Credit Agricole oferuje pierwszą na polskim rynku kartę z ekotworzywa

Karta z eko tworzywa

O popularności tworzyw polimerowych w XXw., tzw. plastiku, zadecydowała jego łatwość przetwórstwa, przede wszystkim niskie koszty realizacji nawet dużych serii gotowych wyrobów. Dzisiaj plastik jest wszechobecny, jego ślady zlokalizowano na dnie Rowu Mariańskiego – najgłębszego miejsca w oceanach, w lodach Arktyki czy na najwyższych szczytach niedostępnych Pirenejów. Rocznie każdy z nas spożywa ponad 100 tys, cząsteczek plastiku, czyli ok. 250g tworzywa. Do mórz oraz oceanów co roku trafia ok. 8 mln ton plastiku, ONZ szacuje, że jeżeli nic się nie zmieni, w roku 2050 plastikowych odpadów będzie więcej niż ryb w wodach. 

Pierwsza na polskim rynku karta z ekotworzywa

Co roku na świecie produkuje się ok. 6 miliardów kart płatniczych i większość z nich wprowadza się do obiegu, by uzupełniły lub zastąpiły te, którym skończyła się data ważności. Do organizmów każdego człowieka żyjącego na Ziemi trafia ok. 5 gramów mikroplastiku tygodniowo, czyli dokładnie tyle ile waży karta kredytowa. 

W jednym z ostatnich komunikatów przekazywanych przez instytucje rynku finansowego Bank Credit Agricole informuje odbiorców o nowym, ekologicznym rozwiązaniu, które wdraża do codziennego użytku. Jest to karta debetowa wykonana z ekotworzywa. Tego rodzaju materiał, w sprzyjających warunkach, rozkłada się nawet kilkanaście tygodni, natomiast plastikowy odpowiednik potrzebuje w tym celu 500 lat.

Karta z ekotworzywa jak plastikowa 

Karta z ekotworzywa jest równie trwała, posiada wszystkie podstawowe elementy charakteryzujące kartę bankową:

  • chip
  • antenę
  • hologram
  • pasek magnetyczny
  • nadruki offsetowe

 Warstwa zabezpieczająca kartę oraz rdzeń również wykonane są z ekotworzywa. Gdy karta traci swoją ważność, klient może oddać ją do banku, by tam poddano ją utylizacji. Najważniejsze zadanie podczas procesu utylizacji przypada bakteriom, które dzielą cały materiał na organiczne mikrocząsteczki nieingerujące w środowisko. 

Czy karta z ekotworzywa wpłynie na ranking kart kredytowych? 

 Za wcześnie, by można było stwierdzić wpływ karty z ekotworzywa na miejsce w rankingu kart kredytowych. Na razie lokacja Credit Agricole w rankingu opiera się bardziej na zróżnicowanej ofercie dostępnych kart. Bank stosuje szereg pakietów promocyjnych i lojalnościowych podtrzymujących zainteresowanie klientów i stawia raczej na wielość ofert i stricte promocję tej jednej wyjątkowej i ekologicznej. Z pewnością jednak wartość wizerunkowa banku mocno pnie się w górę, właśnie za sprawą nowego produktu odpowiadającego na zapotrzebowanie najprawdopodobniej młodszego klienta i najbliższej przyszłości. 

Wydaje się oczywiste, że bank musi wykonać jeszcze mnóstwo pracy, by udowodnić potencjalnemu klientowi, że może ufać nowemu produktowi, a jego prosty sposób utylizacji nie ma wpływu na użytkowanie karty, a przede wszystkim bezpieczeństwo cyfrowego zapisu. Nie będzie to łatwe. Można mieć tylko nadzieję, że Credit Agricole będzie na bieżąco informować o postępach zadowolenia klientów i rosnącego zaufania przekładającego się na wymierny popyt.

Brak ocen tego wpisu - bądź pierwszy!
Komentarze (0)
Zostaw komentarz