Co to jest RRSO?

Jak obliczyć RRSO

Produkty finansowe, które oferują banki i firmy pożyczkowe, oprócz pożyczanej kwoty, zawierają w sobie także dodatkowe koszty. Poza prowizją i odsetkami, w tabeli zawsze jest też podane RRSO. Czym jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jaka jest rola tego wskaźnika i jaka jest rola RRSO?

Ubiegając się o kredyt czy pożyczkę, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat kosztów, jakie są w nich zawarte. Banki i instytucje pożyczkowe stosują fachowe, ale łatwe do rozszyfrowania słownictwo. I o ile odsetki, oprocentowanie czy prowizja są terminami dość powszechnie znanymi, tak RRSO może brzmieć nieco tajemniczo. Tymczasem pod tym literowym skrótem kryje wskaźnik, który pomoże zrozumieć działanie pożyczek i kredytów. Dzięki RRSO, łatwiej jest przeglądać oferty instytucji finansowych.

Co to jest RRSO?

RRSO to skrót od Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to liczba, wyrażona w procentach, która wyraża wszystkie opłaty za pożyczkę lub kredyt łącznie. Innymi słowy, RRSO to całkowity koszt kredytu lub pożyczki pozabankowej , jaki ponosi konsument je zaciągający, ale tylko w jednym roku (w końcu Roczna stopa).  W efekcie, na podstawie wysokości RRSO klient może porównać koszty zobowiązań i dobrać optymalną ofertę dla siebie, nim zacznie się o cokolwiek ubiegać.

Wzór na obliczenie RRSO jest zawsze taki sam i ustawowo reguluje go Unia Europejska we wszystkich krajach członkowskich od 2012 roku. Każdy bank ma obowiązek o poinformowaniu konsumenta o wysokości RRSO, jeśli kwota pożyczki nie przekracza 255 tysięcy złotych.

Co zawiera w sobie RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jak już wspomniano wyżej, zawiera w sobie standardowe koszty każdej pożyczki lub kredytu. Niektóre firmy pożyczkowe oferują pierwsze zobowiązania dla nowych klientów bez opłat, jednak skupiamy się teraz na tych płatnych. W przypadku kredytów, RRSO jest wyliczane zawsze – bo każdy kredyt jest płatny, zawierając w sobie koszty odsetek, prowizji i oprocentowania.

Jak obliczyć RRSO

RRSO łącznie wyraża zsumowane poniższe parametry.

  • Kwotę pożyczki lub kredytu.
  • Wysokość oprocentowania.
  • Wysokość prowizji.
  • Czas na spłatę zobowiązania.
  • Wszystkie pozostałe koszty.

RRSO nie zawsze ukazuje pełen koszt pożyczki lub kredytu

Zapoznając się z definicją RRSO, nie sposób nie wspomnieć o podstawowym błędzie, jaki jest popełniany przy jego wyliczaniu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. W ten sposób, opisywany wskaźnik odzwierciedla roczny koszt zobowiązania. Jeśli jest ono zaciągane na dłużej, RRSO nie zobrazuje pełnego kosztu pożyczki i wówczas należy go policzyć w inny sposób!

Pamiętając o tej zależności, warto zawsze porównywać kredyty i pożyczki zaciągane na taki sam okres i o takim samym oprocentowaniu. Tylko to będzie obrazowało faktyczne różnice między nimi.

Czy niższe RRSO oznacza tańszy kredyt?

W żadnym wypadku. RRSO wyraża wszystkie koszty wraz z terminem spłaty, a ten potrafi być kluczowym czynnikiem decydującym o atrakcyjności danej pożyczki lub kredytu. W ten sposób, pożyczki w takich samych kwotach i przez to o takim samym RRSO, mogą mieć zupełnie inne łączne koszty kredytu. To kolejny element, jaki warto mieć na uwadze podczas porównywania ze sobą różnych ofert finansowych i poszukiwania najbardziej atrakcyjnej oferty.

Nie wiesz jak obliczyć RRSO?

Obliczenie RRSO, pomimo znania już czynników które się na to składają, wcale nie jest takie proste. Wspomniany wzór, choć odgórnie ustalony i przyjęty przez wszystkie instytucje finansowe, nie jest wcale taki prosty do zastosowania. Naprzeciw temu problemowi wychodzą przeróżne strony internetowe, które najczęściej darmowo umożliwiają obliczyć RRSO pożyczki lub kredytu po wprowadzeniu wymaganych danych.

Czy RRSO powinno być brane pod uwagę jako jedyny parametr?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania nigdy nie powinna być uznawana za jedyny kluczowy czynnik. Prędzej jest to wskazówka i wyznacznik, ale nie ostateczny argument za lub przeciw danej ofercie pożyczkowej. Pod uwagę należy brać bowiem jeszcze wysokość prowizji i kwotę odsetek. Ponadto, warto patrzeć też na wysokość odsetek i pamiętać, że termin spłaty uzależnia wysokość dwóch wspomnianych na początku parametrów. RRSO przestaje być decydującym parametrem zwłaszcza wtedy, gdy pożyczka lub kredyt są zaciągane na ponad rok.

5/5 - (3 votes)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz