Czy komornik może zająć konto żony za długi męża?

czy komornik może zablokować konto żony

Zadłużenie bliskich może być czasem bardzo problematyczne. Brak odpowiednich działań przez dłużnika może skutkować egzekucją komorniczą, która może objąć przeróżne elementy jego mienia. Warto znać kompetencje i zakres działań komornika, jeśli jest się jego małżonkiem. Przykładowo – czy komornik może zająć konto żony za długi męża?

Zadłużenie to zjawisko wyjątkowo powszechne w skali kraju, a dłużnicy to grupa silnie zróżnicowana i niejednorodna. Jednakże, ogromna większość dłużników ma rodziny i jest w związkach małżeńskich. Jak to w życiu bywa, małżonkowie skrywają przed sobą często liczne tajemnice i jedną z nich są niekiedy długi. Małżonkowie dowiadujący się o tym, gdy do drzwi puka już komornik są często przerażeni jedną główną kwestią. Czy np. komornik może zająć konto żony za długi męża lub na odwrót?

Obawy te, faktycznie, trudno uznać za bezpodstawne. Osoby będące w związkach małżeńskich z dłużnikami mają często wspólnie posiadane domy/mieszkania, a także samochody i inne mienie domowe. Z zakłopotaniem informacji szukają nawet osoby, które nie posiadają tzw. intercyzy i mają odrębne konta bankowe.

intercyza
Ostatnia aktualizacja: 1 Lutego 2023
Konto Mobi z Moim ING z promocją do 200 zł
Tak
Promocja
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? transakcje kartą min 300 PLN miesięcznie
Bezplatna-karta
Nie
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «
eKonto
Tak
? 200zł w formie bonu podarunkowego do biedronki, do 200zł za otwarcie kontra i spełnienie warunków promocji, 50zł za otwarcie konta przez e dowód, 50zł za otwarcie konta dla dziecka, 2,2 % na rachunku oszczędnościowym.
Promocja
Tak
? od 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? min. jedna transakcja w miesiącu
Bezplatna-karta
Tak
? do trzech wypłat w miesiącu
Darmowe bankomaty - za granicą
» SPRAWDŹ «

Czy komornik może zająć konto żony za długi męża?

Nie. Komornik sądowy z sądowym nakazem wykonania egzekucji komorniczej owszem ma pełne prawo zajmować rachunki banków i konta oszczędnościowe dłużnika. Może przejąć jego emeryturę, rentę czy środki np. z odszkodowania, choć na koncie musi pozostawić równowartość minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku jego małżonki – komornik nie ma prawa sięgać po konto bankowe i jakiekolwiek znajdujące sie na nim środki finansowe. I ma to miejsce pomimo zapisów Kodeksu Rodzinnego, który w codziennych sytuacjach uznaje majątek żony za majątek wspólny małżeństwa, podobnie jak majątek męża.

Warunkiem musi być oczywiście brak udziału żony w powstaniu i narastaniu długu. Jeśli nie ma takich przesłanek, a komornik np. i tak podejmie się czynności konfiskaty, to żona ma pełne prawo do złożenia skargi na działania komornika sądowego.

długi męża

Inaczej wygląda kwestia zajęcia mienia domowego

Niestety, inaczej sprawa wygląda w kwestii mienia, jakie znajduje się w domu. Komornik ma prawo to tzw. domniemania, że dany przedmiot znajdujący się w domu jest w posiadaniu dłużnika. W ten sposób, może go skonfiskować na poczet kary i nie wymaga do tego dowodu podczas konfiskowania, że należy on do osoby trzeciej. Z tego względu może zdarzyć się sytuacja, że komornik przejmuje pod nieobecność żony np. rower, który należy do niej, ale znajduje się w pokoju dłużnika.

Jednakże, jeśli w przypadku danego przedmiotu wydaje się wątpliwe, że jest on w użyciu/posiadaniu dłużnika lub żona przedstawi, że jest jego wyłącznym właścielem – wtedy, są one bezpieczne od widma egzekucji komorniczej. Niestety, muszą to być tylko te przedmioty, które nie są wspólne.

Komornik ma prawo zająć wspólny majątek

Jak wspomniano powyżej, elementy wspólnego majątku podlegają już całkowicie prawu do ich zajęcia. W ten sposób, komornik może zająć wszelkie elementy mienia, które są TAKŻE we własności dłużnika. Podlega pod to  i ekspres do kawy, i rower, a nawet samochód. W ostatnim przypadku, komornik może stwierdzić, że np. jest on użytkowany w przeważaniu przez męża i może go skonfiskować niezwłocznie.

W skrajnych sytuacjach, komornik może zająć także działkę lub mieszkanie, które należy także do małżonki. Z racji problematyczności takiej sytuacji, o takich przypadkach jednak się – na szczęście – praktycznie nie słyszy.

Jeżeli masz problem z komornikiem a pilnie potrzebujesz dodatkowej gotówki, sprawdź oferty pożyczek dla zadłużonych z komornikiem.

Żona może, ale nie musi zezwolić na egzekucję swojego majątku

Żona może oczywiście zezwolić na egzekucję swoich przedmiotów na poczet długu, ale jest to tylko i wyłącznie kwestia jej woli. Można tego dokonać chcąc np. odciążyć męża z długu lub przyśpieszyć proces egzekucji mienia na poczet długu. Mówi o tym zresztą artykuł 845 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Jeśli jednak żona nie znajdzie takich dowodów, a komornik zajmie faktycznie jej przedmioty, znów – może ona tę czynność zaskarżyć. Wytacza się w takiej sytuacji powództwo przeciwegzekucyjne. Niestety, jest to problematyczne. Przed sądem będzie trzeba stwierdzić w towarzystwie świadków, że dany przedmiot został zajęty bezprawnie i przypada wyłącznie na własność żony, nie należąc do męża dłużnika.

Dodatkowe zabezpieczenie – zniesienie wspólnoty majątkowej

Jeśli po stresującej egzekucji komorniczej małżonka dłużnika chce się uniknąć na przyszłość sytuacji, w których niektóre wspólne przedmioty mogą zostać skonfiskowane, może jeszcze podjąć się czynności zniesienia wspólnoty majątkowej. Polega to na notarialnym dokonaniu rozdzielności majątkowej i odseparowaniu swojego majątku od majątku męża we wszystkich aspektach. Dla komornika będzie to jednoznaczny sygnał, że nie może on ruszyć niczego, co należy do małżonki – zarówno mienia, jak i majątku zgromadzonego np. na koncie bankowym.

W takiej sytuacji zadając pytanie „czy komornik może zająć konto żony za długi męża?” odpowiedź jest jednoznaczna – nie.

Zajęcie konta żony za długi męża w 2020 roku

Popłoch i zamieszanie, jakie wywołała w 2020 roku pandemia koronawirusa w codziennym życiu milionów Polaków, drastycznie obniżyła poczucie optymizmu, jakie dotychczas zdobywało raczej rosnącą niż malejącą wśród nich popularność. Nic zatem dziwnego, że ludzie zaczęli bardziej skrupulatnie przyglądać się swoim bieżącym oraz przyszłym wydatkom, zabezpieczając się przed potencjalnym dalszym pogorszeniem związanym z kryzysem gospodarczym.

W przypadku małżeństw, zniesienie wspólnoty majątkowej w zawiłych czasach 2020 roku może niekiedy okazać się dobrym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy jedna z osób popadnie w tarapaty finansowe, a sytuacja drugiej strony będzie relatywnie lepsza, rozdzielenie majątków może pozwolić uniknąć kłopotliwych nieporozumień w przypadku egzekucji komorniczej. Jeżeli bowiem zajęte lub zostanie konto bankowe, rozdzielność pozwala zniwelować negatywne skutki uboczne dla współmałżonka.

4.6/5 - (12 votes)
Komentarze (41)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Łukasz
  Napisany
  16.06.2022, 22:29
  Łukasz

  Moja żona ma długi ma konto w tym samym banku co ja tylko że żona ma dochód 5 + i nie mogą jej zabrać nic czy komornik może zająć moje konto za dług żony?

 • Komentarz od hikarian
  Napisany
  12.04.2022, 17:27
  hikarian

  Takie kuriozum, że wspólnych ruchomości ani nieruchomości komornik zając nie może ...

  • Komentarz od Monika
   Napisany
   01.11.2022, 10:45
   Monika

   Komornik chce zająć auto zarejestrowane na mnie, ale mamy wspólnotę majątkowa z mężem tzn. Że nie może?? Dług jest mój.

 • Komentarz od Andrzej
  Napisany
  02.02.2022, 08:29
  Andrzej

  Żona zmarła w maju 2016 roku nabrała pożyczek i nie spłacała nic nie wiedziałem o tym.Żona była alkoholiczką i manipulantką.Od tamtej pory po sprzedaniu mieszkania mieszkam u syna.Żadnych listów nie otrzymywałem z Sądów ponieważ teraz mam inny adres.Do syna napisał komornik,że musimy spłacić jakiś dług.Co mam robić Zostało 10 dni na odwołanie.Pozdrawiam

 • Komentarz od Anna
  Napisany
  19.01.2022, 16:53
  Anna

  Witam. Jestem osoba współpracująca w firmie męża ( mąż prowadzi działalność jako osoba fizyczna ), nie otrzymuje wynagrodzenia , mam wspólnotę małżeńska , to czy komornik przy braku środków na moim koncie może wejść na konto firmowe męża ? Czy jeśli zrobimy rozdzielność majątkowa , to czy to i tak nic tera nie da , jeśli sprawa dotyczy poprzedniego roku ? Z góry dziekuje za odpowiedz

 • Komentarz od Grażyna
  Napisany
  26.10.2021, 18:10
  Grażyna

  Dłużnik nie ma konta, nie ma samochodów(przyjeżdżał takimi wypasionymi brykami),ma zarejestrowaną firmę dekarską, ma dużo zleceń na terenie Warszawy-sam opowiadał,ma żonę ,dzieci -komornik nie może odzyskać długów 17.000.tys.zł.Co dalej robić.

 • Komentarz od Kasia
  Napisany
  19.10.2021, 12:25
  Kasia

  Witam. Mam z mężem podpisaną intercyzę (przed zawarciem związku małżeńskiego) mój mąż ma długi, czy w sytuacji gdyby jego wynagrodzenie wpływało na moje konto bankowe ( udzielone pelmonictwo u pracodawcy) komornik może zająć moje konto i środki znajdujące się na nim? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Komentarz od Gosia
  Napisany
  12.05.2021, 18:00
  Gosia

  Maz ma dlug do spłacenia u komornika sądowego po zerwaniu umowy spłaty kredytu ale sa to rozłożone raty spłaty kredytu Ja chcę podjąć pracę za granicą i mam założone konto walutowe w banku PKO! Czy komornik może mi to konto i zarobki zająć i przelać na jego konto?

 • Komentarz od wieslaw
  Napisany
  12.04.2021, 14:03
  wieslaw

  pytanie.zmarl dluznik.zona jego przejela spadek po nim jest tzw.nastepczynia prawna.z dluznikiem mialem sprawe karna.wyrokiem mam mu zaplacic nawiazke 15tys.zl ale mam nakaz i klauzule sadu cywilnego na 110tys.czy w zwiazku z tym jest mozliwosc wzajemnego rozliczenia.sad mi blokuje na koncie 15tys.zl.mialem rozprawe i sad jeszcze tego nie rozstrzygnal.czy moge dochodzic komorniczo z przejetej masy spadkowej swoich naleznosci.jezeli tak to na jaki art. sie powolac

 • Komentarz od Alexandra
  Napisany
  10.04.2021, 11:20
  Alexandra

  Witam. Proszę o poradę w sprawie mojego długu . Moi rodzice zadłużyli mieszkanie. Ze względu na to ciąży na mnie dług solidarnościowy. Nie byłam w stanie, ani nie znałam kwoty zadłużenia, ponieważ nie mieszkałam z rodzicami. Juz jakiś czas jestem wymeldowana z mieszkania rodziców, i składam wnioski o to że nie mieszkałam w domu rodzinnym, ale to nie pomaga. Nawet nie mogę dowiedzieć się o konkretną kwotę zadłużenia, ponieważ odsetki rosną codziennie. Teraz jestem osobą bezrobotna, wychowująca dwójkę małych dzieci, i z tego względu mąż rozliczył nas wspólnie. Komornik zabrał całą kwotę z podatku . Czy jest możliwość odzyskania tej kwoty? Dziękuję

 • Komentarz od Olka
  Napisany
  29.03.2021, 20:10
  Olka

  Witam czy jeśli rozliczamy się wspólnie a tylko ja mam komornika to, czy US może przelać cała nadpłatę komornikowi?

 • Komentarz od Mona
  Napisany
  16.02.2021, 22:25
  Mona

  Witam. Mąż pokryjomu brał kredyty dla teściowej. Teściowa zachorowała i przestała je płacić. Dowiedziałam się dopiero teraz że mąż ma jakieś kredyty. Wiem że nie będzie w stanie ich spłacać. Co mogę zrobić aby komornik nie zajął mi rzeczy w mieszkaniu. Czy teraz rozdzielność majątkowa mi pomoże?

  • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
   Napisany
   19.03.2021, 11:32
   Aleksandra Czarnecka

   Jeżeli rozdzielność majątkowa była podpisana przed zaciągnięciem kredytu to Pani majątek jest bezpieczny. Jeżeli kredyty były brane bez Pani wiedzy, a jednak komornik skonfiskuje Pani majątek, niestety będzie musiała Pani udowodnić to wszystko w sądzie.

 • Komentarz od perz
  Napisany
  30.10.2020, 16:59
  perz

  Witam, Mam komornika, zajęty rachunek itd. Proszę o informację, czy jeśli to tylko moje zobowiązanie, to czy komornik może napisać do żony, zająć jej rachunek, czy wynagrodzenie bez tytułu wykonawczego? A może napisać, że mam takie długi?

  • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
   Napisany
   03.02.2021, 10:21
   Aleksandra Czarnecka

   Jeżeli nie mają Państwo rozdzielności majątkowej to odpowiadają Państwo wspólnie przed komornikiem. W przypadku problemów finansowych jednego z małżonków rozdzielność majątkowa jest jedynym ratunkiem.

   • Komentarz od Anka
    Napisany
    16.03.2021, 18:18
    Anka

    Witam mieszkam z partnerem który ma 2 komorników prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Czy komornik ma prawo zająć moje oszczędności z mojego konta bankowego lub pensję. Damską biżuterię którą dostałam z córką na prezenty nie posiadamy faktur czy paragonu, oraz jestem właścicielem mieszkania które dostałam od rodziców swoich. Pozdrawiam

    • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
     Napisany
     19.03.2021, 11:29
     Aleksandra Czarnecka

     Witam, jeżeli mieszkanie jest Pani a partner nie ma do niego praw, to nie musi Pani nawet wpuszczać komornika do domu, nie ma prawa również zabrać Pani środków z konta, jeżeli konto należy tylko do Pani. Jeżeli jednak dojdzie do egzekucji majątku, który nie należy do dłużnika, to będzie musiała Pani dochodzić swoich praw i starać się je odzyskać.

 • Komentarz od Dykta123
  Napisany
  25.08.2020, 09:09
  Dykta123

  Witam jeżeli mąż jest tylko uprawniony do konta bankowego a ja mam zadłużenie komornicze czy komornik moze zająć jego wypłatę na moim koncie

  • Komentarz od Aleksandra Czarnecka
   Napisany
   03.02.2021, 10:22
   Aleksandra Czarnecka

   Jeżeli nie mają Państwo rozdzielności majątkowej to komornik może zająć wpływy które są zarejestrowane na wspólnym koncie.

 • Komentarz od Damian
  Napisany
  12.08.2020, 09:44
  Damian

  Witam jesli dostałem list od komornika o zajeciu konta a mam wspólne konto z żoną to czy zabierze cale wynagrodzenie żonie, a mi zostawi najniższą krajową??

  • Komentarz od Paulina Krupa
   Napisany
   24.08.2020, 08:54
   Paulina Krupa

   Jeśli prowadzi Pan konto wspólne z żoną to komornik przyjmie, że udziały każdego z Was wynoszą po 50%. Zajmie więc połowę kwoty znajdującej się na zajętym rachunku bankowym. Dlatego mając długi i komornika, polecałabym aby Pan jako dłużnik stał się jedynym pełnomocnikiem konta bankowego, a Pana żona założyła sobie oddzielny rachunek, którego komornik zająć nie może.

 • Komentarz od Adelajda
  Napisany
  11.08.2020, 22:25
  Adelajda

  Witam, czy jeżeli mój mąż ma dług za fundusz alimentacyjny z ktorego pobieralam pieniądze na dzieci...kilka lat temu, to czy komornik ma prawo zająć jakąś rzecz z mojego mieszkania, podwórka lub moją rente? Mąż nie jest tam zameldowany oraz mieszkanie odziedziczyłam po moich rodzicach i wszystko jest tylko na mnie zapisane prawnie. Ale niestety nie mamy rozdzielczości majątkowej.

 • Komentarz od gaga
  Napisany
  08.08.2020, 15:41
  gaga

  Witam, chciałam zapytać czy jeśli małżonek narobił długów zanim się pobralismy to komornik ma prawo zająć mi konto lub nieruchomości?

  • Komentarz od Paulina Krupa
   Napisany
   24.08.2020, 08:46
   Paulina Krupa

   Jeśli chodzi o długi zaciągnięte jeszcze przed zawarciem małżeństwa, to jest to sprawa indywidualna a nie wspólna. W wyniku czego, komornik nie ma prawa zająć Pani konta bankowego, nieruchomości oraz innych cennych przedmiotów za dawne niespłacone zobowiązania męża.

 • Komentarz od Iwona
  Napisany
  07.07.2020, 06:18
  Iwona

  Jeśli pensja męża wpływa na moje konto, a komornik mi je zablokował, a to ja mam dług. Czy jest szansa żeby nie zabierał pensji męża? Ja mam zasiłek chorobowy.

  • Komentarz od Paulina Krupa
   Napisany
   07.07.2020, 09:04
   Paulina Krupa

   Niestety, komornicy ściągają pieniądze od dłużników na wiele sposobów. Dlatego, jeśli wspólnie z małżonkiem prowadzi Pani konto wspólne, to zgodnie z przepisami prawa, komornik może prowadzić egzekucję z konta wspólnego nawet, gdy dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków. Natomiast, sama egzekucja majątku może być prowadzona wyłącznie wtedy, gdy zaciągnęła Pani zobowiązania za zgodą męża. Jednocześnie, zgoda na samo prowadzenie egzekucji z majątku wspólnego nie oznacza tego, że komornik ma prawo zająć majątek małżonka, który dłużnikiem nie jest. Dlatego powinna Pani, jak najszybciej skontaktować się z komornikiem, jak i z bankiem wykazując, że zajęte środki należą do drugiego małżonka. Mogą Państwo pomyśleć też o rozwiązaniu konta wspólnego, tak by wynagrodzenie Pani męża nie trafiało na rachunek, który objęty jest egzekucją komorniczą.

 • Komentarz od Maja
  Napisany
  29.04.2020, 17:27
  Maja

  Dzień dobry, bardzo proszę o informację czy powinnam udać się do adwokata o pomoc w takiej sytuacji (małżonek nabrał bez mojej wiedzy kilka pożyczek, których nie spłaca, jest alkoholikiem, nie wiem w jakiej kwocie ma długi, z tego co wiem ma już chyba ze 3 komorników, mamy wspólne mieszkanie czy komornicy mogą je zająć? Czy jeśli wejdą do domu mogą zabrać telefony dzieci za które ja płacę, telewizor czy lodówkę, które spłacam w ratach? A przede wszystkim czy zajmie moją pensje?) Gdzie szukać pomocy? W marcu wniosłam pozew o rozwód.

  • Komentarz od Paulina
   Napisany
   30.04.2020, 09:49
   Paulina

   Generalnie wynagrodzenie małżonków według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wchodzi do majątku wspólnego. Mimo to komornik prowadząc egzekucję uprawniony jest do prowadzenia egzekucji wyłącznie z majątku małżonka zadłużonego, a nie majątku wspólnego. Nie ma więc żadnego prawa zajmować Pani wynagrodzenia. Jednak, jeśli posiada Pani z mężem konto wspólne to komornik nie mając wglądu, skąd pochodzą pieniądze może omyłkowo zablokować taki rachunek. W takiej sytuacji musi Pani wnieść wniosek o zwolnienie spod zajęcia środków z rachunku bankowego. Mówi o tym dokładnie art. 841 Kodeksu cywilnego. Natomiast w przypadku wspólnego mieszkania komornik może zająć nieruchomość, mimo że dłużnikiem jest tylko jeden małżonek. Jednak jego dalsze czynności muszą już odbywać się na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciw obojgu małżonkom. A więc wierzyciel musi otrzymać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi, który nie jest w tej sytuacji dłużnikiem. W takim przypadku musi Pani złożyć na piśmie sprzeciw wobec zajęcia nieruchomości - najlepiej od razu, gdy dowie się Pani o zajęciu nieruchomości. Wtedy komornik zawiadamia wierzyciela, który w tygodniowym terminie występuje o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości. I w momencie, gdy sąd ten wniosek oddali, egzekucja z nieruchomości zostaje umorzona.

 • Komentarz od Arwl
  Napisany
  20.04.2020, 20:32
  Arwl

  Witam, na moim ojcu ciąży komornik za niesplacony kredyt. Sprawa trwa juz kilka lat. Firma windykacyjna zleca to co rusz innym kancelariom komorniczym. Zgodę na zaczerpniecie kredytu wyraziła i podpisała niezbedne dokumenty- moja mama, czyli zona dluznika. Mialo to miejsce 10 lat temu... Moje pytanie jest następujące... Czy komornik moze zajac srodki finansowe zgromadzone na koncie mojej mamy, czyli zonie dluznika? Dodam, ze wlascicielem konta jest moja mama, a osobą upoważnioną jestem ja- czyli syn dluznika. Na owe konto przelewana jest emerytura mamy i wynagrodzenie za prace- moja prace, czyli syna dluznika. Czy w tym przypadku komornik z nakazem sadowym moze zajac srodki finansowe moje i mojej mamy. Dodam jeszcze, ze rodzice sa malzenstwem, mieszkaja razem ale wlascicielem konta jest tylko moja mama. Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam. Arek

  • Komentarz od Paulina
   Napisany
   21.04.2020, 09:41
   Paulina

   Ogólna zasada jest taka, że wierzyciel uprawniony jest do prowadzenia egzekucji wyłącznie z majątku dłużnika. Drugi małżonek ma prawo udostępnić swój majątek komornikowi, aby dłużnik szybciej spłacił swoje zaległości - ale jest to wyłącznie jego wybór. Nie może zatem zająć konta bankowego, pensji, auta czy innej cennej rzeczy należącej do żony za długi męża. Dlatego Pana matka nie ma się co martwić, że komornik zajmie jej środki pieniężne. Oczywiście w myśl Kodeksu Rodzinnego wynagrodzenie żony jest zaliczane do majątku wspólnego. Jednak komornik nie ma żadnych praw, by zabrać majątek żony na poczet spłaty długów męża.Jeśli jakimś sposobem zajmie konto żony dłużnika, to zrobi to bezprawnie. Wówczas Pana matce przysługuje prawo do złożenia skargi na czynności komornika.

 • Komentarz od Oszukany
  Napisany
  27.02.2020, 15:31
  Oszukany

  Zostałem oszukany przez jedną firmę: kupiłem maszynę za kilka tysięcy zł i do dziś jej nie otrzymałem. Właściciel firmy zwodził mnie bardzo długo aż w końcu okazało się, że to zwykły oszust. Opinie na jego temat w sieci nie pozostawiają złudzeń- oszukał i okradł w ten sposób bardzo dużo ludzi i robi to do dziś! Ja swoją sprawę oddałem do sądu, mam już nakaz sądowy. Jednakże komornicy nie mogą wyegzekwować wyroku ponieważ przy zakupie maszyn w jego sklepie internetowym, właściciel firmy podaje numer rachunku swojej żony, która nie jest współwłaścicielem firmy i z którą ma rozdzielność majątkową. Ja również przelałem pieniądze na rachunek żony. Właściciel firmy oszukuje w ten sposób ludzi nagminne. Ma mnóstwo wyroków, spraw na Policji ale o dziwo działa dalej. Jak to możliwe? Czy firma może podawać nie swój rachunek bankowy swoim klientom? Czy żona nie będąca współwłaścicielem firmy, może przyjmować na swoje konto tysiące złotych pochodzących z przestępstwa? Przecież to nielegalne! Jak mogę odzyskać swoje pieniądze?

  • Komentarz od Gusia
   Napisany
   16.08.2020, 14:41
   Gusia

   Witam, istnieje coś takiego jak Biała Lista Podatników od 01.01.2020 na której sprawdza się firmę i przypisane do niej konta bankowe. Powinno się to sprawdzać przed dokonaniem przelewu, co uchroniłoby pana przed taką sytuacją.

  • Komentarz od ania
   Napisany
   12.10.2020, 12:44
   ania

   Podaj do sądu sprawe przeciwko tej zonie że przyjeła cudze pieniadze,zgłos tez do urzedu skarnowego ,na policje

 • Komentarz od Olala
  Napisany
  27.01.2020, 21:22
  Olala

  Czy podpisanie intercyzy eliminuje mozliwosc ubiegamia sie o rente rodzinna w razie smierci wspolmazonka?

  • Komentarz od Paulina
   Napisany
   28.01.2020, 08:54
   Paulina

   Zgodnie z Ustawą o emeryturach i rentach, warunkiem prawa do renty rodzinnej jest pozostawienie małżonki do chwili śmierci męża WE WSPÓLNOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ. Środkiem dowodowym, który stwierdza zachowanie wspólności małżeńskiej jest OŚWIADCZENIE wdowy/wdowca o zachowaniu więzi: duchowej, materialnej i fizycznej. Dlatego przeprowadzona notarialnie rozdzielność majątkowa przy zachowaniu między małżonkami powyższych więzi - pozostaje bez wpływu na prawo do renty rodzinnej.

   • Komentarz od Radek
    Napisany
    01.04.2020, 07:24
    Radek

    Czy komornik może zablokować środki na koncie męża za alimenty i zostawić żonę z trójka dzieci bez złotówki. Żona nie pracująca tylko na moim utrzymaniu.

   • Komentarz od Alicja
    Napisany
    09.04.2020, 16:50
    Alicja

    Witam, jeżeli mam komornika i zabiera mi rozliczenie z urzędu, a gdy teraz mam męża i chcemy się wspólnie rozliczyć. Czy mi zabierze pieniądze?

    • Komentarz od Paulina
     Napisany
     10.04.2020, 09:19
     Paulina

     Komornik nie ma prawa zająć zwrotu podatku, jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie i dłużnikiem jest tylko jeden z nich. Niestety, przepisy są interpretowane w różnoraki sposób i może dojść do zajęcia zwrotu podatku nawet wtedy, gdy rozliczała się Pani wspólnie z drugim małżonkiem. W takiej sytuacja oczywiście można wejść na drogę sądową i domagać się odzyskania zajętego majątku, ale jest to dość czasochłonne i skomplikowane.

 • Komentarz od Tadek
  Napisany
  13.09.2019, 19:45
  Tadek

  Mam mieszkanie wlasnosciowe male bo male ale mam.Jest to darowizna od ojca ktory niedlugo po tym zmarl.Zona mieszka ze mna i ma dlugi.Obawiam sie ze za dlugi zony zabierze nam mieszkanie.Czy moje obawy sa sluszne.Wspolny dochod netto to moja renta inw.960zl. I emerytura zony 560zl.Z tego splacamy juz komornikom i firmom windykacyjnym lacznie 70zl ale w innych sprawach.Zona po 2 udarach a ja z domu nie wychodze od 15lat.Znaczny stopien inwalidztwa.Media+mieszkanie to nieco ponad 300-400zl.Na konieczne leki wydajemy ok 200zl.Reszte to na zycie.Niekiedy same bolki z herbata.Prosze o rade jak zabezpieczyc mieszkanie bo tylko to mamy a w naszej sytuacji to bedzie ogromna tragedia.Blagam o rade.

  • Komentarz od Tadek
   Napisany
   13.09.2019, 19:47
   Tadek

   Chodzilo o to ze 700zl.komornikom juz splacamy ale w odrebnych innych sprawach.W poprzednim wpisie zrobilem blad i wpisalem 70 a powinno byc 700 Zl

  • Komentarz od Paulina
   Napisany
   16.09.2019, 08:27
   Paulina

   Panie Tadeuszu, nie ma się o co martwić, bo komornik nie ma prawa zająć pensji, auta, konta bankowego oraz mieszkania za długi małżonka. W trakcie egzekucji komorniczej może on zająć jedynie wynagrodzenie osoby, która jest dłużnikiem i wobec, której toczy się postępowanie komornicze. Zgodnie z art. 845 Kodeksu postępowania cywilnego: "Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej". A więc najprościej mówiąc: nawet, jeśli komornik dążyłby do zajęcia mieszkania to może Pan udowodnić, że zarówno mieszkanie, jak i rzeczy się w nim znajdujące należą wyłącznie do Pana, a nie Pana żony.