Co to jest KRD?

Co to jest KRD

Spośród rejestrów gromadzących dane o długach, zaległościach w spłacie i innych zobowiązaniach, niektóre cieszą się znaczącą popularnością. Czym jest Krajowy Rejestr Długów i jakie konkretnie informacje gromadzi? Jak sprawdzić, czy znajdujemy się na liście dłużników?

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów, w skrócie KRD, zbiera, prowadzi i rozpowszechnia dane o zadłużeniu i terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań finansowych milionów Polaków. KRD działa w ramach Biur Informacji Gospodarczej (BIG) jako spółka akcyjna, a powołano go do życia w sierpniu 2003 roku. Jest to jedno z największych, najdłużej działających i najpopularniejszych biur zbierających dane na temat zobowiązań finansowych w Polsce.

Kogo dane mogą trafić do KRD? Krajowy rejestr dłużników zbiera dane zarówno o osobach prowadzących działalność gospodarczą, jak i osobach fizycznych i jednostkach typu gminy lub powiaty. Rejestr ten bada także zadłużenie bardziej ogólnych podmiotów, jak dane sektory w gospodarce – rodzaje działalności gospodarczej, kategorie przemysłu itd.

KRD

Bez biur i rejestrów, które służą udostępnianiu informacji gospodarczych, trudno wyobrazić sobie skutecznie działającą gospodarkę. Żadna firma nie miałaby pewności w sprawie swoich kontrahentów oraz klientów.

Dlaczego sprawdza się KRD?

Rejestr KRD jest często sprawdzany przez instytucje pożyczkowe, banki i sklepy w celu zabezpieczenia się. Fakt, zawsze są stosowane różne środki bezpieczeństwa i prawidłowej weryfikacji, jak przelew weryfikacyjny czy przedstawienie dowodu osobistego. Nie wystarczają one jednak do przedstawienia pełnego obrazu sytuacji. Sprawdzenie takich baz, jak KRD, pozwoli sprawdzić następujące elementy.

 • Czy konsument nie zalega wierzycielom ze spłatą zobowiązania.
 • Czy konsument nie miał w przeszłości problemów z terminową spłatą zobowiązań.

W efekcie możliwe jest sprawdzenie, czy można mu pożyczyć tak wysoką kwotę zobowiązania, o jaką się ubiega.

Wśród biur informacji gospodarczej działających w naszym kraju można wymienić te, które zbierają i negatywne, i pozytywne dane na temat pożyczkobiorców (np. BIK – Biuro Informacji Gospodarczej). Oraz te, które skupione są tylko na negatywnych wpisach dotyczących zadłużenia. W krajowym rejestrze długów, jak sama nazwa wskazuje, nie znajdziemy pozytywnych informacji o terminowej spłacie kredytu czy pożyczki.

Jakie są warunki trafienia do KRD?

Kiedy trafię do bazy KRD?

Aby trafić do KRD, należy spełnić poniższe, konkretne warunki. W przypadku osób fizycznych, są to poniższe czynniki.

 • Zobowiązanie finansowe nieregulowane od co najmniej 60 dni, (np. pożyczki, chwilówki, kredyty, pożyczki do domu).
 • Zobowiązania finansowe, których kwota przekracza wartość 200 złotych lub przedsiębiorstwa, których dług przekracza wartość 600 złotych.
 • Takie zobowiązania, których wierzyciel wysłał 30 dni od przekazania danych KRD, wezwanie do zapłaty dla dłużnika. Musi ono trafić na wskazany przy udzieleniu zobowiązania adres. Ponadto, przekazując takie wezwanie do zapłaty, wierzyciel jest zobowiązany poinformować dłużnika o jeszcze jednym aspekcie. Dopiero brak reakcji na jego pismo będzie oznaczał umieszczeniem danych zalegającego w KRD.

Czy można uzyskać pożyczkę, gdy ma się wpis w KRD?

Firmy pożyczkowe działają według zdecydowanie mniej restrykcyjnych zasad niż banki, nie oznacza to jednak tego, że nie sprawdzają swoich klientów w ogóle. Jeśliby tak było, dochodziłoby do dziesiątek tysięcy wyłudzeń pożyczek tygodniowo.

Z tego względu pożyczkodawcy poza sprawdzeniem danych z dowodu, stosują weryfikację tożsamości poprzez szybki przelew lub aplikację typu Kontomatik. Wysyłają także zapytania do biur informacji gospodarczych.

Współpraca z tymi rejestrami jest jednak kosztowna, dlatego nie wszystkie firmy pożyczkowe mogą sobie pozwolić na współpracę z każdą bazą. I tutaj otwiera się furtka dla osób, które mają negatywny wpis w którymś z rejestrów.

Bywają bowiem firmy, które weryfikują klientów w KRD, ale nie sprawdzają ich w BIK czy BIG – lub na odwrót. Dlatego na rynku można znaleźć pożyczkodawców, którzy mają w swojej ofercie pożyczki bez KRD lub w analogicznej sytuacji, ale w przypadku innego rejestru dłużników, pożyczki bez sprawdzania BIK.

Jeśli jednak ta metoda zawiedzie, można wybrać pożyczki z zabezpieczeniem lub pożyczki prywatne (które jednak wiążą się z pewnym ryzykiem).

Kto może trafić na listę krajowego rejestru długów?

W krajowym rejestrze długów nie znajdują się więc osoby, które są tam wpisane „z urzędu”, dzięki np. zastosowaniu ogólnokrajowej technologii rejestrowania długów. Wpis w tej bazie pojawia się na życzenie wierzyciela, który chce zdyscyplinować w ten sposób dłużnika do zwrotu środków. Jest to także informacja dla innych firm o tym, aby nie podejmować współpracy z nierzetelnym klientem.

Do KRD mogą nas wpisać nie tylko banki i firmy pożyczkowe, ale także sklepy internetowe, firmy komórkowe, leasingodawcy czy ubezpieczyciele. Dzięki wymianie danych gospodarczych te firmy wiedzą, że współpraca z osobami wpisanymi do rejestru wiąże się z wysokim ryzykiem.

Jak sprawdzić KRD (Krajowy rejestr długów)?

Każda osoba raz na sześć miesięcy może pobrać bezpłatnie raport KRD na swój temat. A jak tego dokonać? Cała procedura jest dość prosta.

 1. Należy udać się na stronę krd.pl i utworzyć konto w tym serwisie. Podczas rejestracji będziemy musieli podać swoje dane, takie jak numer PESEL, dane personalne, adres czy dane z dowodu.
 2. Gdy nasze dane zostaną zweryfikowane, możemy w kilka sekund pobrać raport na swój temat.
 3. W raporcie znajdziemy informacje o tym, czy ktoś umieścił nas w rejestrze jako dłużnik. Jeśli znajduje się w nim jakiś wpis na nasz temat, możemy sprawdzić, kto nas wpisał i jaką kwotę mamy do oddania.
 4. Konto założone w KRD pozwala także zbadać to, czy ktoś chciał w ostatnim czasie otrzymać z tego rejestru informacje na nasz temat.
4.3/5 - (6 votes)
Komentarze (3)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Mateusz
  Napisany
  21.12.2020, 14:23
  Mateusz

  KRD to jedno wielkie gówno; zamiast czytać po artykułach sponsorowanych lepeiej sprawdzić forma niekomercyjne co ludzie sądzą

 • Komentarz od Piotr Lubomski
  Napisany
  13.01.2020, 01:19
  Piotr Lubomski

  Piotr Lubomski Płock Chciałbym oznajmić że jestem na liście dłużników KRD co nie powinno mieć miejsca w związku z tym że firma ITI Neovision S.A. złożyła wniosek opisanie mnie na listę dłużników ale wkrótce po wpisaniu na tą listę opłata zaległa została natychmiast uiszczona przeze mnie i to było już miesiącu lutym tego roku A z tego co wiem prawo nakazuje że jeżeli zaległa Kwota zostanie uregulowana to firma ta ma obowiązek w ciągu 14 dni zwrócić się do listy dłużników o wykreślenie dłużnika i z tego co wiem to grozi nawet kara za nie wykreślenie liście dłużników Mam nadzieję że zostanę wykreślony z listy dłużników KRD gdyż już nie ma podstaw prawnych prawnych w związku z pis-em na listę w związku z umieszczenie mnie na liście dłużników posiadam wszystkie dokumenty i rachunki świadczące o uregulowaniu zadłużenia prawie rok temu Uprzejmie proszę o pozytywne załatwienie sprawy wyrazy uszanowania Piotr Lubomski podaję adres email dziękuję

  • Komentarz od michał
   Napisany
   21.12.2020, 14:22
   michał

   Pan nie musi się nikogo prosić jesli dłużnik nie usuwa Pana w wyznaczonym terminie składa Pan do sądu gospodarczego wniosek o ukranie firmy o braku aktualizacji wpisu dot działalności gospodarczej z kwotą np 50 000zł , z debilami z krd nie ma co gadać