Co to jest KRD?

Co to jest KRD

Spośród rejestrów gromadzących dane o długach, zaległościach w spłacie i innych zobowiązaniach, niektóre cieszą się znaczącą popularnością. Nie jest to tylko Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i Biuro Informacji Gospodarczej (BIG), ale i Krajowy Rejestr Długów. Co to jest KRD i co konkretnie on gromadzi?

Coraz większa ilość ludzi, choćby jednorazowo styka się ze światem zobowiązań finansowych. Choć uzyskiwanie pożyczek, chwilówek, kredytów lub towaru na raty jest reklamowane jako proste, lekkie i przyjemne, to wygląda to bardziej skomplikowanie. Banki, instytucje pożyczkowe lub sklepy nie udzielają zobowiązań tak łatwo.

Do weryfikacji ubiegających się o zobowiązania, licznych konsumentów, stosowane są konkretne narzędzia – rejestry finansowe. Pozwalają one sprawdzić kluczowe informacje, które pozwolą ocenić, czy dana osoba będzie wiarygodna i warta zaufania. Ocenia się to na podstawie weryfikacji kluczowych danych zawartych w rejestrach. Co one gromadzą?

Rejestry finansowe zajmują się gromadzeniem ważnych danych na temat historii finansowej milionów konsumentów i ich zdolności kredytowej. Dostęp mają do nich setki podmiotów i osób prywatnych, przez co słynna „zdolność kredytowa” i informacje o posiadaniu długów nie są ściśle tajne. Dostęp można do nich uzyskać bardzo łatwo.

Jakie są najpopularniejsze rejestry finansowe w Polsce?  Do tego grona można zaliczyć m.in. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Pod BIG podlega aż 5 biur, które samodzielnie i niezależnie od siebie prowadzą czynności monitorujące stan finansowy konsumentów. Poza BIG Infomonitor i ERiF, jest to także słynne KRD.

Co to jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów, w skrócie KRD, zbiera, prowadzi i rozpowszechnia dane o zadłużeniu i terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań finansowych milionów Polaków. KRD działa w ramach Biur Informacji Gospodarczej (BIG) jako spółka akcyjna, a powołano go do życia w sierpniu 2003 roku. Jest to jedno z największych, najdłużej działających i najpopularniejszych biur zbierających dane na temat zobowiązań finansowych w Polsce.

Kogo dane mogą trafić do KRD? Rejestr ten zbiera dane zarówno o osobach prowadzących działalność gospodarczą, jak i osobach fizycznych i jednostkach typu gminy lub powiaty. Rejestr ten bada także zadłużenie bardziej ogólnych podmiotów jak dane sektory w gospodarce – rodzaje działalności gospodarczej, kategorie przemysłu itd.

KRD

Dlaczego sprawdza się KRD?

Jak już wspomniano wcześniej, KRD jest często sprawdzany przez instytucje pożyczkowe, banki i sklepy w celu zabezpieczenia się. Fakt, zawsze są stosowane różne środki bezpieczeństwa i prawidłowej weryfikacji, jak przelew weryfikacyjny czy przedstawienie dowodu osobistego. Nie wystarczają one jednak do przedstawienia pełnego obrazu sytuacji. Sprawdzenie takich baz, jak KRD, pozwoli wykazać następujące elementy.

 • Czy konsument nie zalega jakimkolwiek wierzycielom ze spłatą jakiegokolwiek zobowiązania.
 • Czy konsument nie miał w przeszłości problemów z terminową spłatą zobowiązań.

W efekcie będzie można sprawdzić, czy można mu pożyczyć tak wysoką kwotę zobowiązania, o jaką się ubiega.

Do KRD mogą trafić zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy

Wspomniane wyżej rodzaje danych zbieranych przez KRD warto wyjaśnić w szerszym pojęciu. Krajowy Rejestr Długów zapisuje bowiem dane nie tylko dłużników, czyli osób, które zalegają danemu podmiotowi, instytucji lub osobie fizycznej określoną kwotę pieniężną. Dla pełnego spektrum, podane są także dane wierzyciela, czyli osoby, u której dłużnik jest zadłużony i która chce wyegzekwować swoją należność.

Jakie są warunki trafienia do KRD?

Kiedy trafię do bazy KRD?

Aby trafić do KRD, należy spełnić poniższe, konkretne warunki. W przypadku osób fizycznych, są to poniższe czynniki.

 • Zobowiązanie finansowe nieregulowane od co najmniej 60 dni, czyli miesiąca (pożyczki, chwilówki, kredyty, pożyczki do domu).
 • Zobowiązania finansowe, których kwota przekracza wartość 200 złotych lub przedsiębiorstwa, których dług przekracza wartość 600 złotych.
 • Takie zobowiązania, których wierzyciel wysłał 30 dni (miesiąca) od przekazania danych KRD, wezwanie do zapłaty dla dłużnika. Musi ono trafić na wskazany przy udzieleniu zobowiązania adres. Ponadto, przekazując takie wezwanie do zapłaty, wierzyciel jest zobowiązany poinformować dłużnika o jeszcze jednym aspekcie. Dopiero brak reakcji na jego pismo będzie oznaczał umieszczeniem danych zalegającego w KRD.

Jak sprawdzić, czy jest się w KRD?

W celu uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek bądź uniknięcia poczucia niepewności w czasie np. zaciągania pożyczki, warto sprawdzić swój stan w KRD samodzielnie. Jest to wskazana czynność także w celu np. weryfikacji zdolności kredytowej danego przedsiębiorstwa.

W pierwszym przypadku należy sporządzić wniosek w formie pisemnej, gdzie zawiera się swoje imię, nazwisko, adres, numer PESEL, miejscowość, datę i podpis. Dokument zachowuje ważność do 30 dni (miesiąca) od wystawienia. Niestety, aby wniosek miał swoją moc, konieczne będzie uzyskanie upoważnienia od konsumenta – nie jest to możliwe bez jego wiedzy lub zgody.

W przypadku przedsiębiorstw z kolei, sprawa jest o wiele prostsza. Tego można dokonać za pomocą strony internetowej w szybki i bezpieczny sposób. Konieczne będzie podanie numeru NIP, nazwy firmy, adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. W ciągu do 15 minut konsultant KRD oddzwoni i udzieli konkretnych informacji.

3.7/5 - (3 votes)
Komentarze (3)
Zostaw komentarz

Sortuj wg
 • Komentarz od Mateusz
  Napisany
  21.12.2020, 14:23
  Mateusz

  KRD to jedno wielkie gówno; zamiast czytać po artykułach sponsorowanych lepeiej sprawdzić forma niekomercyjne co ludzie sądzą

 • Komentarz od Piotr Lubomski
  Napisany
  13.01.2020, 01:19
  Piotr Lubomski

  Piotr Lubomski Płock Chciałbym oznajmić że jestem na liście dłużników KRD co nie powinno mieć miejsca w związku z tym że firma ITI Neovision S.A. złożyła wniosek opisanie mnie na listę dłużników ale wkrótce po wpisaniu na tą listę opłata zaległa została natychmiast uiszczona przeze mnie i to było już miesiącu lutym tego roku A z tego co wiem prawo nakazuje że jeżeli zaległa Kwota zostanie uregulowana to firma ta ma obowiązek w ciągu 14 dni zwrócić się do listy dłużników o wykreślenie dłużnika i z tego co wiem to grozi nawet kara za nie wykreślenie liście dłużników Mam nadzieję że zostanę wykreślony z listy dłużników KRD gdyż już nie ma podstaw prawnych prawnych w związku z pis-em na listę w związku z umieszczenie mnie na liście dłużników posiadam wszystkie dokumenty i rachunki świadczące o uregulowaniu zadłużenia prawie rok temu Uprzejmie proszę o pozytywne załatwienie sprawy wyrazy uszanowania Piotr Lubomski podaję adres email dziękuję

  • Komentarz od michał
   Napisany
   21.12.2020, 14:22
   michał

   Pan nie musi się nikogo prosić jesli dłużnik nie usuwa Pana w wyznaczonym terminie składa Pan do sądu gospodarczego wniosek o ukranie firmy o braku aktualizacji wpisu dot działalności gospodarczej z kwotą np 50 000zł , z debilami z krd nie ma co gadać