwegzekucyjne. Niestety, jest to problematyczne. Przed sądem będzie trzeba stwierdzić w towarzystwie świadków, że dany przedmiot został zajęty bezprawnie i przypada wyłącznie na własność żony, nie należąc do męża dłużnika.

Dodatkowe zabezpieczenie – zniesienie wspólnoty majątkowej

Jeśli po stresującej egzekucji komorniczej małżonka dłużnika chce się uniknąć na przyszłość sytuacji, w których niektóre wspólne przedmioty mogą zostać skonfiskowane, może jeszcze podjąć się czynności zniesienia wspólnoty majątkowej. Polega to na notarialnym dokonaniu rozdzielności majątkowej i odseparowaniu swojego majątku od majątku męża we wszystkich aspektach. Dla komornika będzie to jednoznaczny sygnał, że nie może on ruszyć niczego, co należy do małżonki – zarówno mienia, jak i majątku zgromadzonego np. na koncie bankowym.

W takiej sytuacji zadając pytanie „czy komornik może zająć konto żony za długi męża?” odpowiedź jest jednoznaczna – nie.

6 komenatrzy “Czy komornik może zająć konto żony za długi męża?”

 1. Mam mieszkanie wlasnosciowe male bo male ale mam.Jest to darowizna od ojca ktory niedlugo po tym zmarl.Zona mieszka ze mna i ma dlugi.Obawiam sie ze za dlugi zony zabierze nam mieszkanie.Czy moje obawy sa sluszne.Wspolny dochod netto to moja renta inw.960zl. I emerytura zony 560zl.Z tego splacamy juz komornikom i firmom windykacyjnym lacznie 70zl ale w innych sprawach.Zona po 2 udarach a ja z domu nie wychodze od 15lat.Znaczny stopien inwalidztwa.Media+mieszkanie to nieco ponad 300-400zl.Na konieczne leki wydajemy ok 200zl.Reszte to na zycie.Niekiedy same bolki z herbata.Prosze o rade jak zabezpieczyc mieszkanie bo tylko to mamy a w naszej sytuacji to bedzie ogromna tragedia.Blagam o rade.

  1. Chodzilo o to ze 700zl.komornikom juz splacamy ale w odrebnych innych sprawach.W poprzednim wpisie zrobilem blad i wpisalem 70 a powinno byc 700
   Zl

  2. Panie Tadeuszu, nie ma się o co martwić, bo komornik nie ma prawa zająć pensji, auta, konta bankowego oraz mieszkania za długi małżonka. W trakcie egzekucji komorniczej może on zająć jedynie wynagrodzenie osoby, która jest dłużnikiem i wobec, której toczy się postępowanie komornicze.
   Zgodnie z art. 845 Kodeksu postępowania cywilnego: „Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej”.
   A więc najprościej mówiąc: nawet, jeśli komornik dążyłby do zajęcia mieszkania to może Pan udowodnić, że zarówno mieszkanie, jak i rzeczy się w nim znajdujące należą wyłącznie do Pana, a nie Pana żony.

  1. Zgodnie z Ustawą o emeryturach i rentach, warunkiem prawa do renty rodzinnej jest pozostawienie małżonki do chwili śmierci męża WE WSPÓLNOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ. Środkiem dowodowym, który stwierdza zachowanie wspólności małżeńskiej jest OŚWIADCZENIE wdowy/wdowca o zachowaniu więzi: duchowej, materialnej i fizycznej. Dlatego przeprowadzona notarialnie rozdzielność majątkowa przy zachowaniu między małżonkami powyższych więzi – pozostaje bez wpływu na prawo do renty rodzinnej.

 2. Zostałem oszukany przez jedną firmę: kupiłem maszynę za kilka tysięcy zł i do dziś jej nie otrzymałem. Właściciel firmy zwodził mnie bardzo długo aż w końcu okazało się, że to zwykły oszust. Opinie na jego temat w sieci nie pozostawiają złudzeń- oszukał i okradł w ten sposób bardzo dużo ludzi i robi to do dziś!
  Ja swoją sprawę oddałem do sądu, mam już nakaz sądowy. Jednakże komornicy nie mogą wyegzekwować wyroku ponieważ przy zakupie maszyn w jego sklepie internetowym, właściciel firmy podaje numer rachunku swojej żony, która nie jest współwłaścicielem firmy i z którą ma rozdzielność majątkową. Ja również przelałem pieniądze na rachunek żony.
  Właściciel firmy oszukuje w ten sposób ludzi nagminne. Ma mnóstwo wyroków, spraw na Policji ale o dziwo działa dalej. Jak to możliwe? Czy firma może podawać nie swój rachunek bankowy swoim klientom? Czy żona nie będąca współwłaścicielem firmy, może przyjmować na swoje konto tysiące złotych pochodzących z przestępstwa? Przecież to nielegalne! Jak mogę odzyskać swoje pieniądze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *