Co to jest BIG? Biura Informacji Gospodarczej

Co to jest BIG

Rejestry finansowe to nieodłączny element świata finansów. Osoby, które choć raz brały pożyczkę, towar na raty, samochód w leasing lub kredyt bez wątpienia spotkały się z nimi przynajmniej raz. Warto znać najpopularniejsze rejestry i znać ich zakres działania. Takie jak Biura Informacji Gospodarczej. Co to jest BIG?

Instytucje, które oferują produkty w formie zaciągnięcia zobowiązania, mają opracowany szeroki zakres działań. Ich zadaniem jest skuteczna weryfikacja osoby ubiegającej się i upewnienie się, że nie ma negatywnych przesłanek. Mogą one mieć postać np. braku zdolności kredytowej lub bycia osobą w zadłużeniu. Do tych aspektów dane instytucje podchodzą wprawdzie różnie, jednak zawsze szuka się ich u tych samych źródeł.

Niezwykle popularnymi narzędziami, które służą weryfikacji sytuacji finansowej konsumenta są rejestry finansowe i bazy dłużników. Służą one za rzetelne i kompleksowe źródło informacji.

Kto ma dostęp do rejestrów finansowych?

Rejestry finansowe mogą sprawdzać liczne instytucje, które jak wspomniano wyżej, udzielają zobowiązań w formie produktów finansowych, dóbr konsumpcyjnych, pojazdów itd. Są to następujące, przykładowe podmioty.

 • Banki, podczas udzielania kredytów i współpracy z salonem samochodowym, który udziela leasingu.
 • Sklepy prowadzące sprzedać dowolnego rodzaju towaru na raty, np. rowerów, urządzeń elektronicznych, sprzętu AGD itd.
 • Firmy pożyczkowe, które udzielają chwilówek i pożyczek długoterminowych.

Kwestia rodzaju konkretnego rejestru, gdzie zaglądają powyższe instytucje i stosunku do danych, jakie się tam znajdują, odbywa się całkowicie indywidualnie. Informacja o trwającym zadłużeniu może skutkować odrzuceniem wniosku, a może także wiązać się jedynie z mniej atrakcyjnymi warunkami zobowiązania.

Podobnie może być z dawnym, spłaconym zadłużeniem – niektóre instytucje samą informację o tym traktują dyskwalifikująco, a inne nie traktują jako istotnej informacji.

Jakie rejestry finansowe mogą być sprawdzane?

Z grona rejestrów finansowych, jakie są najpopularniejsze i najczęściej weryfikowane to:

Rejestry Finansowe

W zestawieniu tym, BIG nie został wytłuszczony przypadkowo. To właśnie tę bazę opiszemy dzisiaj wnikliwie i odpowiemy na pytanie – co to jest BIG?

Co to jest BIG?

BIG, czyli wyżej wspomniane Biuro Informacji Gospodarczej, to rejestr finansowy, w którym są umieszczane dane na temat wiarygodności płatniczej i finansowej różnych podmiotów. Są one przechowywane, gromadzone i udostępniane. Informacje mogą mieć charakter zarówno pozytywny, jak i negatywny. Rejestr ten powstał na mocy ustawy z kwietnia 2010 roku i jest instytucją państwową.

Jakie podmioty figurują w BIG?

Do rejestru BIG mogą trafić dane następujących grup, które w świetle prawa są podmiotami.

 • Kontrahenci
 • Klienci
 • Dostawcy
 • Partnerzy biznesowi
 • Niektórzy przedsiębiorcy
Podmioty w BIG

Jakie dane gromadzi BIG?

Do rejestru BIG mogą trafić dane, które dotyczą różnych działań w kwestii finansów.

 • Zaciągnięte pożyczki (wysokość pożyczki, termin spłaty wysokość ewentualnych rat, regularność ich spłat, opóźnienia lub nieuregulowana kwota).
 • Faktury (zarówno te spłacone, jak i niespłacone; podany jest przedmiot faktury i ich kwota).
 • Kupiony towar na raty (koszt tego produktu, wysokość raty, termin spłaty, opóźnienia lub nieuregulowana rata).
 • Stan spłaty rachunków (np. za energię elektryczną, gazową lub wodę).

Co musi się stać, aby trafić do BIG?

Do BIG może trafić wyjątkowo szerokie, wyżej wspomniane grono podmiotów i osób fizycznych, jednak aby faktycznie do niego trafić, trzeba spełnić konkretne, określone warunki.

 • Niespłacana należność musi być nieregulowana od co najmniej 60 dni (2 miesięcy).
 • Dług musi być potwierdzony np. fakturą i musi być obłożony poleceniem wykonawczym.
 • Dług konsumenta musi być wyższy od 200 złotych.
 • Wezwanie do zapłaty musiało być wysłane do dłużnika co najmniej 30 dni (miesiąc) przed chęcią wpisania jego danych do BIG i musi być on o tym zamiarze poinformowany.
 • Dług przedsiębiorstwa musi być nie mniejszy niż 500 złotych.

Podsumowując – do BIG, w przeciwieństwie do BIK, nie trafia każdy!

Czy BIG to pojedyncza instytucja?

W żadnym wypadku! Choć o BIG często mówi się Biuro Informacji Gospodarczej i sami wyżej użyliśmy tego sformułowania, to jednak formalnie pod skrótem BIG kryje się Biura Informacji Gospodarczej. Skąd ta liczba mnoga? W Polsce działa bowiem kilka podmiotów, które składają się na BIG.

 • Biuro Informacji Gospodarczej Infomonitor – BIG Infomonitor.
 • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej – KRD BIG, zwane często po prostu KRD (o tym, oddzielny artykuł).
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej – KBIG.
 • Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej – najczęściej zwane po prostu ERIF.
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej – w skrócie, zwane KIDT.

Warto wspomnieć, że wszystkie biura, choć powiązane ze sobą, działają tak naprawdę odrębnie od siebie i gromadzą własne rejestry. Nie stosują one przepływu informacji i współpracy. To z tego względu właśnie, w przypadku firm pożyczkowych pisze się nie BIG, a konkretniej – BIG, KRD, ERiF itd.

To także z tego powodu w ofercie firm pożyczkowych można znaleźć dedykowane oferty pożyczek. Jak na przykład chwilówka online bez BIK, która jest przeznaczona dla osób posiadających negatywny wpis w Biurze Informacji Kredytowej.

Wiele firm pożyczkowych nie sprawdza też ich wszystkich naraz – niektóre zaglądają np. tylko do KRD, niektóre tylko do ERiF, a niektóre – do żadnego z nich, zadowalając się odrębnym rejestrem BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Wszystko zależy od umowy, jaka jest zawierana między rejestrem finansowym a podmiotem finansowym.

Kto ma dostęp do BIG?

BIG mogą sprawdzić przedsiębiorcy chętni zobaczyć sytuację swojej firmy i firm konkurencyjnych, a także innych osób fizycznych. Osoby fizyczne z kolei, mają identyczne prawo – do sprawdzenia siebie, innych osób fizycznych lub dowolnego przedsiębiorstwa.

5/5 - (1 vote)
Komentarze (0)
Zostaw komentarz